Někdy je škoda, že většina z nás, kteří cestují, míří co nejdál od naší domoviny... Přitom třeba takové Německo nabízí spoustu zábavy, turisticky atraktivních míst, umělecky cenných sbírek, přírodních koutů i kulinářských zážitků, že Vám zabere spoustu času, než ho poznáte opravdu celé. Výhodou je, že ho od nás nedělí žádná nekonečná vzdálenost, a proto sem můžete vyrážet opakovaně a užívat si ten přehršel krásných míst, které Německo skýtá. Cesty po svetě pro Vás připravily průvodce po Německu.
Spolková republika Německo je stát ve střední Evropě. Hlavním městem je Berlín. Německo hraničí na západě s Francií, Lucemburskem, Belgií a Nizozemskem, na severu s Dánskem, na východě s Polskem a Českem, na jihu se Švýcarskem a Rakouskem. Německo je federativní a demokratická parlamentní republika, která je rozdělena do 16 spolkových zemí, jejichž rozdělení vidíte na mapě. Hlavnou státu je prezident, hlavou vlády je kancléř.
Německo je členem Evropské unie, OSN, NATO i skupiny G8 (ekonomicky nejsilnější země světa). Německá ekonomika je největší v Evropě a čtvrtá největší na světě. Německo je třeba také druhým největším poskytovatelem rozvojové pomoci na světě. Jde o jednu z nejrozvinutějších zemí světa, zdejší životní úroveň je vysoká a funguje tu také velice dobře rozvinutý systém sociální pomoci. Německo je jedním z nejsilnějších hráčů světové politiky. Je zároveň jedním ze světových lídrů v oblasti vědy a technologie, což má počátky už dávno v historii. Mezi Němci je celá řada nositelů Nobelovy ceny, ať už za fyziku, chemii, medicínu či třeba literaturu.
Německo je zemí chudou na nerostné bohatství, a proto se zdejší hospodářství zaměřuje hlavně na sektor průmyslu a služeb. Velmi rozvinutý je automobilový průmyslu, operují tu světově proslulé automobilky jako Wolkswagen, Daimler, BMW či Audi. Pochází odsud producent softwaru pro firmy SAP, silně je zastoupeno pojišťovnictví a bankovnictví. Další velkou německou firmou je výrobce elektroniky Siemens, rozvinutý je také chemický a farmaceutický průmysl (teba firmy Bayer či BASF), výrobci sportovního oblečení Adidas a Puma či výrobce pneumatik Continental nebo třeba obrovské elektrárenské společnosti jako E.ON či RWE. Bohatě zastoupeno je také zemědělství, které se provozuje na necelých 54% německé půdy. Jeho největším problémem současnosti je obrovské využití pesticidů a herbicidů, které devastují půdu.
Základními informace pro cestování do Německa jsou asi tyto. Německo se, kromě své vysoké životní úrovně, nijak zvlášť neodlišuje svým fungováním od Česka, takže by Vás tu vyloženě nic nemělo překvapit. Měnou je Euro, bankomaty a platby kartou jsou možné téměř všude, stejně jako u nás (i když čas od času narazíte na supermarket, kde karty neberou). Úředním jazykem je němčina, ale většina Němců mluví velmi dobře anglicky, v turistických místech angličtina není problém vůbec. Čas platí stejný jako u nás, tedy GMT +1 hodina. Německo leží v mírném podnebném pásu, počasí se tu tak střídá stejně jako u nás. Elektrické zásuvky jsou stejné jako u nás, žádné adaptéry tak nepotřebujete.
Německo má něco kolem 82 milionů obyvatel a jde o nejlidnatější stát Evropy. 91% populace tvoří Němci, nejpočetnější menšinami jsou pak Turci, Asiaté a Afričané. Přistěhovalců tu dnes žije víc než 10 milionů. Asi 67% populace se hlásí ke křesťanství, druhým nejsilnějším náboženstvím je islám, kdy čísla se pohybují něco kolem necelých 6%. Velký podíl na tomto číslo mají Turci. V roce 2015 Německo potrápila početná migrační krize, kdy sem kvůli štědrému sociálnímu systému mířily statisíce lidí z válkou zmítaných zemí na Blízkém východě jako byla Sýrie, Irák či Afgánistán. Problémem pro německou populaci je také jedna z nejnižších porodností na světě, která se stává pro Německo velkou hrozbou.
Z Německá pocházela celá řada slavných vědců, spisovatelů, ale také sportovců, neboť sport se v Německu těší vysoké prestiži. Zmiňme spisovatele Johanna Wolfganga Goetheho, Fridricha Schillera, dramatika Gerharda Hauptmanna. Pokračujme ke slavným umělcům jako byl Albrecht Dürer či modernista Max Ernst. O slavných Němcích si více řekneme v našich průvodcích po jednotlivých místech, které jsou s těmito postavami spojené.
Ať už cestujete kamkoliv a z jakéhokoliv důvodu, je dobré vědět alespoň něco málo o historii země, do které jste se rozhodli vydat. A ačkoliv je Německo naším blízkým sousedem, o kterém si myslíme, že toho víme spoustu, i přesto stojí za to si přečíst článek věnující se největším mylníkům německé historie, protože je plná událostí a chyb, ze kterých se lidstvo dnešní i budoucí má šanci poučit. Všechny stěžejší události německé historie najdete v článku věnovanému dějinám Německa.
Co se týká německé kuchyně, liší se regionálně, ale základ je prostě stejný. Pečivo jako chleba, housky a rohlíky, také tradiční kynuté preclíky, brambory v různých úpravách, kysané zelí, tradiční klobásy (liší se regionálně, třeba Berlín má svůj currywurst, a najdete jich tu na 1500 druhů), jsou tu také oblíbené houby a v sezóně se velké oblibě těší chřest. Nechybí ani různé knedlíky a nudle typu špeclí (spätzle). Němci jsou masožravci, takže si pochutnají na Eisbeinu, což je vepřové koleno nebo na jídle z jednoho hrnce zvaném Eintopf, což se v jednom hrnci vaří či duší maso, zelenina či luštěniny. Německá kuchyně je té naší velmi blízká a milovníci tradiční české kuchyně (té těžké) si tu určitě pochutnají.
Velmi oblíbené jsou i sladosti. Mezi ty nejoblíbenější patří perníčky (Lebkuchen), marcipán nebo tradiční vánoční štola.
A co se pití týká, nemusíme podotýkat, že Němci jsou zarputilí pivaři. Co jiného by mělo doložit tento fakt než to, že se tady každoročně koná největší pivní festival na světě – Oktoberfest. Piva tady najdete nespočet druhů, nejčastější je světlý ležák, ale oblibě se těší i pšeničné pivo (Weizenbier). Ochutnáte tu také různě namíchaná piva s limonádou (Alsterwasser či Radler).
Na oblibě ale stále více nabírá i víno, které sice stále nepatří do světové špičky, přesto i na pár dobrých vinařství tady narazíte. Pěstují se tady hlavně odrůdy ryzlink a Müller-Thurgau a obě rulandská, tedy šedé a modré. V Německu je aktuálně na 13 oficiálních vinařských oblastí, z nichž nejvyšší kvality se těší vinice v dosahu řeky Mosely. Nesmíme opomenout ani tradiční svařák (Glühwein), který je typický pro velmi oblíbené německé vánoční trhy.
Německo leží v mírném podnebném pásu stejně jako Česko. Počasí tady tedy můžete očekávat podobné jako znáte od nás. Sever Německa se nachází při pobřeží Baltského a Severního moře a je nížinatý, plný vřesovišť a řašelinišť a jezer tvořících Meklenburskou jezerní plošinu. Jde o zhruba třetinu rozlohy Německa. Střední Německo je tvořeno hlavně pahorkatinami, z nichž některé navazují na Krušné hory či Šumavu. Nejjižnější část Německa tvoří Alpy s nejvyšší horou Německa, Zugspitze vysokou 2 962 m. n. m. Největšími řekami jsou Dunaj pramenící v Německu a Rýn. Největším jezerem je Bodamské jezero. Zemědělsky se využívá něco málo přes 50% německého území. Největšími německým městem je Berlín s 3,4 miliony obyvatel, následován Hamburgem a Mnichovem.
A co jsou hlavní turistické cíle Německa? Velká města jako Berlín, Drážďany, Mnichov, Postupim, Würzburg, Heidelberg, Norimberk nebo Kolín nad Rýnem, dále pak skvostné severní pobřeží Baltu s ostrovy jako je třeba Rujána a dlouhými útesy a plážemi. Ale také Alpy s lyžařskými letovisky, malebnými alpskými vesničkami, zámkem Neuschwanstein a skvostnou přírodou stvořenou k turistice. Pokud prahnete po nějakých jiných přírodních koutech, v Německu na Vás čeká krásná krajina Schwarzwaldu, romantické údolí Rýna či vinice v okolí řeky Mosely. A tohle je opravdu jen velmi stručný výčet toho nejzajímavějšího. Podrobné průvodce po všem zajímavostech Německa najdete v pravém menu.
A jak cestovat po Německu? Jde to skvěle, jen málokde najdete tak kvalitní infrastrukturu, jakou mají Němci. Z České republiky do Německa vstoupíte bez problémů, hraniční kontrolou musíte projít v případě, že cestujete ze zemí mimo schengenský prostor. Češi asi do Německa příliš často nelétají a volí raději cestu autem, vlaky či autobusy. Zmiňme ale pro úplnost i fakt, že Německo má hned několik velkých mezinárodních letišť, z nichž největší je Frankfurt, které ale přijímá hlavně lety z jiných kontinentů. Další letiště najdete v Drážďanech, Mnichově, Berlíně, Stuttgartu či Düsseldorfu a můžete je využít třeba tak, že využijete pro svou dovolenou některou z německých cestovních kanceláří. Ze severního Německa můžete podniknout i plavby trajekty do Skandinávie, z přístavu v Kielu také do Litvy a Lotyšska. Německo je jedním z největších exportérů na světě a využívá hojně i námořní dopravy. Má několik velkých moderních přístavů pro přepravu zboží – zmiňme Hamburk a Lübeck. Dostupnost Německa autobusovou dopravou je dobrá nejen z Česka, ale i z jiných evropských zemí. Provozuje ji několik autobusových dopravců. Asi nejlepší nabídku spojů z ČR do Německa má společnost Flixbus. Stejně snadná je i cesta vlakem, železnice spojuje Německo s každou evropskou zemí. Největší část vlakové dopravy provozuje státní dopravce Deutsche Bahn AG, kterou doplňují malí regionální dopravci. Na dálkových tratích jezdí expresní vlaky ICE. Co se týká jízdy autem, Německo se dlouhodobě těší reputaci nejlepších dálnic a silnic na světě. Němci jsou právem hrdí na svých 11 000 km dálnic (o tom si zatím my můžeme nechat jen zdát). Dálnice jsou kromě toho hustě vybaveny benzinkami, odpočívadly či toaletami. Dálnice jsou stále ještě bezplatné, obávám se ale, že je to jen otázkou času. Velká města trápí zácpy, stejně jako jiná velká města na světě. Pro parkování ve velkých městech se doporučuje využít parkovišť P+R. Pro jízdu autem do Německa potřebujete stejné doklady jako u nás. Operují tu snad všechny velké autopůjčovny aut, takže si tu auto můžete i půjčit. Při cestování po všech německých městech můžete využít skvělé sítě městské hromadné dopravy tvořené vlaky, autobusy, tramvají, lanovkami či metrem. Z důvodu snižování znečištění ovzduší většina velkých německých měst zavedla tzv. nízkoemisní zóny a smějí tam pouze vozy s plaketou Umweltplakette a platí to i pro nás. Plaketu si můžete objednat on-line tady. V případě, že do měst vjedete bez této plakety, hrozí Vám vysoké pokuty. Pokud nejste žádný zkušený cestovatel a tyhle informace pro Vás nejsou dostačující, přeštěte si náš článek Rady a tipy na cesty, kde najdete spoustu zajímavých informací. A teď už vzhůru do Německa. V pravém menu najdete podrobného průvodce po všech zajímavých místech našeho západního souseda.
Rádi byste procestovali Německo, ale nevíte, jak na to? Přečtěte si naše rady a tipy na cesty, ve kterých se dozvíte, kde sehnat ubytování nebo letenku, jak cestovat po světě autem, kolik si vzít s sebou peněz v hotovosti nebo jak si udělat dokonalý itinerář.
Pokud byste rádi procestovali nějakou zemi nebo místo a netroufáte si na to na vlastní pěst, ať už proto, že neumíte žádný cizí jazyk, nezvládnete to naplánovat, aniž byste na něco nezapomněli nebo prostě jen nemáte čas plánovat a zařizovat všechno kolem vaší dovolené, využijte našich služeb cestovatelům. Vaši cestu připravíme do nejmenšího detailu a s ohledem na všechna Vaše přání a nebo jen budeme na telefonu po celou dobu Vaší cesty, abychom Vám připadně pomohli vykomunikovat nějaké problematické situace v případě, že Vaše angličtina na to nebude stačit. Podívejte se, jak Vám Cesty po světě mohou pomoci na Vašich cestách!
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme spoustu zajímavých tipů na to, kam vyrazit, kde sehnat levné letenky nebo co se právě děje ve světě.