Hamburk

    Hamburk zná většina turistů jako obří námořní přístav a také jako město hříchu.Co navštívit a vidět v Hamburku Cesty po světě Málokdo už ale ví, že je to multikulturní zelené město s parky, lesy a vodními plochami, které je protkáno vodními kanály, přes které vede na 2 500 mostů, což je víc než v Amsterdamu a Benátkách dohromady. Hamburk je velmi moderní dynamické prosperující město na severu Německa, které bude asi navždy spojeno s námořním obchodem. Ať už jste o Hamburku slyšeli cokoliv, přijeďte se přesvědčit na vlastní oči. V Hamburku na vás čeká spousta zajímavostí. Tak pojďte s Cestami po světě prozkoumat tohle severoněmecké město.

    Jde o druhé největší německé město, největší německý přístav a jednu ze tří městských spolkových zemí. Žije tady 1,85 milionů obyvatel, z čehož pětinu tvoří přistěhovalci. Leží při ústí Labe do Severního moře. Prosperitu Hamburku zajišťuje námořní doprava a průmysl.

    Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Německu, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv v Německu.


    Ve středověku Hamburk patřil do významného obchodní spolku hanza, který sdružoval významné přístavy a obchodní města v široké oblasti od severu Německa až po Pobaltí. Už tehdy šlo o významný přístav a obchodní centrum a Hamburku se tak někdy přezdívá „Brána do světa“. Ekonomicky je to velmi prosperující město. Už roku 1189 Hamburku zajistil císař Fridrich I. právo na bezcelní přepravu zboží po Labi a toho Hamburk jaksepatří využil. Zlaté časy Hamburk zažíval od středověku, když roku 1510 získal status svobodného císařského města. Protože šlo o opravdu prosperující město, během 2. světové války se Hamburk stal významným cílem spojeneckých náletů, které Britové a Američané podnikli jako odvetu za útok Němců na Londýn. Na město spadlo 7000 tun bomb a zahynulo 40 000 obyvatel. Tahle válečná operace se odehrála v červenci 1943 a nesla název operace Gomora.

    Hamburk má mezinárodní letiště asi 8 km od centra. Na a z letiště se dostanete vlaky S-Bahn, které jezdí na hlavní nádraží.jak cestovat po Hamburku Cesty po světě Všechny potřebné informace o tom, jak se dostat na a z letiště v Hamburku, se dočtete tady. Hamburk má celkem čtyři vlaková nádraží a vlaky se sem dostanete ze všech velkých německých měst. Vy sem ale pravděpodobně pojedete autem, cesta z Prahy zabere asi 6,5 hodiny. Parkování v centru města je drahé, ale poměrně levné velké parkoviště najdete na ulici Hafenstrasse. Pokud byste chtěli jet do Hamburku autobusem, skvělou nabídku jízdenek na autobus z Prahy má Flixbus. Pokud plánujete využít městskou hromadnou dopravu, tak funguje tu metro (U-Bahn) (foto v textu), příměstské vlaky (S-Bahn), jejichž linky jezdí i na předměstí. Fungují tu samozřejmě i autobusy. Městská hromadná doprava je rozdělená do zón, všechna turisticky atraktivní místa jsou v zóně A, kde je i letiště. Využít můžete také labské trajekty, kterými se taktéž dostanete na předměstí Hamburku. Trajekty vyplouvají z přístavišt – St-Pauli-Landungsbrücken nebo Brücke 3. Trajekty odsud zároveň můžete vyrazit do Dánska, fungují i mezi německými a dánskými ostrovy. Cesta trajektem mezi Hamburkem a Kodaní trvá necelých 5 hodin a trajekty jezdí pětkrát denně. Jízdní řády pro metro i trajekty, ceny jízdného a vyhledávač potřebných spojů je k dispozici tady. Pokud jste tu na více dní a plánujete využívat městskou hromadnou dopravu i navštívit vícero turistických atrakcí, zvažte zakoupení turistické karty Hamburg Card. Ještě předtím, než vyrazíte do Hamburku, podívejte se na to, jaké události se tu v době vašeho pobytu konají. To a spoustu dalších praktických informací pro návštěvu města zjistíte na oficiálních stránkách města.

    A co v Hamburku vidět a zažít?Co navštívit a vidět v Hamburku radnice Cesty po světě Většina turistických atrakcí se nachází v centru města a my naše poznávání začneme ve Starém městě (Altstadt). Je to místo, kde na začátku 9. století Karel Veliký položil základy pevnosti Hammaburg, a tak vznikl název Hamburk. Začněte svou procházku na náměstí Rathausplatz. Náměstí dominuje skutečně nádherná radnice (Rathaus) (foto v textu a pod ním). Jde o novorenesanční budovu, která byla dokončena roku 1897. Už tehdy šlo o dechvyrážející budovu, která měla povzbudit morálku místních obyvatel a reprezentovat sílící pozici města. Mrkněte na honosné průčelí s přehlídkou německých císařů, ale také na sochy místních obchodníků, kteří přinesli městu prosperitu. Radnici ohrožuje propad do písčitého podloží a chrání ji proto dřevěné pilony. V budově je 647 místností, které slouží jako sídlo městské správy a některé z nich je možné navštívit v rámci prohlídek s průvodcem. Za vidění stojí především Hlavní sál s kazetovým stropem.

    Co navštívit a vidět v Hamburku radnice Cesty po světě

    Na náměstí před radnicí se koná celá řada akcí a festivalů a v adventu také nádherný vánoční trh (Historischer Weihnachtsmarkt) (foto v textu).Co navštívit a vidět, vánoční trh v Hamburku  Cesty po světě Vedle radnice je umělecká galerie (Bucerius Kunst Forum) a za radnicí pak sídlo obchodní komory, která provozuje burzu (Börse), jejíž počátky sahají už do 16. století a jde tedy o nejstarší burzu v celém Německu. Jen kousek od radnice stojí nejstarší hamburský most Trostbrücke, po kterém se dostanete na místo prvního osídlení. Mimochodem mostů je v Hamburku 2428, čímž se Hamburk řadí na první místo v Evropě počtem mostů. Od radnice vede široká ulice Mönckebergstraße, hlavní obchodní ulice Hamburku, které místní říkají jednoduše Mö, je ideální pro nákupy. Ve Starém městě pak také uvidíte pozůstatky věže bývalého kostela St Nikolai, který lehl popelem během velkého požáru v 19. století. Kostel se potom sice podařilo zrekonstruovat, ale totálně ho zdevastovaly válečné spojenecké nálety, a tak jeho zbytky dnes slouží jako symbol a připomínka válečných hrůz. Zdejší věž, jejíž kostra se dochovala dodnes, je 144 metrů vysoká a kdysi bývala nejvyšší na světě. Proskleným výtahem můžete vyjet na vrchol, kde je vyhlídková plošina a také centrum dokumentující válečnou zkázu.

    Historicky působí ulice Deichstrasse, na které je řada domů patřících v 17. a 18. století místním obchodníkům. Průchodem mezi domy se dostanete ke kanálu, po kterém proplouvaly lodě, jež dělníci nakládali pomocí vrátku upevněných pod štíty domů. Pak je tu kostel Hauptkirche St. Katharinen. Je zasvěcen stejnojmenné světici, kterou mučili za odvážný odpor vůči pohanským učencům. Věž kostela je zdobena replikou Kateřininy zlaté koruny. Originál téhle koruny údajně vyrobili z kořisti piráta, který byl hrozbou hanzovních obchodníků a kterého roku 1401 v Hamburku ukřižovali. Podle pověsti prý jeho tělo bez hlavy vstalo a odešlo z popraviště. Ten pirát se jmenoval Klaus Störtebeker. Zajímavou hamburskou budovou je Chilehaus z roku 1924. Její architekt se inspiroval přístavními loděmi a postavil desetiposchoďovou budovu ve stylu typickém pro 20. léta 20. století a místní o ní mluví jako o žehličce. Z náměstí Burchardplatz budova zas vypadá jako zaoceánský parník. Ten, kdo ji nechal vybudovat, zbohatl díky obchodu s dusičnanem draselným, který vozil z Chile a odtud název budovy. A přidáme ještě další dva kostely. Prvním je St Jakobi z 15. století, jehož zajímavostí jsou varhany z roku 1693, na které zkoušel hrát i skladatel Johann Sebastian Bach, když se ucházel o místo hlavního varhaníka. Zajímavostí kostela St Petri je zas nejstarší umělecké hamburské dílo, a to bronzové klepadlo ve tvaru lví hlavy z roku 1342.


    Velmi oblíbenou atrakcí Hamburku jsou Alsterská jezera, která hraničí s centrem města. Jezera tu vznikla ve 13. století, ale měšťané o ně projevili zájem až v 19. století, kdy se stala oblíbenou atrakcí pro výlety i odpočinek. Jde o dvě jezera – Binnenalster a Aussenalster, tedy vnitřní a vnější. Kolem jezera vede promenáda Jungfernstieg (foto pod textem), kam kdysi o nedělích matky chodily předvádět své neprovdané dcery. 8 km je pak dlouhá stezka Alsterwanderweg kolem jezera Aussenalster, ze které si jezer užijete dosytosti. Hezký výhled na jezera se vám naskytne z mostu Lombardsbrücke. Oblíbenou atrakcí jsou buď hop off trajekty, které zastavují na devíti místech na břehu jezera nebo vyhlídkové plavby po jezeře. Vyhlídkové plavby vyrážejí z přístaviště Jungfernstieg. Pokud nechcete žádnou organizovanou plavbu, můžete si tu půjčit nějaké plavidlo typu šlapadla nebo kánoe.Obydlené okolí jezer patří k nejelegantnějším obytným čtvrtím celého Hamburku.

    Co navštívit a vidět v Hamburku Binnenalster Cesty po světě Co navštívit a vidět v Hamburku Binnenalster Cesty po světě Co navštívit a vidět v Hamburku Binnenalster Cesty po světě

    Zmíníme také bohatou nabídku různých muzeí a galerií. Od hlavního nádraží k Labi se táhne takzvaná Umělecká míle (Kunstmeile). Je to úsek s nejvyšší koncentrací uměleckých institucí, včetně sbírek světové úrovně. Poznávání Umělecké míle začneme v galerii Kunsthalle. Ta nabízí jak obrazy, tak sochy z období od středověku do současnosti. Tunelem projdete do bílé krychle, ve které na vás čeká Galerie současného umění (Galerie der Gegenwart) se sbírkou umění z 2. poloviny 20. století. Pokud vás obrazy a sochy moc nebaví, můžete zkusit Muzeum umění a řemesel (Museum für Kunst und Gewerbe) s exponáty z různých období. Čeká tu na vás dekorativní umění, historická móda, plakáty, grafiky a nechybí ani exponáty z islámského světa a z Asie. Zajímavá je sbírka klávesových nástrojů a podívat se také můžete do dobových interiérů, ve kterých je třeba klavírní salón ve stylu Ludvíka XIV. nebo pokoj připomínající lodní kajutu. Muzeum nabízí opravdu bohatou sbírku a pokud ho chcete pořádně projít, nechte si na to alespoň půl dne.co navštívit a vidět v Hamburku, Bismarckův památník Cesty po světě Na ulici Klosterwall se pak nachází několik soukromých galerií. Je tu ještě jedno muzeum moderního umění, a to Deichtorhallen, jedno z vůbec největších v Evropě. Mimo Míli je pak Etnografické muzeum (Museum für Völkerkunde), které nabízí zajímavé exponáty věnované africké a tichomořské kultuře. Mimo Míli pak najdete ještě Městské muzeum (Hamburg Museum) zaměřené hlavně na námořní historii města, ale věnuje se i životu místních a zajímavé jsou třeba modely hamburské obchodní flotily nebo rekonstrukce kapitánského můstku nákladního parníku z roku 1909. Nechybí historické kroje nebo zrekonstruovaný interiér bohatého obchodníka ze 17. století z ulice Deichstrasse. Naproti poslednímu jmenovanému muzeu najdete Bismarckův pomník (foto vpravo v textu) připomínající železného kancléře Otto von Bismarcka. Mimo centrum města v Altoně najdete ještě muzeum Altonaer Museum s modely rybářských lodí a dalšími exponáty přibližující námořní historii města. Kromě nich muzeum funguje jako jakýsi skanzen a nabízí k vidění zrekonstruovaná farmářská obydlí Šlesvicka-Holštýnska z 18. století.

    Jednou z dominant Hamburku je kostel svatého Michala (St Michaelis) (foto v textu), kterým má pro místní velkou hodnotu, protože mají zato, že reprezentuje jejich dravost a houževnatost.co navštívit a vidět v Hamburku, kostel sv. Michala Cesty po světě Podle 132 metrů vysoké věže se kdysi orientovali mořeplavci. Kostel roku 1750 vyhořel, to samé se stalo roku 1906 a za války přišel během náletu o střechu a výzdobu. Pak byl zrekonstruován a dnes patří k nejkrásnějším barokním kostelům na severu Německa. Před vstupem stojí socha Martina Luthera, německého reformátora. Pravidelně o nedělích se tu konají varhanní koncerty. Většina turistů sem ale míří kvůli vyhlídkovému ochozu ve výšce 82 metrů, odkud se vám naskytne krásný výhled na Hamburk. Za kostelem pak najdete historickou úzkou uličku s řadou hrázděných domů, které v 17. století sloužily vdovám po členech kramářského cechu. Jde o Krammerwohnungen.

    Ačkoliv to asi na první pohled nezní moc zajímavě, turisté míří i do Skladištní části (Speicherstadt) (foto v textu a pod ním), kterou tvoří převážně budovy z červených cihel připomínající architekturu hanzovních dob. Stavby ale pocházejí až z přelomu 19. a 20. století, kdy fungovaly jako skladiště. V současnosti jde o jednu z největších skladištní oblastí na světě, které musela ustoupit i rezidenční čtvrť. Skladištní část většina turistů zná z prospektů lákajících na návštěvu Hamburku. K této prezentaci se totiž vždycky využívá asi nejfotografovanější památka čtvrti, možná i celého Hamburku, Vodní zámek (Wasserschloss) (1. a 2. foto pod textem). Jde o historickou budovu stavěnou mezi lety 1905 až 1907 na malém poloostrově, která je z obou stran spojena mostky a je to taková dominanta Hamburku. Za procházku stojí Speicherstadt hlavně za soumraku, kdy jsou budovy krásně nasvícené. Ne všechna skladiště dnes slouží jako skladiště, velká část jich funguje jako různé turistické atrakce. Tak tady je přehlídka toho, jak se ve Speicherstadta zabavit. O minulosti zdejší oblasti se dozvíte v muzeu Speicherstadtmuseum. Pokud jste tu s dětmi, tak ty určitě zaujme největší evropský železniční model Miniatur Wunderland, který je tvořen 900 vlaky a 14,5 km kolejí. A stále se pracuje na rozšiřování. Model je dokonale realistickýa a večer je krásně nasvícen. Pokud vy nebo vaše děti milujete vláčky, tak tady se vám bude líbit.co navštívit a vidět v Hamburku, Mezinárodní námořnické muzeum Cesty po světě Je to oblíbená turistická atrakce, tak se připravte na frontu. Součástí modelu jsou i repliky světových měst či letišť. Další atrakcí je Hamburg Dungeon, který můžete znát i z jiných evropských měst. Je to taková strašidelná atrakce vhodná pro ty, kteří se rádi bojí. Pokud vás zajímá námořní historie města, pak je skvělým tipem Mezinárodní námořní muzeum (Internationale Maritime Museum Hamburg) (foto v textu). Má devět pater a seznámíte se tu s historií mořeplavby, se stavbou lodí, ale i s mořskou faunou a flórou. K vidění je tu třeba model lodi, kterou z kostí vyřezávali váleční zajatci. Pokud vás zajímají auta, můžete udělat zastávku v muzeu Prototyp s přehlídkou aut od 30. let 20. století do současnosti. Součástí je jedno z nejstarších světových kupé i Porsche 356 a první závodní Formule 1 Michaela Schumachera.

    Co navštívit a vidět v Hamburku Vodní zámek Cesty po světě Co navštívit a vidět v Hamburku Vodní zámek Cesty po světě Co navštívit a vidět v Hamburku Skladištní část Speicherstadt Cesty po světě Co navštívit a vidět v Hamburku Skladištní část Speicherstadt Cesty po světě Co navštívit a vidět v Hamburku Skladištní část Speicherstadt Cesty po světě Co navštívit a vidět v Hamburku Skladištní část Speicherstadt Cesty po světě

    Na Skladištní část navazuje Přístavní město (HafenCity), které funguje jako kancelářská čtvrť, ale jsou tu i modernistické obytné domy. Dominantou této čtvrti je Labská filharmonie (Elbphilharmonie) (foto pod textem), což je futuristická skleněná věž připomínající plachetnici, která vznikla přestavbou bývalého skladiště. Stojí za to vylézt na venkovní vyhlídkovou terasu ve výšce 37 metrů nad řekou Labe, která je přístupná zdarma až do půlnoci, ale počítejte s dlouhou frontou.

    Co navštívit a vidět v Hamburku Labská filharmonie Cesty po světě Co navštívit a vidět v Hamburku Labská filharmonie Cesty po světě

    Hamburk je znám hlavně svým obřím přístavem (foto pod textem), tak si teď o něm něco řekněme. Jde o druhý největší kontejnerový přístav v Evropě, prvním je ten v Rotterdamu. Zároveň jde o největší německý přístav. Pokud jste ještě nikdy žádný takový obří přístav neviděli, určitě se tady zastavte a sledujte ten šrumec. I když možná bude trošku těžké se tu zorientovat. Ročně sem připluje na 13 tisíc lodí. Nutno podotknout, že k Severnímu moři je to odsud ještě asi 100 km, ale Labe je v těchto místech natolik široké a hluboké, že pojme i ta největší plavidla. Přístav v Hamburku sehrál významnou roli ve vystěhovalectví do Ameriky, díky čemuž získal přezdívku „ Brána do světa“. Hamburk má rozvinutou nejenom námořní, ale i říční dopravu. Po řece funguje městská říční doprava, na kterou platí jízdenky městské hromadné dopravy. Dobrým nápadem je poznat přístav v rámci vyhlídkových plaveb. Z přístaviště vyplouvají v hlavní sezóně každou půlhodinu různá plavidla. Jezdí tu různé hop off hop on trajekty, různé okružní plavby nebo můžete strávit nějakou chvíli na obří kontejnerové lodi. Vyplouvají odsud samozřejmě i zaoceánské parníky. Hlavní terminál St-Pauli - Landungsbrücken (foto pod textem) je kamenná stavba, ze které první zaoceánský parník vyrazil roku 1910. Hlavní termínál poznáte podle jeho dominanty, hodinové věže (1. foto pod textem). Mola dnes slouží hlavně městským trajektům, které jezdí do předměstských částí. Terminál má zadní terasu, ze které se dobře sleduje přístavní ruch. Pokud vás plavby po přístavu lákají, všechny praktické informace k nim se dozvíte tady nebo tady.

    Co navštívit a vidět v Hamburku Hlavní terminál St-Pauli - Landungsbrücken Cesty po světě Co navštívit a vidět v Hamburku Hlavní terminál St-Pauli - Landungsbrücken Cesty po světě Co navštívit a vidět v Hamburku Přístav Cesty po světě Co navštívit a vidět v Hamburku přístav Cesty po světě Co navštívit a vidět v Hamburku Přístav Cesty po světě Co navštívit a vidět v Hamburku přístav Cesty po světě

    V přístavu samozřejmě nesmí chybět nějaká ta historická plavidla.Co navštívit a vidět v Hamburku radnice Cesty po světě Tak je tu třeba trojstěžník SS Rickmer Rickmers z roku 1896, který je možné si prohlédnout. Kousek od něho pak najdete ještě Cap San Diego, která vozila náklad do Jižní Ameriky a i tu je možné si prohlédnout. K terminálu přiléhá ulice Hafenstrasse, která je takovou Mekkou místních squatterů, kteří tady vytvářejí své graffiti. Za terminálem uvidíte věž a vstup do tunelu pro pěší (ElbeTunnel) (foto v textu), kterým projdete pod Labem na druhý břeh a díky speciálnímu výtahu na druhý břeh můžete také dostat své auto. Výtahy tu fungují už od roku 1911. Po chvíli cesty narazíte na rybí trh (Fischmarkt), na nejstarší rybí trh v Hamburku, jehož historie sahá do roku 1703 a otevřen je od 5 ráno do půl 10. Ačkoliv název říká, že by trh měl prodávat hlavně ryby, nabídka zboží je různorodá. Sežene tu i starožitnosti, všemožnou veteš, zeleninu i živá zvířata. Místní pak chodí pařit na tržnici Fischauktionshalle, která nabízí bohatou škálu noční zábavy.

    Co navštívit a vidět v Hamburku Rybí trh Fischmarkt Cesty po světě

    Další čtvrtí je St Pauli, která nabízí ulici Sündermeile, tedy Hříšnou míli. V minulosti to bylo špinavé místo, kde se vyskytovaly různé drsné existence a námořníci utráceli své peníze za prostitutky. Dnes tu jsou už k vidění hlavně turisté, kteří míří do místních divadel a barů, ale také za „červenými lucernami“. S ohledem na opravdu drsnou minulost této městské čtvrti vás možná překvapí jedna z nejnižších zločinností v celém městě. Ulice Grosse Freiheit v minulosti proslula taktéž divokými večírky, zároveň je spojena s britskou skupinou Beatles. Ti sem roku 1960 přijeli jako amatéři a později odsud odjížděli jako jedna z nejslavnějších kapel světa. Sami členové Beatles měli k Hamburku velmi blízký vztah a sám John Lennon prý řekl: “Udělal nás Hamburk, kdybychom zůstali doma, nikdy bychom se tak daleko nedostali.“ Připomínek Beatles je tu celá řada a tahle hamburská čtvrť je pro fanoušky kapely téměř posvátným místem. Kapela pobývala v pokoji v kině Bambi, své koncerty měla v klubu Indra, kde tehdy ještě neznámá kapela bavila námořníky sledující striptýz. O něco později hrávali v klubu Kaiserkeller.Co navštívit a vidět v Hamburku Reeerbahn čtvrť červených luceren Cesty po světě I sami členové Beatles tady prožili svá divoká léta. Třeba Paul McCartney a bývalý bubeník Pete Best pověsili před dveře pokoje zapálený kondom a strávili tak noc na policejní stanici. Následně byli obviněni ze žhářství a deportováni, a tak se vrátili do Liverpoolu. Kousek od známé ulice Reeperbahn (foto v textu) je sousoší Beatles, které dominuje náměstí Beatles-Platz. Reeperbahn je vykřičené místo nad přístavem, které pro jeho atmosférou stojí za to navštívit v noci. Je plná tanečních striptýzových klubu a barů. Na náměstí Spielbudenplatz je široká nabídka noční zábavy. Je tu třeba divadlo Operettenhaus hrající muzikály nebo muzeum voskových figurín Panoptikum, ve kterém samozřejmě nechybí figuríny členů Beatles. Název Hříšná míle se nevztahuje pouze k velmi divoké minulosti této čtvrti, ale i k červeným lucernám, kde prostitutky lákají muže na své služby. Něco podobného v Evropě můžete znát už jen z Amsterdamu, kde se takové čtvrti říká Čtvrť červených luceren. Jejich největší koncentraci najdete v ulici Herberstrasse, do které se vstupuje přes typické železné brány a ženám a osobám mladším 18 let je vstup zakázán. Kousek od náměstí Beatles-Platz najdete židovský hřbitov připomínající početnou židovskou komunitou, svého času vůbec největší v celém Německu. Některé náhrobky jsou opravdu honosné a většinou patří Židům původem z Pyrenejského poloostrova.


    Vydejte se také na procházku podél Labe,Co navštívit a vidět v Hamburku pláže Cesty po světě některé úseky lemují skvělé restaurace a bary a v poříčních čtvrtích také najdete pěkné pláže. Takovými čtvrtmi je třeba Övelgönne a Blanksee. Pravděpodobně tou nejoblíbenější a nejnavštěvovanější pláží je Elbe Beach, která měří asi 200 metrů délku a pokrývá ji hrubší písek. Nabízí hezký výhled na Labe i nedaleký přístav. Za zmínku stojí jistě i Elbstrand Ovelgonne, která doslova svádí k dlouhým procházkám. Pláže často lemují plážové bary a kluby. Děti můžete vzít do zoologické zahrady (Tierpark Hagenbeck) a planetária (Planetarium Hamburg) sídlícího v bývalé vodárenské věži.

    V nedaleké obci Neuengamme se nacházel hlavní koncentrační tábor v této části Německa – dnes je areál známý jako Neuengamme Concentration Camp Memorial. Jeho branami prošlo 100 000 lidí a původně tábor fungoval jako místo, kde vězni vyráběli cihly pro Hitlerovy projekty. Nešlo o vyhlazovací typ tábora, většina zdejších vězňů zemřela v důsledku hrozivých pracovních a životních podmínek. Dnes areál funguje jako připomínka hrůz války. Součástí je návštěvnické centrum, kde dostanete mapu areálu. Nechybí výstava a pak je tu 4,5 km dlouhý okruh areálem. V prostorách bývalé cihelny se dozvíte o nelidských pracovních podmínkách místních vězňů a součástí areálu jsou samozřejmě různé památníky.

    Co navštívit a vidět v Hamburku televizní věž Cesty po světě Hamburk je zeleným městem, najdete tu skutečně nespočet městských parků, z nichž nejznámější je Planten un Blomen, kde najdete botanickou zahradu a největší japonskou zahradu v Evropě. V létě se tu koná celá řada festivalů a různých kulturních akcí. Nedaleko parku stojí televizní věž Heinricha Hertze (foto vpravo), dostavěná roku 1968, která je přirozenou dominantou Hamburku, vysoká necelých 280 metrů. Věž v současné době není přístupná veřejnosti. Dole je kongresové a výstavní centrum. Botanických zahrad je tu víc, třeba ještě Loki Schmidt Garten Botanical Garden, což je věrná kopie tradičních japonských zahrad. Třetí zahradou je Old Botanical Garden.

    O Hamburku kolují zvěsti o vysoké pouliční kriminalitě, ale ve srovnání s řadou jiných velkých evropských měst není Hamburk o nic nebezpečnější. Přesto tu často narazíte na různá individua, a to hlavně v v okolí hlavního nádraží a mezi místa, která se nevyplatí navštěvovat v noci, patří náměstí Hansaplatz a Steintortplatz a ulice Kirchenallee. Na turisticky atraktivní ulici Reeperbahn se vyskytují ve velkém počtu kapsáři.

    Booking.com

    Ubytování v Hamburku přes Booking vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže. Využitím vyhledávacího formulář Booking.com níže podpoříte provoz tohoto webu a my pro Vás můžeme připravovat průvodce po dalších místech. Děkujeme za podporu!

    Za tradiční hamburské kulinářské speciality platí Aalsuppe, tedy polévka z úhoře a zeleniny, potom Bohnen, Birnen und Speck, tedy zelené fazolky s hruškou a slaninou a Labskaus (foto pod textem vlevo),což je tradiční pokrm námořníků ze severní Evropy, podávaný jako lokální specialita v Hamburku a dalších německých přístavech. Připravuje se z nasoleného hovězího masa (používá se však také syrové hovězí, někdy i vepřové nebo rybí maso), které se uvaří doměkka a umele spolu s cibulí. Vzniklá načervenalá kaše se rozmělní s vařenými bramborami a kořením na stejnorodou hmotu, která se konzumuje přímo nebo se zapéká v troubě s vejci a sádlem. Obvykle se podává s oblohou, kterou tvoří volské oko, zavináče, nakládané okurky a červená řepa. Za oblíbený dezert platí Rote Grütze (foto pod textem vpravo) - směs z lesních plodů se smetanou a samozřejmě nesmíme zapomenout ani na tradiční hamburger, o kterém se ví, že ho na konci 19. století dovezli do Ameriky právě přistěhovalci z Hamburku, protože ho znali jako pouliční jídlo z doků. Seženete tady samozřejmě i tradiční turecký kebab. Pokud hledáte nějaký typický nápoj, tak zajímavý je Alsterwasser, tedy směs piva a limonády.

    Co jíst v Hamburku Labskaus  Cesty po světě Co jíst v Hamburku Rote Grütze Cesty po světě

    Co se týká kultury, tak v této oblasti má Hamburk dobrou reputaci. Funguje tu jeden z nejprestižnějších německých orchestrů, Hamburský filharmonický státní orchestr. Skvělá operní představení se hrají ve Státní opeře a je tu také několik divadel nabízejících kabaretní zábavu i muzikály. Pokud chcete nakupovat, hlavní nákupní třídou je zmiňovaná Mönckebergstrasse neboli Mö, což je široká pěší zóna lemovaná řadou obchodů, ta která vede od radnice k hlavnímu nádraží. A tady končí i náš průvodce po Hamburku.

    Pokud máte více času, neomezte svou návštěvu jen na samotný Hamburk. Okolní spolková země Šlesvicko-Holštýnsko, která Hamburk obklopuje, vás možná překvapí tím, že skýtá celou spoustu turisticky atraktivních míst. Tak vyrazte prozkoumat i u nás trochu méně známý kout Německa. Nejkomplexnější průvodce po Šlesvicku-Holštýnsku najdete jen na našem webu. Máme pro vás průvodce ale i po dalších místech Německa, všechny je najdete tady.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě