Stuttgart a okolí

    Stuttgart je známým německým městem, ale není to vyloženě nějaký vyhlášený turistický cíl, jde spíše o průmyslové centrum. I tak tu ale dokážete strávit pěkný den a výletní cíle v nejbližším okolí jsou skvělým tipem, jak strávit další dny.

    Stuttgart co navštívit a vidět

    Stuttgart leží v kopcovité krajině na jednom z přítoků Rýna, na řece Neckar. Má asi 635 tisíc obyvatel. Město je významným německým průmyslovým centrem, většina z nás si ho spojí hlavně s automobilovým průmyslem, protože je to významné středisko výroby aut, což má v regionu dlouhou historii. Okolí Stuttgartu pak obklopuje kopcovitá krajinka s vinicemi.


    Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Německu, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv v Německu. V tomto článku Vám nabízíme kompletního průvodce po Stuttgartu a jeho nejbližším okolí, které taktéž nabízí několik zajímavých výletních cílů. Stuttgart leží ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko a pokud tak chcete vidět i další zajímavosti celého tohoto regionu, nahlédněte do našeho průvodce po Bádensku-Württembersku, který vám nabízí přehled toho nejzajímavějšího z této německé spolkové země.

    Přinášíme také tipy na ubytování, které Vás nezklame. Jedním z nejlevnějších hotelů, který má ale docela slušné hodnocení, je tenhle Bed and breakfast hotel. Hotelů za podobnou cenu najdete ve městě více, tohle má ale k dobré ceně ještě dobré hodnocení. Další možností je cestovateli nejlépe hodnocený hotel ve Sttutgartu - Azenberg hotel s bazénem. Pokud jste vyhledávači luxusu a skvělého servisu, tak nejlepší možností je Waldhotel. Pokud jste z našeho doporučení nic nevybrali, přes vyhledávací formulář Booking.com níže zkuste vyhledat něco podle Vašich představ.

    Kvůli své pozici významného průmyslového centra Stuttgart utrpěl nenahraditelné škody za 2. světové války, bomby zničily velkou část historického centra, a proto tu dnes nenajdete příliš historických architektonických památek, i když to nejdůležitější bylo zrekonstruováno. Booking.com Poválečná architektura byla vedena hlavně v neatraktivním funkcionalistickém stylu. Udělejme si krátký přehled zdejší historie. Název města je odvozen od německého slova Stutengarten,což znamená hřebčín. Jeden švábský vévoda tady totiž v 10. století založil osadu, která měla chovat koně pro jeho armádu a díky tomu se kůň dostal i do znaku města. Od konce 15. století Stuttgart fungoval jako sídelní město vévodského rodu Württemberků a byl centrem jejich vévodství. V 16. století bylo město výrazně přestavěno, ale velké škody zažilo už za třicetileté války, kdy ho dobyli Habsburkové. Následně populaci města zdecimovala morová rána, kdy populace vévodství klesla na polovinu. Obnova města pak trvala desítky dalších let. Zlatý věk město zažilo v 18. století za vlády vévody Karla Evžena Württemberského, který dal budovat mnoho zámků nejen ve městě, ale i v okolí a vrátil sídlo rodu zpět sem poté, co ho jeho předchůdce přenesl do nedalekého Ludwigsburgu. O devastujícím bombardování spojenci za 2. světové války jsme mluvili výše. Došlo k němu i přesto, že na začátku války mělo město skvělou protiletadlovou obranu a díky ní údajně letci RAF považovali útok na město za jistou sebevraždu. Situace se obrátila v roce 1943, kdy spousta mužů musela odejít bojovat na Východní frontu. Do konce roku 1944 celé centrum města lehlo popelem. Celkově bylo provedeno na Stuttgart 53 náletů, které srovnaly se zemí téměř 60% budov ve městě. Stuttgart se po válce stal jedním z nejvýznamnějších průmyslových center celého Německa, sídlí tady třeba slavné automobilky Mercedes-Benz a Porsche. Stuttgart je znám svým kosmopolitním duchem, protože údaje uvádějí, že přes 40% místních obyvatel nemá německý původ. Město zdevastovaly nálety za 2. světové války, což mělo vliv i na pokles počtu obyvatel z původních 500 tisíc na necelých 300 tisíc a hned po válce tak začaly do Stuttgartu mířit vysídlení němečtí obyvatelé z východní Evropy a se zlepšující se ekonomickou situací i dělníci třeba z jihu Evropy. V době války v Jugoslávii sem také emigrovala velmi početná menšina Chorvatů a Bosňáků. Dnes jsou největší menšinou Turci, byli sem také umístěni uprchlíci ze Sýrie.

    Stuttgart je významným dopravním uzlem, takže dopravit se sem není nic těžkého. Nejpohodlnější je samozřejmě vlastní auto, ale mají tu i mezinárodní letiště asi 15 km od centra, kam jezdí vlaky S-Bahn (S2 a S3) na hlavní nádraží ve městě. Jinak sem jezdí vlaky ze všech velkých německých měst. Autobusem se sem také skvěle dostanete z Prahy, dobrou nabídku jízdenek i spojů má dopravce Flixbus. Pokud plánujete využívat městskou hromadnou dopravu, tak město provozuje autobusy, tramvaje a vlaky S-Bahn (příměstské linky) a U-Bahn (městské linky). Pokud plánujete návštěvu památek i aktivní využívání městské hromadné dopravy, zvažte zakoupení turistické karty Stuttcard. Fungují tady také turistické autobusy hop on/hop off, které vás povozí okolo turistických atrakcí. Informace o památkách, možnost zakoupení turistické karty online, mapu města, brožury ke stažení i přehled konaných akcí najdete na oficiálních turistických stránkách města. Informace o městské hromadné dopravě, jako jsou ceny jízdného a jednotlivé linky najdete tady.


    Své poznávání Stuttgartu můžete začít u zdejšího hlavního nádraží (Hauptbahnhof),Stuttgart Schlossplatz co navštívit a vidět kde najdete logem Mercedesu označenou vyhlídkovou plošinu Aussichtsplatform, nacházející se na věži u nádraží. Z ní si uděláte o Stuttgartu lepší představu z ptačí perspektivy. Vstup je zdarma. Centrem města je náměstí Schlossplatz (1. foto vpravo) s parkem Schlossgarten. Náměstí lemuje obchodní třída Königstrasse, hlavní nákupní městská tepna. Na náměstí najdete památník Jubiläumssäule připomínající 25. výročí nástupu krále Viléma I. na württemberský trůn. U základny památníku je vidět jeho velkolepý reliéf. Úzký park Schlossgarten se táhne podél železnice v délce asi 3 km k řece Neckar a při jeho poznávání zjistíte, že je velmi oblíbeným místem místních obyvatel. Nechybí tu pivní zahrádky, planetárium v podobě skleněné pyramidy (Carl-Zeiss-Planetarium), které denně nabízí různé projekce.Stuttgart Nový zámek co navštívit a vidět U parku najdete ještě budovu opery Staatstheater (foto pod textem vlevo) z roku 1912. Na jedné straně náměstí Schlossplatz najdete barokní Nový zámek (Neues Schloss) (2. foto vpravo v textu) budovaný mezi lety 1746 až 1806 na příkaz krále Fridricha I. a dnes v něm sídlí ministerstvo zemské kultury a financí. Na střeše zámku jsou k vidění alegoriecké sochy. Naproti zámku najdete ještě novoklasicistní budovu Königsbau z 19. století, kterou král Vilém I. využíval pro různé dvorní akce. Dnes budova funguje jako nákupní pasáž Königsbau Passagen. Nedaleko náměstí pak ještě zmíníme moderní futuristickou krychli od korejského architekta, která je sídlem Městské knihovny (Stadtbibliothek) (foto pod textem vpravo). Pokud vás zajímá umění, můžete navštívit zdejší Kunstmuseum Stuttgart s díly švábských impresionistů, ale i obměňovanými expozicemi.

    Stuttgart Staatstheater co navštívit a vidět Stuttgart městská knihovna co navštívit a vidět

    Nedaleko Schlossplatz najdete náměstí Schillerplatz (foto pod odstavcem vlevo), které je součástí nevelkých pozůstatků Starého města. Dominantou náměstí je socha slavného německého spisovatele Friedricha Schillera. Schiller žil ve Stuttgartu a navštěvoval zdejší školu, kde se připravoval na dráhu armádního lékaře, což se mu ale vůbec nelíbilo. Na náměstí je k vidění třeba budova Princenbau, kde se roku 1848 narodil poslední stuttgartský král Vilém II. Na náměstí nesmíme opomenout kostel Stifskirche, jehož původ sahá do 15. století, ale byl výrazně zrekonstruován. Zajímavá jsou třeba jeho okna. V hlavní kostelní lodi najdete přehlídku soch württemberských vévodů a pozdně gotickou kazatelnu s evangelisty pracujícími na textu evangelia. V kostele se konají jedinečné koncerty vokálních sborů, jedněch z nejlepších v celém Německu. Na Schillerplatz dále stojí Starý zámek (Altes Schloss) (foto pod odstavcem vpravo), jehož původ spadá až do úplných počátků města, neboť první opevnění tu stálo už v 10. století. Až do 16. století v něm žili württemberští vévodové, načež byl dvůr přenesen na hrad Ludwigsburg. Zajímavostí je třeba Jezdecké schodiště (Reittreppe), po kterém mohl kůň s jezdcem vjet přímo do Rytířského sálu (Rittersaal). Na nádvoří se v létě konají koncerty klasické hudby. V budově zámku najdete muzeum (Landesmuseum Württemberg), které nabízí církevní skulptury nebo archeologické nálezy z okolí včetně keltských šperků z 6. st. př. n . l. a součástí je i Muzeum hudebních nástrojů v bývalém skladě vína a sýpky z 16. století, které se nachází na náměstí.

    Stuttgart náměstí Schillerplatz co navštívit a vidět Stuttgart Starý zámek co navštívit a vidět

    Mimo centrum pak najdete další místa. Zajímavá je třeba tradiční dělnická čtvrť Bohnenviertel nacházející se mezi ulicemi Charlottenstrasse a Pfarrstrasse a její počátky sahají už do 14. století. Za války čtvrť nebyla ani moc poničena a k vidění tu jsou tak bývalé zahradnické či vinařské domky, v nichž se nacházejí zlatnictví, galerie, vinárny, starožitnictví a je tu i část červených luceren. Dále se můžete vydat do Historického muzea Bádenska-Würrtemberska (Haus der Geschichte Baden-Württemberg), které se věnuje historii této německé země. K vidění tu jsou archeologické nálezy a různé multimediální prezentace. Více se tu také dozvíte o stuttgartském průmyslu a jeho průkopnících a také o Černém lese, který je oblíbeným turistickým cílem. V další modernistické stuttgartské budově najdete Státní galerii (Staatsgalerie) s jedinečnou uměleckou sbírkou shromážděnou württemberskými vévody. Jsou tu k vidění díla raných německých mistrů, díla italských barokních malíři i francouzských impresionistů a expresionistů.

    Stuttgart televizní věž co navštívit a vidět Na náměstí Marienplatz je nástupní stanice stuttgartské zubačky Zahnradbahn, které se říká Zacke a už od roku 1884 přepravuje cestující do čtvrti Dagerloch. Na jízdu s ní si buď zakoupíte jízdenku, nebo můžete využít normální jízdenku pro MHD. Horní stanice se nachází na ulici Nägelstrasse, od které se chůzí za asi 5 minut dostanete k televizní věži Fernsehturm (foto vpravo) z roku 1956, ze které je přirozeně krásný výhled. Ve věži jsou kavárna i restaurace.

    Velmi zajímavá je pak oblast kolem parku Höhenpark Killesberg.Stuttgart Killersberg rozhledna co navštívit a vidět Park je výsledkem nacistického projektu za účelem tvorby nových pracovních míst a byl vybudován v roce 1939 na místě lomu pro květinovou výstavu. Později byl doplněn vodními kaskádami a kašnami. Skvělý výhled se vám naskytne ze 43 metrů vysoké vyhlídkové věže Killesberg Turm (foto vpravo). Součástí parku jsou také venkovní bazény, mini zoo pro děti a turistický vláček. Nedaleko parku pak navštivte další zajímavou dělnickou kolonii Weissenhofsiedlung z roku 1927, na které se podíleli největší architekti své doby v rámci soutěže s názvem Bydlení. V domech se dodnes bydlí a více detailů o výstavbě i soutěži se dozvíte ve zdejším muzeum (Weissenhofmuseum). Původně šlo o 21 domů, jejichž výstavbu koordinoval hlavní architekt Ludwig Mies van der Rohe (autor brněnské vily Tugendhat). Dodnes jde o jedinečnou ukázku funkcionalismu v obytné architektuře a domy měly být vzorem tehdejšího dělnického bydlení. Výstava se dočkala velkého ohlasu, nacistům později se ovšem stavby nelíbily a mluvilo se o jejich demolici. Za druhé světové války byly na čtvrti napáchány velké škody a dodnes se dochovalo pouze 11 domů, které jsou oblíbenou stuttgartskou turistickou atrakcí.

    Park Rosensteinpark kromě zeleně nabízí ještě paleontologické muzeum Muzeum am LöwentorStuttgart botanická zahrada Wilhelma co navštívit a vidět postavené v maurském stylu se sbírkou fosílií a dinosauřích koster a pak také botanickou a zoologickou zahradu Wilhelma (foto vpravo), jejíž počátky spadají už do roku 1825. V zoo najdete kromě devíti tisíc druhů zvířat i romantické stavby v maurském stylu a botanická zahrada se zas pyšní svým magnóliovým porostem a velkolepou sbírkou orchidejí. Botanická zahrada se vyvinula z původní zahrady patřící k novoklasicistnímu zámku Schloss Rosenstein, ve kterém je dnes expozice Přírodovědného muzea (Museum für Naturkunde), která vystavuje třeba vycpaná zvířata.

    Zajímavostí je ještě Prasečí museum (Schweinemuseum). Jde o sbírku jakési Eriky Wilhelmerové, bývalé hospodské, která jednou dostala k narozeninám prasátko a vznikla z toho láska na celý život. Postupně k němu přikupovala kamarády a sbírala různé předměty s prasečí tématikou. Dozvíte se tu různé zajímavosti ze světa prasat a také uvidíte všemožné předměty zobrazující vepříky.


    Jen asi 3 km od Stuttgartu leží lázeňské městečko Bad Cannstatt. Je známé pro léčivé účinky své minerální vody, která tryská ze zdejších 17 pramenů. Díky nim se město už v 19. století stalo oblíbeným lázeňským letoviskem. Najdete v něm jezdeckou sochu Viléma I. a novoklasicistní lázeňskou budovu Kurhaus, kde se léčí revma. Nechybí samozřejmě ani lázeňský park. Různé vodní atrakce, jak léčivé tak zábavné, nabízí lázně Mineral-Bad-Cannstatt. Centrem Bad Cannstatt je náměstí Marktplatz. Zajímavostí je ještě muzeum Gottlieb-Daimler-Gedächtnisstätte. Zaujme hlavně zájemce o automobilovou historii Stuttgartu. Muzeum tvoří vlastně dílna, ve které měl Gottlieb Daimler se svým učněm Wilhelmem Maybachem svou dílnu. Dílna se dochovala v původním stavu včetně původního pracovního ponku s různým nářadím. Tahle dílna je vlastně počátkem automobilového průmyslu ve Stuttgartu. Inženýr Daimler opustil své zaměstnání a v této dílně se velmi tajnůstkářsky věnoval vývoji motoru, kterým kolem roku 1883 poháněl motocykl, motorový člun i kočár. Tou dobou Karl Benz o žádném Daimlerovi nic nevěděl a v Mannheimu se věnoval vývoji svého spalovacího motoru. Roku 1926 se oba výrobci motorů spojili a založili firmu Daimler-Benz. Název se pak upravil na Mercedes-Benz, podle jedenáctileté dcery rakouského prodejce aut Emila Jellinka, která se jmenovala Mercedes.

    Pokud jste fanoušci vozů značky Mercedes, tak tady jsou zajímavosti pro vás.Stuttgart Mercedes továrna a muzeum co navštívit a vidět První zastávkou by měla být samozřejmě výše zmiňovaná Daimlerova dílna v Bad Cannstatt. Pak rozhodně navštivte firemní Mercedes-Benz Museum (foto pod textem) v modernistické budově ve Stuttgartu. Vidět tu můžete modely shrnující více než 110letou historii automobilky, třeba dřevěný kostitřas, motorovou trojkolku, Benz Veló nebo třeba historické „sporťáky“ Silver Arrow z 20. a 30. let. Je tady toho spoustu a pokud vás historická auta baví, tady se vám bude líbit. Budova má 9 pater, takže na pěkných pár hodin co dělat. Továrna Mercedesu se nachází ve městě Sindelfingen asi 15 km od Stuttgartu, kde je i zákaznické centrum, kde je možné si objednat prohlídky továrny Mercedes-Benz s průvodcem. Všechny detaily najdete tady.

    Stuttgart Mercedes muzeum a továrna co navštívit a vidět Stuttgart Mercedes muzeum a továrna co navštívit a vidět

    Když už jsme u těch aut, tak si řekneme také něco o značce Porsche. Ferdinand Porsche byl další technický talent. Ve 20. letech 20. století pracoval u Daimlera, ale roku 1938 firmu opustil a pustil se do výroby vlastních závodních aut. Značka hřebce na zadních tedy dodnes připomíná spojení značky se Stuttgartem, neboť o původu města a jeho hřebčínu jsme si už povídali. Seznámit se s vývojem těchto závodních aut můžete v Porsche Museum (foto pod textem), ležícím také ve Stuttgartu. Najdete tu cenné exponáty i vyhrané trofeje, které připomenou úspěchy značky.

    Stuttgart Porsche Muzeum co navštívit a vidět Stuttgart Porsche Muzeum co navštívit a vidět

    Jen kousek za městem najdete barokně-rokokový zámek Solitude (Schloss Solitude) (foto pod textem). Byl postaven v 2. polovině 18. století a sloužil po asi 20 let jako letní sídlo rodu Württemberků. Palác nechal postavit vévoda Karel Evžen. Toho ale palác už po šesti letech omrzel, takže do něho postupně jezdíval méně a méně a jen občas se tu setkával s významnými hosty. Byl tady třeba i slavný básník J. W. Goethe na loveckém výjezdu a obdivoval prý zdejší slavnostní Bílý sál (Weisser Saal). Interiér zámku stojí za vidění. Je tu třeba Mramorový sál (Marmorsaal) či Palmový pokoj (Palmenzimmer). Zadní budova Kavalierbau sloužila jako obytná část pro krále a dvořany a dnes je v ní restaurace. Zámek je možné si prohlédnout v rámci prohlídek s německy mluvícím průvodcem a jezdí sem autobus ze Stuttgartu.

    Stuttgart zámek Solitude co navštívit a vidět Stuttgart zámek Solitude co navštívit a vidět

    Městečko Ludwigsburg leží taktéž nedaleko Stuttgartu a jeho centrem je náměstí Marktplatz se sochou budovatele tohoto města, Eberharda Ludvíka. Město má dlouhou historii, protože po celé dlouhé století bylo významným sídlem württemberských vévodů, kteří tady nechali vybudovat velkolepý barokní zámek Ludwigsburg (foto pod textem). Původně tu stával lovecký zámeček, ale spálila ho francouzská vojska v roce 1697 a tak se vévoda Ludvík inspiroval v zahraničí, aby nechal v roce 1706 postavit tenhle barokní palác. Jeho stavba trvala několik let, Ludvík nechával postupně přistavovat další křídla, která měla sloužit jeho milence. Když roku 1744 vévoda Karel nastoupil na zemský trůn, provozoval tu vůbec jeden z nejokázalejších dvorů Evropy. Kromě svých milenek tu hostil i umělecká vystoupení. Zámek má celkem 452 místností v 18 budovách, 60 pokojů si můžete prohlédnout v rámci prohlídek s průvodcem. Zajímavé je třeba zdejší zámecké divadlo (Schlosstheater), kde působil Mozart a objevil se tu i Casanovanebo Goethe. Dále je tu zámecká kaple (Schlosskapelle), sál Satyrkabinett nebo lovecký sál Ordenshalle s freskami na stropě. Je tu expozice věnovaná místnímu divadlu, dvornímu oblečení a také je tu obchod s porcelánem z manufaktury založené už v roce 1758. K zámku přiléhá zámecký park Blühendes Barock s malým hrádkem a japonskou zahradou, voliérou a nechybí ani hudební efekty. Do Ludwigsburgu jezdí v letní sezóně také loď po Neckaru.

    Stuttgart zámek Ludwigsburg co navštívit a vidět Stuttgart zámek Ludwigsburg co navštívit a vidět Stuttgart zámek Ludwigsburg co navštívit a vidět

    A posledním tipem na výlet ze Stuttgartu bude středověký cisterciácký klášter Kloster Maulbronn (foto pod textem) už z 12.století, který po rozpuštění řádu v 16. století sloužil jako sídlo školy, do které chodil třeba i německý spisovatel Hermann Hesse. V klášteře jsou vidět pevnostní prvky z dob, kdy okolí ovládali loupežníci, klášterní kostel s refektářem (klášterní jídelnou), ale i působivé hrázděné domy a různé klášterní stavby, ne všechny jsou ale přístupné veřejnosti. Zmíníme také věž Faustturm, kde bydlel doktor Faust, který tvrdil, že umí vyrobit zlato a přišel sem na pozvání místního opata. Faust byl už ve své době legendou a jeho život inspiroval mnoho spisovatelů – a to nejen J. W. Goetha. K vidění tu je také renesanční lovecký zámeček Jagdschloss, který si nechali postavit württemberští vévodové a také zdejší důmyslný zavlažovací systém,který rozváděl vodu po celém areálu. Areál kláštera je rozhlehlý a lze si ho projít bezplatně, všechny informace se dozvíte z informačních tabulí.

    Stuttgart klášter Maulbronn co navštívit a vidět Stuttgart klášter Maulbronn co navštívit a vidět Stuttgart klášter Maulbronn co navštívit a vidět Stuttgart klášter Maulbronn co navštívit a vidět

    A co všechno tu můžete dále podniknout, až budete mít všechny ty památky prolezlé? Navštivte některou ze zdejších vináren (Weinstube), protože Stuttgart je doslova obehnán vinicemi (foto dole vlevo) a vyrábějí se tu dobrá bílá vína – hlavně Riesling nebo červené Trollinger. Na konci srpna se tu konají desetidenní vinařské slavnosti Stuttgarter Weindorf na náměstích Marktplatz a Schillerplatz, kde nejlépe ochutnáte vína zdejších vinařství. V zimě tu zas můžete navštívit největší německý vánoční trh a v září se tu po 16 dní koná Cannstatter Volkfest, velká pivní slavnost. Hraje se tu fotbal, své domácí zápasy v Mercedes-Benz Aréně (foto dole vpravo) hraje domácí tým VfB Stuttgart, pětinásobný mistr německé Bundesligy. Aréna má kapacitu přes 60 tisíc diváků. O nedělích se na náměstí Karlsplatz konají bleší trhy. Pro regionální dobrůtky se můžete vydat do secesní tržnice Markthalle, kde na vás čekají uzeniny, zavařeniny, pečivo i sýry, to všechno z regionu.

    Stuttgart zámek Solitude co navštívit a vidět Stuttgart zámek Solitude co navštívit a vidět

    Tady končí náš průvodce po Stuttgartu a jeho okolí. Užijte si samotné město, ochutnejte zdejší víno a jeďte se podívat do okolních zámků. Nadšeni tady budou ale hlavně milovníci luxusních aut, ať už moderních nebo veteránů.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě