Cestovatelský portál Cesty po světě je online průvodcem, který pro vás připravil nejen podrobné průvodcovské články po místech celého světa, ale i řadu článku, tipů a rad na to, jak co nejlépe, nejlevněji, nejpohodlněji a nejbezpečněji procestovat celý svět na vlastní pěst. Platí totiž pravidlo, že čím lépe se na vaši cestu připravíte, tím víc eliminujete různé nepříjemnosti a neočekávané situace. A když už nějaké to adrenalinové dobrodružství na vaší cestě zažijete, věřte, že až se vrátíte domů, budete na něj s úsměvem vzpomínat a u sklenky vína to za pár let budete vyprávět jako veselou historku z cest. Věřím, že všechny věcí se dějí za nějakým účelem a že co nás nezabije, to nás posílí. Tak i vy s tímhle mottem vycestujte bez obav do světa. Náš portál vám k tomu může poskytnout celou řadu velmi cenných rad. Zkušení cestovatelé už mají na všechno svoje finty a triky, kde hledat letenky, jak ušetřit na ubytování nebo jak toho co nejvíce vidět. Pokud nepatříte k těm, kteří pětkrát do roka podnikají expedice do nevídaných končin a nevíte proto, jak cestovat na vlastní pěst, přečtěte si naše praktické rady a informace níže. Cesty po světě jsou nejlepším pomocníkem při cestování po světě na vlastní pěst! Pokud si ani po přečtení našich rad a tipů, jak cestovat po světě na vlastní pěst, na sestavení vlastního itineráře netroufáte, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci. Potřebujete pomoc či poradit s čímkoliv týkajícím se Vaší cesty? Napište mi a já uvidím, co se s tím dá dělat!
Projdete-li si diskuze na různých cestovatelských portálech, hodně opakovaným dotazem je dotaz na počasí. Jaké tam je počasí, kdy je nejlepší se tam vypravit a tak dále. Na našem webu se u všech zemí tyto informace samozřejmě dozvíte, pojďme si ale nyní společně trochu zopakovat zeměpis ze základní školy, který Vám s Vašimi dotazy pomůže. Je to přece jen lepší, než se ptát cizích lidí na fejsbuku :-)
Existuje samozřejmě celá řada webů, kde se dozvíte informace o průměrných teplotách či předpovědi počasí. Ale tak víte, jak to s tím počasím…větru dešti naštěstí stále ještě neporučíme… Bývají období, která jsou považována za ideální při vycestování do cizí země – dá se zjistit, kdy se očekává období dešťů, kdy budou největší vedra…ale zas tak moc na to nespoléhejte. Na našem webu pak u každé země také najdete informace nejen o statisticky nejlepším období, kdy do země vycestovat a stejně tak informace o riziku přírodních katastrof v dané zemi (rizika zemětřesení, hurikánů apod.). Skvělým webem, který Vám doporučí nejlepší dobu, kdy vyrazit do vybrané země, je Weather2travel.com. Skvělým cestovatelským portálem, kde se po rozkliknutí dané země v levém menu dozvíte o tom, kdy je nejlepší a nejhorší doba pro návštěvu dané destinace, je Hikersbay.com.
Aktuální počasí a předpověď počasí na následující dny po celém světě můžete hledat na portálech:
A ještě něco málo ze zeměpisu. Zopakujme si, že celá Země se dělí do několika podnebných pásů a pro každý z nich jsou typické jiné přírodní jevy.
Tropický podnebný pás je pás kolem rovníku, mezi obratníky Raka a Kozoroha. Rovník prochází středem Země, je dlouhý 40 075 kilometrů a Zemi dělí na severní a jižní polokouli. Území ležící v tomto pásu pokrývají savany, tropické deštné pralesy a u obratníků také pouště. Oblasti v tropickém pásmu jsou nejteplejší oblasti na Zemi a pokrývají asi 40% zemského povrchu. Klimatické rozdíly ovlivňuje řada faktorů – jedním z nich jsou pasáty, které zapříčiňují rozdíly mezi západní, střední a východní částí daného kontinentu. V tropických oblastech se nijak výrazně nemění roční období, střídají se jen období dešťů (zenitální deště) a období sucha. Leží v něm Karibské ostrovy, Střední Amerika, centrální Afrika, asijské státy jako Thajsko, Vietnam, Kambodža, Malajsie, Indonésie aj. Období sucha a dešťů se liší i na různých územích stejné země.
Tropický pás se dělí na vlhký a suchý, níže zjistíte, jak je rozlišit a jaké země k nim patří.
Jak vypadá vlhký tropický pás a které země tam patří?
Rozprostírá se přibližně mezi 0° a 10° zeměpisné šířky na obou polokoulích. Je zde vysoká teplota po celý rok a vysoká vlhkost vzduchu. Časté jsou krátkodobé, ale intenzivní deště. Tato oblast je bohatá na biodiverzitu a nachází se zde tropické deštné lesy.
Brazílie: Velká část Brazílie se nachází v tropickém pásu, a to zejména oblasti Amazonie, která je známá svými deštnými lesy.
Kolumbie: Severní a východní část Kolumbie patří do tropického pásu, zahrnující oblasti jako Amazonie.
Kongo: Střední a západní část Demokratické republiky Kongo leží v tropickém pásmu. Tato oblast zahrnuje deštné lesy a savany.
Indonésie: Mnoho ostrovů v Indonésii, zejména v regionu jihovýchodní Asie, spadá do tropického pásu. Například Sumatra, Borneo a Nová Guinea.
Malajsie: Část Malajsie, včetně poloostrova Malakka a části Bornea, leží v tropickém pásu.
Nigérie: Některé části Nigérie, zejména v její jihozápadní části, patří do tropického pásu.
Thajsko: Jižní část Thajska, včetně poloostrova Malay, má tropické podnebí.
Austrálie: Severní část Austrálie, včetně oblasti Cape York a severní části Queenslandu, patří do tropického pásu.
Jak vypadá suchý tropický pás a které země tam patří?
Nachází se na okrajích tropického pásu, přibližně mezi 10° a 23,5° zeměpisné šířky na obou polokoulích. Zde je také vysoká teplota, ale obvykle s menší vlhkostí vzduchu. Deště jsou méně pravidelné a často dochází k suchu. Charakterizuje ho savana, polopouště a pouště, kde se vyskytují rostliny a živočichové adaptovaní na omezené množství vody. Země, které zasahují do tropického podnebného pásu, jsou některé části střední a jižní Ameriky, západní a střední Afriky, východní části Austrálie, jihovýchodní Asie a některé oblasti na jižním okraji Asie. Mezi ně patří například Brazílie, Kolumbie, Kongo, Indonésie a Austrálie. Seznam není úplný, v každé zemi mohou existovat regionální rozdíly. Tropický pás suchý je obecně charakterizován většími teplotami a omezeným množstvím srážek, což vede k suchým a pouštním podmínkám.
Mexiko: Severní a střední část Mexika, včetně regionu Baja California, může být považována za tropický pás suchý.
Saudská Arábie: Většina Saudské Arábie spadá do tropického pásu suchého podnebí.
Egypt: Jižní část Egypta, včetně Sinajského poloostrova, patří do tropického pásu suchého podnebí.
Austrálie: Části severní Austrálie, zejména v oblasti Kimberley v západní Austrálii a severní části Queenslandu, spadají do tropického pásu suchého klimatu.
Pákistán: Části jižního Pákistánu, zejména v oblasti Sindh, mají tropické podnebí s výrazným obdobím sucha.
Omán: Většina Ománu má tropické suché podnebí.
Jižní Afrika: Některé oblasti v jižní části Afriky, včetně Kalahari, spadají do tropického pásu suchého podnebí.
Namibie: Západní část Namibie, včetně pouště Namib, má tropické suché podnebí.
Subtropický podnebný pás leží mezi oblastmi s mírným a tropickým podnebím. Obecně platí, že jsou v něm minimální teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Typické jsou mírné zimy a dlouhá horká suchá léta. V porovnání s tropickým pásem je subtropický pás obvykle sušší. Srážky nejsou tak pravidelné a výrazné, a občas mohou nastat období sucha. Tento pás je ideální pro pěstování citrusů, oliv, vinné révy, tabáku a leží v něm oblasti na jihu Spojených států amerických, Severní Afrika, Středomoří, jižní a centrální Austrálie aj. Některé oblasti subtropického pásma mohou zažívat extrémní teploty v letních měsících. Země patřící do tohoto pásu jsou země na jihu Spojené státy, severní Mexiko, Maroko, Jihoafrická republika, Austrálie a další.
Spojené státy americké: Jižní části Spojených států, zejména Floridy, jižní Kalifornie, Texasu a jihozápadní části, patří do subtropického pásu.
Austrálie: Většina východní a severní Austrálie, včetně Sydney a Brisbane, má subtropické podnebí.
Jihoafrická republika: Některé oblasti Jižní Afriky, včetně města Durban, leží v subtropickém podnebí.
Argentina: Severozápadní část Argentiny, včetně města Buenos Aires, má subtropické klima.
Španělsko: Jižní části Španělska, zejména oblasti okolo Středozemního moře, patří do subtropického pásma.
Čína: Některé oblasti jižní Číny, včetně Hongkongu a Tchaj-wanu, mají subtropické klima.
Japonsko: Jižní části Japonska, včetně měst jako Osaka a Fukuoka, leží v subtropickém podnebí.
Maroko: Pobřežní oblasti Maroka, zejména okolo města Casablanca, mají subtropické klima.
Tato seznam není úplný, ale poskytuje příklady zemí, které leží v subtropickém podnebném pásu. Subtropické podnebí je různorodé, a proto i v rámci jedné země mohou existovat regionální rozdíly v klimatických podmínkách.
Mírný podnebný pás se rozprostírá mezi tropickým a polárním pásem. Typické je střídání čtyř ročních období a rovnoměrně rozvržené srážky po celý rok. Ten se dále rozlišuje na oceánské klima – často mlhy, oblačno, příjemné teploty jak v létě, tak v zimě a na mírné kontinentální klima, pro které jsou typické velké výkyvy teplot po celý rok. Leží v něm většina států Evropy a většina území USA. Mírný pás má mírnější teploty než tropický pás. Zahrnuje teplé léto a chladnější zimu. Rozsah teplot se může lišit v závislosti na konkrétní geografické lokalitě. Přirozenou vegetaci v mírném podnebném pásu tvoří listnaté lesy, ačkoli to závisí na konkrétních geografických podmínkách. Mírný pás je často vhodný pro zemědělské činnosti. V této oblasti se často pěstují obiloviny, ovoce a zelenina. V mírném podnebném pásu se nachází země na obou polokoulích. Je důležité si uvědomit, že v rámci mírného podnebného pásu mohou existovat regionální rozdíly.
Spojené státy americké: Většina východního pobřeží a střední části USA patří do mírného podnebného pásu.
Kanada: Jižní část Kanady, zejména oblasti okolo Velkých jezer, má mírné podnebí.
Evropa: Většina střední a západní Evropy, včetně Německa, Francie, Velké Británie a dalších, leží v mírném podnebí.
Argentina: Jižní část Argentiny, včetně Buenos Aires, má mírné klima.
Nový Zéland: Jižní ostrov Nového Zélandu leží v mírném podnebí.
Austrálie: Jižní část Austrálie, včetně Melbourne a Sydney, má mírné podnebí.
Subpolární podnebný pás se nachází především kolem polárních kruhů, tedy kolem severního a jižního pólu. Oba tyto pásy jsou oblasti s extrémně nízkými teplotami a mají některé společné vlastnosti. Vyznačují se dlouhými a studenými zimami a krátkými léty a nízkým úhrnem ročních srážek. Střídá se tu polární den a noc.
Jak vypadá subpolární pás a které země tam patří?
Pro subpolární pás jsou charakteristické lesotundry, tajgy a tundry a leží mezi polárním a mírným podnebným pásmem. Tato oblast má chladné až studené teploty, které mohou v zimě klesat pod bod mrazu, ale nejsou tak extrémní jako v polárním pásu. Polární podnebný pás je charakteristický velmi chladným podnebím. Tvoří ho polární pustina. Polární podnebný pás obklopuje póly a leží na nejvyšších zeměpisných šířkách. Je to oblast s extrémně nízkými teplotami, zejména v zimě, kdy průměrné teploty mohou klesat pod -30 °C. V létě mohou být teploty mírnější, ale stále chladné. V polárním podnebném pásu je vegetace omezena a často zde nalezneme pouze rostliny přizpůsobené extrémním podmínkám, jako je mech, lišejníky a některé nízké trávy. Tyto oblasti hrají klíčovou roli v celkovém klimatickém systému planety a mají významný vliv na světové klima.
Rusko: Severní části Ruska, včetně oblastí kolem Severního ledového oceánu, zasahují do subpolárního podnebného pásu.
Kanada: Severní část Kanady, zejména oblasti okolo Severozápadního průjezdu a Severního ledového oceánu, patří do subpolárního pásu.
Norsko: Severní část Norska, včetně norského arktického souostroví Svalbard, leží v subpolárním podnebí.
Švédsko a Finsko: Severní části obou zemí, zejména oblasti kolem Laponska, patří do subpolárního podnebí.
Aljaška (USA): Tato americká stát leží na severozápadě kontinentální části Spojených států a má subpolární klima.
Island: Celé Island leží v subpolárním podnebném pásu.
Časové pásmo je část Země, která používá stejný čas. Základním časovým pásmem je čas označovaný UTC nebo GMT, který se rozkládá kolem nultého poledníku (Greenwich, Londýn). Ostatní pásma se liší a označují podle toho, o kolik hodin se liší oproti UTC. Třeba náš český, tj. středoevropský čas, se označuje UTC +1, protože máme o hodinu více oproti času UTC. Na západní polokouli se čas posouvá zpět, označuje se tak mínusem a na východní polokouli se posouvá čas dopředu, označuje se tak znaménkem plus. Pokud se po přidání časového rozdílu oproti UTC překročí půlnoc, změní se i datum. Na našem webu se o časovém pásmu Vámi vybrané země samozřejmě dozvíte všechny informace. V dnešní době, kdy už všichni máme chytré telefony, si čas nikde přetáčet nemusíme a většina moderních telefonů při příjezdu do zahraničí ihned začne na displeji nabízet jak český čas, tak místní, což je párádní.
Pár slov o tzv. datové čáře. To je mezinárodní hranice, při jejímž překročení je třeba změnit datum o jeden den. Je třeba, aby při překročení datové hranice bylo na východ od ní o den méně a na západ od ní o den více. Byla stanovena tak, aby procházela co nejdále od lidské civilizace a co možná nejvíce se vyhýbala pevnině.
Níže najdete pár odkazů, kde si můžete zjistit aktuální čas a jednotlivá časová pásma.
Tak jak zjistit, jaké bude ve Vaší cílové destinaci počasí a kolik tam bude hodin už víte. Mrkněte i na další rady a tipy, které potřebujete před cestou znát. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka. A nebo jen na tak časově náročnou práci nemáte čas ani chuť, a přesto chcete vyrazit na luxusní dovolenou do světa? Mrkněte na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci. Zároveň nabízíme bezplatnou konzultaci, díky které získáte "přítele na telefonu", který vám zodpoví veškeré dotazy týkající se plánování Vaší cesty, poradí co, kdy, kde a s jakým předstihem zařídit, případně Vám zkoukne Váš itinerář. Zkuste to a uvidíte, třeba to pro své příští cesty začnete pravidelně využívat.
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.