Česká republika nabízí řadu nejen nádherných přírodních útvarů, úkazů a míst, ale i historické památky nevyčíslitelného významu, které nemají v Evropě obdoby. Za těmito památkami pak ročně do České republiky míří miliony turistů z celého světa. Sekce věnovaná Česku nabízí články obsahující veškeré informace k zajímavým místům, fotografie a praktické odkazy, které se snaží maximálně eliminovat nutnost strávit další hodiny hledáním a brouzdáním někde jinde. Pro lepší přehlednost jsou články rozděleny podle čtrnácti českých krajů a poté abecedně a níže Vám teď nabídneme přehled toho, co v jednotlivých krajích navštívit.

Hlavní město Praha

Praha je hlavním městem naší republiky, zároveň je samostatným českým krajem a k tomu také správním městem Středočeského kraje, který Prahu obklopuje. Praha je sídlem většiny státních institucí, jako je sídlo vlády nebo prezidenta republiky. Má něco přes 1,2 milionů obyvatel. Kraj je tvořen hlavním městem Prahou a jeho širokým okolím, dělí se na 10 obvodů označovaných jako Praha 1-10 a dále pak na jednotlivé čtvrti, jako třeba Vinohrady, Staré Město nebo třeba Hradčany. Jedná se o ekonomicky nejvyspělejší a nejbohatší český region, ve kterém je nejnižší míra nezaměstnanosti v zemi a za prací do ní míří řada obyvatel z jiných krajů. Podle statistik je Praha dokonce devátým nejbohatším regionem v Evropě. Praha je zároveň kulturní metropolí, sídlí zde nejvýznamnější kulturní české instituce jako Národní divadlo, Národní galerie, Státní opera, Národní muzeum a řada dalších.


Osobně Prahu považuji za nejkrásnější město Evropy a není to jen tím, že se považuji za patriota… Pražské historické centrum je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO a ročně za ním míří miliony turistů z celého světa. Průměrně se počet turistů, kteří míří ročně do Prahy, pohybuje okolo 4 milionů a je tak jedním z nejnavštěvovanějších měst Evropy.

V Praze se nachází nespočet památek nevyčíslitelné historické hodnoty a při vyslovení samostatných názvů se Vám už jistě v hlavě objeví jejich obrázek. Jsou to nejznámější české památky, jejichž znalost by měla patřit mezi základní znalosti každé osoby starší deseti let… Jmenujme tak Karlův most, Staroměstské náměstí s radnicí a orlojem, Obecní dům, Pražský hrad s Katedrálou sv. Víta, památky na Vyšehradě, Betlémskou kapli, Břevnovský klášter nebo paláce jako ten Černínský nebo Schwarzenberský. V sekci Co navštívit najdete pak celou řadu článků o pražských památkách.

Jihočeský kraj

Že Jihočeský kraj leží na jihu Česka, je podle názvu zřejmé. Sousedí s Rakouskem a s Německem. Celý kraj má něco přes 600 tisíc obyvatel a správním městem jsou České Budějovice. Pro zdejší krajinu jsou typické hlavně rybníky a malebné vesničky, zasahuje sem ale také Národní park Šumava nebo kopce, které vytváří Českomoravskou vrchovinu nebo Novohradské hory. Kraj tvoří sedm okresů: České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice a Tábor.

Pro historii tohoto kraje bylo významným období 15. století, doba husitské revoluce. Pocházeli odsud významné osobnosti této revoluce jako Jan Hus, Jan Žižka z Trocnova nebo Petr Chelčický. U Sudoměře se pak roku 1420 odehrála jedna z prvních velkých bitev husitských válek, ve které husité porazili silnější a lépe vyzbrojené vojsko katolických šlechticů a johanitů. Dlouhou historii má v Jihočeském kraji rybníkářství, díky kterému se utvářela do dnešní podoby zdejší krajina. Rybníky jsou neodmyslitelnou součástí Jihočeského kraje. Rybníkářství podporovaly zdejší bohaté rody Rožmberků nebo Schwarzenbergů. Ti začali vytvářet důmyslné rybniční soustavy, které propojují rybníky a přivádí vodu z okolních řek. Nejvýznamnějšími postava jihočeského rybníkářství byli Josef Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan. V 16. století nabývalo území dnešního Jihočeského kraje na významu hlavně díky rozvoji obchodu, především díky tudy vedoucí Zlaté stezce. Zlatá stezka byla středověká obchodní cesta spojující Čechy s Německem, která byla velice prospěšná pro rozvoj obchodu.

Do Jihočeského kraje míří také zástupy turistů. Z přírodních krás sem zasahuje Národní park Šumava, přírodními rezervacemi pak jsou Novohradské hory a Blanský les. Za čistou přírodou pak můžete zamířit také do národní přírodní rezervace Boubínský prales. Zmiňme také zdejší rybníky v CHKO Třeboňsko. Na hranicích se Středočeským krajem pak leží také Vodní nádrž Orlík, která nechvalně proslula sudy s mrtvolami, které sem házeli mafiáni. Na Orlíku kromě procházek okolo nádrže navštivte také zámek Orlík.

Najdeme tu ale také historické a architektonické památky obrovského významu. Městská památková rezervace Český Krumlov je zapsána od roku 1992 na Seznamu světového dědictví UNESCO. Městskými památkovými rezervacemi pak jsou také České Budějovice a Třeboň nebo historické jádro Jindřichova Hradce. V Jindřichově Hradci stojí za návštěvu také zdejší zámek. V Písku pak zase naleznete nejstarší dochovaný most u nás pocházející ze 13. století. Za návštěvu pak také rozhodně stojí gotické kláštery ve Vyšším Brodu nebo Zlatá Koruna. Zámek Hluboká nad Vltavou je jedním z nejnavštěvovanějších zámků u nás, mezi hrady a zámky, které pak stojí za návštěvu, patří hrad Zvíkov, Landštejn, Kozí Hrádek, Bechyně nebo vodní zámek Červená Lhota. Pro Jižní Čechy je také typická zdejší lidová architektura. Nachází se zde řada vesnic ve stylu jihočeské lidové architektury, označované jako „selské baroko“, kdy 16 z nich je uznáváno jako vesnická památková rezervace. Nejvýznamnější vesnicí tohoto druhu zapsané v UNESCO je obec Holašovice, kde můžete spatřit půvabná jihočeská lidová stavení.

Jihomoravský kraj

Jihomoravský kraj hraničí se Slovenskem a Rakouskem a leží na jihu České republiky. Jeho správním městem je druhé největší české město, Brno. Celý kraj má necelých 1,2 milionů obyvatel a je tvořen sedmi okresy: Blansko, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Brno – město a Brno – venkov. Kopcovitý ráz krajiny tvoří ze Slovenska zasahující Bílé Karpaty a potom také Českomoravská vrchovina a samozřejmě Jeseníky, s nejvyšší moravskou horou, Pradědem. Pro region je typické hlavně zemědělství, zdejší vinařství má světovou úroveň a do vinných sklípků míří ročně davy turistů.

Většina kraje leží na historickém území Moravy, která byla v minulosti centrem velké středoevropské říše a na jejím území se nacházel jeden z nejstarších slovanských států, Velkomoravská říše. Od 9. století byla Morava kolébkou slovanské vzdělanosti, kultury a křesťanství. Do ovládnutí území Přemyslovci v 10. století se území politicky spojilo s Čechy a od té doby zůstala území spojena, ačkoliv předtím měla velkou míru autonomie. Morava byla v historii nejčastěji markrabstvím. Kulturně se dodnes dělí na několik národopisných regionů, které se liší kroji, nářečím nebo lidovými zvyky. Mezi takové regiony patří ve zdejším kraji Slovácko, v okolních krajích pak Valašsko nebo Haná.

Co se týká turistických zajímavostí, chcete-li v první řadě vidět přírodu, zasahují sem Bílé Karpaty a Jeseníky, dále pak tisíce turistů ročně navštěvují Moravský kras. Půvabná je krajina CHKO Pálava nebo Národní park Podýjí. Historicky významným útvarem nacházejícím se na tomto území byla Velká Morava a s ní je spojena řada architektonických a archeologických památek v tomto kraji. Takovou památkou je třeba Slovanské hradiště v Mikulčicích. Významným archeologickým nalezištěm je obec Dolní Věstonice, kde byla nalezena slavná česká „věstonická Venuše“ a nachází se zde světově proslulý komplex sídlišť lovců mamutů. Na Seznamu světového dědictví UNESCO je zapsán významný krajinný celek označovaný jako Lednicko-valtický areál, ve kterém se kromě přírodním památek nachází také významné zámky Lednice a Valtice. Z dalších zámků pak jmenujme Vranov nad Dyjí nebo také zámek ve Slavkově u Brna. Na tomto zámku najdete expozici věnovanou slavné bitvě u Slavkova, která se odehrála roku 1805 a je označována jako „bitva tří císařů“. Napoleon Bonaparte v ní porazil koalici tvořenou ruským impériem a Rakouským císařstvím. Míříte-li do oblasti za moravským vínečkem, najdete zde řadu vinařských stezek. V Brně se pak kromě hradu Špilberk nachází také historicky významná vila Tugendhat.

Karlovarský kraj

Karlovarský kraj je nejzápadnějším krajem v naší republice a nachází se na hranicích s Německem. Správním městem je lázeňské město Karlovy Vary. Celý kraj má něco málo přes 300 tisíc obyvatel a patří mezi jeden z nejmenších krajů u nás. Je tvořen okresy Cheb, Karlovy Vary a Sokolov.

Region je známý nejenom svým pověstným lázeňstvím, ale také některými gastronomickými delikatesami. Každý zná bylinný likér Becherovku. Excelentní delikatesou jsou pak také slavné lázeňské oplatky, které si můžete zakoupit na většině kolonád v lázeňských městech a patří k tradicím lázeňského kraje již od roku 1856. Trend zdejší ekonomice udává právě lázeňství a s tím spojený cestovní ruch, potom výroba minerálních vod ze zdejších léčivých pramenů a sklářský průmysl, sídlí zde sklárny Moser.

Tento kraj se proslavil především zdejším lázeňstvím. Hovoří se o jistém „lázeňském trojúhelníku“, který je tvořen lázeňskými městy Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Kraj je bohatý na vřídla minerálních vod, ze kterých se vyrábí třeba minerální voda Mattoni. V Karlových Varech se pravidelně koná mezinárodní filmový festival a dále zde můžete navštívit minerální pramen Vřídlo. V Mariánských Lázních zase můžete vidět slavnou Zpívající fontánu.

Nejsou-li Vaším cílem jenom lázně a relaxace s nimi spojená, můžete zamířit za některými historickými památkami kraje. Můžete si vybrat třeba hrad Loket. Dále pak za návštěvu stojí zámek Bečov s unikátním relikviářem sv. Maura, který je po českých korunovačních klenotech druhým nejvýznamnějším šperkařským dílem u nás. Můžete také zamířit do historického města Cheb, kde najdete pár pozůstalostí z dob zdejšího opevnění. Unikátní klášterní knihovnu najdete v klášteře Premonstrátů v Teplé. Pěkný výhled můžete zažít ze zříceniny hradu Andělská hora. Dokladem historie hornictví v kraji mezi 15. a 16. stoletím je historický důl Jeroným, který je národní kulturní památkou. Jste-li vášnivými golfisty, najdete tu velké množství kvalitních hřišť.

Co se týká přírody, i příroda kolem minerálním pramenů a vřídel je působivá. Můžete si udělat výšlap na Klínovec nebo zamířit do zdejších Božídarských rašelinišť nebo do rašelinišť Soos. Národní přírodní rezervací pak jsou Kladská rašeliniště. Krušné hory na česko-německých hranicích také nabízejí nespočet možností k turistice. Z dalších přírodních zajímavostí pak ještě zmíním Svatošské skály nebo Přírodní rezervaci Křížky. Významnou chráněnou krajinnou oblastí je také CHKO Slavkovský les.

Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj, který nese název podle svého krajského a správního města, Hradce Králové, má něco přes 500 tisíc obyvatel. Na severu hraničí s Polskem a je tvořen okresy Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou a Trutnov. Krajina je zde jak rovinatá, hlavně v polabských oblastech, tak hornatá, protože se zde nachází nejvyšší české pohoří, Krkonoše, s nejvyšší českou horou Sněžkou. S Pardubickým krajem se pak Královéhradecký kraj dělí o Orlické hory.

Turistům toho má Královéhradecký kraj dost co nabídnout. Ať už se jedná o přírodní památky nebo ty historického významu. Z přírodních krás musíme na prvním místě zmínit Krkonošský národní park, ve kterém můžete navštívit nejen pramen největší české řeky, Labe, ale také vylézt na nejvyšší českou horu Sněžku. Impozantní jsou také Adršpašsko-teplické skály, kde můžete obdivovat skalní města a krásnou přírodu. Z Libereckého kraje sem také zasahují Prachovské skály, které jsou součástí CHKO Český ráj.


Z dalších turistických zajímavostí pak uvedeme třeba Babiččino údolí, které Vás nechá zavzpomínat na snad nejznámější českou knihu, Babičku Boženy Němcové. Najdete zde Viktorčin splav a okolí tak, jak ho ve svém románu popsala právě Němcová. Působivý je v Královéhradeckém kraji také barokní hospital Kuks a nedaleko ležící kamenný Betlém. Rodiny s dětmi pak také míří do zoo a safari ve Dvoře Králové nad Labem. Památkou je také vyřezávaný dřevěný Třebechovický betlém. Naleznete zde také řadu skutečně nádherných zámků, ze kterých vyberu zámek Opočno, zámek Častolovice, Náchod a Hrádek u Nechanic. V obci Josefov, spadající pod město Jaroměř, naleznete pevnostní opevnění. Zajímavým kamenným hradem je pak hrad Kost. Půvabnou technickou památkou, při jejíž návštěvě si budete připadat jako v pohádce, je přehrada Les Království.

Liberecký kraj

Liberecký kraj leží na severu České republiky a sousedí s Německem a Polskem. Tvoří ho okresy Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Semily a Liberec. Liberec je také správním a zároveň největším městem kraje. Celý kraj má necelých 500 tisíc obyvatel. Oblíbenou pochoutkou místních jsou sladké suchary známé jako Lomnické suchary, které se vyrábějí tradičně v Lomnici nad Popelkou a vozí se z kraje jako oblíbené suvenýr.

Pro turisty je tento kraj ideálním díky kombinaci přírodních památek a zároveň těch historických. Nachází se zde nespočet hradů, zámků, zřícenin nebo hradů vybudovaných do skal. Zdejší terén je převážně kopcovitý a dost zalesněný, a zdejší Lužické a Jizerské hory tak v létě nabádají k turistice a v zimě nabízí skvělé možnosti lyžování – jak sjezdování, tak běžkování. Ze severovýchodu sem také zasahují Krkonoše se svým národním parkem. Mezi chráněné krajinné oblasti patří kromě CHKO Lužické hory a CHKO Jizerské hory především CHKO Český ráj, jedna z nejnavštěvovanějších chráněných oblastí u nás, která nabízí možnost procházek skalními městečky a zdejší zříceniny hradů, kdy tou nejvýznamnější je zřícenina hradu Trosky. Mezi oblíbené turistické atrakce Českého ráje pak také patří vyhledávané Prachovské skály. Zasahuje sem částečně také CHKO Kokořínsko a další, co stojí za to zmínit, je CHKO České středohoří a národní přírodní památka Zlatý vrch. Najdete zde také nespočet jeskyní, zmiňme třeba Bozkovské dolomitové jeskyně nebo ledové jeskyně Naděje. Vrch Kozákov nedaleko Turnova je pak významným nalezištěm drahých kamenů. Oblíbenou turistickou destinací je také Máchovo jezero. Nádherných koutů přírody je v Liberecké kraji skutečně nepřeberné množství a zabere Vám to skutečně dlouho, než je všechny prozkoumáte.

Co se týká hradů a zámků, je jich tady také celá řada. Třeba Máchův Bezděz, je jedním z nejnavštěvovanějších z nich. Dále za návštěvu stojí hrady a zámky Grabštejn, Sychrov, Hrubý Rohozec, Valdštejn, Houska nebo Kost. Z technických památek pak můžete zamířit k Vysílači na Ještědu, ze kterého je krásný výhled. Dále zde také můžete vidět dochovaný roubený statek pojizerského typu, který je národní kulturní památkou kraje, Dlaskův statek. Veškeré další zajímavosti a místa k výletu najdete v pravém menu Co navštívit.

Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj se nachází na severovýchodě České republiky a hraničí s Polskem a Slovenskem. Kraj je tvořen okresy Bruntál, Opava, Nový Jičín, Frýdek-Místek, Karviná a Ostrava-město a celý má víc než 1,2 milionů obyvatel.

Moravskoslezský kraj je znám především pro svá bohatá naleziště černého uhlí ve zdejší ostravsko-karvinské pánvi, na která je pak vázán další těžký průmysl v kraji. Už v dobách bývalého Rakouska-Uherska byla oblast dnešního Moravskoslezského kraje nejvýznamnější průmyslovou oblastí v zemi. V důsledku vysoké koncentrace těžkého průmyslu je kraj také nechvalně znám svým velmi špatným životním ovzduším a je považován za kraj s nejvíce poškozeným životním prostředím v republice. I přesto je zde ale velmi vysoká hustota zalidnění, kraj je druhým nejhustěji osídleným krajem, ihned po Praze.

Nejvyšším zdejším pohořím je Hrubý Jeseník, ve kterém se nachází jeho nejvyšší hora, 1 491 metrů vysoký Praděd, o který se Moravskoslezský kraj musí dělit se sousedním Olomouckým krajem. Nacházejí se zde tři chráněné krajinné oblasti, a to Beskydy, Jeseníky a Poodří.

Mimo přírodní památky, kterými jsou tyto chráněné krajinné oblasti, zde najdete také několik hradů a zámků, z těch nejhezčích zmiňme třeba hrad Slovinec, dále Hukvaldy, zámek Dívčí hrad, zámek Fulnek, zámek v Hradci nad Moravicí. Z dalších zajímavostí pak rozhodně stojí na návštěvu Technické muzeum Tatra Kopřivnice, které bude zajímavé hlavně pro milovníky tatrovek a ukazuje 150 let historie zdejší automobilky Tatra. Unikátní soubor městské lidové architektury pak najdete ve městě Štramberk. Pro rodiny s dětmi je zajímavým zážitkem Dinopark Ostrava, který je jedním z několika dinoparků u nás. Proslulou ulicí, do které se míří za zábavou, je pověstná Stodolní ulice v Ostravě, která je centrem nočního života v celém kraji.

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj se nachází na severovýchodě České republiky a na severu hraničí s Polskem. Krajským městem je univerzitní město Olomouc, jehož dominanta, sloup Nejsvětější trojice, je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Kraj je tvořen okresy Olomouc, Přerov, Prostějov, Šumperk a Jeseník. Celý kraj má přes 600 tisíc obyvatel.

Haná je etnografická oblast na střední Moravě, která částečně zasahuje i do Olomouckého kraje. Jedná se o oblast velice úrodnou a stále se zde ve velké míře dodržují místní tradice a nosí zdejší kroje. Konají se zde oblíbené masopusty, bály a jarmarky. Typické je také zdejší nářečí.

Oblíbená je i zdejší kuchyně jako hanácké koláče, bramborové placky, borůvkové knedlíky nebo houbová polévka. Dlouhou tradici má také výroba slavných Pravých olomouckých tvarůžků, které se v obcích okolo Olomouce vyráběly po 500 let. Název Pravé olomoucké tvarůžky je mezinárodně chráněn a je jediným původním českým sýrem. Dnes se vyrábí v Lošticích nedaleko Litovle. Od roku 1963 se u Prostějova vyrábí také tradiční sýr Niva a ve Třech Dvorech u Litovle také tvrdý sýr Gran Moravia, inspirovaný tvrdými italskými sýry. Kromě sýrů je oblíbený také zdejší likér, Priessnitzův likér.

Turisticky nabízí Olomoucký kraj nejen významné historické a architektonické památky, ale především nádherné kouty nedotčené přírody. Jedním z takových koutů jsou Jeseníky. Zdejší chráněná krajinná oblast je rozdělena do několika území podle jejich významu, jedná se třeba o čtyři národní přírodní rezervace jako Praděd, Šerák - Keprník, Rejvíz nebo Rašeliniště Skřítek. Zalesněné horské hřebeny, hříčky, pralesy, rašeliniště opředená řadou pověstí o zdejších skřítcích a romantická horská krajina, to jsou Jeseníky, které se svou nejvyšší horou Pradědem nabízí neomezené možnosti k turistice nebo cyklistice. Další přírodní krásou je CHKO Litovelské Pomoraví, která se táhne podél řeky Moravy a nabádá k procházkám zdejšími lesy a k pozorování neobvyklých druhů fauny i flory. Nacházejí se zde také pěkné parky – arboreta, a to Arboretum Bílá Hora a Přírodní ráj Horizont, v obci Bystrovany. Pro rodiny s dětmi je skvělým nápadem návštěva Zemědělského skanzenu v podhůří Jeseníků, který se snaží chránit kulturní tradice regionu. Co ale stojí rozhodně za návštěvu jsou zdejší jeskyně. Těmi nejznámějšími jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně, Javoříčské jeskyně, Jeskyně Na Pomezí nebo Jeskyně Na Špičáku.

Najdete tady i řada pěkných hradů a zámků, mezi těmi nejhezčími musíme zmínit hrady Bouzov, Helfštýn nebo Šternberk a pak zámky Tovačov nebo Velké Losiny nebo Jánský Vrch.


Z dalších atrakcí Vám také nabídneme možnost zamířit za různými zajímavostmi, které jinde nenajdete. Jedním z takových je třeba Muzeum výroby pravých olomouckých tvarůžků v obci Loštice, kde se vyrábí tato „voňavá“ delikatesa. Obrovského významu je také Papírna Velké Losiny, která je nejstarší evropskou papírnou vyrábějící ruční papír. Dále pak doporučuji vyrazit do Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně v Jeseníkách, ze které je krásný výhled na Praděd. Nebo můžete také vyrazit do zlatorudných dolů Zlaté Hory. Jedním z nejvýznamnějších poutních míst v Česku je Svatý Kopeček nedaleko Olomouce, kde se nachází působivá barokní bazilika Navštívení Panny Marie.

Většinu turistických atrakcí a zajímavostí Olomouckého kraje můžete navštívit za sníženou cenu v rámci Olomouc region card, která nabízí řadu slev na vstupném.

Pardubický kraj

Pardubický kraj leží na severovýchodě České republiky a tam také sousedí s Polskem. Správním městem je jak už název napovídá, město Pardubice. Celý kraj má něco přes 500 tisíc obyvatel a je tvořen okresy Pardubice, Chrudim, Ústí nad Orlicí a Svitavy. V kraji se objevuje jak rovina, především v Polabské nížině, hranice s Polskem jsou pak tvořeny spíše kopcovitou krajinou.

Mezi nejvýznamnější turistické památky historického významu patří nejvýznamnější česká renesanční památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO, zámek Litomyšl. Dalšími zámky jsou pak zámky v Semilech a v Pardubicích a zámek Nové Hrady nebo můžeme uvést zříceniny hradů Potštejn, Litice nebo Kunětická hora. Působivý je také barokní klášter v Králíkách v Orlických Horách, kde si můžete projít křížovou chodbu a dozvědět se tak něco z biblických příběhů, pokud s nimi již nejste obeznámeni. Skanzen demonstrující lidovou architekturu, kde se konají zajímavé akce na Vánoce nebo Velikonoce, se nachází nedaleko Hlinska a jmenuje se Veselý kopec. Pietním místem, který připomíná vypálení obce Ležáky, najdete ve stejnojmenné obci. Národní hřebčín Kladruby nad Labem a chrudimské Muzeum loutkářských kultur jsou dalšími místy, které můžete při Vaších toulkách Pardubickým krajem navštívit.

Z krás přírody pak jmenujme Orlické hory, které nabízejí nespočet možností k turistice a cyklistice i vodáctví. O Orlické hory se Pardubický kraj dělí s krajem Královéhradeckým. V pravém menu pak najdete náš podrobný průvodce po všech zajímavých místech Orlických hor. Turisticky atraktivními oblasti jsou také přehrada Seč. Udělat si jednodenní výšlap také můžete k pramenu řeky Moravy na 1424 metrů vysoký Kralický Sněžník. Obdivovat skalní rozvaliny a jeskyně můžete pak v oblasti zvané Toulovcovy a Městské Maštale.

Plzeňský kraj

Plzeňský kraj leží na jihozápadě České republiky a na západě sousedí s Německem, konkrétně se spolkovou zemí Bavorsko. Správním městem je Plzeň, celý kraj má něco málo přes 500 tisíc obyvatel. Kraj tvoří sedm okresů: Domažlice, Klatovy, Plzeň – jih, Plzeň – město, Plzeň – sever, Rokycany a Tachov. Ekonomicky se jedná o průměrný kraj i přesto, že tu sídlí řada významných společností jako je Škoda Transportation, Bohemia Sekt, Stock Plzeň a pivovar Prazdroj.

Okolí města Domažlic je etnografická oblast známá jako Chodsko. Chodové byli v historii (konkrétně mezi 14. a 17. stoletím) svobodnými sedláky, kteří měli za úkol chránit česko-bavorské hranice a zajišťovat bezpečný provoz na obchodní stezce mezi Českem a Německem. Za tuto práci měli významné postavení v tehdejším feudálním systému a zvláštní privilegia jako možnost nakládat se svým majetkem, stěhovat se nebo byli osvobozeni od roboty. Na konci 17. století pak došlo k chodskému povstání. To bylo způsobeno jistým porušováním těchto privilegií ze strany panovníka a bohatých zdejších šlechticů. Do jejich práv nejvíce zasáhl svobodný pán z německého Albenreuthu, císařský komisař Wolf Maxmilián Lamminger, kterému byli Chodové v podstatě prodáni. Ten neuznal jejich privilegia a svobodu a vyvolal tím logicky jejich odpor. Do čela tohoto odporu se postavil Jan Sladký Kozina a Lammingerem nebyl nikdo jiný, než Lomikar. Takže teď už určitě tušíte, k jaké slavné české větě mířím…Chodové německé jméno komolili a tak z Lammingera vznikl Lomikar. Jan Sladký Kozina, který symbolizuje odpor českého lidu proti německé nadvládě, byl roku 1695 popraven v Plzni oběšením. Tam také pronesl nesmrtelnou větu: „Lomikare, Lomikare, do roka a do dne…“. A podle pověsti si pro Lomikara skutečně přesně rok po popravě došel.

Chodsko dodnes uchovává řadu tradic. Půvabná je chodská keramika, architektura venkovských stavení nebo i zdejší kuchyně. Pěknou upomínkou těchto tradic jsou Chodské slavnosti, které se konají každý rok v srpnu a jsou jedním z nejstarších folkloristických festivalů u nás. Více než 600 let starou tradici má v Plzeňském kraji také sklářství, které se na Šumavě rozvíjelo už od 14. století. Tradice ale bohužel postupem let upadla.

Co se týká turistických zajímavostí a atrakcí, má toho Plzeňský kraj k nabídnutí tolik, jako jakýkoliv jiný český kraj. Česká republika je nádherná a je jedno, do kterého kraje zamíříte, všude najdete nádherné kouty přírody nebo historické stavby, které nemají v Evropě obdoby. Co se týká přírody, dominuje Národní park Šumava a CHKO Český les, kde můžete vidět zajímavé druhy fauny a flory.

Zdejší hrady jsou už spíše zříceninami, ale budete-li mít chvíli, neuděláte chybu, když sem zamíříte načerpat trochu té dávné historie. Z těchto hradů zmiňme Přimdu, nejstarší kamenný hrad v Česku nebo největší zříceninu v Česku, hrad Rábí. Dalšími hrady nebo zříceninami pak jsou Klenová, Velhartice nebo zřícenina hradu Kašperk. Pěkný je také vodní hrad Švihov. V kraji působil také významný barokní stavitel, Jan Blažej Santini-Aichel, český stavitel s italskými kořeny, který se proslavil architektonickým stylem nazývaným barokní gotika. Mezi jeho díla patří třeba Klášter Plasy nebo Kladrubský klášter.

Středočeský kraj

Středočeský kraj je kraj obklopující hlavní město Prahu a jako jediný kraj nemá vlastní správní město. Tuto funkci plní hlavní město Praha. Kraj má necelých 1,3 milionů obyvatel a spadá pod něho 12 okresů: Benešov, Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Praha – východ, Praha – západ, Příbram, Rakovník. Kraj je úzce vázán na hlavní město, má hustou dopravní síť a výhodnou polohu. Je významnou průmyslovou oblastí, mladoboleslavská Škoda Auto je podnikem celostátního významu.

Turisticky toho středočeský kraj nabízí velmi mnoho. Ačkoliv je zdejší území většinou rovinaté, nabízí pěkné možnosti k turistice i cyklistice. Výlety si můžete udělat třeba do čtyř zdejších chráněných krajinných oblastí. První z nich jsou lesy podél středního toku řeky Berounky, které tvoří CHKO Křivoklátsko. Druhou z nich je CHKO Kokořínsko, která nabízí pískovcové útvary a skály v takovém rozsahu, které jinde neuvidíte. Nádherná je rovněž CHKO Český ráj, což je malebná krajina se skalními městy, převisy a jeskyněmi. Divoká příroda na dolním toku řeky Berounky pak nabízí významné jeskynní systémy jako Koněpruské jeskyně a vytváří tak CHKO Český kras. Míříte-li dále za přírodou, můžete zamířit do některé z přírodních rezervací jako jsou Tetínské skály, Vinařická hora, Kokořínský důl, Bradatka nebo Žehušická obora.

Davy turistů pak také míří na zdejší hrady a zámky. Hrad Karlštejn je nejnavštěvovanějším českým hradem a míří za ním i statisíce zahraničních turistů ročně. Dalšími nejnavštěvovanějšími hrady tohoto kraje jsou Křivoklát, Kokořín, Točník, Český Šternberk nebo Týnec nad Sázavou. Známá je také zřícenina hradu Okoř, méně známé jsou pak zříceniny hradů Žebrák nebo Krakovec. Mezi nejnavštěvovanější zámky tohoto kraje pak patří letní sídlo prezidentů, Lány, dále zámky Loučeň, Mnichovo Hradiště nebo Kostelec nad Černými lesy.

Nejnavštěvovanějším městem Středočeského kraje je bezesporu působivá městská památková rezervace Kutná Hora zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Ta nabízí celou řadou svých památek jako je zdejší Kostnice nebo Chrám svaté Barbory. Poblíž Kutné Hory pak můžete navštívit třeba také empírový zámek Kačinu. Dále pak za návštěvu stojí město Stará Boleslav, ve které byl zavražděn sv. Václav, symbol české státnosti. Můžete si prohlédnout zdejší kostely jako je kostel sv. Klimenta a bazilika sv. Václava nebo Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Navštivte také Sázavský klášter.

Ústecký kraj

Ústecký kraj na samém severozápadě Čech hraničí s Německem a je tvořen okresy Děčín, Chomutov, Litoměřice, Louny, Most, Teplice a Ústí nad Labem. Celý kraj má něco přes 800 tisíc obyvatel a jeho krajským městem je Ústí nad Labem.

Jedná se o převážně průmyslový kraj, nacházejí se zde nejvýznamnější naleziště hnědého uhlí v Čechách a je tu vysoce rozvinutý chemický průmyslu, protože se zde nacházejí největší české rafinerie ropy. Celkově kraj patří k ekonomicky méně vyspělých českým krajům, velké problémy tu jsou také v poslední době zaznamenávány kvůli zde žijící početné romské komunitě, která obývá oblast Šluknovského výběžku a města Chomutov nebo Ústí nad Labem. Nechvalně proslulým romským ghettem je Sídliště Chanov poblíž Mostu.

Co se týká turistických památek, většina turistů míří hlavně do nádherného Národního parku České Švýcarsko s jeho slavnou Pravčickou bránou. Historicky významná je také hora Říp s románskou rotundou sv. Jiří, kde se podle českých pověstí rozhodl usadit praotec Čech. Oblíbené jsou také zříceniny hradů Hazmburk a Kostomlaty, nebo případně zámek Ploskovice. Řada turistů toužících po odpočinku míří také do lázní Teplice.

Zlínský kraj

Zlínský kraj se nachází na východě České republiky a hraničí se Slovenskem. Správním městem je, jak už název napovídá, město Zlín. Kraj má necelých 600 tisíc obyvatel a je tvořen okresy Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín a Zlín. Pro region je typické především zemědělství, chov ovcí a také lázeňství.

Kulturním a národopisným historickým regionem této oblasti je Valašsko, které se nachází převážně na území Zlínského kraje. Pro Valachy je typický ať už tradiční způsob života, tak vlastní nářečí, kroje a tradice. Kultura Valachů se na východ České republiky dostala mezi 14. až 17. stoletím z jižního Rumunska a toto období je označováno jako „valašská kolonizace“. Po staletí zde Valachové uchovávali své tradice, folklór, písně, kroje i nářečí. Zdejší folklorní akce jsou známé po celé republice a míří se na ně podívat tisíce turistů ročně. Těmi nejznámějšími tradičními folklorními akcemi je Jízda králů ve Vlčnově, která je nejpopulárnějšího akcí tohoto druhu u nás a od roku 2011 je tato událost zapsána na seznamu UNESCO jako nehmotné dědictví lidstva a pak Kopaničářské slavnosti v obci Starý Hrozenkov. Udržování tradic se zde stále dochovává ve velké míře a doufejme, že tak zůstane dědictvím i pro řadu dalších generací.

Kromě tradičních folklorních akcí, o kterých hovoříme výše, zde také můžete vidět významné skanzeny zachovávající tradiční architekturu kraje. Tím nejznámějším skanzenem je Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Z dalších turisticky zajímavých míst zmiňme hrad Buchlov, arcibiskupský zámek v Kroměříži zapsaný na seznamu UNESCO. Významným centrem lázeňství v kraji jsou lázně Luhačovice. Díky zde žijící početné židovské komunitě se zde nachází velká řada památek židovské kultury, jednou z nich je třeba Muzeum židovské kultury v Holešově. Z přírodním památek pak můžete vyrazit na Lačnovské skály nebo do skalního města Klenov.

Vysočina

Kraj Vysočina je tvořen okresy Jihlava, Žďár nad Sázavou, Třebíč, Havlíčkův Brod a Pelhřimov. Celý kraj má něco málo přes 500 tisíc obyvatel a jeho správním centrem je Jihlava. Celé území Vysočiny leží v oblasti Českomoravské vrchoviny.

Z turistických zajímavostí zmiňme dvě půvabné chráněné krajinné oblasti, a to Žďárské vrchy a Železné hory. Z dalších přírodních památek pak zmiňme národní přírodní památku Hojkovské rašeliniště nebo národní přírodní rezervaci Radostínské rašeliniště.

Z dalších zajímavostí pak nabídneme hrady Ledeč nad Sázavou a Lipnice. Nachází se zde ale celá řadu hradů, zámků či zřícenin. V regionu sídlí také řada pivovarů, jmenujme třeba Rodinný pivovar Bernard v Humpolci, kam můžete vyrazit na prohlídku s ochutnávkou. V Pelhřimově se pak nachází Muzeum rekordů a kuriozit, ve kterém můžete obdivovat různé podivnosti. Obrovského historického významu pak jsou tři zdejší památky zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o židovské památky v Třebíči, dále nádherné historické centru města Telč a nakonec poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře nedaleko Žďáru nad Sázavou. Zajímavostí pro turisty nabízí Vysočina nespočet.