Zřícenina hradu Cornštejn

  • hrad Cornštejn Zřícenina hradu Cornštejn je ze tří stran obtékána řekou Dyjí. Nachází se nedaleko hradu Bítov, asi 27 kilometrů západně od Znojma.

    Název hradu se čte s C nikoli s K, neboť s kukuřicí (corn) nemá opravdu nic společného. Jméno se odvozuje z názvu Zornstein – zorn (hněv) a stein (kámen), který měl symbolizovat sílu a pevnost hradu. Původně zde stával hrad, který byl vybudován začátkem 14. století Lichtenburky, majiteli Bítova, a měl sloužit jako opěrný bod královské moci u jižních hranic a chránit hrad Bítov. V polovině 15. stol hrad držel Hynek z Lichtenburka, který odmítl přísahat králi Jiřímu z Poděbrad věrnost a zahájil otevřenou vzpouru za podpory papeže, není tak divu, že na Cornštejn zaútočila královská vojska a hrad byl vyhladověn. Nakonec byl hrad zkonfiskován a udělen pánům Krajířů z Krajku., kteří ho dali opravit, došlo k jeho rozšíření a k výstavbě mohutného opevnění. V polovině 16. století hrad opět přešel na Lichtenburky, kteří byli páni na Bítově. Koncem 16. století se dostal do rukou Štrejnů ze Švarcenavy, díky nimž zpustl. Od roku 1945 patří státu, v 70. letech 20. století prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Dnes se zde dochovaly pouze rozsáhlé zříceniny nacházející se na skalnatém ostrohu v nejužším místě meandru řeky Dyje. Prohlédnout si můžete zdivo dvou paláců, mohutné hradby, brány a opevněné předhradí, také sklepy.

    hrad Cornštejn hrad Cornštejn















    hrad Cornštejn Zřícenina hradu Cornštejn se objevila v pohádce Nebojsa, již v roce 1988 natočil režisér Július Matula. Od průvodkyně se zřejmě dozvíte zajímavost, že když dřevorubec Ondra utíkal po mostě, který měl za ním vybuchnout a spadnout, tak mistři triku špatně odhadli čas, a most se tak zřítil o něco dříve. Dřevorubec Ondra, jehož hrál Ondřej Vetchý, se stačil zachytit okraje hradní stěny. Dnes už tu ale stojí nový most, než který spatříte v pohádce. Z několika vyhlídek se vám naskytne pohled na ve slunci se třpytící vody Vranovské přehrady. Koná se tu také spousta kulturních akcí, kdy zřícenina ožívá šermíři či divadelníky a divák se přenese do dob dávno minulých.

    Otevírací dobu, vstupné a informace o pořádaných kulturních akcích naleznete zde.

    Autor článku a fotografií: Tereza Jirásková