Cestovatelský portál Cesty po světě je online průvodcem, který pro vás připravil nejen podrobné průvodcovské články po místech celého světa, ale i řadu článku, tipů a rad na to, jak co nejlépe, nejlevněji, nejpohodlněji a nejbezpečněji procestovat celý svět na vlastní pěst. Platí totiž pravidlo, že čím lépe se na vaši cestu připravíte, tím víc eliminujete různé nepříjemnosti a neočekávané situace. A když už nějaké to adrenalinové dobrodružství na vaší cestě zažijete, věřte, že až se vrátíte domů, budete na něj s úsměvem vzpomínat a u sklenky vína to za pár let budete vyprávět jako veselou historku z cest. Věřím, že všechny věcí se dějí za nějakým účelem a že co nás nezabije, to nás posílí. Tak i vy s tímhle mottem vycestujte bez obav do světa. Náš portál vám k tomu může poskytnout celou řadu velmi cenných rad. Zkušení cestovatelé už mají na všechno svoje finty a triky, kde hledat letenky, jak ušetřit na ubytování nebo jak toho co nejvíce vidět. Pokud nepatříte k těm, kteří pětkrát do roka podnikají expedice do nevídaných končin a nevíte proto, jak cestovat na vlastní pěst, přečtěte si naše praktické rady a informace níže. Cesty po světě jsou nejlepším pomocníkem při cestování po světě na vlastní pěst! Pokud si ani po přečtení našich rad a tipů, jak cestovat po světě na vlastní pěst, na sestavení vlastního itineráře netroufáte, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci. Potřebujete pomoc či poradit s čímkoliv týkajícím se Vaší cesty? Napište mi a já uvidím, co se s tím dá dělat!

  Cestování po světě autem a jak na to

  V této sekci pro Vás máme řadu užitečných tipů na to, jak cestovat do světa autem, na co si dát pozor při půjčení auta a spoustu dalšího.

  Vlastním autem po Evropě

  Samozřejmě nepochybuji o tom, že všichni, kteří plánují cestovat vlastním autem po Evropě, svému autu věří. Rozhodně nepodceňujte technický stav vozidla, čeká Vás přece jen dlouhá cesta a případný servis v zahraničí by se Vám mohl pěkně prodražit. Pro cestu po Evropě nepotřebujete žádné zvláštní doklady, stačí doklady běžně užívané při silničních kontrolách v ČR. Někdy je ale vyžadována zelená karta, vemte si ji raději s sebou.

  Je rozhodně nezbytné, si před cestou do zahraničí nastudovat pravidla silničního provozu ve všech zemích, kterými budete projíždět a povinnou výbavu vozidla. Pravidla silničního provozu v zemích EU najdete tady, kde se dozvíte i jaký řidičský průkaz potřebujete k řízení v zahraničí. Pravidla silničního provozu uvádíme na našem webu v odkazu v pravém menu u každé země.

  Portálem, kde také najdete detailní pravidla silničního provozu, informace o nutnosti zakoupení dálničních známek či aktuální ceny pohonných hmot v Evropě najdete na ÚAMK. Rozhodně si ověřte rozsah Vašeho havarijního pojištění, ne všechna pojištění se vztahuji i na zahraničí. Zároveň si nezapomeňte vézt s sebou číslo na asistenční službu Vaší pojišťovny, která Vám pomůže v případě nehody nebo poruchy. Na hranicích do zemí mimo Schengenský prostor budete potřebovat ukázat tzv. zelenou kartu, mějte ji tak ve vozidle spolu s doklady od vozidla.

  Půjčování aut v zahraničí

  V Evropě se přece jen cestuje nejlépe vlastním autem, kterým do zvolené destinace přijedete. Na jiné světadíly si pravděpodobně své auto lodí posílat nebudete (doprava je poměrně drahá) a jedinou variantou je tak si auto zapůjčit v půjčovnách aut. Je velmi důležitý nejenom výběr půjčovny, ale i všech daných služeb, které nabízí – od pojištění, způsob účtování benzínu apod. V Evropě či Americe jsou půjčovny poměrně solidní, ovšem pozor na různé malé půjčovny aut v zemích Asie či Afriky. Prostě takoví oni už jsou, že se z „bílých turistů“ snaží vytřískat peníze všemožnými způsoby – jedním z nich jsou i finty v půjčovnách aut. Někdy se s Vámi po vrácení auta dohadují, že tenhle škrábanec jste způsobili Vy a budete ho tak muset zaplatit. Vy samozřejmě víte, že škrábanec tam už byl a problém je tak na světě. V tomto případě je naprosto ideální si auto před cestou vyfotit, abyste se vyhnuli případnému dohadování. Některé půjčovny si jako zálohu chtějí nechat Vaše osobní doklady – pas. Není snad třeba Vás upozorňovat, že cestovní a osobní doklady v zahraničí z ruky nedáváte!


  V Evropě žádné speciální doklady pro řízení nepotřebujete, v zemích mimo EU se vyžaduje mezinárodní řidičský průkaz, který platí 1 rok a vydá Vám ho úřad v místě Vašeho bydliště za malý poplatek. Mezinárodní řidičský průkaz ale platí pouze v zemích, které podepsaly Úmluvu o silničním provozu. Informace o tom, ve kterých zemí lze použít mezinárodní řidičský průkaz najdete zde.

  Za auto většinou budete platit kartou (blokace nějakého obnosu se požaduje i jako záloha pro případné poškození auta nebo pokuty). Většina půjčoven vyžaduje kreditní kartu, nikoliv běžnou debetní. Ověřte si proto dopředu, jakou kartu potřebujete u dané půjčovny mít. Také platí pravidlo, že auto může řídit jen jeden řidič, za všechny ostatní se musí připlatit. Rozhodně při výběru auta dbejte na pojistku a informujte se o případné spoluúčasti, na pojistce raději nešetřete, náhrady škod by Vás vyšly mnohem dráž. Detaily pojistky si rozhodně před jejím zakoupením důkladně prostudujte. Víte přece, jak to s těmi pojistkami bývá!

  Před cestou po zahraničí si rozhodně nastudujte také pravidla silničního provozu, na našem webu odkazy na ně najdete u většiny zemí. Nemějte ani strach z vrácení auta třeba v noci nebo jindy, když má autopůjčovna zavřeno. Velké půjčovny mívají na svých parkovištích speciálních kastlíky, do kterých hodíte klíče a kamerový systém mezitím eviduje, kdy jste auto vrátili. Co se týká nákupu pohonných hmot, je nejlepší variantou služba „full to full“ – tzn., že dostanete auto s plnou nádrží a tak ho také vrátíte, v opačném případě dočerpání pěkně draze zaplatíte. V podkladech, které od půjčovny dostanete, by měly být veškeré důležité informace, které k autu potřebujete vědět, třeba jako typ pohonných hmot. Ujistěte se před cestou, že víte, co do auta natankovat. Případné pokuty na Vašich cestách Vám půjčovna strhne z Vaší karty, někdy to trvá i několik měsíců.


  Samozřejmě nejbezpečnější je si auto půjčit v síti velkých autopůjčoven jako jsou Avis, Budget, Europacar nebo Hertz, které mají své pobočky téměř po celém světě. Existují pak webové portály, které seskupují nabídky těchto velkých autopůjčoven a mají zde i rezervační systém. Rezervace a zaplacení předem Vás ve většině případů vyjde levněji než na místě. Níže nabízíme některé z nich.

  Rentalcars Srovnávač všech velkých autopůjčoven, který má tu výhodu, že nabídne srovnání cen celé řady autopůjčoven a zároveň si tu auto rovnou můžete zarezervovat.
  Discover Cars srovnávač všech velkých autopůjčoven
  Economy Booking další srovnávač všech velkých autopůjčoven
  Sixt
  Autoeurope
  Europecar
  National
  Hertz

  Pokud se někde jen potřebujete dostat z bodu A do bodu B a půjčit si auto je kvůli tomu zbytečné, zkuste službu Gettrasfer. Tady si jednoduše objednáte odvoz na vybrané místo či vyzvednutí na určeném místě, a to včetně soukromých vrtulníků a dalších zajímavých dopravních prostředků.

  Jednou ze skvělých možností, jak procestovat danou zemi a zároveň neplatit za ubytování, je cestování v obytných přívěsech. V Americe se jim říká RV´s nebo Motorhome, u nás karavany či obytňáky a jsou stále více oblíbené. My jsme v jednom takovém RV procestovali celou Ameriku, s karavanem jezdíme po Evropě a nemůžeme si to vynachválit. Síť kempů, které nabízejí možnost natankovat si vodu či vypustit splašky, je třeba právě v USA velice široká. Ale i Evropa je na cestování v obytných přívěsech dobře připravená a náš portál může tento typ cestování ze srdce doporučit. Nabízejí je specializované půjčovny, v USA doporučujeme společnost CruiseAmerica.

  Jaké jsou aktuální ceny pohonných hmot po celé světě najdete na Globalpetrolprices.com.


  Tak jak cestovat po světě a do světa autem už víte. Mrkněte i na další rady a tipy, které potřebujete před cestou znát. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka. A nebo jen na tak časově náročnou práci nemáte čas ani chuť, a přesto chcete vyrazit na luxusní dovolenou do světa? Mrkněte na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci. Zároveň nabízíme bezplatnou konzultaci, díky které získáte "přítele na telefonu", který vám zodpoví veškeré dotazy týkající se plánování Vaší cesty, poradí co, kdy, kde a s jakým předstihem zařídit, případně Vám zkoukne Váš itinerář. Zkuste to a uvidíte, třeba to pro své příští cesty začnete pravidelně využívat.

  Tak kam vyrazíte?  Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.