Norimberk

  Norimberk (Nürenberg) je město v Bavorsku, přesněji ve Francích, což je historická země na území dnešního severního Bavorska. Je po Mnichovu druhým největším bavorským městem. Leží na obou březích řeky Pegnitz a jde o historicky, hospodářsky i kulturně významné město, které je zároveň velmi vyhledávaným turistickým cílem Německa. Žije zde něco přes 500 tisíc obyvatel. Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Německu, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv v Německu.

  Co navštívit a vidět v Norimberku, průvodce Norimberk

  Počátky města nejsou známé, ale podle historiků vzniklo město někdy kolem roku 1000, kdy se opevňovalo pohraničí,Co navštívit a vidět v Norimberku, průvodce Norimberk na místě strategických obchodních cest. Společně s Augsburgem se stalo největším obchodním centrem mezi Itálií a severní Evropou a bylo jím až do 16. století. Město ve středověku významně rostlo (hlavně díky zpracování kovu) a stalo se centrem německé renesance. Velká listina svobod vydaná roku 1219 povýšila Norimberk na svobodné říšské město, čímž Norimberk získal řadu výhod. Mohl razit mince, vybírat clo. Mezi 11. a 16. stoletím tady sídlil sněm Svaté říše římské. Od 19. století byl Norimberk jedním z průmyslových center Bavorska a právě tady byla zprovozněna první železniční trať v Německu přepravující lidi. Středověký ráz si město dokázalo zachovat i přes hrozné škody utrpěné během 2. světové války. Bohatou historii města zneužíval sám Hitler pro svá nacistická shromáždění a Norimberk se po válce stal místem, kde probíhal soudní proces proti hlavním představitelům nacistického Německa známý jako Norimberský proces. Soudil 24 nejdůležitějších představitelů nacistického Německa, i když někteří hlavní strůjci, jako byl Hitler, Himmler nebo Goebbels, spáchali sebevraždu před začátkem procesu.

  Co navštívit a vidět v Norimberku, průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, průvodce Norimberk

  Norimberk má mezinárodní letiště nacházející se asi 5 km od města. Zároveň je tu moderní přístav pro nákladní lodě na trase Dunaj-Mohan-Rýn. Hlavní vlakové nádraží leží přímo u vstupu do Starého města a jezdí sem vlaky z většiny velkých německých měst. Skvěle se sem taky dostanete autobusy z Prahy, skvělou nabídku má dopravce Flixbus. Co se týká městské hromadné dopravy, tak fungují tu tramvaje, plně automatizované metro a autobusy. Více o spojích a cenách jízdenek se dozvíte tady. Pokud plánujete více využívat městskou hromadnou dopravu a navštívit norimberské atrakce či muzea, můžete využít slevovou turistickou kartu Nürenberg Card. Na oficiálních turistických stránkách města najdete praktické informace po cestování mětskou hromadnou dopravou, turistických atrakcích, aktuálně konajících se akcích a spoustu dalšího.

  Co navštívit a vidět v Norimberku, náměstí Hauptmarkt a Krásná kašna průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, náměstí Hauptmarkt průvodce Norimberk Celé město bylo zničeno nálety v roce 1945. Při obnově byla zachována historická síť ulic a velmi pečlivě obnoveny hlavní památky, většinu původních hrázděných a historických domů ale nahradily moderní stavby. Centrem města, kde by měla začít vaše prohlídka, je Hauptmarkt (Hlavní náměstí) (foto v odstavci a pod ním). Jde o hlavní prostrantví Starého města (Altstadt), které je turisty obléháno hlavně v době adventu, kdy se tady koná světoznámý a vůbec největší vánoční trh (Christkindlesmarkt) ve střední Evropě, který je nejznámější akcí města. Počátky trhu sahají už do 16. století a dnes tu koupíte celou řadu vánočních dekorací, dobrot i dárků. Informace o tom, kdy trhy probíhají a všechny detaily k jejich návštěvě zjistíte tady. Ve 14. století na místě náměstí bylo židovské ghetto a vyhnání židů později rozpoutalo pogrom. Většina domů pochází z poválečných dob. Na náměstí zmíníme kašnu Schöner Brunnen (foto v odstavci), kopii kašny původně ze 14. století, zrekonstruovanou na začátku 20. století. Dominantou náměstí je kostel Frauenkirche (foto v odstavci), který nechal postavit Karel IV. na místě synagogy. Tento gotický skvost měl za války sloužit jako úložiště říšských korunních klenotů a svatých relikvií, které byly ale nakonec převezeny na Karlštejn. Původní kostel téměř do základů zničily nálety za 2. světové války a musel být zrekonstruován. Některé části kostela zůstaly uchovány v podzemí a dochovaly se tak dodnes. Jde třeba o oltář, jedno z nejkrásnějších uměleckých děl v Norimberku. Součástí kostela je i zvonkohra (Glockenspiel) (foto pod odstavcem) ze začátku 16. století, která vyhrává každý den ve 12 hodin.

  Co navštívit a vidět v Norimberku, náměstí Hauptmarkt průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, náměstí Hauptmarkt průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, vánoční trhy Norimberk průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, vánoční trhy Norimberk průvodce Norimberk

  Pokud se z náměstí vydáte po Burgstrasse, narazíte na budovu Kaiserstallung z 15. století, původně sýpku, později stáj pro koně.Co navštívit a vidět v Norimberku, radnice Altes Rathaus průvodce Norimberk Na stejné ulici dále najdete budovu renesanční Staré radnice (Altes Rathaus) (foto v textu) z 1. poloviny 17. století. Část interiérů radnice je možné navštívit. Dostanete se do historického sálu (Historischer Rathaussaal) ze 14. století a také do středověkého vězení a mučírny Lochgefängnisse. Naproti radnici je protestantský kostel Sebalduskirche, nejstarší zdejší farní kostel pocházející ze začátku 13. století. Jde o románsko-gotickou stavbu s pěkným interiérem, kterému dominuje hrobka patrona města sv. Sebalda z 1. poloviny 16. století. Ještě dál pak najdete budovu renesančního dobu Fembohaus, ve kterém sídlí Mětské muzeum (Stadtmuseum). Budova byla postavena pro bohatého nizozemského obchodníka na konci 16. století a skýtá krásný historický interiér s jedinečnou štukovou výzdobou. V muzeu stojí za zmínku audiovizuální model města zachycující podobu z roku 1939. Dále je tu expozice věnovaná místním řemeslným a uměleckým tradicím. Na ulici Bergstrasse také začínají prohlídky norimberského podzemí (Nürenberger Felsengänge). Jde o soustavu chodeb a suterénů, která byla vybudována ve středověku ve svahu hradního kopce za účelem skladování piva. Velký význam ale podzemní chodby měly za 2. světové války, kdy ukrývaly městské umělecké poklady. V létě je možné si v rámci prohlídek prohlédnout také renesanční kasematy s vodovodním systémem zabudovaným do skály pod hradem. Upozorníme i na Muzeum hraček (Spielzeugmuseum). Seznámíte se tu s vývojem hraček od antiky až po dnešní Lego. Mimochodem Norimberk byl odedávna vyhlášeným centrem hračkářství – zdejší historické artefakty skýtají dřevěné hračky, panenky, domečky pro panenky i různé vláčky. Protože je hračkářská minulost Norimberka proslulá, je na místě, že právě tady se každoročně v únoru koná největší veletrh hraček na světě – Mezinárodní veletrh hraček v Norimberku (Nürnberger Spielwarenmesse). Je určen ale jen odborníkům z této branže a médiím.

  Co navštívit a vidět v Norimberku, ulice Weissgerbergasse průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, ulice Weissgerbergasse průvodce Norimberk Z dalších míst v okolí náměstí zmíníme ještě Muzeum Tucherschloss. Jde o bývalou letní rezidenci bohaté zdejší rodiny Tucherových a pochází z 16. století. Muzeum navštivte v případě, že vás zajímá dobový interiér bohaté kupecké rodiny kombinující italské a francouzské prvky. A ještě jedna zastávka, ulice Weissgerbergasse (foto vpravo a pod textem), která je skvělou ukázkou středověké architektury. Jde o velmi fotogenickou ulici s krásně zachovalými hrázděnými domy. Rozhodně zastávka, kterou byste neměli minout. Co navštívit a vidět v Norimberku, průvodce Norimberk

  Jednou z dominant Norimberka je zdejší Císařský hrad (Kaiserburg) (foto v odstavci a pod ním), který se nachází na městském kopci a dostanete se k němu z náměstí po Burgstrasse.Co navštívit a vidět v Norimberku, Císařský hrad, průvodce Norimberk Hrad byl postaven jako středověká pevnost za účelem ochrany města a v pozdějších obdobích nebyl příliš přestavován, proto dnes stále působí středověkým dojmem. Jeho počátky sahají do 11. století. Dochovaly se hradby s příkopem, věže, brány, a protože je hrad na vyvýšeném místě, naskytnou se vám odsud nádherné výhledy na město. Hrad plnil hlavně obrannou funkci, nikdy se v něm pořádně nebydlelo. Hradní komplex kromě opevnění tvoří také Palác (Palas), který fungoval jako prostor pro různá setkání. Dále je tu pěkná románská kaple z roku 1180 s výjevy symbolizujícími dobovou společenskou hierarchii. Dále je tu muzeum se zbrojnicí, která skýtá nejen zbraně, ale i model pevnosti z roku 1100 a 1300. Pak je tu ještě hradní studna Tiefer Brunnen, která byla ve středověku střežena jako oko v hlavě, aby nedošlo k otravě obyvatel. Je jí možné navštívit v rámci prohlídek s průvodcem. A konečně z věže Sinwellturm se vám naskytne krásný panoramatický výhled na město. Nechybí samozřejmě ani hradní zahrady. Hrad můžete navštívit sami, některá místa pak jen v rámci prohlídek s průvodcem.

  Co navštívit a vidět v Norimberku, Císařský hrad průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku,Císařský hrad průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, Císařský hrad průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, Císařský hrad Norimberk průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, Císařský hrad Norimberk průvodce Norimberk

  Jednou z nejznámějších norimberských památek je Dům Albrechta Dürera (Albrecht-Dürer-Haus) (foto vpravo a pod odstavcem).Co navštívit a vidět v Norimberku, dům Albrechta Dürera průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, dům AAlbrechta Dürera průvodce Norimberk Albrecht Dürer byl německý malíř, grafik a teoretik umění, jeden vůbec z nejvýznamnějších v Německu. Žil a tvořil v Norimberku na přelomu 15. a 16. století. V Německu se o době kolem roku 1500 mluví jako o Dürerově epoše, která je považována za dobu rozkvětu. Je autorem maleb, kreseb i dřevořezeb. Dürer se narodil i zemřel v Norimberku a jeho hrázděný dům z roku 1420 je dnes významnou norimberkou památkou, která mapuje život tohot významného německého malíře. V domě žil mezi lety 1509 až do své smrti roku 1528. Dům najdete hned pod hradem a je možné ho navštívit v rámci prohlídek. Uvidíte tady zbytky jeho vybavení i zrekonstruovaný ateliér. Jeho díla mapuje multimediální expozice Digital Dürer a v Grafickém kabinetu najdete jeho grafiky. Nechybí tu ani kopie jeho nejznámějších děl.

  Co navštívit a vidět v Norimberku, dům Albrechta Dürera Norimberk průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, dům Albrechta Dürera Norimberk průvodce Norimberk

  Norimberkem protéká řeka Pegnitz, kterou při procházce městem neminete. Na jejích březích najdete několik zajímavých budov a přes ni se zároveň klenou historické mosty.Co navštívit a vidět v Norimberku, špitál Heilig-Geist-Spital, průvodce Norimberk Zdejší řetězový most Kettensteg z roku 1824 je jedním z nejstarších v Evropě a z mostu Maxbrücke se vám zas naskytne pěkný výhled na hrázděný dům Weinstadel (foto pod odstavcem) z 15. století, který sloužil jako špitál pro nakažené leprou a později jako sklad vína nebo ubytovna studentů. Dřevěný most Henkersteg (foto pod odstavcem) z 16. století nese název podle katů, kteří bydlívali v nedaleké věži od 16. do 19. století. Most Fleischbrücke taktéž z 16. století byl inspirován benátským mostem Ponte di Rialto a z mostu Museumsbrücke zas dohlédnete na středověký špitál Heilig-Geist-Spital (foto vpravo v textu). Špitál byl postaven ve 14. století a uchovávaly se tu říšské klenoty.

  Co navštívit a vidět v Norimberku, průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, Katův most, Henkersteg Norimberk průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, Weinstadel, Norimberk průvodce Norimberk

  Když opustíme samotné historické centrum, čeká na nás moderní zástavba, ale i v ní najdeme pár historických budov.Co navštívit a vidět v Norimberku, Nassauer Haus průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, kostel Lorenzkirche průvodce Norimberk Třeba gotický kostel Lorenzkirche (1. foto vpravo) z 13. století a naproti němu stojící Nassauer Haus (2. foto vpravo), středověký patricijský dům, jehož základy spadají už do 13. století. Zmíníme ještě historickou sýpku Mauthalle ze začátku 16. století, která později (ještě ve středověku) sloužila jako celnice a váha.

  Ubytování v Norimberku přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže. Využitím vyhledávacího formulář Booking.com níže podpoříte provoz tohoto webu a my pro Vás můžeme připravovat průvodce po dalších místech. Děkujeme za podporu!

  V Norimberku je hned několik muzeí. Booking.com Kromě těch výše zmiňovaných ještě upozorníme na Nové muzeum (Neues Museum) s expozicí současného umění. Dalším je Germánské národní muzeum (Germanisches Nationalmuseum), jehož součástí je kromě uměleckých artefaktů také starý karteziánský klášter s křížovou chodbou. Z muzejních artefaktů tu najdete historické hudební nástroje, prehistorické i středověké předměty a úchvatný model lodě z roku 1503 (Schlüsselfelder Schiff) nebo Dürerův portrét Karla Velikého. Milovníky železniční dopravy by mohlo naláka DB Museum, tedy Muzem Německých drah. Dozvíte se tu vše o historii železniční dopravy, ale nechybí ani moderní či dokonce futuristické kousky. Uvidíte tu vůbec první německý vlak Adler z roku 1835 nebo salónní vagon Ludvíka II., který používal také kancléř Bismarck. A děti si tu mohou zkusit řídit třeba lokomotivu. Muzeum industriální kultury (Museum Industriekultur) vás může nalákat na sbírku veteránů, starých mopedů, ale i domácích spotřebičů či zábavnou chemickou laboratoř.

  Výše jsme zmínili, že Norimberk sehrával důležitou roli v nacistickém Německu. Jeho bohatou historii a stále středověký ráz totiž Hitler rád zneužíval pro svá demagogická sromáždění.Co navštívit a vidět v Norimberku, nacistické dokumentační centrum, průvodce Norimberk Právě tady totiž budoval kolosální areál pro nacistická shromáždění (Reichsparteitag). Pokud vás zajímá nacistická minulost Norimberku, zmíníme pár míst spojených s touto hrozivou částí norimberské i německé historie. Nejvíce se o nacistické minulosti Norimberku dozvíte v Dokumentačním centru nacistických shromáždění (Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände) (foto v textu). To se nachází v parku Luitpoldhain v budově nacistické Kongresové haly (Kongresshalle), která měla pojmout až 50 tisíc lidí. Je tu stálá expozice s názvem Fascinace a násilí (Faszinaton und Gewalt). Máte možnost tu zhlédnout několik fimových ukázek, je tu expozice věnující se Hitlerovu kultu osobnosti a mnoho dalšího. Hlavní osou celého bývalého nacistického komplexu je ulice Grosse Strasse. Když se po ní vydáte, narazíte na tribunu Zeppelintribüne, která Hitlerovi sloužila při shromážděních jako místo jeho proslovů. Bylo tak možná na místě, že právě v Norimberku se po válce konal Norimberský proces, který odsoudil vůbec nejhorší nacistické zrůdy.Ten se konal od 20. 11. 1945 do 1. 10. 1946 v budově dnešního zemského soudu Landgericht Nürnberg-Fürth ve speciální soudní síni 600. Pokud se o průběhu procesu chcete dozvědět víc, zhlédněte expozici Memorim Nuremberg Trials. Pokud neprobíhá soud, můžete navštívit i samotnou soudní síň.


  V pěkném prostředí lesů a jezírek se nachází norimberská zoologická zahrada (Tiergarten Nürnberg). Nechybí tu lední medvědi, tučňáci nebo třeba delfíní laguna. Jde o vůbec nejnavštěvovanější zoo v celém Německu.

  Co navštívit a vidět v Norimberku, Norimberská zoo průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, zoologická zahrada průvodce Norimberk

  Pokud chcete v Norimberku vyrazit za kulturou, tak za vážnou hudbou se dá vydat do Meistersingerhalle, kde hraje státní filharmonie a pak je tu také Staatstheater Nürnberg v honosné budově, kde se hrají baletní, operní či činoherní představení.


  Nesmíme zapomenout zmínit také norimberské delikatesy. Milovníci masa určitě ocení norimberské klobásky (Nürnberger Bratwürstchen) (foto pod textem), které lze ochutnat nejen v řadě tradičních hospod, ale i v pouličních stáncích. Velmi oblíbené jsou párečky podávané v housce, tzn. Drei im Weggla (Weckla) (takový norimberský hot dog) (foto pod textem). Ve Starém městě se většina hospod nachází v malebných středověce působících hrázděných domech, které bývají také stylově vybavené, takže doporučujeme zajít na ty zmiňované klobásky a také na norimberské pivo, neboť i pivovarnictví má ve městě bohatou tradici. Nachází se tu řada pivovarů, z nichž některé můžete navštívit v rámci prohlídek. Jde třeba o Tucher Traditionsbrauerei nebo pivovary Hausbrauerei Altstadthof a Schanzenbräu. Kromě klobásek ale zdejší restaurace podávají i další německé masové speciality, jako třeba vepřové koleno (Eisbein) a jiné. Co se týká sladkostí, zmínit musíme tradiční norimberské perníčky (Nürnberger Lebkuchen) (foto pod textem). Zdejší perníčky mají opravdu dlouhou tradici. První je upekli zdejší mniši už ve 14. století. Důvodem pro jejich pečení bylo mimo jiné i to, že svobodné císařské město se nacházelo na křižovatce, přes kterou se převáželo exotické koření jako hřebíček, skořice, kardamon nebo muškátový oříšek dále do Evropy. Tajný recept na norimberské perníčky se předává z generace na generaci.

  Při putování po Bavorsku nesmíte zapomenout ochutnat skvělou bavorskou kuchyni plnou zákusků, masa, klobás a piva. Přečtěte si proto také náš článek věnovaný bavorské kuchyni, ve kterém se dozvíte o všem, co musíte v Bavorsku ochutnat a doporučíme ty nejlepší restaurace a pivnice v celé spolkové zemi.

  Co navštívit a vidět v Norimberku, norimberské klobásky, průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, Drei im Weggel průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, Drei im Weggel průvodce Norimberk Co navštívit a vidět v Norimberku, norimberské perníčky průvodce Norimberk

  Pokud chcete v Norimberku nakupovat, hlavní nákupní zónou je oblast mezi náměstím Hallplatz, Unschlittplatz a ulicí Spitalgasse. Kousek od Norimberka se pak nachází největší nákupní centrum v celém severním Bavorsku, Franken-Center.


  A na závěr se vydáme do pár míst v okolí Norimberka, které jsou skvělým tipem pro rodiny s dětmi. Jen nedaleko Norimberku u obce Zirndorf najdete velmi oblíbený zábavní park Playmobil. Jde o takové obří hřiště, po kterém vás provázejí oblíbené figurky firmy Playmobil. Pro děti je tu celá řada zábavních atrakcí a určitě tu strávíte krásný den. Je tu jezero s pirátskou lodí, westernové městečko, areál s dinosaury či zámek nebo rytířský hrad. Více info o cenách a otevírací době najdete tady. Pokud plánujete Playmobil, mrkněte na zajímavé kombinace vstupného a ubytování v hotelu, které nabízí v zajímavém balíčku Travelking tady. Pokud jste tu v létě, můžete vzít děti do akvaparku Freizetbad Atlantis v městečku Herzogenaurach nebo do akvaparku Fackelmann Therme u Hersbrucku. A na závěr ještě zábavní park v areálu zámku Schloss Thurn. Čeká tady na vás na 50 atrakcí jako třeba parní lokomotiva, horská dráha, vznášedla nebo westernové městečko.

  Tady náš průvodce po Norimberku končí. Pokud ale plánujete navštívit i další města či místa v Bavorsku, nahlédněte do našeho průvodce po celém Bavorsku, kde se dozvíte o všem, co byste v této jihoněmecké zemi měli vidět.  Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

  Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Vaše Cesty po světě