Zámek Kačina a zoopark Ringelland

 • Zámek Kačina Zámek Kačina

  Jste-li milovníky zámků, rozhodně byste si neměli nechat ujít zámek Kačinu. A proč? Jednak protože patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v naší republice a kromě toho vám toho může tolik nabídnout. Máte-li rádi přírodu, můžete se procházet rozlehlým parkem, vychutnávat si zpěv ptáků a zároveň se něco dozvědět z informačních tabulí o zdejší fauně a floře či charakteru krajiny. Zámek návštěvníky okouzlí nejen podmanivými interiéry, ale dá jim také vdechnout vůně knih a že jich ve zdejší knihovně není zrovna málo. Milovníci květin mohou zase obdivovat orchideje nebo zahrádku léčivých bylin.

  Zámek Kačina leží asi sedm kilometrů od Kutné Hory u obce Svatý Mikuláš. Byl postaven jako letní reprezentační sídlo Jana Rudolfa Chotka v letech 1806-1822. Chotkové patřili mezi významné šlechtické rody a na zámku žili do začátku 20. století, kdy zemřel poslední z nich. Dnes zde sídlí Muzeum českého venkova, které tady vybudovalo několik expozic.

  Střed zámecké dispozice tvoří jednopatrová budova se vstupním kruhovým sálem, k němuž dále přináleží reprezentační místnosti. V křídlech zámku byly hostinské pokoje. Na každé straně navazuje na křídla zámku další pavilon. Na pravé straně najdeme nikdy nedostavěnou kapli a zámecké divadlo, jež bylo dokončeno až v 19. století a ve kterém se i dnes konají divadelní představení, na levé straně pak stojí knihovna Chotků obsahující více jak 40 tisíc svazků knih. V okolí zámku se nachází poměrně rozsáhlý anglický park, kterým vede naučná stezka.

  Při návštěvě si můžete vybrat z několika okruhů. Bude záležet na vás, zda se chcete seznámit s tehdejším životem na venkově, historií zemědělství či nakouknete do pokojů služebnictva, stejně tak si prohlédnete jídelnu, kruhový sál nebo si nenecháte ujít prohlídku nádherné knihovny, která se stane zážitkem nejen pro milovníky knih. Stejně tak můžete vstoupit do oranžerie a přivonět k mnoha květinám. Zajímají-li vás kočárky, určitě si nenechte ujít prohlídku kočárků, hraček z dob dávných i relativně nedávných. Bude záležet jen na vašich preferencích.

  Prohlídku můžete také absolvovat se strašidlem Rudlou v rámci projektu Otevřete 13. komnatu. Bližší informace o prohlídkových okruhech, cenách naleznete tady.

 • Zoopark Ringelland

  Zoopark Ringelland

  Když už budete na Kačině, doporučuji zavítat do nedalekého malého zooparku Ringelland, nacházejícího se v maličké vesničce Habrkovice, zhruba čtyři kilometry vzdálené od zámku.

  Ringelland založili v roce 2008 manželé Ringelovi spolu se svými syny. Tito drezéři vám rádi v manéži předvedou, co dokáží svá zvířata naučit. V minizoo se můžete se potěšit pohledem na tygry, hrocha Davídka, lamy, ale i jiná menší zvířata, např. morčata, kozy.

  Rozhodně si ale nepředstavujte nějakou velkou zoo, abyste pak nebyli překvapeni, že na představení se budete dívat ve stodole a zvířata uvidíte na normálním dvorku vesnického stavení, kde byste asi očekávali vše možné, jen ne klec s tygry či pumou.

  Vstupné činí dobrovolný příspěvek na zvířata a otevřeno mají každý den. Můžete zhlédnout i představení se zvířaty, na které se již vstupné platí. Více informací naleznete na zde.

  Autor článku a fotografií: Tereza Jirásková