Trosky

  • Dvouvěžatá zřícenina hradu Trosky je bez přehánění nejznámější českou zříceninou. Silueta dvou věží nacházejících se na čedičové skále je symbolem Chráněné krajinné oblasti Český ráj a leží v okrese Semily mezi Turnovem a Jičínem na vulkanickém vrchu vysokém 514 metrů.    Hrad byl založen na konci 14. století Čeňkem z Vartemberka. Ten tu vybudoval rozsáhlý pevnostní areál, kdy na skalnatém hřebenu stával vnitřní hrad s obytnými paláci a na dvou bočních čedičových skalách pak nechal vybudovat dvě obytné věže. Nižší a rozvalitější byla pro svůj vzhled pojmenována Baba a má 47 metrů, vyšší a štíhlejší dostala jméno Panna a má 57 metrů. Její součástí měla být i hradní kaple. Pod hradem se nachází nepřístupná hradní sklepení . Po smrti Čeňka z Vartemberka byl hrad postoupen králi Václavu IV., který ho prodal rodu Bergovců a ti ho drželi až do poloviny 15. století. Po nich ho dostal Jan Zajíc z Hasenburka, který vlastnil také nedalekou Kost. Hrad dlouho fungoval jako mocná a nikdy nedobytá pevnost, v jejímž vládnutí se vystřídalo několik rodů. Od roku 1925 zbytky hradu vlastní stát. Do dnešních dob se nedochovaly žádné věrné obrazy hradu a všechny archivní materiály shořely. Jen se ví, že jediný reálný obraz hradu ukradli za Třicetileté války Švédové a dopravili ho do Švédska.

    Hrad si lze prohlédnout bez průvodce, ze zdejší vyhlídky je nádherný výhled na Český ráj. Pod hradem je placené parkoviště.

    Asi 500 metrů od hradu se nachází vstup do jeskyně obestřené řadou tajemství. Tajemství podzemí Trosek přitahuje badatele a lovce pokladů už dlouho. Ono tak už to s tajemnými neprobádanými podzemími bývá… Jeskyni nechal podle pověsti vysekat první majitel, Čeněk z Vartenberka. Jeskyně se rozbíhá do tří chodeb, dvě z nich jsou zavalené, jedna vede dál, ale postupně je také zavalena. V minulosti se pár odvážlivců pokusilo podzemí prozkoumat, a to už v 18. století. Našli zde několik nápisů říkajících, že odváží-li se dál, hrozí jim smrt. Předpokládá se, že chodby jsou spojeny s hradem, ale vstup do hradního podzemí se dosud nepodařilo objevit. Podle pověstí by tam měl být ukryt poklad loupežníků, kteří hrad nějakou chvíli ovládali. Také se říká, že v jeskyni existuje podzemní jezírko, které sloužilo jako zásobárna vody. Je totiž pravdou, že pozůstatky po studni nikdy nebyly na hradě objeveny. Jeskyně je veřejnosti nepřístupná.

    Informace o vstupném a otevírací době najdete tady.

  • Autor článku a fotografií: M. Kučerová