Vranovská přehrada

 • Vranovské přehradě se také přezdívá český Jadran, neboť její voda patří k jedné z nejteplejších v republice. Najdeme ji na jižní Moravě, nedaleko hranic s Rakouskem, západně od města Znojma.

  Nyní si připomeňme trochu historii vzniku Vranovské přehrady. Lidi, kteří žili kolem toku Dyje, často ohrožovaly záplavy, proto bylo roku 1929 rozhodnuto, že se zde vybuduje víceúčelová přehradní nádrž. Nádrž neměla jen regulovat vodu z horních toků, nýbrž měla také sloužit k výrobě elektrické energie, ale i k rekreaci. Přehrada vznikala na řece Dyji v letech 1930-1933 a stavbu vedl stavební inženýr Ferdinand Schmidt. Výška hráze přehrady činí 54 metrů a na vršku je dlouhá celých 292 metrů. Sama přehrada má délku kolem třiceti kilometrů a končí pod hradem Bítov. Dle rozlohy patří mezi desátou největší v České republice.

  Slouží především k rekreaci, kdy střediska nalezneme ve Vranově nad Dyjí, Bítově či Podhradí nad Dyjí. Nabízí možnost sportovního vyžití, vodních sportů, rybaření, ale i turistiky. Můžete se nechat svézt jednou z lodí od přehrady třeba až pod samotný hrad Bítov, plavba to bude jistě zajímavá. V okolí přehrady najdete spoustu pozoruhodných míst, které stojí za to určitě navštívit. Bylo by škoda povalovat se celou dobu jen u vody. Milovníci hradů a zámků si určitě nenechají ujít hrad Bítov, zříceninu Cornštejn, zámek Vranov nad Dyjí, nedaleké Znojmo nabízí nejen prohlídku tajemného podzemí, toužíte-li navštívit přírodu, pak určitě nevynechejte Národní park Podyjí, také blízkost hranic s Rakouskem vybízí k návštěvě naší sousední, jistě krásné země, kdy např. hrad Hardegg, zámek Riegersburg, zřícenina hradu Kaja či půvabné městečko Retz se nachází jen kousek od hranic.

  Na Vranovské přehradě funguje lodní doprava, jejíž provoz byl zahájen v létě roku 1934, ale zrušen byl roku 1992 a k jeho obnovení došlo roku 2006. Informace o lodním provozu na přehradě najdete zde.
  Informace o Vranovské pláži, možném ubytování, tipy na výlety apod. najdete zde.

  Autorka článku a fotografií: Tereza Jirásková