Estonsko

Estonsko je jedna ze tří pobaltských zemí, která je dodnes turisty téměř nepoznaná. Díky tomu těm několika málo cestovatelům, kteří sem zamíří, nabízí dovolenou bez davů turistů a přecpaných turistických atrakcí, krásnou přírodu v čele s malebným baltským pobřežím a také skvostné hlavní město Tallinn s úžasným historickým jádrem, které je zapsáno na seznam UNESCO. Návštěvu Estonska doporučujeme spojit i se sousední Litvou a Lotyšskem. Od nejsevernější části Estonska je to k jižním hranicím Litvy jen 650 km a při jedné expedici si tak rovnou odškrtnete tři evropské země. Máte-li dostatek času, trajekty se lze dostat i do zemí Skandinávského poloostrova a procestovat tak během jedné cesty můžete skutečně pořádný kus Evropy.

Estonská republika je stát ležící v Severní Evropě na pobřeží Baltského moře a je součást Pobaltí, tedy regionu baltských zemí spojených v minulosti sovětskou okupací. 80 km široký Finský záliv dělí Estonsko od Finska. Suchozemské hranice má Estonsko na východě s Ruskem, ta z větší části prochází Čudským jezerem a na jihu s Lotyšskem. Hlavním městem je Tallinn.


Estonsko je dnes nablýskanou zemičkou, která se otevírá světu a snaží se také dosáhnout jeho západní podoby. A dá se říct, že má slušné hospodářské úspěchy. Nízké daně pro podnikatele přilákaly spoustu zahraničních investorů a HDP závratně rostlo hlavně mezi lety 2000 a 2007. Výsledkem toho bylo znatelné zvýšení životní úrovně obyvatel. Rozhodnou-li se Estonci jít za prací do světa, vyrážejí nejčastěji do nedalekého a kulturně i jazykově blízkého Finska. Estonci dosahují průměrné životní úrovně, ovšem rozdíly mezi chudými a bohatými jsou stále propastné. Estonsko má málo nerostného bohatství, významná je ovšem neekologická těžba ropných břidlic a také se těží vápenec. Z hospodářského hlediska jsou tak nejvýznamnější oblastí služby. Silné zastoupení má IT sektor (internet tu je všude) a telekomunikace. Z Estonska mimochodem pochází společnost Skype.

Protože je Estonsko součástí Pobaltí, tedy tří evropských států na východním pobřeží Baltského moře, je všem těmto zemím věnován společný obecný průvodce. Najdete tam podrobnější informace o kultuře, obyvatelstvu, kuchyni i společné historii a zároveň se tam dozvíte všechny praktické informace týkající se měny, času nebo dopravy. S největší pravděpodobností totiž svůj výlet nezaměříte jen na Estonsko, ale zamíříte i do Lotyšska a Litvy. Vzhledem k tomu, že kultura, historie a obyvatelstvo jsou si více méně podobné, věříme, že jeden článek je dostačující. Najdete ho tady.

Náš tip! Pokud máte rádi tištěné průvodce, v češtině průvodce po celém Pobaltí nabízí Lonely Planet právě teď za akční cenu!

Estonsko má něco kolem 1,3 milionů obyvatel a jedná se o jednu z nejméně lidnatých zemí světa, a těší se také nízké hustotě zalidnění. Většinu tvoří Estonci (69%), největší menšinou jsou Rusové (26%). Toto rozložení je přirozeně pozůstatkem sovětské okupace. Mezi oběma skupinami obyvatel dodnes panuje nevraživost a je mezi nimi zřetelná propast. Nejhůře je na tom nestarší generace, která se musí přizpůsobit hlavně změně jazyka, s čímž už má problémy. Ale ani jiní Rusové, žijící v Estonsku, to nemají jednoduché. Je mezi nimi dvakrát vyšší míra nezaměstnanosti než mez Estonci, stejně tak rozdílné jsou i platy. 58% vězňů ve věznicích jsou Rusové a dokonce 80% HIV pozitivních obyvatel jsou Rusové. Je s nimi také více spojen alkoholismus a různé závislosti. Tyto sociální problémy mezi estonskými Rusy ke zlepšení vzájemných vztahů bohužel nepomáhají. O Estoncích se říká, že jsou rezervovaní a odtažití a nemají rádi projevy velké náklonnosti na veřejnosti. Říká se také, že to souvisí se zdejším počasím plným dlouhých temných nocí, které úplně svádí hrabat se ve vlastním nitru. Jakmile mají možnost, vydávají se do přírody a milují také saunování v přírodě, které se tu těší velké oblibě. Za nejoblíbenější sport se v Estonsku považuje basketbal a fotbal. Estonci se většinou hlásí k luteránství, ve skutečnosti jsou ale spíše ateisty. Většina Rusů se pak hlásí k pravoslavné církvi a nechybí tu tak spousta jejich pravoslavných kostelů.


Uplynulé století bylo pro Estonsko obdobím velkých změn. Z ruské provincie se stalo jednou ze sovětských republik, aby se nakonec mohlo stát suverénním státem v EU. Historie Estonska je úzce spojena s celým baltským regionem a všechno o ní se tak dočtete v samostatném článku věnovaném Pobaltí.

Baltská kuchyně není nic moc. Dá se to říct dvěma slovy – maso a brambory. Důvodem jednoduchosti, strohosti a chuťové nezáživnosti je minulost země. Estonsko bylo dlouho zemědělským krajem a zemědělci potřebovali něco sytého na celý den. Příprava jídel tak musela být jednoduchá a praktická a z toho, co se našlo na poli. Základem všech estonských jídel je tak maso – vepřové, kuřecí a uzeniny. Hlavní přílohou jsou brambory. Ačkoliv má Estonsko dlouhé pobřeží, ryby se tu objevují překvapivě výjimečně. Jedinou výjimkou jsou vynikající uzené ryby z oblasti Čudského jezera. Druhou častou přílohou je chleba, především žitný. Nejoblíbenějším nápojem je pivo domácích značek – Saku a A. Le Coq. Přes zimu se pije svařené víno a dlouholetá provázanost s Ruskem má vliv i na obrovskou popularitu vodky. Nejlepší značkou je Viru Valge. Typickým estonským likérem je pak Vana Tallinn, sladké pití, o kterém prý nikdo neví, z čeho je. Víno se tu nepěstuje ani nevyrábí, přesto i ono se těší slušné oblibě.


Estonsko je nejmenší baltskou zemí. Je jen o něco větší než Švýcarsko. Krajina je převážně rovinatá, jsou tu rozsáhlé mokřiny a bažiny. V těchto oblastech jsou logicky nepříjemným jevem početná hejna komárů a hodí se tak repelent. Na 61% rozlohy země tvoří lesy. Nachází se tu nejvyšší hora celého Pobaltí, no hora, spíš kopec. 318 metrů vysoký Suur Munamägi. Ačkoliv je to země nejmenší z celého regionu, má největší podíl na pobřeží Baltského moře. Celé jeho pobřeží čítá na 1 500 ostrovů (oba jeho sousedi nemají ani jeden). Celková délka estonského pobřeží je 3 800 km. Pobřeží se také v některých částech těší krásných útesů. V Estonsku se také nachází největší baltská jezera – Čudské jezero u hranic s Ruskem je pátým největším jezerem v Evropě. Je tu také vysoká koncentrace zmapovaných meteoritických kráterů, ten nejznámější kráter leží u obce Kaali. Žije tu jedna z nejpočetnějších populací medvěda brtníka v Evropě. Žijí tu lesní zvířata, třeba losi, ale také vlci a rysi. Všem těmto tvorům ovšem kvůli místním lovcům trvale hrozí vyhubení. Estonská vláda se ale i přesto snaží o ochranu přírody, 20% celkové rozlohy tvoří chráněné oblasti a rezervace, je tu na pět národních parků. Ze zahraničních fondů tu jsou organizovány různé ekologicky ochranářské projekty, které se snaží sovětskou neúctou k přírodě poničenou zemi, alespoň trochu zkultivovat. Bohužel ale přesto je hlavně kvůli těžbě ropných břidlic Estonsko jedním z největších producentů oxidu uhličitého na světě. Obyvatelstvo Estonska se ale celou ekologii snaží brát vážně a změny se, doufejme, brzy projeví.

Z nejzajímavějších míst Estonska jmenujme tato místa. Historického středověké jádro hlavního města Tallinnu je zaslouženě zapsáno na seznamu UNESCO a najdete tu skutečně krásné kouty. Na ostrově Saaremaa najdete nejen krásné pobřeží, ale i skvostné hrady a rekreační střediska. Na divokou přírodu vás naláká nejeden národní park, my zmíníme národní park Soomaa. Náš průvodce, kterého najdete v pravém menu, vás již tradičně provede všemi zajímavými místy Estonska.

Cestovat se dá do Estonska jak vlakem, autobusem, tak letecky, my jsme ale fanoušky cestování autem, protože vám umožní zastavit se i na nedostupných místech a neřídit se jízdním řádem a zároveň vám cesta při spojení s dalšími baltskými zeměmi nezabere tolik času.

Rádi byste procestovali Estonsko, ale nevíte, jak na to? Přečtěte si naše rady a tipy na cesty, ve kterých se dozvíte, kde sehnat ubytování nebo letenku, jak cestovat po světě autem, kolik si vzít s sebou peněz v hotovosti nebo jak si udělat dokonalý itinerář.

Pokud byste rádi procestovali nějakou zemi nebo místo a netroufáte si na to na vlastní pěst, ať už proto, že neumíte žádný cizí jazyk, nezvládnete to naplánovat, aniž byste na něco nezapomněli nebo prostě jen nemáte čas plánovat a zařizovat všechno kolem vaší dovolené, využijte našich služeb cestovatelům. Vaši cestu připravíme do nejmenšího detailu a s ohledem na všechna Vaše přání a nebo jen budeme na telefonu po celou dobu Vaší cesty, abychom Vám připadně pomohli vykomunikovat nějaké problematické situace v případě, že Vaše angličtina na to nebude stačit. Podívejte se, jak Vám Cesty po světě mohou pomoci na Vašich cestách!

Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme spoustu zajímavých tipů na to, kam vyrazit, kde sehnat levné letenky nebo co se právě děje ve světě.