Velká Británie, úžasná země, kterou od evropské pevniny dělí průliv La Manche, nabízí kombinaci všeho možného. Tradiční kulturu, k tomu divokou přírodu – hory, mokřiny, útesy. A to vše následované bohatou historií, vždyť v minulosti Evropy hrála Británie dlouho prim. Ať už vás sem táhne cokoliv, nebude litovat.

Spojené království Velké Británie a Severního Irska je ostrovní stát nacházející se na ostrově Velká Británie. Kromě tohoto ostrova zahrnuje Spojené království také část ostrova Irsko. Země je parlamentní monarchií a současnou hlavou státu je královna Alžběta II. Země je tvořena čtyřmi zeměmi – Anglie, Severní Irsko, Wales a Skotsko. Dále k zemi náleží také tzv. korunní závislá území, kterými je ostrov Man a Normanské ostrovy (Guernsey, Jersey). Tato závislá území jsou také někdy označována jako tzv. korunní dependence. Tyto ostrovy se společně s částí ostrova Irska patřící Spojenému království nazývají Britskými ostrovy. Korunní dependance znamená, že ostrovy nejsou formální součástí Spojeného království, ale jsou to území, která vlastní britská koruna. Tato území mají vlastní zákony, měnovou politiku i hospodářskou politiku. Královna je v těchto dependencích zastupována viceguvernérem. Každý zdejší zákon ale musí schválit královská rada. Spojené království má dále 14 zámořských teritorií, které jsou pozůstatkem nejsilnější koloniální mocnosti své doby. Mezi zámořská teritoria patří třeba Bermudy, Falklandy, Britské panenské ostrovy, Gibraltar, Kajmanské ostrovy a řada dalších ostrovů po celém světě. Ani tato území nejsou považována za součást Spojeného království. Dále existují také tzv. země Commonwealthu. Jedná se o země, které jsou v personální unii se Spojeným královstvím a jako svou hlavu státu uznávají tu britskou, v současnosti královnu Alžbětu II. Zemí Commonwealthu je celkem 15 a patří mezi ně Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalomounovy ostrovy a Tuvalu.


Spojené království je v současnosti jedna z nejsilnějších a nejrozvinutějších mocností světa, sedmá nejsilnější ekonomika světa a je součástí mocné G8. V ekonomice Spojeného království sehrála významnou roli průmyslová revoluce, kdy se zde jako v první zemi přešlo od zemědělství k průmyslu. V současnosti se zemědělství věnují asi jen 2% populace. Silnou ekonomiku má Spojené království také díky velkým nalezištím ropy a zemního plynu. Hlavní město Londýn je jedním ze tří ekonomických center světa společně s New Yorkem a Tokiem. Ačkoliv je Velká Británie součástí EU, k placení se stále užívá britská libra, oficiálně tedy libra šterlinků, označovaná GBP, značkou je £. Jedna libra se dělí na 100 penny. Časový posun oproti České republice je -1 hodina.

Ve Spojeném království žije přes 64 milionů obyvatel a je typické vysokou hustotou zalidnění. Londýn je jedním z nejvíce multikulturních měst světa. Většina obyvatel žije v Anglii a jejích větších městech. Velká Británie je také terčem masivní imigrace, většinou ze zemí bývalého Britského impéria – Indie, Pákistán, Bangladéš či Hongkong.

Britská kuchyně rozhodně nepatří mezi ty nejlepší kuchyně světa. Je prostě jiná, specifická, kombinuje zvláštní chuti a je snad jen pro Brity. Známým jídlem je pastýřský koláč a populární je ryba s hranolky známá jako fish and chips. Oblíbeným jídlem jsou také různé pudingy, sladké pudingy se jedí jako dezert, takovým je třeba yorskhirský pudink. Oblíbenými nápoji je pivo, pro Anglii jsou typické starobyle působící hospody, kde si můžete dát britské pivo nebo cider. Typický je také odpolední čaj se sušenkami.

Velká Británie byl a v historii dlouho nejsilnější mocností a udávala trendy kultuře i architektuře, které se odsud rozmáhaly do celé Evropy. Byla také významnou koloniální mocností, jejíž pozůstatky jsou patrné v řadě bývalých zemí Britského impéria dodnes. Podrobné informace k historii této země najdete v článku Dějiny Velké Británie.

Turistické zajímavosti Velké Británie rozdělujeme podle čtyř zemí, které tvoří Spojené království a najdete v nich veškeré důležité informace o tom, co rozhodně nesmíte zapomenout navštívit a také důležité odkazy, které vám při vaší cestě pomohou. Podrobné průvodce po Severním Irsku, Skotsku, Anglii a Walesu hledejte v pravém menu.