Hrad Kašperk

Hrad Kašperk
  • Hrad Kašperk

    Malebný a zároveň nejvýše položený královský hrad v Česku leží tři kilometry severně od města Kašperské Hory v okrese Klatovy. Hrad Kašperk náleží k nejvýznamnějším dochovaným dokladům české hradní architektury 14. století.

    Důvody pro vznik hradu byly celkem tři: střežit hranici s Bavorskem, chránit významné naleziště zlata v oblasti a zajistit bezpečnost na obchodní stezce, tzv. Zlaté stezce. Tyto tři důvody vedly Karla IV. roku 1356 k vybudování hradu Kašperk neboli Karlsberg (jak byl hrad tehdy na počest panovníka pojmenován). Přestože se jednalo o hrad královský, byl zastavován různým držitelům. Jejich úkolem bylo hrad spravovat a udržovat. Mezi držitele patřili třeba Zdeněk ze Šternberka, Petr Zmrzlík ze Svojšína a Orlíka a jeho synové či Jan Očko z Vlašimi. Postupně hrad vlivem nedostatku financí chátral, až byl v 17. století odprodán městu Kašperské Hory, v jehož správě je dosud. Hradní jádro tvoří obdélný palác a k němu připojené obytné věže. Hradní nádvoří sloužilo jako hospodářské zázemí.

    Díky šlechtici Zdeňkovi ze Šternberka se hradní opevnění rozrostlo o předsunutou pevnost, tzv. Pustý hrádek, která měla pomáhat chránit hrad v případě jeho obléhání vojsky krále Jiřího z Poděbrad. V dnešní době se z ní dochovaly jen trosky, které se nachází cca 400 metrů východně od hradu. Z Pustého hrádku se vám naskytne pěkný výhled nejen na samotný Kašperk, ale i na okolní šumavskou krajinu.

    Hrad Kašperk Při návštěvě hradu si můžete vybrat z několika prohlídkových okruhů. Vyberete-li si okruh „Stavba hradu“, seznámíte se se stavbou a přestavbou hradu po požáru v 15. století, prohlédnete si zříceninu hradního paláce a budete se moci pokochat výhledem ze západní věže na malebnou šumavskou krajinu v okolí. Jako třešinku na dortu spatříte dokonalou audiovizualizaci, kdy v západní věži se před vámi a kolem vás začne stavět, poté vybavovat středověká komnata, jež ale nakonec v praskotu ohně zanikne. Tento zážitek na žádném jiném hradě rozhodně nezažijete! V rámci okruhu „Život na hradě“ navštívíte purkrabství s expozicí představující hospodářský život na hradě, prohlédnete si východní věž, kde spatříte např. vzácnou tapisérii, a nakonec můžete shlédnout z vrcholu věže na okolní krajinu. Pro děti jsou připraveny dva interaktivní okruhy. Mladší děti můžou absolvovat prohlídku „Staň se purkrabím nebo hradní paní“ probíhající formou soutěží a plnění úkolů směřujících k výchově mladého prince či dvorní dámy. Pro starší děti je připravena prohlídka „Staň se stavitelem hradu“, při které se seznámí se stavebními postupy, prvky a zákonitostmi gotické architektury a nakonec se pokusí sestavit návrh vlastního hradu. Tato prohlídka je ale spíše vhodná pro větší skupinu dětí. Obě dětské prohlídky je třeba dopředu rezervovat.

    Na hradu Kašperk je stále živo – pořádají se zde různé akce jako noční prohlídky, divadelní představení apod. Hrad je pro veřejnost otevřen od dubna do října. Bližší informace o otevírací době, vstupném a konaných akcích naleznete zde.

    Autor článku a fotografií: Tereza Jirásková