Zámek Konopiště leží nedaleko Benešova a jednalo se o hlavní a poslední sídlo rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d´Esteho, jehož zavraždění v Sarajevu bylo záminkou spuštění 1. světové války.
Na ostrohu nad Zámeckým rybníkem stával šlechtický hrad přibližně od konce 13. století. Přesné datum výstavby ani původce stavby není přesně znám. Ten byl později přestaven na skvostný zámek. První zmínky o hradu existují z roku 1318, kdy ho držel rod Benešoviců. Po jejich vymření roku 1327 je vystřídali páni ze Šternberka. Šternberkové byl přední český katolický rod, který vládl zámku do roku 1590. Na začátku 17. století zámek vlastnila rytířská rodina Hodějovských z Hodějovic, Bernard Hodějovský byl hlavním představitelem protihabsburského povstání mezi lety 1618 – 1620. Po nich se tu střídaly další vládnoucí rody. Od Lobkoviců ho roku 1887 koupil rakouský arcivévoda a následník císařského trůnu, František Ferdinand d´Este. Ten sem zavedl elektřinu, vodovod, dokonce sem nechal namontovat i výtah. Po 1. světová válce byl zámek Habsburkům zkonfiskován a do rukou spadl Československému státu. Během 2. světová války tu sídlil hlavní štáb německých jednotek SS.
Dnešní podoba zámku pochází z dob vlády Františka Ferdinanda, dochoval si i tehdejší nábytek. I předtím byl ale zámek několikrát přestavován. V hradním příkopu bydlí medvědi, a to už po desítky let. Za tu dobu se jich tu prostřídalo už několik.
V rámci prohlídek se podnikají tři prohlídkové okruhy. Prohlídka jižního křídla zahrnuje návštěvu reprezentačních a hostinských pokojů se zachovaným dobovým nábytkem, historickými obrazy i porcelánem, loveckou chodbu s trofejemi Františka Ferdinanda (je jich tu na 800), salóny, jídelnu či apartmány. Prohlídka severního křídla umožní návštěvu kaple, pracovny, ložnice, zbrojnice, knihovny nebo kuřáckého salónu. Třetí okruh je věnován pokojům rodiny d´Este jako jsou jejich ložnice, pracovna, šatna nebo soukromá jídelna.
Informace o otevírací době a vstupném najdete zde.
Autor článku a fotografií: Monika Kučerová