Cestovatelský portál Cesty po světě je online průvodcem, který pro vás připravil nejen podrobné průvodcovské články po místech celého světa, ale i řadu článku, tipů a rad na to, jak co nejlépe, nejlevněji, nejpohodlněji a nejbezpečněji procestovat celý svět na vlastní pěst. Platí totiž pravidlo, že čím lépe se na vaši cestu připravíte, tím víc eliminujete různé nepříjemnosti a neočekávané situace. A když už nějaké to adrenalinové dobrodružství na vaší cestě zažijete, věřte, že až se vrátíte domů, budete na něj s úsměvem vzpomínat a u sklenky vína to za pár let budete vyprávět jako veselou historku z cest. Věřím, že všechny věcí se dějí za nějakým účelem a že co nás nezabije, to nás posílí. Tak i vy s tímhle mottem vycestujte bez obav do světa. Náš portál vám k tomu může poskytnout celou řadu velmi cenných rad. Zkušení cestovatelé už mají na všechno svoje finty a triky, kde hledat letenky, jak ušetřit na ubytování nebo jak toho co nejvíce vidět. Pokud nepatříte k těm, kteří pětkrát do roka podnikají expedice do nevídaných končin a nevíte proto, jak cestovat na vlastní pěst, přečtěte si naše praktické rady a informace níže. Cesty po světě jsou nejlepším pomocníkem při cestování po světě na vlastní pěst! Pokud si ani po přečtení našich rad a tipů, jak cestovat po světě na vlastní pěst, na sestavení vlastního itineráře netroufáte, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci. Potřebujete pomoc či poradit s čímkoliv týkajícím se Vaší cesty? Napište mi a já uvidím, co se s tím dá dělat!

 • Jak najít nejlepší ubytování v zahraničí

  To, že až přijedete do zahraničí, budete muset někde přespat a ideálně si dát také sprchu, je pochopitelné. Možnosti ubytování jsou různé a jejich výběr se odvíjí nejen od vašich finančních možností, ale i od Vašich preferencí a požadavků. To znamená, že si musíte jasně říct, jestli chcete hotel s bazénem a saunou nebo jestli vám stačí hostel s postelí a společnou sprchou. Pak samozřejmě závisí i na možnostech, které nabízí dané místo. Nabídka ubytování v New Yorku se značně liší od nabídek ubytování v rovníkové Africe, takže tady zas ty vaše náročné požadavky na ubytování až tolik neuplatníte. Můžete strávit váš pobyt v hotelovém pokoji, nebo si můžete pronajmout dům, byt či apartmán na celou dobu Vašeho pobytu. Dobrodruhové mohou strávit noc „pod širákem“ – takové spaní na osamělé pláži a pozorování západu či východu slunce přímo „z postele“ je skutečně nezapomenutelný zážitek. Pamatujte ale na to, že špatně vybrané ubytování vám můžete dovolenou dost pokazit… My jsme pro vás připravili pár tipů a rad pro hledání ubytování a také potřebné odkazy, kde si můžete ubytování v zahraničí zajistit.

  Hotely a kde je najít

  Hotely jsou nejtypičtějším ubytovacím zařízením, které na našich cestách po světě volíme. Úroveň hotelů se hlavně v Evropě, ale i v jiných mimoevropských zemích rozlišuje počtem hvězdiček. Od 1 do 5 hvězdiček – kdy jedna hvězdička je skutečně nejlevnější typ hotelu s velmi omezenými službami a pět hvězdiček je nejluxusnější možnost ubytování. Ovšem je pravdou, že 3* ne všude znamenají skutečně 3* a vybraný hotel nemusí třeba vůbec splňovat Vaše očekávání. S tím je ale třeba počítat.
  Pár nejdůležitějších rad a tipů:

 • Je vždycky lepší, když si hotelový pokoj zajistíte už před Vaší cestou, abyste se případně vyhnuli stresu s hledáním hotelu na místě. Po nekonečně dlouhých letech už se přeci jen většina z nás těší do postele a obcházet město a hledat volný pokoj může být pěkná otrava.
 • Na dané ubytovací zařízení si vždy přečtěte alespoň nějaké recenze. Takové možnosti nabízí portál Tripadvisor. Tam mohou cestovatelé vkládat nejen své komentáře, ale i fotky. I ostatní cestovatelé ocení Váš názor na daný hotel, proto také přidejte svůj příspěvek, až se z cesty vrátíte. Jen bude skvělé, budete-li hotely hodnotit objektivně. S recenzemi je to ale těžké – kritizovat umí každý, chválit umí málokdo...
 • Ubytovací zařízení si také najděte na satelitních mapách a projděte se po místě pomocí služby „street view“. Nejlépe tak uvidíte okolí a celkové prostředí, ve kterém se hotel nachází. Službu street view nabízejí třeba mapy od Googlu.
 • Chcete-li ušetřit, ceny hotelů srovnejte na více zprostředkovatelských portálech. Přehlednými srovnávači cen hotelů jsou portály Trivago a Hotelscombined. Ty srovnávají ceny těch nejpoužívanějších a nejoblíbenějších zprostředkovatelů ubytování (jako je booking.com, hotels.com, expedia.com a jiných).

  Tady je nabídka několika portálů, přes které si můžete zarezervovat i rovnou zaplatit hotelový pokoj. Není cílem, uveřejnit stovky zprostředkovatelských portálů, ale cílem je informovat Vás o těch nejpoužívanějších, ověřených a kvalitních.


  Hotwire
  Hotels.com - výhodou je, že za každou zakoupenou noc dostanete bod, za 10 bodů pak jednu noc zdarma v hotelu Vaší obvykle zakupované cenové kategorie (program HotelRewards); nevýhodou jsou vyšší ceny než jinde a menší výběr hotelů; vhodné pro ty, co cestují častěji a vyplatí se jim tak sbírat body
  Booking.com - rozhodně nejlepší a nejspolehlivější portál pro rezervaci ubytování
  Reservations.com
  Hotels.com
  HRS.com
  Expedia.com
  Agoda další skvělý srovnávač cen ubytování po celém světě, široká nabídka
  Hostely a nejlevnější hotely: hostelbookers.com

  Existují také portály, které nabízejí levné možnosti ubytování díky nabídkám nekonkrétních hotelů – web Vám nabídne pouze informaci, že se bude jednat o hotel v některé konkrétní oblasti, ale nevidíte přesně, o jaký hotel se jedná a co nabízí. To se dozvíte až na poslední chvíli. Chcete-li vyzkoušet i tenhle adrenalin, nabízí ho portál Hotwire.com. Obdobnou službu nabízí mobilní aplikace Hoteltonight.com. Ta nabízí možnosti zajistit si výhodné ubytování na poslední chvíli. Aplikace Vám ukáže výhodné možnosti ubytování na následující noc. Vhodné pro ty, kteří ubytování řeší na poslední chvíli na místě.

  Je libo pronajmout si byt či dům?

  Další možností, ideální v případě, že Vás cestuje víc, je pronájem domu, bytu nebo třeba jen samostatného pokoje. Chystáte-li se strávit na jednom místě delší dobu, je „vlastní“ dům skvělou variantou – nabídka je skutečně nepřeberná, od domů na pláži, přes horské sruby, francouzské domky v Provence až k luxusním bytům třeba na Manhattanu. Stačí si jen vybrat…

  Tady je pár serverů, přes které si můžete dům či byt najít a zarezervovat. Pro pronájem bytu či domu platí podobné rady, jako pro výběr hotelu (najdete výše).

  Airbnb.com - nejznámější portál sdíleného ubytování
  Vrbo - největší výběr soukromého ubytování po celém světě
  Interhome
  Flipkey

  Poslední dobou se také hodně rozmáhá služba zvaná couchsurfing. Pomocí této sociální sítě mohou pohostinní lidé nabídnout bezplatně ubytování u sebe doma. Služba je poměrně bezpečná a je to jedna ze skvělých možností, jak dobře poznat kulturu, zvyky a bydlení v dané zemi. Majitelé domů Vám pak také poskytnou cenné rady při prozkoumávání města, takové rady, které nenajdete v žádném průvodci. Veškeré informace najdete na oficiálních stránkách. Abyste mohli hledat, musíte se zaregistrovat.

  A na závěr této sekce ještě jeden tip: svůj byt či dům můžete dokonce s někým na nějakou dobu vyměnit, a to bezplatně. Můžete nabídnout svůj byt či dům výměnou za zapůjčení bytu či domu v destinaci, do které se chystáte vydat. Takové možnosti nabízí Homeexchange.

  Kemp nebo radši "pod širákem"?

  Kempování je stále oblíbené, některé země dokonce umožňují kempovat volně kdekoliv, nemusí to být pouze v kempu. Ovšem skutečně si dopředu zjistěte, zda daná země možnosti volného kempování povoluje, abyste se vyhnuli konfliktům a pokutám. Při hledání kempů v zahraničí platí obdobná pravidla jako při hledání hotelu, rozhodně to nepodceňujte. Dobrým portálem, na kterém najdete informace o kempech v celé Evropě, recenze a informace o všech službách, které nabízejí, je Camping info. Některé kempy vyžadují placení rovnou při rezervaci, některým stačí jen rezervace. V Evropě a v celé Severní Americe je pokrytí kempy na velice dobré úrovni. Co se týká kempování v USA, mohly by se Vám hodit stránky Freecampsites.net, které mapují možnosti kempování/zaparkování Vašeho RV v USA zdarma.

 • Tipy a triky na to, jak a čím cestovat po světě

  V této sekci pro Vás máme řadu užitečných tipů na to, jak sehnat nejvýhodnější letenky, jak si v zahraničí půjčit auto a na co si dát pozor a také možnosti, jak nejlevněji procestovat Evropu vlakem či autobusem.

 • Cestujeme autem

  Vlastním autem po Evropě

  Samozřejmě nepochybuji o tom, že všichni, kteří plánují cestovat vlastním autem po Evropě, svému autu věří. Rozhodně nepodceňujte technický stav vozidla, čeká Vás přece jen dlouhá cesta a případný servis v zahraničí by se Vám mohl pěkně prodražit. Pro cestu po Evropě nepotřebujete žádné zvláštní doklady, stačí doklady běžně užívané při silničních kontrolách v ČR.

  Je rozhodně nezbytné, si před cestou do zahraničí nastudovat pravidla silničního provozu ve všech zemích, kterými budete projíždět a povinnou výbavu vozidla. Pravidla silničního provozu v zemích EU najdete tady, kde se dozvíte i jaký řidičský průkaz potřebujete k řízení v zahraničí. Pravidla silničního provozu a všechny věci, co potřebujete k řízení ve světě vědět, najdete tady v záložce Locations.

  Portálem, kde také najdete detailní pravidla silničního provozu, informace o nutnosti zakoupení dálničních známek či aktuální ceny pohonných hmot v Evropě najdete na ÚAMK. Rozhodně si ověřte rozsah Vašeho havarijního pojištění, ne všechna pojištění se vztahuji i na zahraničí. Zároveň si nezapomeňte vézt s sebou číslo na asistenční službu Vaší pojišťovny, která Vám pomůže v případě nehody nebo poruchy.

  Půjčování aut v zahraničí

  V Evropě se přece jen cestuje nejlépe vlastním autem, kterým do zvolené destinace přijedete. Na jiné světadíly si pravděpodobně své auto lodí posílat nebudete (doprava je poměrně drahá) a jedinou variantou je tak si auto zapůjčit v půjčovnách aut. Je velmi důležitý nejenom výběr půjčovny, ale i všech daných služeb, které nabízí – od pojištění, způsob účtování benzínu apod. V Evropě či Americe jsou půjčovny poměrně solidní, ovšem pozor na různé malé půjčovny aut v zemích Asie či Afriky. Prostě takoví oni už jsou, že se z „bílých turistů“ snaží vytřískat peníze všemožnými způsoby – jedním z nich jsou i finty v půjčovnách aut. Někdy se s Vámi po vrácení auta dohadují, že tenhle škrábanec jste způsobili Vy a budete ho tak muset zaplatit. Vy samozřejmě víte, že škrábanec tam už byl a problém je tak na světě. V tomto případě je naprosto ideální si auto před cestou vyfotit, abyste se vyhnuli případnému dohadování. Některé půjčovny si jako zálohu chtějí nechat Vaše osobní doklady – pas. Není snad třeba Vás upozorňovat, že cestovní a osobní doklady v zahraničí z ruky nedáváte!

  V Evropě žádné speciální doklady pro řízení nepotřebujete, v zemích mimo EU se vyžaduje mezinárodní řidičský průkaz, který platí 1 rok a vydá Vám ho úřad v místě Vašeho bydliště za malý poplatek. Mezinárodní řidičský průkaz ale platí pouze v zemích, které podepsaly Úmluvu o silničním provozu. Informace o tom, ve kterých zemí lze použít mezinárodní řidičský průkaz najdete zde.

  Za auto většinou budete platit kartou (blokace nějakého obnosu se požaduje i jako záloha pro případné poškození auta nebo pokuty). Také platí pravidlo, že auto může řídit jen jeden řidič, za všechny ostatní se musí připlatit. Rozhodně při výběru auta dbejte na pojistku a informujte se o případné spoluúčasti, na pojistce raději nešetřete, náhrady škod by Vás vyšly mnohem dráž. Detaily pojistky si rozhodně před jejím zakoupením důkladně prostudujte. Víte přece, jak to s těmi pojistkami bývá!

  Před cestou po zahraničí si rozhodně nastudujte také pravidla silničního provozu, na našem webu odkazy na ně najdete u většiny zemí. Nemějte ani strach z vrácení auta třeba v noci nebo jindy, když má autopůjčovna zavřeno. Velké půjčovny mívají na svých parkovištích speciálních kastlíky, do kterých hodíte klíče a kamerový systém mezitím eviduje, kdy jste auto vrátili. Co se týká nákupu pohonných hmot, je nejlepší variantou služba „full to full“ – tzn., že dostanete auto s plnou nádrží a tak ho také vrátíte, v opačném případě dočerpání pěkně draze zaplatíte. V podkladech, které od půjčovny dostanete, by měly být veškeré důležité informace, které k autu potřebujete vědět, třeba jako typ pohonných hmot. Ujistěte se před cestou, že víte, co do auta natankovat. Případné pokuty na Vašich cestách Vám půjčovna strhne z Vaší karty, někdy to trvá i několik měsíců.

  Samozřejmě nejbezpečnější je si auto půjčit v síti velkých autopůjčoven jako jsou Avis, Budget, Europacar nebo Hertz, které mají své pobočky téměř po celém světě. Existují pak webové portály, které seskupují nabídky těchto velkých autopůjčoven a mají zde i rezervační systém. Rezervace a zaplacení předem Vás ve většině případů vyjde levněji než na místě. Níže nabízíme některé z nich.

  Rentalcars Srovnávač všech velkých autopůjčoven, který má tu výhodu, že nabídne srovnání cen celé řady autopůjčoven a zároveň si tu auto rovnou můžete zarezervovat.
  Discover Cars srovnávač všech velkých autopůjčoven
  Economy Booking další srovnávač všech velkých autopůjčoven
  Sixt
  Autoeurope
  Europecar
  National
  Hertz
  Getrentacar Tohle je jiné v tom, že si auto půjčujete od místních majitelů.

  Pokud se někde jen potřebujete dostat z bodu A do bodu B a půjčit si auto je kvůli tomu zbytečné, zkuste službu Gettrasfer. Tady si jednoduše objednáte odvoz na vybrané místo či vyzvednutí na určeném místě, a to včetně soukromých vrtulníků a dalších zajímavých dopravních prostředků.


  Jednou ze skvělých možností, jak procestovat danou zemi a zároveň neplatit za ubytování, je cestování v obytných přívěsech. V Americe se jim říká RV´s nebo Motorhome, u nás karavany a jsou stále více oblíbené. My jsme v jednom takovém RV procestovali celou Ameriku a nemůžeme si to vynachválit. Síť kempů, které nabízejí možnost natankovat si vodu či vypustit splašky, je třeba právě v USA velice široká. Ale i Evropa je na cestování v obytných přívěsech dobře připravená a náš portál může tento typ cestování ze srdce doporučit. Nabízejí je specializované půjčovny, v USA doporučujeme společnost CruiseAmerica.

  Jaké jsou aktuální ceny pohonných hmot po celé světě najdete na Globalpetrolprices.com.

 • Cestujeme autobusy, vlaky a používáme městskou hromadnou dopravu

  V některých zemích je turistům zakázáno řídit auta (třeba Vietnam), budete tak muset vymyslet nějaký jiný způsob, jak se po zemi dopravovat. Cestování autobusy a vlaky je nenáročné, většinou levnější než půjčení aut, ovšem největší nevýhodou je, že se špatně dostanete na místa, která nejsou autobusy a vlaky obsluhována – různé osamocené přírodní kouty, menší vesnice atd.

  Na našem portálu u většiny zemí uvádíme poskytovatele místních autobusových a vlakových dopravců včetně odkazu na jejich stránky, proto si jen vyberte zemi, po které chcete cestovat. Stejně tak tam najdete odkazy i na poskytovatele trajektové dopravy v zemích, kde byste ji mohli využít.


  Jízdní řády a spojení autobusů i vlaků z České republiky do ostatních evropských zemí najdete tady. Informace o vlakové dopravě skrz Evropu najdete na portálu Interrail. Velmi užitečným portálem při cestování vlakem téměř po celém světě je portál Seat61.com. Jízdenky na vlak po celé Evropě pak nabízí Raileurope. Výborným portálem, kde si můžete vyhledat spoje a rovnou koupit jízdenky na vlak i na autobus v téměř 48 zemích světa, je Trainline. Tam vyhledáte, koupíte a nebo také můžete vidět vytíženost jednotlivých spojů v následujících dnech a budete tak mít lepší představu, jestli si jízdenku radši koupit s předstihem a nebo to můžete nechat na poslední chvíli.

  Po celé Evropě brázdí silnice zelené autobusy značky Flixbus, které nabízejí autobusové spojení Prahy s řadou evropských měst a stejně tak Vás dopraví z jakékoliv evropské země do jiné. Je to přímý dopravce, takže tady neobjednáváte přes zprostředkovatele.

  Cestování městskou hromadnou dopravou

  Náš web Cesty po světě Vám u každého města i země nabízí odkazy, na kterých si zjistíte aktuální ceny jízdenek a jízdní řády zdejší městské hromadné dopravy. Existují také aplikace v mobilu, kde jen kliknete na místa na mapě, odkud a kam se chcete dostat a aplikace Vám nabídnout přesný popis toho, na jakou zastávku máte dojít, na jaké číslo autobusu nastoupit a na jaké zastávce vystoupit. Takovými aplikacemi je třeba Moovit.

 • Letíííííme

  Chystáte-li se do vzdálenějších destinací, uvítáte jistě pár tipů na sehnání levných letenek a další informace týkající se letecké dopravy po světě. Musíme zkonstatovat, že aktuální ceny letenek už nejsou to, co bývaly před pár lety. Samozřejmě stále najdete různé akční letenky, ale ne vždy do destinací, do kterých byste si to přáli. V tomto článku pro Vás máme několik tipů na portály, kde sehnat letenky, jakou vybrat leteckou společnost a co dělat v případě, že má letadlo zpoždění nebo se Vám ztratí kufr.

  Civilní letadla denně přepraví po celém světě přes 9,5 milionů lidí a letadla jsou obecně považována za nejbezpečnější ze všech dopravních prostředků. Ačkoliv se mi tomu po nedávných událostech s pády letadel společnosti Malaysia Airlines přestává věřit…Ale ne, letecká doprava je skutečně bezpečná a na velmi vysoké úrovni. Někdy může být trochu problém s péčí o letadla a dodržování všech nezbytných technických pravidel v některých méně vyspělých zemích, kde lidský život nemá velký význam. Takže pečlivě vybírejte aerolinky, se kterými poletíte. Po světě létá obrovské množství letadel různých leteckých společností, většina z nich jsou národními aerolinkami dané země, které patří k nejbezpečnějším a nejprestižnějším. Mezi takové patří společnosti jako německá Lufthansa, francouzská Air France, dánské KLM, americké American Airlines nebo přepravce Emirates. To je jen výčet těch nejznámějších. Ceny letenek státních přepravců patří k těm dražším. Kromě státních aerolinek existují i soukromé společnosti, které přepravují cestující hlavně na kratších letech a v letech v rámci jedné země. Dále existují tak zvané low-costové aerolinky, v Evropě známe SmartWings, Ryanair nebo WizzAir, po světě jich ale operují tisíce. Low-costové letenky, jak už název napovídá, patří mezi nejlevnější typy letenek. Levná je hlavně sama letenka, ovšem dále si podstatně připlatíte za jakékoliv „nadstandardní“ služby – občerstvení na palubě, zavazadlo větší než příruční atd. Takže cena letenky pak může podstatně narůst. V Evropě se ale létání s low-costovými společnosti docela vyplatí, třeba na různé prodloužené víkendy. Další možností, jsou charterové lety. Charterové lety nabízejí třeba cestovní kanceláře, které mají pronajaté celé letadlo pro své zákazníky, kteří si u nich zakoupili dovolenou. Ne vždy se jim ale podaří obsadit celé letadlo, proto nabízejí charterové letenky, které také můžete sehnat za dobré ceny. Takové letenky většinou najdete na stránkách cestovních kanceláří nebo i některých prodejců letenek.

  Nutno ale znovu připomenout, že ne všechny letecké společnosti, jsou spolehlivé, bezpečné a dodržující všechny předepsané pokyny, směrnice a pravidla stanovené Úřadem pro bezpečnost v letectví. Tyto aerolinky jsou většinou aerolinkami v rozvojových nebo velmi málo rozvinutých zemích. Nebezpečným leteckým přepravcům je celkově zakázáno létat do Evropy a existuje tzv. černá listina nebezpečných leteckých společností. Tuto listinu zavedla Evropská unie roku 2006 po pádu egyptského letadla roku 2004, při kterém zahynuli francouzští turisté. Tyto aerolinky mají zakázáno létat v Evropské unii, ale dá se na ně narazit kdekoliv jinde po světě. V rámci vlastní bezpečnosti si prostudujte černou listinu a vyhněte se po světě létání s těmito společnosti!

  Hodnocení aerolinek i světových letišť najdete na portálu Airline Quality. Je zde hodnocena nejen kvalita služeb jednotlivých letišť, ale hlavně spolehlivost, bezpečnost a kvalita jednotlivých aerolinek. Přehled toho, jak se aktuálně pohybují poplatky za změnu data nebo destinace Vaší letenky u jednotlivých aerolinií, se dočtete na webu Upgradedpoints.com. Stejně tak na tomto webu najdete také příplatky za zavazadla.

  Také by se Vám mohly hodit kódy letišť, často Vám usnadní hledání. Mezinárodní kódy všech letišť najdete tady. Portálem, kde najdete aktuální odlety, přílety a informace k letům všech světových letišť, je ifly.com.

  Skvělým webem, který se Vám bude hodit v případě, že musíte čekat dlouho na nějakém letišti v zahraničí, je Sleepinginairports.net. Skvělé stránky, které Vám poskytnou všechny potřebné informace týkající se světových letišť. Dozvíte se tu, kde najdete úložnu zavazadel a kolik stojí, kde jsou letištní informace a kdy jsou otevřené, jestli je na letišti wifi zdarma, jaké tu operují půjčovny aut, kde přesně na letišti najdete bankomat, ale třeba i informace o tom, jak se dostat z letiště do centra a zase zpět na letiště. Pro dlouhé chvíle na letiště skvělý pomocník. Po rozkliknutí vybraného letiště se Vám zobrazí kompletní přehled všeho potřebného. A ještě si tu můžete přečíst celou řadu dobrých rad na to, jak si čekání na letišti zpříjemnit.

  A ještě jeden tip na web, který se Vám bude hodit. Protože všichni to potřebují vědět. A co? Jak se dostat z letiště do centra a zase z centra zpátky na letiště. Základní informace o letišti, na které se chystáte letět a všechny potřebné informace o tom, jak se z letiště dostat městskou hromadnou dopravou (kde nastoupit, kam jede, jaké číslo autobusu i ceny jízdného) najdete na webu Toandfromtheairport.com.

  Tak a konečně k tomu, kde se dostaneme k těm nejlevnějším letenkám.

  Aktuální akční letenky, stejně tak zajímavé akční zájezdy nejen last-minute najdete na naší úvodní stránce.

  Tady je pár serverů, přes které můžete hledat letenky po celém světě, čeští prodejci letenek i zahraniční servery.

  Pelikán
  Skyscanner
  5vorflug
  Kayak
  Condor.de - skvělé pro nabídky levných letenek do vzdálenějších destinací - Karibik, Jižní Amerika a Severní Amerika; některé lze sehnat i s odlety z Prahy
  Secretflying.com - funguje obdobně jako náš český Cestujlevne.com, informuje o chybových tarifech a nabízí tak levné lety i dovolenkové balíčky po celém světě
  Flightor.com - hledá levné dovolenkové balíčky i letenky po celém světě, odkáže vás na zdrojový web
  Azair.cz

  A ještě pár dalších informací k letenkám. V rámci cestování na vlastní pěst můžete využít třeba i letenky open jaw, které nabízejí kombinované cesty, tzn. že začínají a končí na jiném letišti (např. let Praha – Lima a Rio de Janeiro – Praha), což znamená, že se nemusíte dostat zase na původní letiště, ale můžete letět z jakéhokoliv jiného letiště. Také pamatujte na to, že v případě, že máte zakoupenou letenku s přestupy v rámci jednoho letu, v případě zpoždění letadla tak, že následující let nestihnete, všechnu zodpovědnost přebírá letecká společnost a postará se tak na letišti o Vás. Pokud si ale nezávisle na sobě koupíte letenky Praha – Paříž a pak Paříž – Rio de Janeiro a let z Paříže kvůli zpoždění předchozího letu nestihnete, je to Váš problém a musíte si náhradní letenku zajistit sami. U velmi levných letenek, které se Vám podaří sehnat, si musíte být vědomi toho, že mezi navazujícími lety Vás může čekat velmi dlouhé čekání na letišti. Dražší letenky jsou proto většinou přímé lety bez zdlouhavých přestupů. Vždycky se ujistěte, že mezi lety budete mít dostatek času na přestup.

  Letenka kolem světa neboli Round the World Ticket (RWT Ticket) je jednou z oblíbených letenkových variant. Jedná se o kombinaci několika destinací, která se vyplatí pouze tehdy, plánujete-li cestu s více než dvěma zastávkami. Můžete s nimi ovšem absolvovat maximálně 16 letů a celou cestu je třeba zvládnout za zpravidla maximálně 12 měsíců. Tyto letenky prodává u nás třeba Student Agency a koupit ji můžete také v rámci různých leteckých aliancí. To znamená, že si letenku poskládáte z pravidelných letů společností v rámci jedné letecké aliance. Každá aliance má pro tento typ letenek svá pravidla. Takovým příkladem je třeba Star Alliance, dále pak One World a má je i SkyTeam.

  Pokud víte, že budete na letišti trávit několik hodin, máte rádi pohodlí a nevadí Vám při cestování za pohodlí utratit nějakou tu korunu navíc, můžete využít VIP salónků na letištích, ve kterých budete sedět v pohodlí jako VIP, dostanete nějaké drobné občerstvení a celkově to čekání bude tak nějak příjemnější. Tuto možnost nabízí dvě společnosti - přes Lounge Pass si rovnou můžete zarezervovat své místo v salónku na plánovaném letišti a Priority Pass zase nabízí různé roční passy, které se ale vyplatí opravdu jen těm, kteří častují velmi často a na letišti opravdu tráví mnoho času v roce.

  A teď ještě pár tipů, co dělat v nestandardních situacích. Při cestování letadlem může nastat několik problematických situací a my Vám poradíme, jak je vyřešit. Co dělat v případě, že se Váš let zpozdí, že bude Vaše zavazadlo poškozeno, ztraceno či zpožděno. Existují přesně stanovená pravidla s názvem Práva cestujících v letecké dopravě, která stanovují, jak musí letecké společnosti postupovat v problematických situacích. Veškeré informace při různých situacích najdete tady. V případě, že si přesto nebudete vědět rady, co dělat, když se na páse Váš kufr prostě neobjeví, zamiřte na letištní informace nebo ke stánku letecké společnosti, se kterou jste letěli.

  Komplikace spojená s leteckou dopravou a jak je řešit

  Cestování po světě s sebou čas od času nese i dopravu letadlem. A ať už se nám to líbí nebo ne, občas se prostě nějaká ta komplikace vyskytne. Nejčastěji se jedná o zpožděný či zrušený let, avšak ani další komplikace jako jsou například zpožděná nebo ztracená zavazadla, nestihnutý přestup nebo snížení přepravní třídy nejsou výjimkou. Evropská unie však na tyto případy myslí a za výše zmíněné komplikace můžete získat odškodné. Zpoždění letadla patří k nejčastějším komplikacím v letecké dopravě. Za nepříjemné čekání na letišti vám ale náleží finanční kompenzace v rozmezí 250 až 600 eur. A jestliže dojde k úplnému zrušení vašeho letu, k výše zmíněné kompenzaci máte samozřejmě nárok na vrácení plné ceny z původní letenky! Vzhledem k výši kompenzacím se častokrát stává, že odškodnění za zpožděný nebo zrušený let je vyšší než cena samotné letenky, proto se určitě vyplatí popřemýšlet i o cestách minulých, o odškodnění totiž můžete žádat až 3 roky pozpátku. Výše kompenzace, která vyplývá z nařízení Evropské unie, se odvíjí od celkové délky plánovaného letu. Kompenzace nenáleží každému bez výjimky, je stanovena několika základními podmínkami, zjednodušeně se dá říci následující: Let byl zpožděn na příletu minimálně o 3 hodiny nebo zcela zrušen, přičemž váš dopravce o této skutečnosti neinformoval více než 14 dní před samotným odletem. Letecký dopravce musí mít sídlo v EU nebo z území EU let vzlétal. Kompenzace se nevztahuje na tzv. mimořádné situace, mezi které řadíme špatné povětrnostní podmínky, politickou nestabilitu země apod.

  Existují samozřejmě společnosti, které výše uvedené problémy provázené hlavně náročnou administrativou a nutností komunikace většinou v angličtině vyřeší za Vás. Takovou společností, na kterou se s výše uvedenými problémy můžete obrátit je Airhelp nebo Compensair. Pokud nemluvíte anglicky, můžete využít i naše služby.

 • Počasí, podnebí aneb jak tam bude...

  Projdete-li si diskuze na různých cestovatelských portálech, hodně opakovaným dotazem je dotaz na počasí. Jaké tam je počasí, kdy je nejlepší se tam vypravit a tak dále. Na našem webu se u všech neevropských zemí tyto informace samozřejmě dozvíte, pojďme si ale nyní společně trochu zopakovat zeměpis ze základní školy, který Vám s Vašimi dotazy pomůže.

  Existuje samozřejmě celá řada webů, kde se dozvíte informace o průměrných teplotách či předpovědi počasí. Ale tak víte, jak to s tím počasím…větru dešti naštěstí stále ještě neporučíme… Bývají období, která jsou považována za ideální při vycestování do cizí země – dá se zjistit, kdy se očekává období dešťů, kdy budou největší vedra…ale zas tak moc na to nespoléhejte. Na našem webu pak u každé země také najdete informace nejen o statisticky nejlepším období, kdy do země vycestovat a stejně tak informace o riziku přírodních katastrof v dané zemi (rizika zemětřesení, hurikánů apod.). Skvělým webem, který Vám doporučí nejlepší dobu, kdy vyrazit do vybrané země, je Weather2travel.com.

  Aktuální počasí a předpověď počasí na následující dny po celém světě můžete hledat na portálech:

  Time and Date
  BBC
  Yr

  Skvělým cestovatelským portálem, kde se po rozkliknutí dané země v levém menu dozvíte o tom, kdy je nejlepší a nejhorší doba pro návštěvu dané destinace, je Hikersbay.com.

  A ještě něco málo ze zeměpisu. Zopakujme si, že celá Země se dělí do několika podnebných pásů a pro každý z nich jsou typické jiné přírodní jevy.

  Tropický podnebný pás

  Tropický podnebný pás je pás kolem rovníku, mezi obratníky Raka a Kozoroha. Rovník prochází středem Země, je dlouhý 40 075 kilometrů a Zemi dělí na severní a jižní polokouli. Území ležící v tomto pásu pokrývají savany, tropické deštné pralesy a u obratníků také pouště. Oblasti v tropickém pásmu jsou nejteplejší oblasti na Zemi a pokrývají asi 40% zemského povrchu. Klimatické rozdíly ovlivňuje řada faktorů – jedním z nich jsou pasáty, které zapříčiňují rozdíly mezi západní, střední a východní částí daného kontinentu. V tropických oblastech se nijak výrazně nemění roční období, střídají se jen období dešťů (zenitální deště) a období sucha. Leží v něm Karibské ostrovy, Střední Amerika, centrální Afrika, asijské státy jako Thajsko, Vietnam, Kambodža, Malajsie, Indonésie aj. Období sucha a dešťů se na různých územích liší.

  Subtropický podnebný pás

  Subtropický podnebný pás leží mezi oblastmi s mírným a tropickým podnebím. Obecně platí, že jsou v něm minimální teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Typické jsou mírné zimy a dlouhá suchá léta. Tento pás je ideální pro pěstování citrusů, oliv, vinné révy, tabáku a leží v něm oblasti na jihu Spojených států amerických, Severní Afrika, Středomoří, jižní a centrální Austrálie aj.

  Mírný podnebný pás

  Mírný podnebný pás se rozprostírá mezi tropickým a polárním pásem. Typické je střídání čtyř ročních období a rovnoměrně rozvržené srážky po celý rok. Ten se dále rozlišuje na oceánské klima – často mlhy, oblačno, příjemné teploty jak v létě, tak v zimě a na mírné kontinentální klima, pro které jsou typické velké výkyvy teplot po celý rok. Leží v něm většina států Evropy a většina území USA.

  Subpolární a polární podnebný pás

  Subpolární podnebný pás se nachází především kolem polárních kruhů. Vyznačuje se dlouhými a studenými zimami a krátkými léty a nízkým úhrnem ročních srážek. Střídá se tu polární den a noc. Pro subpolární pás jsou charakteristické lesotundry, tajgy a tundry. Leží v něm Kanada, Aljaška, velká část Ruska, Skandinávie, Island. Polární podnebný pás je charakteristický velmi chladným podnebím. Tvoří ho polární pustina.

 • Čas a časová pásma

  Časové pásmo je část Země, která používá stejný čas. Základním časovým pásmem je čas označovaný UTC nebo GMT, který se rozkládá kolem nultého poledníku (Greenwich, Londýn). Ostatní pásma se liší a označují podle toho, o kolik hodin se liší oproti UTC. Třeba náš český, tj. středoevropský čas, se označuje UTC +1, protože máme o hodinu více oproti času UTC. Na západní polokouli se čas posouvá zpět, označuje se tak mínusem a na východní polokouli se posouvá čas dopředu, označuje se tak znaménkem plus. Pokud se po přidání časového rozdílu oproti UTC překročí půlnoc, změní se i datum. Na našem webu se o časovém pásmu Vámi vybrané země samozřejmě dozvíte všechny informace. V dnešní době, kdy už všichni máme chytré telefony, si čas nikde přetáčet nemusíme a většina moderních telefonů při příjezdu do zahraničí ihned začne na displeji nabízet jak český čas, tak místní, což je párádní.

  A ještě pár slov o tzv. datové čáře. To je mezinárodní hranice, při jejímž překročení je třeba změnit datum o jeden den. Je třeba, aby při překročení datové hranice bylo na východ od ní od den méně a na západ od ní o den více. Byla stanovena tak, aby procházela co nejdále od lidské civilizace a co možná nejvíce se vyhýbala pevnině.

  Níže najdete pár odkazů, kde si můžete zjistit aktuální čas a jednotlivá časová pásma.

  Time and date

 • Peníze aneb platíme v zahraničí

  Častým dotazem také bývá: Kolik si mám vybrat peněz? Dá se platit kartou? A další dotazy týkající se kurzu cizích měn, výměny peněz, placení kartou. My Vám přinášíme zase pár praktických rad a tipů k tématu placení v zahraničí.

  Platební karty

  Co se týká platebních karet, všichni z nás je mají. A všichni je určitě také aktivně využívají k placení nákupů či služeb. Ve velké většině evropských zemí a v Severní Americe se dá platit kartou skutečně téměř všude. Je ale pravdou, že někde mohou přijímat jen nejběžnější typy platebních karet, jako je Visa nebo Mastercard. A také je pravdou, že některé obchody přijímají jen embosované platební karty (karta, se kterou se dá platit i v provozovnách nevybavených elektronickým platebním terminálem) a její vlastnění je při cestách do zahraničí téměř nutností. Embosovaná karta má v kartě „vytlačené“ identifikační údaje majitele a číslo karty. Kartou se tak dá v zahraničí platit a také vybírat z bankomatů. Je samozřejmě dobré, abyste si před cestou zjistili ceník Vaší banky, kde se hovoří o poplatcích za použití karty v zahraničí – placení kartou v zahraničí bývá zdarma, ovšem někdy se pěkně draze platí za výběr z bankomatu. Proto si před cestou ověřte, jakou sumu zaplatíte Vaší bance za výběr z bankomatu v zahraničí. To pak také významně může ovlivnit obnos peněz, který si s sebou na dovolenou povezete.

  Hotovost

  Samozřejmě je dobré, mít s sebou při cestách do zahraničí, alespoň nějaký obnos peněz. Nejlépe v národní měně státu, do kterého jedete, nebo alespoň americké dolary či eura, která si vyměníte na národní měnu všude. V některých zemích se platí přímo na letišti poplatky za vstup do země, bude tak lepší, nebudete-li muset na letišti hledat bankomaty. Kolik peněz si s sebou do zahraničí vzít, se hodně odvíjí od země, do které jedete. Někde je skutečně dostupnost placení kartou či bankomatů velmi malá (odlehlé oblasti, hory, rozvojové země…) a je tak dobré mít s sebou hotovost. Ovšem rozhodně není dobré, vozit s sebou horentní sumy a s nimi v peněžence se pak procházet po městě nebo podnikat výlety. Platí prostě pravidlo, všeho s mírou. Využívejte platební karty i hotovost s ohledem na místo, kam jedete. Ideální variantou, kterou my využíváme při všech našich cestách do zahraničí, je mít platební kartu, která má zpoplatněné výběry z banky v zahraničí pouze symbolickou částkou. Nemusíte tak platit procenta z vybrané částky ani žádné další přidané poplatky a ještě si peníze vybíráte středovým kurzem, který je většinou lepší než při výměně peněz ve směnárnách. Bankou, která tuhle službu nabízí a pro částé cestování do zahraničí je tak nejlepší variantou, je Equa Bank. Výběr z bankomatů v zahraničí je zpoplatněn částkou 9,-, což uznejte, to je krása. Pozor si ale dejte na poplatky místních bank, protože některé si za výběr účtují poplatky v % z vybrané částky i další poplatky, takže pokud to nějaký poplatek po Vás bude chtít, doporučujeme zkusit jiný bankomat. Pokud máte takto nízké poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí, doporučujeme si při delších pobytech vybírat menší obnosy třeba každý týden. Je to bezpečnější a lepší varianta, než si vybrat najednou velký obnos peněz.

  Tady je pár portálů, kde si můžete zjistit aktuální kurz požadované měny:

  Kurzy.cz - aktuální kurzy měn
  Oanda - převodník měn
  XE Currency - převodník měn

  Pro to, abyste věděli, kolik Vás asi dovolená do dané destinace bude stát a kolik peněz si zhruba připravit, je dobré znát ceny všeho důležitého. Zajímavý je cestovatelský portál Hikersbay.com. Tady po rozkliknutí vybrané země v levém menu zjistíte celou řadu skvělých informací, včetně cen jídla, dopravy, pronájmu bytu apod. Dalším skvělým webem je numbeo.com, kde také najdete po zadání vybrané země ceny všeho důležitého. Tam je skvělé se podívat, pokud vás zajímají ceny nemovitostí, nájmů v dané zemi apod.

  Cestujete-li ve větší skupině, běžně se stane, že Eva zaplatí tohle, Pepa tamto a Tonda ono. A protože i na cestách platí, že pořádek dělá přátele, je dobré mít podrobný přehled o tom, kdo kolik platil. K tomu Vám poslouží několik mobilních aplikací, do kterých jen zaklikáte kdo co platil a aplikace už Vám dá vědět, kdo komu co dluží. Takovými aplikacemi jsou Splitwise, Settle up nebo Splittr, která má výhodu, že je multiměnová a nemusíte tak nic přepočítávat.

 • Víza, režim vstupu a celní předpisy

  Další sekci věnujeme tématu víz a celních předpisů a informacím spojeným s režimem vstupu do cizí země. Existují stovky cestovatelských portálů, kde Vás informují o nutnosti či nenutnosti víz nebo o výši poplatků za vstup do země. Tyto záležitosti se neustále mění, a proto doporučujeme, abyste se o nutnosti víz a veškerých podrobnostech spojených s režimem vstupu do cizí země vždy informovali na webu ambasády dané země či na stránkách dané vlády. Tyto informace nabízí také Ministerstvo zahraničních věcí na svém webu, ale ani tam Vám za informace neručí. Nicméně můžete se prvně podívat na informace v češtině na Ministerstva zahraničních věcí a poté si je třeba znovu ověřit na stránkách ambasády.

  Protože se tento cestovatelský portál snaží o maximální spolehlivost a přesnost informací, uvádíme vždy webové stránky na ambasádu či vládu dané země, kde se dozvíte přesné informace o aktuální potřebě víz a dalších informací. Proto informace o vízech a režimu vstupu neuvádíme v samotném textu o dané zemi.

  Zmíníme ještě jednu věc, a to celní předpisy. To, že bez povolení nesmíte z ani do zahraničí přepravovat zbraně, živá zvířata, rostliny a drogy snad víte, existují ale také přesné předpisy na to, co z dané země smíte vyvážet a také přesná pravidla, v jakém množství a co smíte dovážet do České republiky. Tyto informace najdete také na portále Ministerstva zahraničních věcí pod danou zemí a také na stránkách příslušných států. Důsledným prostudováním se vyhnete nepříjemnostem – už jsem zažila problém s pomerančem na amerických hranicích (je zakázáno do USA přivážet z jiné země citrusy, některé druhy zeleniny a jiné vybrané potraviny) a také znám případ, kdy pes na letišti označil „pachatele“, který do země přivážel chleba s máslem a se salámem, ačkoliv byla doprava masa do dané země zakázána. A věřte, že to není nic příjemného, když se na Vás rozčiluje letištní hlídací pes… Info na závěr tedy je: ověřte si, co do dané země můžete přivést a co z ní naopak můžete odvést. Stejně tak si nastudujte, co můžete mít v kufru, který přepravujete do České republiky.

 • Zdraví na cestách

  A dalším tématem je zdraví na cestách a další záležitosti s tím spojené. To, že zdraví je to nejdůležitější, co máme, by si měl uvědomovat každý z nás. Jak proto bezpečně přežít dovolenou Vám poradí zase náš portál. Fungují tato pravidla:

 • Vždy si sjednejte cestovní zdravotní pojištění. Nabízí ho všechny pojišťovny, a v případě, že ho nebudete mít, Vás v dané zemi mohou odmítnout ošetřit. Přesně si ověřte, jaký rozsah služeb pojištění nabízí, a také berte na zřetel, že pro sportovní aktivity v zahraničí (surfování, lyžování aj.) si musíte připlatit v rámci speciálního připojištění, které se vztahuje i na tyto aktivity. Cestování do zahraničí bez zdravotního pojištění je nezodpovědné a nebezpečné! Asi nejlepší nabídku na českém trhu cestovního pojištění má AXA Assistance.
 • Samozřejmě ne všechny země nabízejí kvalitní zdravotnictví, budete-li někde v pralese či v himalájských horách, nepočítejte s tím, že Vám tam ošetření poskytne zkušený lékař či luxusní nemocnice. Musíte počítat s tím, že na některých místech je zdravotní péče omezená.
 • Vždy byste si s sebou měli vzít informace o telefonních číslech na policii a záchranku v dané zemi, takové informace najdete po rozkliknutí dané země na stránkách MZV pod záložkou Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla. Nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat.
 • Samozřejmě byste si sebou měli vzít základní lékárničku – léky na snížení teploty, oční kapky, náplasti, obvazy a léky, které běžně používáte.

  Dalším věčným tématem, o kterém se vedou sáhodlouhé diskuze, je téma očkování. Rozhodně nebudeme kázat, abyste se očkovali či neočkovali, to je věc každého cestovatele, ale hlavně neexistuje žádná správná odpověď na tuto otázku. Existují nemoci, kterými se můžete nakazit v zahraničí, a proti některým z nich existuje očkování. V žádném případě Vás tady ale nebudeme strašit všemi příznaky malárie, žluté zimnice či horečky dengue, myslím, že média nás v současnosti straší dostatečně, abychom žili v permanentním strachu. Chceme Vás jen informovat, že existují možnosti očkování. Informace o povinných či doporučených očkováních, mapky výskytu jednotlivých nemocí nebo všeobecná doporučení před cestou najdete tady. Informace Vám poskytnou ale i ve Vaší nejbližší nemocnici. Další informace najdete také tady či na stránkách MZV.

  Důležitá je v oblasti cestovní medicíny prevence. Do všech zemí se doporučuje očkování proti žloutence různých typů, ovšem žloutenkou se můžete nakazit i v pražském metru a nemusíte ani jezdit do Indie, takže je to zase na Vás. Zásadní ovšem je, nejen pro prevenci žloutenky, ale i všech žaludečních či střevních potíží, dodržovat správné hygienické návyky. Pít pouze pitnou vodu, často si mýt ruce či vozit s sebou dezinfekční gely na ruce, které využijete v případě, když si zrovna nemáte kde ruce umýt. Ty prodávají dnes všechny supermarkety. Dále omývejte syrové ovoce i zeleninu a jezte u stánků a v restauracích, kde jedí místní. Co se týká různých střevních potíží, trpí jimi turisté třeba v Egyptě nebo v jiných exotičtějších zemích, nemusí se ale vždy jednat o virovou infekci. Je prostě jen možné, že Váš žaludek a Vaše střeva jsou prostě náchylnější na stravu a při přechodu na úplně jiné potraviny, koření či způsob přípravy jídla to nezvládnou a udělá se Vám špatně. A nebo to je také často v důsledku přejídání v rámci programu all-inclusive. Těmto potížím většinou nepředejdete ani správnou hygienou, prostě to musíte vydržet. Dodržování zdravých hygienických návyků je prevence číslo jedna.

  Co se týká nemocí přenášených obtížným hmyzem – hlavně nakaženými komáry (riziko v Asii, Africe či Jižní Americe), prevencí jsou kvalitní repelenty s obsahem DEET (min. 50%) vyrobené speciálně pro tropické a exotické oblasti. Repelenty skutečně fungují a buď si je můžete koupit v českých lékárnách nebo přímo v zahraničí. Repelenty používejte. Další prevencí jsou dlouhé rukávy a nohavice a užívání moskytiér. Moskytiéry koupíte v internetových obchodech. Co se dále malárie týká, existují také tzv. antimalarika. Jejich užívání ale skutečně důkladně zvažte a jen v případě cesty do zemí, kde je vysoké riziko nakažením malárií. Někdy můžou napáchat víc škody než užitku. Širokou nabídku moskytiér a dalších cestovatelských doplňků nabízí Cestovatelský obchod


  Další důležitou záležitostí je pití vody. Dodržování pitného režimu je správné, ovšem problém může být, že se prostě v džungli nebo na podobném místě k PET lahvi čisté vody prostě nedostanete. Na požití volně dostupné vody existují různé filtry či chemické dezinfekční prostředky, které byste také měli mít případně na náročné cesty s sebou. Více informací o tom, jak si z nepitné vody udělat pitnou najdete tady.

  Na závěr ještě riziko vztekliny. Základní pravidlo: vím, že všechny ty opičky a pejskové a jiná zvířátka, které na Vašich cestách potkáte jsou roztomilé a úplně svádí k pohlazení, pamatujte, že jejich kousnutí může být kvůli riziku přenosu vztekliny velmi nebezpečné. Na vzteklinu také existuje očkování. Nejste-li očkovaní, po případném kousnutí zvířetem okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a volně žijící zvířata prostě nehlaďte.

  Další informace o nebezpečí a prevenci na cestách se dozvíte tady. Veškeré cestovatelské pomůcky si můžete koupit v internetových obchodech.

 • Bezpečnost na cestách

  Co se týká nebezpečí na cestách, nejsou to jen nemoci. Patří tam i různé přírodní katastrofy, které stejně nemáte možnost ovlivnit. Na našem webu Vás ale informujeme u jednotlivých zemí, kde hrozí riziko přírodních katastrof (zemětřesení…).

  Existují samozřejmě země, do kterých není doporučeno cestovat. Jsou to země, kde hrozí válečné konflikty (Sýrie, Afghánistán, Izrael…), různé náboženské nepokoje, občanské války, demonstrace apod. Jsou země, do kterých Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje cestovat, veškeré informace najdete na stránkách MZV. Protože se někdy MZV setkává s kritikou neaktuálnosti informací na svém webu, doporučujeme ještě další dva výborné servery, kde se dozvíte aktuální bezpečností situaci ve všech zemích světa, případná varování a rady na cesty, stejně tak další zajímavé informaci o destinaci, do které se chystáte vydat. Jedná se o portál americké vlády pro americké turisty cestující do zahraničí - odkaz tady a stránky australské vlády věnované především svým občanům - odkaz tady. Existuje také mapa bezpečnostních rizik, která je průběžně aktualizována a najdete na ní země označené barevně podle míry zdravotních rizik, kriminality, bezpečnosti na silnicích. Mapu najdete tady. Zajímá-li vás bezpečnost jednotlivých měst s ohledem na různá rizika, nahlédněte na portál Safearound, který informuje cestovatele o aktuální bezpečnostní situaci v celé spoustě světových měst. Bezpečností rizika vždy pečlivě zvažte!

  Před cestou do zahraničí, hlavně do nebezpečnějších či exotičtějších oblastí, můžete také využít systém DROZD (dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí), který provozuje Ministerstvo zahraničních věcí. V případě Vaší registrace pak v okamžiku, že se něco stane, umožníte českým úřadům rychlejší vyřešení všech potřebných záležitostí. Registrační formulář najdete zde.

  cestovní pojištění se slevou 50 %

  Míra kriminality se zemi od země liší. Logicky je větší v rozvojových či velmi chudých zemích. Proto s sebou na cesty do těchto zemí berte jen skutečně potřebné věcí. Věřte, že Vaše nová kabelka Prada či briliantový prsten zaujme leda tak pouliční zločince… A na své věci si na cestách dávejte pozor a nenechávejte nic drahého v autech.

  Cílem cestování je si dovolenou užít, proto se nenechte zbytečně otrávit všemi varováními a riziky, které Vás na cestách mohou potkat. Variant je spousta, ale také je varianta, že si užijete nádhernou dovolenou bez jakýchkoliv starostí. Proto stresovat se tím už dopředu, je zbytečné.

  V této kapitole ještě zmíníme, že ne všechny země mají stejné zásuvky jako máme u nás, tudíž v řadě cizích zemích budete potřebovat adaptér, abyste si tam vůbec nabili mobil, tablet nebo holící strojek. Bez adaptéru se také může stát, že do té doby, než nějaký seženete na místě, budete bez mobilu. Na to myslete dopředu. Skvělým webem, kde se dozvíte, jaké zásuvky mají jinde ve světě, je tenhle. Najdete tam fotky zásuvek ve všech světových zemích, a dokonce to umí i to, že když zadáte zemi, ze které jste, řekne Vám to, jestli adaptér potřebujete a případně jaký. Určitě užitečná záležitost. Širokou nabídku adaptérů má třeba Cestovatelský obchod.

 • Jak udělat itinerář

  A tady je pár tipů, jak udělat cestovní itinerář. Platí totiž pravidlo, že čím lepší a podrobnější itinerář budete mít, tím pohodlnější Vaše cestování bude. A vězte, že příprava kvalitního a podrobného itineráře se všemi informace Vám zabere docela dost času, takže začněte včas a nenechávejte to na poslední chvíli. Pro laiky: itinerář je podrobný soupis Vaší cesty – kdy odlétáte, kdy přilétáte, v jakém hotelu budete spát, jaké památky ve městě chcete vidět, jaké jsou vzdálenosti mezi jednotlivými cíli Vaší cesty. Potřebujete k tomu vlastně jen pár věcí. Kvalitního průvodce – ideálně online, tím nejlepším je cestovatelský portál Cesty po světě, který nabízí podrobné průvodce po řadě míst celého světa. Druhou věcí, kterou budete potřebovat, je kvalitní GPS a online mapy. Minule jsem v obchodě zahlédla tištěný klasický autoatlas Evropy. On dneska ještě někdo cestuje podle tištěné mapy?? Pokud ještě patříte ke staré škole a cestujete po světě s mapou v ruce, tak tady Vám asi žádné tipy a triky neporadíme. Ačkoliv má dnešní „online doba“, ve které řada lidí chodí podle aplikace i čůrat, velkou řadu nevýhod, cestování nám naopak moderní technologie dokážou velmi usnadnit. Kvalitní GPSka v mobilu s aktuálními mapami je při cestování po světě na vlastním pěst jedním z nejdůležitějších pomocníků. Odlehlé kouty se nám sice ne vždy podaří najít na první dobrou, na většinu míst se s ní ale dostaneme na „první dobrou“.

  Tady je přehled map a GPS systémů, které patří k těm nejlepším na trhu a ve Vašem mobilu by před cestou neměly chybět. Naprosto zásadní vždycky je, vybrat si mapu vhodnou pro Váš typ mobilního telefonu a také zvážit, jestli budete v zahraničí platit data nebo využijete některou z map, která funguje offline. GPS a mapy v mobilu se Vám budou hodit nejen na to, abyste se autem dostali do vybraných destinací, ale také vás skvěle dokážou provést městem a zavést Vám k vybraným památkám. Jen jedna praktická rada: zkuste na té Vaší cestě za poznáním světa koukat do mobilu co nejméně a naopak si plně užívejte krás cizích zemí. Do mobilu zas budete koukat, až se vrátíte domů!

  Prostě nemůžeme si pomoct, ale mapy od Googlu jsou prostě mapy od Googlu, najdou skoro všechno. Pro přípravu itineráře naprostá nezbytnost. Fungují ale jen online, takže nemáte-li v zahraničí data, tady Vám to k ničemu moc nebude. Skvělými offline mapami jsou Maps Me , které jsou dobrým tipem. Dalšími offline mapami jsou mapy HERE nebo naše české Mapy.cz.

  Tak a tady jsou skvělé rady a tipy na to, jak postupovat při přípravě itineráře. Znovu opakujeme: začněte včas, dá to docela práci.

 • Vyberte zemi, kterou chcete prozkoumat a stanovte si, co od cesty očekáváte. Zajímají Vás hlavně historické architektonické památky nebo hledáte nejkrásnější přírodní kouty? Láká Vás vysokohorská turistika a chcete tak podniknout několikadenní treky do divočiny? Nebo chcete jet třeba jen surfovat a při té příležitosti si udělat pár výletů do nejbližšího okolí? Čím podrobnější představu máte, tím lépe se Vám budou hledat místa, která chcete navštívit. Jaké můžou být cíle Vaší cesty, si můžete přečíst v odstavci níže.
 • Nastudujte si informace o dané zemi, hlavně o turisticky zajímavých místech v dané zemi. Věřte, že kdybyste po čase zjistili, co všechno jste na Vaší cestě kvůli nekvalitní přípravě itineráře propásli, budete litovat. Náš web je koncipován právě pro hledání těchto míst, doplněn fotkami, faktickými informacemi a potřebnými odkazy, kde se můžete informovat třeba o otevírací době daného místa nebo o cenách vstupného. Všechna místa, která chcete během Vaší cesty vidět, si nějak vyznačte – podtrhněte, vypište...
 • Rozplánujte si cestu – na mapě si najděte vzdálenost jednotlivých míst, rozmyslete si, co všechno v daném místě chcete vidět a podle toho si stanovte počet dní na návštěvu daného místa. Počítejte i s cestou na přejezd mezi jednotlivými místy. Jak dlouho zhruba přejezd zabere, Vám řeknou třeba Google mapy. Víte, že se po městě jen chcete projít a dát si dobrou večeři? Tak na to Vám postačí půl dne. Máte v plánu vydat se na celý den do Louvru, jiného muzea nebo se vydat na celodenní túru? To všechno v rozplánování cesty na dny zohledněte. Podle toho si pak určete, jak dlouho v daném místě strávíte a vypište si všechny body, které chcete vidět, abyste na něco nezapomněli. Při ruce mějte vytištěný náš podrobný průvodce po daném regionu, městě či místě.
 • Vyberte dopravní prostředky, které budete při Vaší expedici využívat. Samozřejmě tou nejlepší možností je auto, kterým se dostanete i do odlehlejších míst, ale hlavně jste díky autu pánem svého času, protože nejste závislý na žádných jízdních řádech apod. Samozřejmě ne vždy se dá cestovat autem, proto u každé země uvádíme i informace o vlakové a autobusové dopravě v dané zemi včetně odkazů, kde najdete informace o spojeních mezi požadovanými místy i cenách jízdenek. Při cestování vlaky a autobusy se musí počítat s tím, že se nedostanete do odlehlých částí země a přejezdy budou trvat poněkud déle. Náš web je koncipován hlavně na cestování autem.
 • Vyberte ubytování – spíte-li v obytném domě nebo pod širákem na pláži, nemusíte řešit nic. Pokud ale nic takového neplánujete, v každém místě si zajistěte ubytování podle Vašich očekávání a potřeb. Tuto informaci s adresou hotelu si doplňte jakou součást informací o daném místě.
 • Všechna místa, informace o vzdálenostech mezi jednotlivými místy, informace o tom, co v daném městě či místě plánujete navštívit a čas, který máte na návštěvu místa, stejně tak ubytování, ve kterém budete bydlet, zpracujte do přehledné podoby. Bohatě Vám k tomu postačí Word, pro ty, kteří to chtějí mít ještě vymakanější, doporučíme skvělou aplikaci Travefy.com. Ta Vám umožní si přesně naplánovat všechny podrobnosti Vaší cesty, které si pak vygenerujete do pdf formátu a můžete směle vyrazit. Chcete-li si s itinerářem opravdu vyhrát a Word je pro Vás moc obyčejný, vyzkoušejte Travefy, je tu super. Protože obvykle na našich cestách chceme koukat do internetu a do mobilu co nejméně, rádi máme itinerář i průvodce vytištěný v ruce. Je to pro nás mnohem pohodlnější, protože nejsme závislí na internetu.
 • Vytiskněte si mapu jednotlivých měst i míst s označenými místy, které hledáte nebo si jednotlivé body zadejte dopředu do Vaší GPS či internetových map. Města většinou mají informační centra, kde Vám mapu dají a i Vás k turistickým zajímavostem navedou. Dobrým tipem je označit si v tištěném průvodci čísly jednotlivé body – atrakce, které chcete vidět a stejná čísla si pak dopředu zadat do GPS. Navigace pak bude o to snadnější.

  Ještě jeden krátký odstavec o tom, jak používat průvodce Cesty po světě. Náš online průvodce je koncipován velmi jednoduše a jeho cílem je eliminovat hodiny hledání na internetu, při kterých se snažíte najít všechno zajímavé, co byste v dané zemi mohli navštívit. U nás totiž všechno najdete na pár klikutí, včetně odkazů na oficiální stránky jednotlivých míst. Najdete tu totiž všechno, podrobně a detailně na jednom místě. Vyberte nejprve světadíl, poté zemi a v pravém menu pak najdete podrobné průvodce buď po nějakém městě, oblasti nebo potom po celém konkrétním regionu dané země. Pročtěte si ho a vyznačte si místa, která byste chtěli v daném městě nebo zemi vidět. Plánujete-li poznávací zájezd či delší expedici po celé zemi, vyberte si všechny regiony, přes které pojedete a v nich si vyberte místa, která byste rádi viděli. Pak už si jen jednotlivé body zadejte do Google map a rozplánujte si je do Vašeho itineráře tak, jak píšeme výše. Náš průvodce je jedním z nejpodrobnějších na celém českém internetu, najdete tu totiž průvodce i po méně známých či dokonce neznámých místech. Někdy se Vám jednotlivá místa mohou zdát nezajímavá a říkáte si, proč o nich píšeme. Hodí se to třeba v případě, že zrovna máte hotel v tomhle neznámém nebo nezajímavém městě a večer Vám zbudou dvě hodinky času a řeknete si, tak co bychom tady mohli vidět, když už tady jsme. Doporučujeme si vždy kompletního průvodce po městě či regionu vytisknout a mít ho celou cestu u sebe. Bude se Vám hodit. Nebudete pak totiž závislí na internetu, protože všechno budete mít vždy při ruce. Můžete si tak průvodcovské služby domluvit dopředu a od místních se tak dozvíte i spoustu zajímavostí, o kterých se v průvodcích nepíše.

  Pokud máte rádi tištěné průvodce ve formě knihy, jejich nejširší nabídku má na svém e-shopu Lonely Planet právě teď za akční ceny!

 • Seznam věcí aneb co si s sebou zabalit

  Nevím, jak jste na tom s tímhle Vy, ale já cestuju docela hodně a často. A protože jsem poměrně zapomnětlivá, pokaždé se balím podle seznamu. Vím tak jistě, že prostě na nic nezapomenu. Tak jeden takový seznam věcí, které si zabalit na cestu a co všechno si před cestou nezapomenout zařídit a připravit, najdete tady.

  Před cestou si připravte:

 • vízum
 • pas a osobní doklady
 • letenka– den před odletem doporučujeme udělat check-in online
 • cestovní pojištění – mít k tomu všechny dokumenty, kontakty na pojišťovnu a číslo pojistky v mobilu nebo vytištěné, stejně tak mít uložená čísla na záchranku v dané zemi
 • ubytování na první noc – my jsme většinou po těch 12ti hodinách letu a dvou probdělých nocích na letišti rádi, že jsme rádi, a proto shánění slušného ubytování na poslední chvíli po příletu se nám jeví jako noční můra
 • Do letadla/auta/vlaku aneb příruční zavazadlo:

 • pohodlné oblečení, ve kterém se budete cítit příjemně - i když je venku teplo, mějte vždy i vrchní vrstvu (svetr, mikina), protože s tou klimatizací v letadle nikdy nevíte
 • kosmetika do 100 ml – pokud něco budete potřebovat mít v příručním zavazadle, musí to být balení do 100 ml; mini balení běžné kosmetiky na cesty (odličovač obličeje, zubní pasta, šampon, sprchový gel), prodává třeba drogerie DM
 • elektronika - foťák, mobil, notebook nedávejte do velkého kufru, ale vždy do příručního zavazadla; k mobilu či tabletu nezapomeňte na dobíječku
 • zábava – tablet a hry v něm; sluchátka; časopisy nebo knihy na čtení – během letu totiž budete mít dlouhou chvíli
 • něco na zub – to se hodí vždycky, když máte před sebou dlouhý let
 • peníze + kreditku, pas, řidičák, doklad o cestovním pojištění – veškeré doklady mějte také vždycky u sebe
 • propiska – hodí se pro vyplňování různých celních formulářů v letadle nebo třeba aspoň na tu křížovku
 • běžné léky – hlavně něco na bolest, kapky do nosu
 • Do zavazadla:

  Počítejte s tím, že to, co si zabalíte do hlavního zavazadla, k tomu se dostanete až po příletu do dané destinace. Všechno, co budete potřebovat na letišti a během letu, mějte v příručním zavazadle.

 • Běžně používané léky – na bolest a na teplotu, kapky do nosu, kapky do očí, dezinfekci, náplast
 • běžně používaná kosmetika – jedete na dovču, ne na módní přehlídku, takže si vezměte základní věci – mýdlo, šampon, pastu na zuby, kartáček na zuby, deodorant, opalovací krém,hřeben, holící strojek, vatové tamponky na čištění obličeje, odličovadlo, líčidla, vložky nebo tampony, (dioptrické brýle/kontaktní čočky)
 • ručník – super je ten rychleschnoucí
 • spodní prádlo, ponožky, kapesníky
 • oblečení – podle toho, kam jedete, v jakém ročním období a co tam budete dělat... Projděte si všechno, co plánujete – Jdete do divadla? Na pláž? Do slušné restaurace na večeři? Na hory na turistiku? – podle toho si zabalte dostatek oblečení na počet dní, které v zahraničí budete; nezapomeňte na pyžamo
 • věci k vodě - plavky, pokrývku hlavy, sluneční brýle, plážovou osušku nebo něco, na čem budete ležet u vody, boty k vodě (žabky, pantofle, boty do vody), věci na potápění
 • repelent, čelovku (baterku), pláštěnku, batoh nebo něco, v čem si budete nosit s sebou věci při výletech
 • vybavení na plánované aktivity – Jedete na lyže? Surfovat? Na túry? Lézt na skály? Potápět se? Nezapomeňte na veškeré potřebné vybavení na tyto aktivity
 • boty – na pohodlné chození po městě i po přírodě
 • voda a něco na první snídani – nám se dobře osvědčilo, mít v kufru jednu velkou (1,5 l) vodu, po vybalení v hotelu se vám bude hodit, než se rozkoukáte a najdete nejbližší obchod; stejně tak se nám hodí i něco k jídlu na první večer či ráno, než si něco koupíme

  Pokud si ani po přečtení tohoto článku netroufáte na to vydat se do světa na vlastní pěst, tak čtěte níže. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka. A nebo jen na tak časově náročnou práci nemáte čas ani chuť, a přesto chcete vyrazit na luxusní dovolenou do světa? Mrkněte na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci. Zároveň nabízíme konzultaci zpoplatněnou jednorázovou částkou 500,-, díky které získáte "přítele na telefonu", který vám zodpoví veškeré dotazy týkající se plánování Vaší cesty, poradí co, kdy, kde a s jakým předstihem zařídit, případně Vám zkoukne Váš itinerář. V době přípravy Vaší cesty nám tak po zaplacení poplatku můžete kdykoliv zavolat a konzultovat s námi všechno, s čím si nebudete vědět rady. Zkuste to a uvidíte, třeba to pro své příští cesty začnete pravidelně využívat.

 • Tak kam vyrazíte?  Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.