Vinné sklepy Plže

 • Vinné sklepy Plže

  V malé vesnici nedaleko Strážnice, v okrese Hodonín, by málokdo čekal místo, které bylo již v roce 1983 vyhlášeno památkovou rezervací lidové architektury. Přesto tomu tak je. Obec se jmenuje Petrov a najdete zde jedinečný soubor malebných a velmi působivých vinných sklepů – Plže.

  První zmínky o Plžích pocházejí z 15. století, ale sklepy prvotně vznikaly především v souvislosti s válečnými událostmi v 16. a 17. století. Lidé zde nacházeli úkryt a až postupem času začaly být využívány jako vinné. Najdeme jich zde něco přes šedesát. Sklepy byly vyhloubeny do žluté hlíny a zpevněny kamennou valenou klenbou. Jejich délka je okolo patnácti metrů a na šířku mají zhruba tři metry. Díky vrstvě hlíny nad sklepem se uvnitř udržuje stálá teplota, což je ideální pro uskladnění nejen vína. Jméno zdejší rezervace pochází od slova plž, což znamená vinný sklep s předsklepením. Tento výraz byl obecně užíván v různých lokalitách. Sklep tvoří obvykle několik místností. V předsklepení se zpracovávají hrozny, zároveň ale slouží jako místo k posezení či koštování vína, proto zde nesmí chybět stůl a lavice. Na konci mírně se svažující chodby se skladují vína. Vinné sklepy vytvářejí uličky, jež směřují k dvěma náměstíčkům, kde se během roku pořádají různé akce. Na první pohled vinné sklípky rozhodně upoutají svým typickým půdorysem a podmanivým výtvarným charakterem - modrou podezdívkou a často také ornamenty vinné révy – na stranách, ale i nad dveřmi či okny. Před návštěvou sklepa se můžete projít po vesnici, až dojdete k Baťovu kanálu, kde bývá především v létě živo, a můžete tak pozorovat ruch na vodní cestě či si udělat procházku okolo.

  Vinné sklepy Plže

  Jste-li milovníky vína, rozhodně navštivte zdejší malebné sklípky s dlouhou tradicí i zvláštní atmosférou a přívětivými vinaři, kteří vám rádi nabídnou zdejší víno. Nemáte-li s konkrétním vinařem domluveno např. koštování, můžete se zde zkusit projít a pravděpodobně na nějaký otevřený sklípek narazíte nebo navštivte vinotéku, jež bývá během léta otevřena, a kterou najdete hned na začátku rezervace.

  Autor článku a fotografií: Tereza Jirásková