Boubínský prales

  • Místo uprostřed Šumavy, kde najdete kus nespoutané a především nikdy člověkem nepozměněné a nedotčené přírody, jež si dokáže vytvořit pro život dokonalou rovnováhu do chvíle, než do ní zasáhne člověk ... To je Boubín.

    Boubínský prales je národní přírodní rezervací nacházející se v srdci Šumavy nedaleko obce Kubova Huť, mimochodem obce s nejvýše položenou železniční stanicí v Čechách, asi šest kilometrů jižně od Vimperku, v okrese Prachatice.

    Nejcennější místo pralesa představuje nedotčené bukosmrkové jádro, v němž nalezneme až 400 let staré stromy. Boubínem vede několik turistických tras. Dominantou zdejšího pralesa je vrch Boubín s dřevěnou rozhlednou, postavenou v letech 2004-2005, nabízející za hezkého počasí rozhled nejen na Šumavu, do nitra Čech, ale až na rakouské Alpy. U rozhledny si povšimněte kamenného obelisku s nápisem „Kardinal Fürst von Schwarzenberg 3. 8. 1867“, který vznikl jako památka výstupu na Boubín tehdejšího kardinála a arcibiskupa Bedřicha Schwarzenberga. V nejcennějším jádru pralesa je zakázána těžba, je oplocené a nepřístupné návštěvníkům, ale vede kolem něj naučná stezka s informačními panely, na kterých se dozvíte plno zajímavých informací. V Boubíně se nacházelo také několik největších smrků na Šumavě, např. Král smrků nebo Křížový smrk.

    Naučná stezka Boubínem začíná u Boubínského jezírka a najdete na ní zhruba osm zastávek. Je dlouhá čtyři kilometry. Stezka vás zavede i k pozůstatkům Krále smrků – smrku starému 440 let, měřícímu přes padesát metrů a s průměrem kmenu přes metr a půl. Krále smrků zničila sněhová vichřice roku 1970. Na informačních panelech se dozvíte fakta a zajímavosti o zdejší květeně, dřevinách, ptactvu i zvířatech zde žijících. Můžete zde také spatřit tzv. chůdové kořeny, tj. kořenové systémy rostoucí nad zemí, kdy mladý strom využíval starého či tlejícího stromu pro svůj růst. Samotné Boubínské jezírko bylo uměle vytvořeno v 19. století pro účely plavení dřeva ze zdejších lesů do sklárny v Lenoře.

    Výchozím místem pro cestu do Boubína bývá často Kubova Huť, ze které se vydáte po modré turistické značce, jež vás dovede až na vrchol Boubína k dřevěné rozhledně a odtud dále k Boubínskému jezírku či k naučné stezce vedoucí kolem nejcennější části pralesa. Dalším výchozím místem může být Zátoň, odkud také vyrazíte po modré turistické značce a naopak dojdete nejprve k jezírku a odtud můžete pokračovat na vrchol či si projít jen naučnou stezku. Poslední možností odkud vyjít je Idina Pila, kde se nachází placené parkoviště. Odsud půjdete podél Kaplického potoka, jenž vás dovede až k Boubínskému jezírku. Cestou se můžete zastavit v informačním centru Idina Pila, kde jistě načerpáte plno nových poznatků.

    Nenechte si tedy ujít návštěvu místa, kde rostou velmi staré stromy, místa, které nabízí obrovskou pestrost jak rostlin, tak žijících zvířat, místa, kde můžete očekávat i neočekávatelné a místa jako názorné ukázky toho, jak vypadá les žijící svým vlastním životem, aniž by do něj zasáhl člověk!

    Autor článku a fotografií: Tereza Jirásková