Jak fungují letištní salónky

    Čekání na letišti nemusí být nutně nepříjemné. Místo tvrdých lavic a předraženého občerstvení si můžete dopřát pohodlí, klid, neomezené jídlo a pití – a to často úplně zdarma. Jak na to? Záleží na typu Vaší platební karty či zakoupeném programu. Tento článek vám ukáže, jak se do letištních salónků dostat, co v nich najdete a jaké možnosti na trhu existují. Letištní salónky už dávno nejsou jen pro byznys cestující. Díky správné kartě nebo účtu si je může dopřát téměř každý. Pokud cestujete alespoň párkrát ročně, vyplatí se zvážit prémiovou kartu – nejen kvůli salónkům, ale i kvůli cestovnímu pojištění a dalším výhodám.

    Co jsou letištní salónky a co v nich najdete

    Letištní salónky jsou oázou klidu uprostřed rušného letiště.Jak se dostat do letištních salónků Většina z nich nabízí pohodlné sezení, klid, neomezené občerstvení většinou ve formě teplých i studených jídel, dezertů, kávy a alkoholických i nealkoholických nápojů jako pivo a víno. Krom toho tu je wifi-zdarma, zásuvky na nabití telefonu nebo sprchy.

    Pokud letíte na dovolenou jednou za rok, asi salonky řešit nebudete. Pokud ale létáte častěji, rozhodně se zamyslete nad tím, jak se do nich dostat.


    Ne všechna letiště mají salónky, a každé letiště má jiné salónky – záleží na velikosti letiště a jeho spolupráci s lounge programy. Malá lokální letiště salónky obvykle nemají, ale najdete je na všech velkých mezinárodních letištích. I služby salónků se liší město od města.

    Jak se do salónku dostat

    Prémiové platební karty jsou nejčastější a nejvýhodnější způsob. Mnoho českých bank nabízí vstupy do salónků jako součást svých prémiových účtů nebo kreditních karet a záleží, do jakého programu karta Vaší banky spadá. Většina českých bank využívá program LoungeKey. Běžte na web své banky, kde získáte více informací o programu. Na běžnou platební kartu typu Mastercard či Visa Vás do salónku nepustí. Pokud chcete využívat výhod salónku, musíte svou běžnou platební kartu updgradovat na prémiovou. Kontrola probíhá při každém vstupu a musíte se prokázat nejen letenkou, ale i platební kartou. Prémiové platební karty jsou např. Mastercard World Elite/Gold/Platinum nebo Visa Infitine/ Platinum/ Gold či American Express Platinum. Každá banka má ale jiné podmínky pro návštěvu salónků.

    Členství v lounge programech je možností v případě, že nemáte prémiovou kartu. Existují 3 lounge programy.

    Priority Pass je nejznámější a nejrozšířenější program – více než 1 600 salónků ve 148 zemích, který je často součástí prémiových karet (např. American Express Platinum). Z českých bank ho nabízí Moneta Money Bank nebo Erste. Můžete si ho ale také koupit samostatně za cca 2500,-. Jde o uživateli nejlépe hodnocený program.


    DragonPass je čínský konkurent Priority Passu, který nabízí vstup do více než 1 300 salónků a slevy v restauracích a na letištní služby (např. Meet & Greet, transfery). Najdete ho u karet Revolut nebo Komeční banky. Pro využití je nutné se zaregistrovat přes aplikaci DragonPass, pouze karta nestačí. Hodí se pro časté cestování po Asii.

    LoungeKey není samostatný program, ale služba přidružená k prémiovým platebním kartám (např. Mastercard World Elite, Visa Infinite). Přístup do salónků získáte automaticky, pokud máte správnou kartu – není potřeba žádná registrace ani členská karta. Mají ho např. karty ČSOB Premium, Raiffeisenbank (např. Zlatá karta), Komerční banka (Visa Infinite), Creditas Platinum. Můžete si stáhnout aplikaci LoungeKey nebo jen použít kartu. Počet vstupů zdarma se liší podle banky. Pod LoungeKey spadá víc než 1100 salónků.

    Business letenka nebo věrnostní status je třetí možností, jak se dostat do salonku, a to i s hostem.

    Jednorázový vstup si můžete zaplatit přímo v salónku. Cena je mezi 800 – 1000 Kč.

    Až vyřešíte tuto část, je třeba si aktivovat přístup.Jak se dostat do letištních salónků U LoungeKey to není třeba, stačí prémiová karta, ale pro DragonPass i Priority Pass musíte mít staženou aplikaci a být zaregistrovaní. Zároveň si zjistěte, kolik vstupů nabízí ročně Vaše banka. Pokud vstupy přesáhnete, salónky Vám návštěvu vyúčtují.

    Až budete mít hotový tento krok, vyhledejte, jaký salónek nabízí letiště, na kterém se chystáte strávit čas při čekání na letadlo. Najdete to tady: salónky Priority Pass, salónky LoungeKey a salónky DragonPass.

    V salónku můžete být standardně 3 hodiny – většina salónků má tuto dobu jako maximální doporučenou. Některé salónky umožňují 4–6 hodin, zejména pokud máš delší přestup. Vstup na celý den je možný jen výjimečně (např. při zpoždění nebo v prémiových saloncích). Zase záleží na typu programu, který pro vstup do salónku použijete. Pokud chcete zůstat déle, můžete se zeptat personálu salonku – pokud není plno, často Vám vyjdou vstříc. Některé salónky také umožňují dokoupit další hodiny za příplatek.


    Důležitá je také otázka doprovodu do letištních salónků, protože ne každý program nebo karta umožňuje vstup pro další osoby zdarma. Děti do 3 let jsou zdarma, děti nad 3 roky už se počítají do limitu vstupů, stejně jako Váš doprovod, který prémiovou kartu ani žádný program nemá.

    Cestovatelský portál Cesty po světě je online průvodcem, který pro vás připravil nejen podrobné průvodcovské články po místech celého světa, ale i řadu článku, tipů a rad na to, jak co nejlépe, nejlevněji, nejpohodlněji a nejbezpečněji procestovat celý svět na vlastní pěst. Další rady a tipy na to, jak cestovat po světě na vlastní pěst, najdete tady. Platí totiž pravidlo, že čím lépe se na vaši cestu připravíte, tím víc eliminujete různé nepříjemnosti a neočekávané situace. A když už nějaké to adrenalinové dobrodružství na vaší cestě zažijete, věřte, že až se vrátíte domů, budete na něj s úsměvem vzpomínat a u sklenky vína to za pár let budete vyprávět jako veselou historku z cest. Věřím, že všechny věcí se dějí za nějakým účelem a že co nás nezabije, to nás posílí. Tak i vy s tímhle mottem vycestujte bez obav do světa. Náš portál vám k tomu může poskytnout celou řadu velmi cenných rad. Zkušení cestovatelé už mají na všechno svoje finty a triky, kde hledat letenky, jak ušetřit na ubytování nebo jak toho co nejvíce vidět. Pokud nepatříte k těm, kteří pětkrát do roka podnikají expedice do nevídaných končin a nevíte proto, jak cestovat na vlastní pěst, přečtěte si naše praktické rady a informace. Cesty po světě jsou nejlepším pomocníkem při cestování po světě na vlastní pěst! Pokud si ani po přečtení našich rad a tipů, jak cestovat po světě na vlastní pěst, na sestavení vlastního itineráře netroufáte, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci. Potřebujete pomoc či poradit s čímkoliv týkajícím se Vaší cesty? Napište mi a já uvidím, co se s tím dá dělat!

    Tak kam vyrazíte?



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.