Mnichov nemáme tak daleko, abychom sem nemohli podniknout výlet na prodloužený víkend. A to nejen v době konání slavného pivního Oktoberfestu. V Mnichově na vás čeká pěkné Staré město, zámecké paláce, proslulá muzea, památky na olympijské hry i spousta atrakcí zasvěcených zdejší slavné automobilce BMW. Tak prozkoumejte Mnichov s Cestami po světě.
Hlavní město spolkové země Bavorsko leží na jihu Německa, v podhůří Alp na řece Isar. Má 1,4 miilonů obyvatel a jde o třetí největší německé město (po Berlínu a Hamburku). Jde i o významné průmyslové centrum s několika univerzitami, arcibiskupstvím a řadou muzeí. Jde o jedno z nejbohatších měst Německa.
Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Německu, který doporučujeme k pročtení před vaší cestou kamkoliv v Německu.
Název Mnichov pochází od slova mnich. Počátky města sahají do 8. století, kdy tu vznikl benediktinský klášter a u kláštera mniši založili osadu Markt nach Munichen neboli Tržiště mnichů. Od 13. století je město spojováno s vládnoucím rodem vévodů Wittelsbachů, od 16. století byl Mnichov hlavním městem Bavorska. Wittelsbachové byli sesazeni na začátku 20. století a samostatné Bavorsko se brzy stalo součástí Německé říše. K Česku se pak váže také podpis tzv. Mnichovské dohody, která byla podepsána 29. 9. 1938 právě v Mnichově. Byla to dohoda mezi Německem, Itálií, Francií a Velkou Británií o tom, že pohraniční území Československa bude postoupeno Německu. Mnichovská dohoda byla vyvrcholením nacistických snah o rozbití demokratického Československa a jedním z cílů k ovládnutí Evropy. Mnichovská dohoda je typickou ukázkou tzv. appeasementu, tedy politiky ústupků a v českých dějinách je doplňována výrazem „o nás bez nás“, kdy o osudu českého pohraničí rozhodly velké evropské mocnosti bez jakékoliv předchozí domluvy.
Přinášíme také tipy na ubytování, které Vás nezklame. Za přijatelnou cenu seženete hotel Abasto Hotel, který je spojením dobré ceny a kvality. Druhou možností spojující dobrou cenu a kvalitu je House of Records. Pokud jste vyhledávači luxusu a skvělého servisu a jste ochotni si za to připlatit, doporučujeme Beyond by Geisel přímo v centru. Pokud jste z našeho doporučení nic nevybrali, přes vyhledávací formulář Booking.com níže zkuste vyhledat něco podle Vašich představ.
Mnichov má mezinárodní letiště, hlavní vlakové (Hauptbahnof) i autobusové nádraží (Omnibusbahnhof) a dostanete se sem tak velmi snadno. Skvěle se sem dostanete autobusy z Prahy, skvělou nabídku má dopravce Flixbus. Booking.com Mezinárodní letiště Franz-Josef Strauss je významným německým dopravním uzlem, některé nízkonákladovky ale létají na 125 km vzdálené letiště Allgäu. Z letiště jezdí linky tramvaje S-Bahn (S1 a S8) na hlavní nádraží. Cesta trvá asi 40 minut a jezdí se každých 20 minut nonstop. Všechny informace o cestě městskou hromadnou dopravou na a z letiště najdete tady. Z letiště Allgäu jezdí autobusy Airport Express a cesta trvá asi 1 hodinu a 40 minut. Městská hromadná doprava funguje v Mnichově perfektně. Najdete tu autobusy, meziměstské vlaky (S-Bahn), linky metra (U-Bahn) a tramvaje. Mnichovský region je rozdělený do 4 zón, hlavní zónou s většinou turistických památek je bílá zóna (Innenraum). Všechny informace pro využití městské hromadné dopravy najdete tady. Pokud plánujete využívat městskou hromadnou dopravu a chcete slevy na turistické atrakce ve městě, zvažte zakoupení turistické karty City Tour Card München.
Nejvýznamnější a světově nejproslulejší kulturní událostí Mnichova je nejslavnější pivní festival na světě, Oktoberfest. Koná se každoročně od poloviny září do začátku října a každý rok ho navštíví na 6 milionů pivařů. Počátky slavného Oktoberfestu spadají do začátku 19. století, kdy se ženil bavorský korunní princ Ludvík I. Při této příležitosti byla uspořádána obrovská hostina u městských bran. Rok na tom sem ale Ludvíkovi poddaní přišli znovu a dožadovali se dalších oslav. A od té doby se v této tradici pokračuje. Pivo je v celém Bavorsku nejoblíbenějším nápojem, při této příležitosti se vaří specialní Wies´nbier a místní se oblékají do tradičních krojů. Muži mají kožené kalhoty (Lederhosen) a ženy zase šaty s živůtkem, tzv. Dirndl. Vidět místní v těchto krojích je jedinečou součástí této události. Jde v podstatě o akci, jejíž podstatou je pít pivo. Čím víc, tím líp. Pokud tak nemáte rádi zhýralost a opilce na každém kroku, tohle asi nebude akce pro vás. Oktoberfest se koná na louce Theresienwiese nedaleko hlavního nádraží, kde dočasně vznikne městečko postavené z velkých stanů zdobených tradičními motivy. Každý stan patří jednomu pivovaru a pivo se tu točí o stošest. Během festivalu se spotřebuje na 30% roční produkce bavorských pivovarů a pracuje tu na 12 tisíc zaměstnanců. Pivo se točí do tzv. tupláků, tedy litrových „pullitrů“. Ve stanech seženete místo k sežení jen velkou náhodou, je nutná rezervace dopředu, za kterou se vybírá velká záloha, kterou celou musíte propít. Rezervace se tak vyplatí jen větším skupinám. Festival začíná první den průvodem sládků ze Sonnenstrasse a jde se až na Theresienwiese, kde starosta města s pompou zarazí do sudu dřevěnou pípu, čímž je festival zahájen. Součástí festivalu jsou i různé pouťové atrakce. Pokud do Mnichova pojedete v době Oktoberfestu, počítejte s tím, že všechno bude předražené. Ubytování, na festivalu je drahé pivo i jídlo. Pokud sem pojedete MHD z jiných míst Mnichova, stanice města Theresienwiese. Všechny praktické informace pro návštěvu Oktoberfestu najdete tady. Pokud vás Oktoberfest zajímá a zrovna není září, můžete navštívit Muzeum piva a Oktoberfestu (Bier und Oktoberfestmuseum), kde se dozvíte vše o bavorských pivech. Uvidíte tu staré zařízení na výrobu piva i slavností předměty. Samotná budova muzea pochází ze 14. století. Pivovarnictví má v Mnichově dlouhou tradici, jen ve městě sídlí na šest velkých pivovarů - Augustiner, Hacker-Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu, Paulaner, Spaten-Franziskaner.
Tak, a pojďme na prohlídku samotného města. Nejhezčí historickou budovou ve městě je zámek Residenz. Residence bavorských vládců z rodu Wittelsbachů pochází z roku 1508 a Wittelsbachové v ní žili až do první světové války. Jde o hlavní turistickou atrakci Mnichova. Stanice metra: Odeonsplatz.
Zámek má několik částí. První z nich je Residenzmuseum, do něhož vstoupíte z nádvoří Grottenhof s Perseovou fontátou. Patří k němu Antiquarium, síň s valenou klenbou zdobená freskami s jedinečným renesačním interiérem, která byl postavena pro sbírku starožitností rodu Wittelsbachů. V patře najdete Kurfiřtovy komnaty s italskými portréty i krajinkami od místního romantické malíře Carla Rottmanna. Dále tu jsou krásně zdobené Reiche Zimmer, což je šest velkolepě zdobených místností v rokokovém stylu s řadou úžasných fresek, nejlepších v celém zámku. Zajímavá je i Ahnengallery (Galerie předků) se 121 portréty bavorských vládců. K Residenzmuseu patří dvě kaple, Hofkapelle a Reiche Kapelle. První kapli využívali Witteslbachové, druhou jejich dvořané. Druhá je mnohem lépe zdobená. Zamiřte i do císařových soukromých místností (Steinzimmer) s mramorovým zdobením a rokokovým interiérem.
Druhou částí zámku je Klenotnice (Schatzkammer der Residentz). Palácová klenotnice skýtá na 1250 předmětů všeho druhu z různých materiálů. Maxmilián III. nechal v polovině 18. století postavit jedno z nejkrásnějších rokokových divadel v Evropě – Cuvilliés-Theater. Tady se konala premiéra Mozartovy opery Idomeneo a dnes se v něm hrají muzikály i opera. Divadlo je opravdu krásně rokokově zdobené. Součástí zámku je také zámecký park Hofgarten s fontánami, záhony a cestičkami. Místní sem chodí běham i za odpočinkem. Centrem parku je Dianatempel, pavilon zasvěcený římské bohyni lovu. Praktické informace pro návštěvu zámku, jako je vstupné či otevírací doba, najdete tady.
Další historické zajímavosti Mnichova najdete ve Starém městě (Altstadt). Na Starém městě na vás čekají tyto zajímavosti. Kostel Asamkirche je sice malý, ale zato bohatě zdobený. Pochází z 18. století. Městské muzeum (Müncher Stadtmuseum) nabízí zajímavé a nápadité expozice věnující se historii Mnichova. Muzeum stojí na hlavním mnichovském náměstí, na Marienplatz. Ve středu náměstí stojí Mariánský sloup ze 17. století, který oslavoval vítězství nad Švédy během třicetileté války a také je tu Rybí kašna. Marienplatz je historické náměstí, které tuto funkci plní už od 2. poloviny 12. století, kdy se na něm konaly trhy a turnaje. Dnes se tu v období adventu konají tradiční vánoční trhy. Náměstí je nejrušnějším místem města, davy turistů tudy proudí i dlouho do noci. Marienplatz je nejlepším výchozím bodem pro průzkum města. Na Marienplatz se nachází také budova Nové radnice (Neues Rathaus) (foto vpravo v textu). Její dominantou je zvonkohra (druhé foto vpravo v textu), která se rozehraje každý den v 11 a ve 12 hodin a od května do října také v 17 hodin. Zvonkohra vypráví příběh z 16. století, tvoří ji 43 zvonů a 32 figurek v životní velikosti, které hrají příběh turnajového klání. Kromě Nové radnice tu stojí i Stará radnice, která je ale už třetí verzí té původní. Ta dnešní byla postavena po válce. Roku 1938 odsud Joseph Goebbels pronesl nenávistnou řeč, kterou rozpoutal tzv. Křišťálovou noc, protižidovský pogrom, jehož název je odvozen od střepů rozbitého skla z oken a výloh židovských obchodů, domů a synagog. Dále zmíníme katedrálu Frauenkirche (foto pod odstavcem) z 2. poloviny 15. století, kterou žádná budova ve městě nesmí převyšovat. Její dvě věže s kupolemi jsou vysoké 99 metrů a naskytne se vám z nich jedinečný výhled na město. V katedrále je také krypta rodu Wittelsbachů. Ve Starém městě najdete Židovské muzeum (Jüdisches Museum), které dává nahlédnout do židovské historie ve měste i do života zdejších Židů. Pokud hledáte nějaké dobré vyhlídkové místo, vystoupejte po 306 schodech do 92 metrů vysoké věže kostela St. Peterskirche, odkud se vám naskytne nejkrásnější výhled na město. Vyrazit můžete také na trh Viktualienmarkt, trh prodávající ovoce, zeleninu, sýry a spoustu dalších delikates, který je považován za jedno z nejlepších gurmánských tržišť v Evropě. Poslední historickou budovou na Starém městě, kterou zmíníme, je lodžie Feldherrnhalle neboli Síň vojevůdců, která má být poctou bavorské armádě. Mimochodem právě tady v roce 1923 policie zastavila první Hitlerův pokus o puč, za který skončil ve vězení, kde své demagogické myšlenky vtěstnal do knihy Mein Kampf. Na Starém městě také najdete zbytky někdejšího městského opevnění, z něhož se dochovaly tři středověké brány. Přes bránu Karlstor se dostanete na další známé mnichovské náměstí Karlsplatz. Najdete tu spoustu dalších historických architektonických budov.
Mnichov je bohatý také na muzea a skýtá řadu významných uměleckých sbírek. Jedinečným muzeem pro milovníky vědy a techniky je Deutsches Museum, tedy Německé muzeum. Skýtá na 28 000 exponátů z asi 50 oblastí vědy a techniky. Německé muzeum tvoří hlavní muzem a několik samostatných expozic. Muzem o sobě tvrdí, že je největším muzeem vědy a techniky na světě. Alte Pinakothek je galerie věnující se starým mistrům z období od 14. do 18. století, včetně děl Gaugina, Moneta či Maneta. Pokud vás zajímá spíše moderní umění, tak navštivte Pinakothek der Moderne či Muzeum Brandhorst, což je abstraktní budova zdobená keramickými trubkami, které vystavuje díla Andyho Warhola, ale konají se tu i výstavy velmi neobvyklých uměleckých projektů. Obrazy a sochy z období od 19. do 20. století skýtá Neue Pinakothek, ve které je třeba k vidění třetí verze slavného obrazu Slunečnice od Vincenta van Gogha. Pokud vás zajímá klasické umění starověkého Řecka a Říma, zastavte se v Glyphothek (foto v textu). A pokud se zajímáte o mnichovskou uměleckou skupinu Modrý jezdec vzniklou v Mnichově v roce 1911, vydejte se do galerie Lenbachhaus. Když opustíme obrazy a sochy, tak tu také mají Muzeum dopravy (Deutsches Museum – Verkehrszentrum), které se věnuje historii přemisťování lidí a je to hodně virtuální. Pak je tu Paleontologické muzeum věnující se dinosaurům, které je přístupné zdarma. Pak také Muzeum lidstva a přírody (Museum Mensch und Natur) a Muzeum hraček (Spielzeugmuseum). Dále tu mají Muzeum myslivosti a rybářství, Muzeum brambor (jako vážně) a Mineralogické muzeum.
Hledáte-li pěkný městský park k odpočinku, zamiřte do Anglické zahrady (Englischer Garten) (foto v textu vpravo). Jde o jeden z největších městských parků v Evropě. Je tu třeba 25 metrů vysoká čínská pagoda, Japonská zahrada a vedle parku najdete také Bavorské národní muzeum se sbírkou středověkých soch, tapiserií a archeologických vykopávek. Pokud vám návštěva zámku Residenz nestačila, tak se můžete vydat do ještě jedné královské rezidence. Zámek Nymphenburg (dvě fotky pod odstavcem) s krásnými zahradami leží mimo centrum a byl postaven v 17. století pro kurfiřtku Adélu Savojskou, v dalších stoletích se ze zámku stalo letní sídlo královského rodu Wittelsbachů. Součástí zámku je i slavná královská porcelánka založená v 18. století. V zámeckém areálu je k vidění Centrální pavilon, palác připomínající italskou vilu pocházející ze 17. století se zajímavým interiérem. Dále je v zámeckém areálu kaple, dřívější stáje s muzeem kočárů a zámecký park s loveckou chatkou.
Zámek Nymphenburg se nachází nedaleko Olympijského parku (Olympiapark) (foto pod odstavcem), který byl postaven pro letní olympijské hry v roce 1972 na místě, kde se kdysi pořádaly vojenské přehlídky a kde v roce 1909 přistála první vzducholoď Zeppelin. Jednou z dominant parku je Olympijská věž vysoká 290 metrů, ze které se vám naskytne pěkný výhled na Mnichov. Po střeše Olympijského stadionu, pokroucené stavby z oceli a plexiskla, si můžete udělat procházku, při které vás budou jistit horolezecká lana a doprovodí vás průvodce. Každý pátek a sobotu se před Olympijským stadionem koná bleší trh.
Do Olympijské parku zároveň míří také milovníci aut značky BMW, která je s Mnichovem spojena. BMW je zkratka pro Bayerische Motoren Werke (Bavorská motorová vozidla) a jde o jednu z nejluxusnějších značek aut (ale i motorek) na světě. BMW vzniklo v roce 1916 a nejprve se věnovalo výrobě leteckých motorů. V roce 1922 byla otevřena továrna v Mnichově, kde automobilka sídlí dodnes. Dnes je mateřskou společností Mini, Rolls-Royce a také Roveru. Pokud jste fanoušky těchto aut, tak Mnichov je místem, kam určitě musíte vyrazit. Vedle Olympijského parku stojí moderní budova BMW Welt (foto pod odstavcem), která je přístupná zdarma a slouží jako předváděcí sál pro nejnovější modely BMW a hlavní výstavní síň této automobilky. Za návštěvu pak ale hlavně stojí BMW Museum, které tvoří sedm částí, jež dokumentují vývoj produktů BMW. Automobilka BMW zároveň umožňuje organizované prohlídky její továrny. Prohlídky trvají 2,5 hodiny a seznámí vás s celým procesem výroby těchto luxusních aut. V sezóně doporučujeme rezervaci hodně dopředu. O všech BMW aktivitách v Mnichově se dozvíte vše potřebné tady.
V Mnichově se koná i celá spousta akcí, vše o nich se dočtete na oficiálních stránkách města. V Mnichově funguje Bavorská státní opera, která svá představení hraje v Národním divadle na zámku Residenz. Budova Národního divadla je klasicistní stavba z 1. poloviny 19. století. Milovníci fotbalu určitě znají slavný fotbalový klub FC Bayern Mnichov, vůbec nejúspěšnější německý fotbalový klub. Ten hraje svá domácí utkání v moderní aréně Allianz Arena (foto pod odstavcem), která byla postavena pro mistrovství světa ve fotbale roku 2006. Aréna pojme přes 70 tisíc diváků. A takovou dost divnou turistickou atrakcí, kterou zmiňujeme jen pro úplnost, je surfařská vlna Eisbach (foto vpravo) na okraji Anglické zahrady, na které se surfuje. Ano, čtete správně. Surfuje. A to i v zimě. No, kdo by to nevyužil, že? V Mnichově je také zoologická zahrada, Tierpark Hellabrunn.
Pokud přemýšlíte, na čem si v Mnichově pochutnat, tak tady je výběr toho nejtypičtějšího pro Mnichov. K pití samozřejmě pivo, v Mnichově i v celém Bavorsku můžete navštívit spoustu pivovarů, kde budete svědky vaření piva a je tu spousta pivních zahrádek a restaurací, kde máte možnost ochutnat celou škálu bavorských piv. Nejznámější pivnicí je Hofbrauhaus, doslova světově proslulá pivnice. Zdejší význačné pivní značky jako Augustiner, Paulaner, Franziskaner tu zároveň provozují známé hostince, do kterých určitě doporučujeme zajít. A k jídlu nějakou tu klobásu, typická je Weisswurst neboli bílá klobása, kterou můžete doplnit vynikajícím čerstvě upečeným kynutým preclíkem. Typická je také sekaná v housce (Leberkässemmeln). Všemožné bavorské pochoutky zakoupíte na zmiňovaném trhu Viktualienmarkt.
Při putování po Bavorsku nesmíte zapomenout ochutnat skvělou bavorskou kuchyni plnou zákusků, masa, klobás a piva. Přečtěte si proto také náš článek věnovaný bavorské kuchyni, ve kterém se dozvíte o všem, co musíte v Bavorsku ochutnat a doporučíme ty nejlepší restaurace a pivnice v celé spolkové zemi.
Hlavní mnichovskou nákupní zónou je Kaufingerstrasse, která se táhne od Karlsplatz až po Marienplatz. Ulic, kde nakoupíte luxusní zboží i to levné, je tu celá škála a najdete je po celém centru. Tady nás průvodce po Mnichově končí. Věříme, že s naším průvodcem vám v Mnichově nic důležité neuteče.
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Vaše Cesty po světě