Andorra je maličká zemička v horách, jedinečné místo pro provozování vysokohorské turistiky uprostřed krásné přírody Pyrenejí. Krajina posetá tyrkysovými jezery, malebnými údolími a horskými loukami, které na jaře úžasně kvetou, ale také středověkými románskými kostelíky a kamennými domky. A ačkoliv je Andorra především tranzitní zemí při cestě mezi Francií a Španělskem, zastávky tady rozhodně nebudete litovat. Dříve se jednalo také o oblíbenou destinaci pro nakupování bez daní, protože Andorra je známým daňovým rájem, dnes už to ale tak slavné se zdejšími cenami není. Máme pro vás průvodce po Andoře.
Andorra je malým knížectvím ležícím v Pyrenejích mezi Francií a Španělskem. Hlavním městem je Andorra la Vella. Tahle zemička má asi 80 tisíc obyvatel, z čehož většinu tvoří Španělé. Andořané jsou tak ve své zemi menšinou. Úředním jazykem je kastilština, domluvíte se ale také francouzsky a španělsky. Většina obyvatel jsou katolíci. Ačkoliv země není v EU, je součástí její celní unie a k placení se užívá euro. Ekonomika země stojí hlavně na cestovním ruchu a významnou roli hraje také bankovnictví, Andorra je známým evropským daňovým rájem. Kvůli vysokým nadmořským výškám se tu zemědělství podílí jen 1% na ekonomice země, jedná se hlavně o chov ovcí.
Andorra je moderním prototypem zvláštní formy vlády, a to diarchie. Jedná se o vládu dvou osob. V tomto případě je hlavou státu francouzský prezident a biskup jedné ze španělských diecézí. Diarchie je jednou z nejstarších forem vlády a v dávné historii ji uplatňovaly třeba Sparta nebo starověký Řím. V Andoře se o vládu dělí dvě osoby už od 13. století. Prvním zmínky o téhle zemičce pochází z 9. století, kdy již z nadvlády Maurů osvobodil Karel Veliký. Ten poté toto území věnoval hrabatům a biskupům z okolí, kterých se tu vystřídalo hned několik. Andorra je neutrální zemí a nemá vlastní armádu, v případě potřeby by ji bránila Francie a Španělsko.
Andorra leží v Pyrenejích a její krajinu tak tvoří horské vrcholy ve výšce kolem 3 000 m. n. m., horská jezera, řeky a ledovcová údolí.
Našeho průvodce po zajímavostech Andorry začneme v hlavním městě, kterým je Andorra la Vella. Bezesporu se jedná o nejnavštěvovanější místo Andorry, kde se zastaví většina turistů mířících přes Pyreneje do Španělska. Město na řece Gran Valira je jedním z nejvýše položených hlavních města na světě a má asi 25 tisíc obyvatel. Centrum města se všemi památkami bez problémů projdete pěšky.
Sídlem andorské vlády je historická kamenná budova z 16. století, Casa de la Vall (první foto níže). Vstupní halu zdobí pěkné nástěnné malby a je tu také skříňka se sedmi klíči, z nichž každý patří jedné z andorských hlavních komunit. Ty jsou jedněmi ze symbolů Andorry. Budovu můžete navštívit v rámci prohlídek. Dále je tu moderní náměstí Placa del Poble na střeše městského administrativního komplexu a velmi pěkný dřevěný kostel z 12. století Sant Esteve (druhé foto níže). Zaujme-li vás moderní skleněný komplex, jehož dominantou je vysoká skleněná pyramida viditelná snad ze všech koutů města, vězte, že se jedná o největší lázeňský komplex v Evropě, Centre Termolúdic Caldea (třetí foto níže). Nabízí spoustu vnitřních i venkovních bazénů, sauny a vířivky.
Vaše cesta Andorrou se ovšem nemusí omezit jen na hlavní město. Hlavním lákadlem Andorry je bezesporu její krásná horská příroda. Na jaře a v létě tu jsou úžasné alpské rozkvetlé louky, k tomu malebná údolí posetá typickými pyrenejskými kamennými domky a středověkými kamennými kostelíky, které jsou typickou ukázkou středověké pyrenejské románské architektury. Touhle krajinou vede celá spousta turistických tras, oblíbené jsou Pyreneje u cyklistů a zdejší jezera lákají také sportovní rybáře.
Vesnička Canillo je obklopená horami a ukrývá jeden ze zmiňovaných středověkých kostelíků, Sant Joan de Caselles (první foto níže) z 11. století, uvnitř zdobený freskami. Další kostelík najdete ve vesnici La Cortinada, zdejší románská kaple Sant Marti pochází z 12. století a je také uvnitř zdobená pěknými freskami. Jednou z nejmalebnějších horských vesnic je pak půvabná El Serrat. A abych těch starodávných kostelíků nebylo málo, další je vesnici Santa Coloma (druhé foto níže). Původní kostel tu stával už v 9. století, dnešní podoba je ze století 12. Vydáte-li se kousek nad vesnici, dorazíte k malému hrádku z 12. století Sant Vicent d´Enclar.
Městečko Les Escaldes nedaleko hlavního města se proslavila hlavně svými horkými termálními prameny s vysokým obsahem síry, které si pro své léčebné účinky oblíbili už staří Římané. Teplota pramenů se pohybuje mezi 22 a 66 C°. Některé z nich napájí bazény zdejších hotelů. Ve městě jak pak zřícenina pevnosti Capilla Sant Roma a historický most Pont dels Escalls. Nedaleko odsud je pak další kostelík Sant Miguel Engolasters z 12. století, typická ukázka pyrenejské kostela v románském stylu. Kousek odtud pak najdete umělé jezero Egolasters, oblíbené hlavně u sportovních rybářů.
Ordino je centrem údolí Valira del Nord. Odtud vede celá spousta turistických stezek po okolních kopcích a k tomu nechybí další kamenný kostelík a také je tu budova radnice Casa Plairal d´Areny de Plandolit ze 17. století, přestavěná pak v 19. století. Radnice je otevřená veřejnosti a najdete tu repliku sedmi klíčů, symbolů Andorry. Pěknými místnosti je zdejší knihovna nebo hudební pokoj.
Andorra je skvělou destinací pro provozování vysokohorské turistiky napříč krásnou krajinou Pyrenejí. Vede tudy známá stezka GR11, která vede od Středozemního moře přes Pyreneje k Atlantiku. Jako jednu z turistických tras doporučujeme výlet ke třem jezerům – Estanys de Tristaina (foto pod odstavcem). Ideální je začít túru v Arcalís.
Za kulturní dědictví UNESCO je považováno ledovcové údolí řeky Madriu, vydat se sem je dalším naším tipem. Zmíníme také přírodní park Valles del Comapedrosa s nejvyšší horou Andorry, Alto de Comapedrosa ( 2 942 m) nebo přírodní park Sorteny. Pěkné je také jezero L´Estany de L´Esbalcat.
V zimě je Andorra velmi oblíbenou destinací lyžařů. Jsou tu ski resorty, které ocení jak rodiny s dětmi pro klidnou lyžovačku, tak milovníci adrenalinovějšího lyžování. Lyžařská sezóna trvá od prosince do března. Mezi nejlepší a nejoblíbenější lyžařská střediska patří Pas de la Casa a sousední Grau Roig. Vstupní branou do obou těchto resortů je město Encamp v údolí Valira d´ Orient. Ve tomhle městě také historické kamenné budovy a populární Národní automobilové muzeum, které nabízí rozsáhlou sbírku historických aut, motorek i kol.
Z dalších andorských lyžařských resortů jmenujme ještě Vallnord, což je oblast tvořená třemi lyžařskými středisky – Arcalis, Pal a Arinsal. A pak nechceme zapomenout ještě na středisko Grandvalira. Informace o sjezdovách, cenách skipasů či aktuálním počasí, to vše se dozvíte tady.
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Vaše Cesty po světě