Nedaleko Mladé Boleslavi se na ostrohu u řeky Jizery tyčí zřícenina gotického hradu Michalovice. Hrad zřejmě založil Jan z Michalovic pocházející z rodu Markvarticů koncem 13. století. Ovšem rod Michaloviců hrad vlastnil pouze do roku 1468, kdy vymírá po meči. Poslední vlastník hradu z tohoto rodu byl Jindřich Kruhlata, jenž podlehl následkům zranění z křižácké války. Dalším majitelem byl Jan Tovačovský z Cimburka, jenž hrad vyženil. Následně jej vlastní Kunrát Krajíř z Krajku, který již ale hrad neobýval, což vedlo k tomu, že se z hradu začala stávat zřícenina. V současnosti z něj zůstala zachována především část nakloněné válcové věže, jíž se říká Putna, dále zbytky hradního paláce, pozůstatky zdí z hospodářských budov a některé další zdi.
Válcová kamenná věž je postavená z kvádříkového zdiva. Možná vás napadne, proč se hradu Michalovice často přezdívá Putna, je to právě pro její tvar. Jak je zřejmé z prvního pohledu, věž je nakloněná, proto se jí také mnohdy říká Mladoboleslavská Pisa. Proč k jejímu naklonění došlo, o to se vedou spory a existuje několik teorií. Někteří sklon přičítají náruživým hledačům pokladů či narušení podloží. Další verze praví, že se věž roztrhla a následně naklonila při trhacích pracích. Ale pravdě bude nejblíže vysvětlení, že se věž roztrhla již před rokem 1738 při výbuchu střelného prachu. Ač se věž na jedné straně sesula, přesto je znát, že její zdivo je spojeno kvalitní maltou. Průměr věže činí jedenáct metrů a zdi jsou až čtyři metry tlusté.
Z vrcholku věže se nabízí pěkný rozhled do okolní krajiny, můžete pozorovat vinoucí se řeku Jizeru, v dálce uvidíte hrad Bezděz a také lze spatřit část Mladé Boleslavi. Najdete zde i bronzovou pamětní desku, která vznikla jako památka na návštěvu hradu básníkem Karlem Hynkem Máchou v roce 1853.
Na hradě se nachází studna, která měla hloubku 40 metrů, dnes už je ale částečně zasypaná. Z ní má vést tajná chodba, která by měla ústit na hradě v Mladé Boleslavi. Ale je-li tomu tak skutečně, zatím nikdo neví.
Více informací o zřícenině hradu naleznete třeba zde.
Autor článku a fotografií: Tereza Jirásková