Dačice

  • Dacice Městečko se nachází v okrese Jindřichův Hradec, asi dvanáct kilometrů jižně od města Telč. Jedná se o nejvýchodněji položené město Jihočeského kraje, ale také o jedno z nejstarších moravských měst. Původně zde stávala osada zvaná Dassyce, časem Daczicz na významné křižovatce obchodních cest, jež spojovala města Jihlavu, Slavonice, Jindřichův Hradec a Znojmo. V polovině 14. století zde už stávalo městečko, které dosáhlo největšího rozkvětu za Krajířů z Krajku, jimž vděčí město za „nový“ zámek.

    Právě Dačice daly světu kostku cukru. V dřívějších dobách se cukr nacházel v podobě cukrové homole či klobouku, což bylo velmi nepraktické, jelikož se potřebné množství muselo odsekávat. Kostkový cukr objevil Jakub Kryštof Rad, ředitel dačické rafinérie, a tento vynález si nechal patentovat v roce 1843, byť první kostka cukru byla vyrobena již v roce 1841. První kostky měly rozměry 1,2 a 1,5 cm, postupně se rozměry začaly odlišovat, stejně jako krychle nahradily různé geometrické tvary, i barva byla různorodá, i když nejčastější je barva bílá, kdy se užívá rafinovaný cukr bez přidaných barviv. V blízkosti kostela sv. Vavřince na památku 140 let od tohoto vynálezu a zároveň k příležitosti 800 let od první písemné zmínky o Dačicích vyrostl žulový pomník. V roce 2012 k němu přibylo dvanáct žulových desek s nápisy v různých jazycích.

    Co dalšího byste měli kromě žulového pomníku s kostkou cukru při návštěvě Dačic vidět? Pro pohled na město z ptačí perspektivy navštivte ochoz renesanční věže, jež je ukázkou severoitalské renesanční stavby. Ve zvonici věže se nachází nejstarší zvon sv. Vavřinec z roku 1483. V městském muzeu můžete zhlédnout dačický graduál – jedná se o cennou písařskou a iluminátorskou památku, kterou vytvořil Jan Lucián zvaný Voják v letech 1586-1587, jsou v něm zaznamenány zpěvy vztahující se k svátkům. Zajděte se také podívat na Starý zámek, kdy koncem 16. století si sídlo v podobě severoitalského renesančního městského paláce nechal postavit Albrecht Krajíř z Krajku se svou manželkou. Jejich rodové erby najdete nad vstupním portálem. Od roku 1938 zde sídlí radnice.

    Zámek

    Dacice I když není zámek příliš známý, určitě nabízí mnoho zajímavého ve svých interiérech, stejně tak přilehlý park s rybníkem představuje příjemné místo k procházce. Zámek jistě upoutá svou, na zámek poměrně netypickou, barvou fasády, a to zelenou. V 16. století Dačice náležely do panství Krajířů z Krajku, kteří nechali postavit zámek, jemuž se dnes říká Starý zámek a sídlí v něm městský úřad. Jednalo se o renesanční stavbu s cimbuřím. Nový zámek vznikl pro Oldřicha Krajíře a postavil ho Ital Francesco Garof da Bissone v renesančním slohu. V 18. století byl zámek barokně přestavěn a nově zařízen. Za Dalbergů začátkem 19. století byl proměněn v moderní sídlo. Proběhla výrazná úprava interiérů, jejich vymalování a pořízení nábytku v klasicistním stylu. V 30. letech 20. století se zámek dočkal velké přestavby vedené vídeňským architektem Karlem Schlepsem v duchu empíru. K posledním stavebním úpravám došlo v roce 1909, kdy vznikla novobarokní kaple dle návrhu Hanse Prutschera (navrhl i interiér pozdně secesní knihovny) a také byla vybudována elektroinstalace a ústřední teplovodní a teplovzdušné topení.V letech 1990-1996 proběhla rekonstrukce, která zachránila rozpadající se zámek.

    Rozhodnete-li se vydat na prohlídku zámku, určitě nebudete litovat. Celkem spatříte dvacet místností. V sále předků vás upoutají např. renesanční klenby či zařízení pokoje, kde spatříte rodinnou portrétní galerii, jež je tvořena dvojportréty ve sdružených rámech a dále jednotlivé portréty. Velká hala se schodištěm, kterou budete procházet, přestavuje skvělou ukázku klasicistního slohu u nás. Pokoje v prvním patře získaly po rekonstrukci zpět podobu ze začátku 20. století. Navštívíte také unikátní knihovny. Velká zámecká knihovna je pozdně secesní a obsahuje 17 000 knih rozličných vědních oborů, beletrie i časopisů v několika jazycích, přičemž v češtině je pouze hodně malý zlomek. Dále navštívíte i další obytné pokoje, společenský salon či jídelnu. Během prohlídky můžete zkusit spočítat, kolik funkčních hodin spatříte a rozhodně jich není zase tak málo, sami budete překvapeni.

    Dacice Rozhodně se nezapomeňte projít zámeckým parkem, který se nachází na svažitém terénu. Najdete v něm mnoho druhů stromů, keřů či bylin. Součástí parku je i rybník s ostrůvkem, který představuje konec kaskády skoro dvaceti rybníků, jež se nachází mezi klášterem v Kostelním Vydří a Dačicemi. Anglické krajinářské pojetí park získal zásluhou Karla Dalberga, který úpravu parku svěřil architektu M. Riedlovi. Dříve zde stával empírový skleník, mnoho altánů, kaplička, tenisový kurt, střelnice, z čehož se do současnosti zachovala pouze kaplička.

    Informace o vstupném, otevírací době a pořádaných kulturních akcích naleznete zde.

    Autor článku a fotografií: Tereza Jirásková