Lipsko

  Lipsko je příjemné město ne tak daleko od České republiky a pokud hledáte tip na prodloužený víkend, můžete ho zkusit. I když v Německu určitě najdete turisticky atraktivnější města. Lipsko skýtá pěkné uličky, za vidění stojí asi hlavně jeho Staré město a nadšeni budou milovníci galerií a muzeí. Lipsko je spojeno i s významnými Němci, na místní univerzitě studoval J. W. Goethe, R. Wagner nebo Angela Merkelová. Cesty po světě pro vás připravily kompletního průvodce po Lipsku.

  Lipsko (Leipzig) je významným turistickým cílem Saska.Lipsko co navštívit a vidět, průvodce, památky Má necelých 600 tisíc obyvatel a jde o desáté největší německé město. Název města pochází od slova „lípa“ a osadu tu založili slovanští osadníci už v 10. století. Z historie je Lipsko známé jako místo, kde se svedla vůbec největší a zároveň rozhodující bitva napoleonských válek, tzv. Bitva národů. Bitva se odehrála mezi 16. a 19. říjnem 1813 a Napoleon Bonaparte v ní utržil porážku, načež rezignoval a byl umístěn do vyhnanství na ostrově Elba. Za 2. světové války město utržilo nedozírné škody, kdy 60% budov bylo zničeno během spojeneckého bombardování a v červenci 1945 se město stalo součástí sovětské okupační zóny, tzv. východního bloku a začala socialistická přestavba. Po pádu železné opony město dostalo významnou finanční injekci od západu a mohlo tak začít s obnovou, která trvá dodnes. Významnou kapitolou lipských dějin byla výroba knih, protože se Lipsko stalo v 19. století centrem jejich výroby. Fungovalo tu na 1500 firem zabývajících se výrobou knih. Jednou z takových firem byla i firma Baedeker, která se zabývala tvorbou turistických průvodců, a proto se dnes turistickým průvodcům vlastně říká bedekr. Každoročně se tu koná druhý největší knižní veletrh (po tom slavnějším frankfurtském). Dnes se obyvatelé živí hlavně v automobilovém průmyslu, protože tu sídlí výroba řady luxusních německých vozů – Porsche i BMW.

  Pokud plánujete využívat městskou hromadnou dopravu po městě, všechny praktické informace najdete tady. Pokud plánujete cestování MHD a zároveň vás zaujala některá zdejších muzeí, můžete se podívat na výhody turistické karty Leipzig Card. Do Lipska se skvěle dostanete autobusem z Prahy, dobrou nabídku má dopravce Flixbus.

  Tak mrkněme na to, co všechno můžete v Lipsku vidět.Lipsko co navštívit a vidět, Mädler Passage Procházku začněte třeba u kostela Nikolaikirche, jedné z dominant města, který je v historii Lipska znám jako místo, kde začaly první protesty v roce 1989 proti už skoro mrtvému socialistickému režimu. Můžete vystoupat na 75 metrů vysokou kostelní věž a podívat se na Lipsko z výšky. Kostel tu stojí už od 12. století a promlouval v něm třeba i německý reformátor Martin Luther. Vzestup a pád východoněmeckého režimu i celého poválečného období mapuje muzeum Zeitgeschichtliches Forum. K vidění tu jsou dobová videa zobrazující demonstrace i pád Berlínské zdi. Naproti tomuto muzeu najdete nejstarší lipskou nákupní pasáž Mädler-Passage (foto v odstavci) a také několik propojených nádvoří známých jako Speck´s Hof.

  Za hlavní náměstí Lipska lze považovat náměstí Markt, kde se už od 12. století konaly trhy.Lipsko co navštívit a vidět, Stará burza Nedaleko odsud najdete sochu nejslavnějšího německého básníka, J. W. Goetheho, který tu v 2. polovině 18. století studoval na zdejší univerzitě a pak také barokní budovu bývalé burzy Alte Handelsbörse (1. foto v odstavci), protože Lipsko má za sebou bohatou obchodní středověkou minulost. Dominantou Marktu je ale renesanční Stará radnice (Altes Rathaus) (2. foto v odstavci), která dnes slouží jako sídlo historického muzea (Stadtgeschichtliches Museum Leipzig), které nabízí exponáty spojené s historií města a také jediný portrét skladatele Bacha, který byl pořízen za jeho života. Bach tu také pobýval a tvořil. Rada města dnes zasedá v Nové radnici (fotky pod odstavcem) z 20. století.Lipsko co navštívit a vidět, Stará radnice V uličce přiléhající k Marktu najdete vůbec nejstarší evropskou kavárnu – Zum Arabischen Coffee Baum a její původ spadá do roku 1711, kdy káva začínala v Evropě získávat na oblibě. V horních poschodích je muzeum věnující se evropské historii kávy a dole je pak kavárna s historickými prostory. Na kávě si tu v minulosti pochutnala celá řada slavných lidí. V moderní prosklené budově pak najdete Muzeum výtvarného umění (Museum der bildenen Künste). K vidění jsou v něm díla středověkých německých mistrů a další. Naproti muzeu najdete pěkný barokní palác Romanushaus, pojmenovaný po starostovi, který výrazně zmodernizoval město.

  Lipsko co navštívit a vidět, Nová radnice Lipsko co navštívit a vidět, Nová radnice

  Velkolepá je také budova hlavního nádraží (foto v textu) z roku 1915, jeden z vůbec největších železničních terminálů v Evropě.Lipsko co navštívit a vidět, hlavní nádraží Má 21 kolejí a nástupiště č. 24 ukrývá několik historických vlaků a první neděle v měsíci se tu konají bleší trhy. Bývalá východoněmecká policie, nechvalně proslulá Stasi, sídlila v budově Runde Ecke, která dnes funguje jako muzeum dokumentující perzekuci obyvatel v poválečné době. Významným lipským svatostánkem je také gotický kostel Thomaskirche (2. foto v odstavci), kde 27 let působil jako učitel slavný skladatel J. S. Bach a v roce 1750 byl na zdejším hřbitově pohřben. Oprava kostela se ale stala důvodem pro exhumaci jeho ostatků, protože vědci chtěli vyřešit spory o jeho vzhledu a na základě výsledků pak byla v roce 1894 vytvořena bronzová socha (foto pod textem), která dodnes stojí před kostelem.Lipsko co navštívit a vidět, Thomaskirche Na soše je zajímavá naruby obrácená kapsa, která symbolizuje to, v jak špatné finanční situaci Bach vlastně byl. Sochu ze svého zaplatil Mendelssohn, tehdejší ředitel lipského orchestru. Bachovy ostatky jsou dnes ukryté pod pamětní deskou v kněžišti kostela. O pátkách a sobotách se v kostele konají koncerty věhlasného chlapeckého sboru. V 18. století tenhle sbor krátce vedl i sám Bach. Bach je s historií Lipska výrazně spojen, některé jeho skladby měly premiéru právě tady. Naproti kostelu proto najdete Bachovo muzeum (Bachmuseum). Nabízí Bachovy osobní předměty, poslechnete si tu jeho tvorbu a dozvíte se tu více nejen o Bachovi, ale i o době, ve které tvořil. A údajně tu jsou i předměty objevené v jeho hrobě. Historie Lipska je spojena i s dalšími hudebními skladateli. Jedním z těch byl slavný německý romantický skladatel Felix Mendelssohn Bartholdy, autor vůbec nejslavnějšího svatebního hudebního pochodu. Ten tohle dodnes hrané dílo na svatbách vytvořil v roce 1847 a krátce na to se skladba stala velmi oblíbenou. Mendelssohn už ve 26 letech řídil zdejší koncertní sál Gewandhaus a sklízel pozitivní ohlasy po celém světě. Poslední dva roky života strávil v domě, který je dnes znám jako Mendelssohn-Haus, a v jehož prostorách se dnes nachází muzeum představující jeho život a dílo, ale milovníci vážné hudby si tu mohou zkusit i virtuálně dirigovat orchestr nebo si poslechnout Mendelssohnovy skladby. Dochoval se dobový nábytek nebo třeba jeho cestovní kufr.

  Lipsko co navštívit a vidět, Thomaskirche - socha J. S. Bacha Lipsko co navštívit a vidět, Thomaskirche - socha J. S. Bacha

  Další zastávku můžete udělat na náměstí Augustusplatz (foto v odstavci), které stále dost připomíná přítomnost Lipska ve východoněmeckém bloku.Lipsko co navštívit a vidět, náměstí Augustusplatz Stojí tu budova lipské Opery a koncertní sál Neues Gewandhaus. Vedle koncertního sálu se tyčí věž Panorama Tower připomínající otevřenou knihu. Byla postavena roku 1970 a nabízí vyhlídkovou plošinu s restaurací ve výšce 120 metrů. V přilehlé ulici Goethestrasse se nachází univerzitní Egyptské muzeum se sbírkou starožitností ze starého Egypta. Z dalších budov zmíníme budovu Nejvyššího správního soudu (Bundesverwaltungsgericht) (foto pod odstavcem) z konce 20. století, která hodně připomíná slavným berlínský Říšský sněm. Pak tu ještě mají mrakodap City-Hochhaus Leipzig, postavený jako nejvyšší budovu celé spolkové země. Je vysoký 142 metrů a kromě v kanceláří je v něm vyhlídková terasa skýtající skvělé výhledy na město a restaurace.

  Lipsko co navštívit a vidět, Budesverwaltungsgericht Lipsko co navštívit a vidět, Budesverwaltungsgericht

  Pokud vás zajímají muzea a galerie, tady je souhrn dalších z nich. G2 Kunsthalle je galerie představující soukromou sbírku sběratele umění Steffena Hildebranda a nabízí obměňované expozice. Pak je tu Galerie moderního umění (Galerie für Zeitgenössische Kunst) a sousední GfZK-2 s obměňovanými výstavami avangardních současných umělců. Jedním z vůbec nejstarších muzeí v Lipsku je Museen im Grassi, což je komplex jen nedaleko Augustusplatz. Má tři části – Muzeum užitného umění (Museum für Angewandte Kunst) s jednou nejrozsáhlejších sbírek svého druhu v Evropě. Najdete tu na 2000 exponátů z období antiky, secese i z moderních dob, stejně tak asijské sbírky.Lipsko co navštívit a vidět, zoologická zahrada Jsou tu k vidění staré římské cennosti, poklady ze staré lipské radnice, italská renesnanční keramika nebo třeba díla moderních designerů 20. století. Druhou částí je Etnologické muzeum (Museum für Völkerkunde) s exponáty ze všech koutů světa. Velkou zajímavostí je třeba jeden z pouhých devíti zachovalých péřových oděvů kurilského kmene Ainu nebo krásná řemeslná vesnička z Indie. Pokud vás zajímají kultury celého světa, tohle se vám bude líbit. Třetí částí je pak Muzeum hudebních nástrojů (Museum für Musikinstrumente) s 5000 exponáty včetně prý nejstaršího klavíru na světě pocházejícího z roku 1726. Hodně galerií a výstavních prostor pak najdete v asi 3 km od centra vzdálené čtvrti Plagwitz, kde je třeba umělecké centrum Kunstkraftwerk, výstavní prostory Tapetenwerk a pak umělecké centrum Spinnerei. V této části na vás čeká ještě vodní kanál Karl-Heine-Kanal (foto v odstavci) lemovaný cyklostezkou.

  Ubytování v Lipsku přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.

  Booking.com Jednou z dalších lipských zajímavostí je jedinečný panoramatický obraz Panometer. Vytvořil ho umělec a architekt Yadager Asisi a jde údajně o největší panoramatický obraz na světě. Je nainstalován na vnitřní stěně bývalé plynárenské věže. Je dlouhý 100 metrů, vysoký 30 metrů a každých 15 měsíců se obměňuje. Třeba v roce 2018 tu návštěvníci mohli vidět Titanic 4000 metrů pod hladinou moře.

  Další velkou turistickou atrakcí je památník Bitvy národů (Völkerschlachtdenkmal) (foto pod odstavcem) na předměstí Lipska. Roku 1813 se tu odehrála výše zmiňovaná Bitva národů, v níž proti sobě stála tehdy rozdělená Evropa. Na jedné straně šlo o tehdejší Prusko, Rusko (oba původní spojenci Francie) a Rakousko, na straně druhé Francie vedená Napoleonem. Napoleonova armáda byla poražena a v podstatě to znamenalo konec napoleonského dobývání Evropy, neboť krátce nato skončil ve vyhnanství na Elbě. Při stém výročí vítězství byl v blízkosti bojiště postaven tento vskutku velkolepý 91 metrů vysoký památník, který připomíná 54 tisíc obětí. Jde vůbec o největší válečný památník v Evropě. Vstup do krypty chrání desetimetrové sochy rytířů a z ochozu se vám naskytne hezký výhled na okolí. Informace o bitvě se dozvíte v muzeu Forum 1813.

  Lipsko co navštívit a vidět, památník Bitvy národů Lipsko co navštívit a vidět, památník Bitvy národů

  Co v Lipsku dál? Mají tu oblíbený rodinný zábavní park Belantis rozdělený do osmi částí umístěných kolem jezera. Je tu celá spousta adrenalinových atrakcí, které můžete znát z jiných zábavních parků, pak také zoo nebo třeba projížďka po oceánu. Celkem tu najdete na 60 atrakcí. Park byl postaven na místě původního vytěženého dolu na hnědé uhlí. Informace o cenách vstupného a vše potřebné pro návštěvu parku se dozvíte tady.

  Pokud máte rádi vodní sporty, vyrazte do nejlepšího kajakářského a raftingového centra v celém Německu. Jde o Kanupark Markkleeberg, kde si amatérští kajakáři užijí peřejí na 270 metrů dlouhém umělém kanálu. Ve městě se koná i celá spousta festivalů – třeba největší festival milovníků gotiky na světě – Wave-Gotik-Treffen (přelom května/června) a milovníky vážné hudby by mohl zaujmout Bachův festival v červnu a Mendelssohnův v září.Lipsko co navštívit a vidět, zoologická zahrada V Lipsku nechybí zoologická zahrada s oceňovanými expozicemi nebo skleníkem s deštným pralesem, ve kterém se můžete svézt na loďce. U města byla v minulosti nalezena velká ložiska hnědého uhlí, ale mnoho lomů už bylo vytěženo a zůstala po nich jen měsíční krajina. Vyhloubené díry se ale naplnily vodou a u města vznikla umělá jezera, která jsou oblíbenou letní kratochvílí místních. Pokud chcete ochutnat lipské dobrůtky, zkuste švestky plněné marcipánem zapečené ve skořicovém těstíčků nebo třeba svrchně kvašené pivo Leipziger Gose.


  V úvodu jsme zmiňovali, že Lipsko je dnes významným centrem automobilové výroby, alespoň co se luxusních vozů značek Porsche a BMW týká. Obě dvě slavné automobilky nabízejí milovníkům aut exkurzi do svých automobilek. Pokud chcete navštívit automobilku Porsche, všechny praktické informace najdete a rezervaci uděláte tady. Pokud vás zajímá BMW, všechny praktické informace najdete tady.

  A tady už náš průvodce po Lipsku opravdu končí. Společně s Lipskem stojí za to prozkoumat i další cíle německé spolkové země Sasko. Průvodce po celém Sasku najdete tady. Tento průvodce je součástí našeho obsáhlého průvodce po celém Německu, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv v Německu.

 • A kam se vydáte, až prozkoumáte Lipsko?  Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.


  O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

  Vaše Cesty po světě