Hrad Bítov patří k nejstarším hradům na českém území. Kdysi se nacházel vysoko nad hladinou Želetavky, dnes stojí nad hladinou Vranovské přehrady.
První zmínka o hradu pochází z 11. století. Koncem 13. století ho získal Rajmund z Lichtenburku a pustil se do jeho přestavby. Zhruba v 18. století měl již hrad svou současnou podobu. V roce 1912 si Bítov koupil baron Jiří Haas, který si ho ale moc neužil, jelikož brzy zemřel. Jeho syn, mající mnoho peněz, se pustil do přeměny hradu. Protože miloval zvířata, hrad i zahrady proměnil v zoologickou zahradu, v první republice patřila k největším u nás. Měl rád nejen koně, a proto zde udržoval ušlechtilé stádo, ale stejně tak miloval psy – v jednu dobu jich měl až dvě stě, od dog, bernardýnů až po irské setry či jezevčíky. Existovala také kuchyně pro psy. Psi se i po smrti dočkali pomníčků na hradním psím hřbitově. Ovšem někteří se stali v podstatě nesmrtelní – byli vycpáni. Zanechal tu sbírku 51 vycpaných psů, kteří občas působí opravdu jako živí, sbírka patří k největším tohoto druhu na světě. Každého psa nechal vycpat v takové poloze, ve které rád býval. Mezi nimi najdeme dva unikáty: dva stájové pinče – plemeno dnes už neexistující. Další raritou Jiřího Haase ml. byla jeho lvice Mausi, kterou si v třicátých letech koupil v cirkuse Kludský. Stala se jeho družkou, se kterou prý i spal. Měla naprostou volnost, ač na ni neustále přicházely stížnosti. Hrad od roku 1945 patří státu.
Hrad nabízí čtyři prohlídkové okruhy. První prohlídkový okruh „Palác“ vás provede hradními interiéry, kdy vnitřek evokuje lesk novogotiky. V pokojích vás upoutá iluzivní výmalba, jež k nerozeznání napodobuje obložení stěn např. dřevem, kamenem či štukem. V sálech si prohlédnete historický nábytek. Ve druhém patře spatříte rozsáhlou zoologickou sbírku jak tuzemských, tak i cizokrajných zvířat či trofejí. Sbírku založili bratři Vladimír a Otakar z Daunu, kteří hodně cestovali, a doplnil ji poslední soukromý majitel Jiří Haas z Hasenfelsu. Zde si budete moci prohlédnout největší sbírku vycpaných psů na světě - v počtu 51 psů různých ras. Závěrem navštívíte hradní panskou kuchyni.
V rámci druhého prohlídkového okruhu „Zbrojnice“, který je přístupný jen v červenci a v srpnu, můžete obdivovat slavnou bítovskou sbírku zbraní, jejíž jádro tvoří zbraně z 16. a 17. století.
Třetí okruh „Hradní vězení, hladomorna, mučírna“ můžete vidět také jen v červenci a srpnu a podíváte se do věže, která byla dříve obytná, pak sloužila jako skladiště střelného prachu a v 17. století zde bylo zřízeno hradní vězení s hladomornou. V mučírně si můžete vyzkoušet repliky mučících nástrojů na vlastní kůži, najdete-li k tomu odvahu. Poslední, čtvrtý okruh „Vstup do hradu“ si prohlédnete sami bez průvodce a zdarma v případě, že si koupíte vstupenku na jakýkoli okruh s průvodcem. Navštívíte nádvoří, novogotickou kapli, hradní zahrady a sezónní výstavy a v prostorách sklepení se můžete zajít podívat i na „Erbovní bestie“ – mytické příšery objevující se v erbech jako jsou draci, bazilišci, Pegas, to vše doplněné zvukovou kulisou nadchne především děti, pro které je to především určeno. Více informací o otevírací době, prohlídkových okruzích, vstupném a konaných akcích naleznete zde.
Venku můžete za příznivého větru zaslechnout osm Aiolových harf, jež se nachází na hřebenech střechy jižního křídla.
Kousek od hradu Bítov naleznete Restauraci a penzion Rumburak, kde si můžete dát třeba oběd, ale rozhodně navštivte zdejší rozhlednu, ze které je krásný rozhled na Vranovskou přehradu, hrad Bítov, zříceninu Cornštejn a do širšího okolí.
Autor článku a fotografií: Tereza Jirásková