Evropa, náš kontinent, je po Austrálii a Oceánii druhým nejmenším světadílem. Je kolébkou západní civilizace a jednotlivé evropské národy se už od 16. století výrazně podílely na historickém světovém dění. Bylo tomu až do 20. století, kdy byla Evropa z vedoucí pozice vytlačena Spojenými státy americkými. Důvodem toho byly zásadní změny po 2. světové válce, což pro evropské země znamenalo nejen ztráty kolonií, studenou válku, ale i rozdělení tzv. železnou oponou. Ta rozdělila Evropu na západní část a střední a východní část a na více než 40 let poznamenala hospodářskou i sociální úroveň a zvětšila rozdíly mezi západem a východem Evropy.

V současné době Evropa usiluje o jistou míru integrity vměstnanou pod název Evropská unie a pyšní se vysokou ekonomickou úrovní. Třeba proti světovému průměru má 2x vyšší HDP. Má 700 milionů obyvatel a 70% z nich žije ve městech. Hospodářské i sociální rozdíly mezi jednotlivými evropskými zeměmi jsou ale dodnes citelné.

Za světadíl je považována hlavně z historických a kulturních důvodu než z těch geografických. Geograficky je totiž spojena s Asií a podle učebnic je za hranici mezi těmito dvěma světadíly považováno pohoří Ural, Kavkaz a průlivy Bospor a Dardanely. Od Afriky ji dělí Středozemní moře a úzký Gibraltarský průliv. Evropa patří většinově do mírného podnebného pásu a díky Golfskému proudu tak nejsou typické žádné extrémní teplotní výkyvy. Přesto se podnebí od severu k jihu Evropy liší – oceánské klima ovlivňuje země západní Evropy a pro východní země je zas typické kontinentální podnebí.


Evropa se dělí do několika makroregionů. Řazení jednotlivých zemí do těchto makroregionů se u různých autorů liší.

Severní Evropa

Do severní Evropy budeme řadit nejen skandinávské země jako Norsko, Švédsko, Finsko, dále pak Dánsko včetně Faerských ostrovů a Grónska a také Island. Pro severské země je typické řídké osídlení a také drsné přírodní podmínky, které měly vliv na větší soulad člověka s přírodou. To se promítá i do severské kultury. Skandinávský poloostrov, na kterém leží Norsko, Švédsko a Finsko je většinou tvořen Skandinávským pohořím s horskými vrcholy kolem 2 500 m. n. m. Pro Norsko jsou pak typickým přírodním úkazem fjordy, které vytvořily řeky vtékající údolími do moře. Zbytek byl pak dokonán obrovskými ledovci. Baltské moře, jedno z moří Atlantského oceánu, které je zároveň jedním z nejméně slaných moří světa, omývá břehy Finska, Švédska, Dánska, Německa, Polska a pobaltských zemí a nachází se v něm řada velkých ostrovů jako třeba švédský Gotland nebo dánský Bornholm. Severské země lákají turisty hlavně na přírodní krásy – norské fjordy, hory, finská jezera či islandské sopky.

Západní Evropa

Zeměmi západní Evropy jsou Francie, země Beneluxu, Velká Británie a Severní Irsko a Irsko. Tyto země patří k hospodářsky nejvyspělejším zemí Evropy i světa a typická je pro ně vysoká hustota zalidnění a vysoká životní úroveň obyvatelstva.

Střední Evropa

Za hranice střední Evropy je považováno na severu Baltské moře, na jihu Apeninský poloostrov, hranice mezi východní, západní a střední Evropou už tak jasné ovšem nejsou. Většina autorů tak mezi země střední Evropy řadí alpské země jako Rakousko, Německo, Švýcarsko, Monako, Lichtenštejnsko a také Slovinsko a dále pak země tzv. Visegrádské čtyřky – Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko.

Východní Evropa

Definice východní Evropy je taktéž nejasná, ale pro naše potřeby tam můžeme zařadit pobaltské země jako Litva, Lotyšsko, Estonsko, evropskou část Ruska, Bělorusko, Ukrajinu a Moldavsko. Až do roku 1989 byl název východní Evropa spojován se zeměmi tzv. socialistického bloku. Většinu rozlohy tvoří Východoevropská rovina, na východě je pohoří Ural, které tvoří hranici s Asií a okrajově sem zasahuje také Kavkaz. Nachází se tu řada vegetačních pásů – tundry, lesy, stepi i pouště. Turisticky oblíbenými zeměmi východní Evropy se v poslední době stávají pobaltské země.

Jižní Evropa

Za země jižní Evropy považujeme Portugalsko, Španělsko, Andoru, Itálii společně s Vatikánem a San Marinem, Maltu, Chorvatsko, Srbsko, Černou Horu, Makedonii, Bosnu a Hercegovinu, Albánii, Kosovo, Řecko, ale také Bulharsko a Rumunsko a Kypr. Země Balkánského poloostrova leží na okraji Evropy už od dob antiky a dochází tu tak ke střetům různých kultur – ortodoxní náboženství, křesťanství i islám, což vede k míchání kultur i výrazné národní identifikaci, která má za vliv četné konflikty (např. v zemích bývalé Jugoslávie) a také ekonomickou zaostalost těchto zemí ve srovnání s ostatními zeměmi Evropy.

Cesty po světě Vás provedou po Evropě

Co se týká cestovního ruchu, Evropa díky svému dlouhému historickému vývoji nabízí významné historické a architektonické památky všech historických slohů a epoch či cenné umělecké sbírky a cestování po velkých evropských městech je u Evropanů velmi oblíbené. Příroda je v Evropě chráněna v rámci přírodních rezervací a národních parků, které jsou také velmi oblíbenými místy u turistů. V Evropě se střídá několik krajinných typů a můžete tu tak podnikat vysokohorské túry, lyžovat i se jen tak na kole toulat vinařskými oblastmi v nížinách.

V pravém menu najdete články věnované jednotlivým evropským zemím, dozvíte se v nich o tamější kultuře, kuchyni, ale hlavně v nich najdete informace k turistickým atrakcím a zajímavostem, které v jednotlivých zemích najdete. Články jsou doplněné důležitými odkazy i fotografiemi, které Vám usnadní Vaše poznávání Evropy. Proto pojďte s námi prozkoumat Evropu…


Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

Vaše Cesty po světě