Cestovatelský portál Cesty po světě je online průvodcem, který pro vás připravil nejen podrobné průvodcovské články po místech celého světa, ale i řadu článku, tipů a rad na to, jak co nejlépe, nejlevněji, nejpohodlněji a nejbezpečněji procestovat celý svět na vlastní pěst. Platí totiž pravidlo, že čím lépe se na vaši cestu připravíte, tím víc eliminujete různé nepříjemnosti a neočekávané situace. A když už nějaké to adrenalinové dobrodružství na vaší cestě zažijete, věřte, že až se vrátíte domů, budete na něj s úsměvem vzpomínat a u sklenky vína to za pár let budete vyprávět jako veselou historku z cest. Věřím, že všechny věcí se dějí za nějakým účelem a že co nás nezabije, to nás posílí. Tak i vy s tímhle mottem vycestujte bez obav do světa. Náš portál vám k tomu může poskytnout celou řadu velmi cenných rad. Zkušení cestovatelé už mají na všechno svoje finty a triky, kde hledat letenky, jak ušetřit na ubytování nebo jak toho co nejvíce vidět. Pokud nepatříte k těm, kteří pětkrát do roka podnikají expedice do nevídaných končin a nevíte proto, jak cestovat na vlastní pěst, přečtěte si naše praktické rady a informace níže. Cesty po světě jsou nejlepším pomocníkem při cestování po světě na vlastní pěst! Pokud si ani po přečtení našich rad a tipů, jak cestovat po světě na vlastní pěst, na sestavení vlastního itineráře netroufáte, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci. Potřebujete pomoc či poradit s čímkoliv týkajícím se Vaší cesty? Napište mi a já uvidím, co se s tím dá dělat!
Chystáte-li se do vzdálenějších destinací, uvítáte jistě pár tipů na sehnání levných letenek a další informace týkající se letecké dopravy po světě. Musíme zkonstatovat, že aktuální ceny letenek už nejsou to, co bývaly před pár lety. Samozřejmě stále najdete různé akční letenky, ale ne vždy do destinací, do kterých byste si to přáli. V tomto článku pro Vás máme několik tipů na portály, kde sehnat letenky, jakou vybrat leteckou společnost a co dělat v případě, že má letadlo zpoždění nebo se Vám ztratí kufr.
Civilní letadla denně přepraví po celém světě přes 9,5 milionů lidí a letadla jsou obecně považována za nejbezpečnější ze všech dopravních prostředků. Letecká doprava je skutečně bezpečná a na velmi vysoké úrovni. Někdy může být trochu problém s péčí o letadla a dodržování všech nezbytných technických pravidel v některých méně vyspělých zemích, kde lidský život nemá velký význam. Takže pečlivě vybírejte aerolinky, se kterými poletíte. Po světě létá obrovské množství letadel různých leteckých společností, většina z nich jsou národními aerolinkami dané země, které patří k nejbezpečnějším a nejprestižnějším. Mezi takové patří společnosti jako německá Lufthansa, francouzská Air France, dánské KLM, americké American Airlines nebo přepravce Emirates. To je jen výčet těch nejznámějších. Ceny letenek státních přepravců patří k těm dražším. Kromě státních aerolinek existují i soukromé společnosti, které přepravují cestující hlavně na kratších letech a v letech v rámci jedné země. Dále existují tak zvané low-costové aerolinky, v Evropě známe SmartWings, Ryanair nebo WizzAir, po světě jich ale operují tisíce. Low-costové letenky, jak už název napovídá, patří mezi nejlevnější typy letenek. Levná je hlavně sama letenka, ovšem dále si podstatně připlatíte za jakékoliv „nadstandardní“ služby – občerstvení na palubě, zavazadlo větší než příruční atd. Takže cena letenky pak může podstatně narůst. V Evropě se ale létání s low-costovými společnosti docela vyplatí, třeba na různé prodloužené víkendy. Další možností, jsou charterové lety. Charterové lety nabízejí třeba cestovní kanceláře, které mají pronajaté celé letadlo pro své zákazníky, kteří si u nich zakoupili dovolenou. Ne vždy se jim ale podaří obsadit celé letadlo, proto nabízejí charterové letenky, které také můžete sehnat za dobré ceny. Takové letenky většinou najdete na stránkách cestovních kanceláří nebo i některých prodejců letenek.
Nutno ale znovu připomenout, že ne všechny letecké společnosti, jsou spolehlivé, bezpečné a dodržující všechny předepsané pokyny, směrnice a pravidla stanovené Úřadem pro bezpečnost v letectví. Tyto aerolinky jsou většinou aerolinkami v rozvojových nebo velmi málo rozvinutých zemích. Nebezpečným leteckým přepravcům je celkově zakázáno létat do Evropy a existuje tzv. černá listina nebezpečných leteckých společností. Tuto listinu zavedla Evropská unie roku 2006 po pádu egyptského letadla roku 2004, při kterém zahynuli francouzští turisté. Tyto aerolinky mají zakázáno létat v Evropské unii, ale dá se na ně narazit kdekoliv jinde po světě. V rámci vlastní bezpečnosti si prostudujte černou listinu a vyhněte se po světě létání s těmito společnosti!
Hodnocení aerolinek i světových letišť najdete na portálu Airline Quality. Je zde hodnocena nejen kvalita služeb jednotlivých letišť, ale hlavně spolehlivost, bezpečnost a kvalita jednotlivých aerolinek.
Také by se Vám mohly hodit kódy letišť, často Vám usnadní hledání. Mezinárodní kódy všech letišť najdete tady. Portálem, kde najdete aktuální odlety, přílety a informace k letům všech světových letišť a hlavně praktické informace, jak se dostat na a z vybraného letiště, je ifly.com. Základní informace o letišti, na které se chystáte letět a všechny potřebné informace o tom, jak se z letiště dostat městskou hromadnou dopravou (kde nastoupit, kam jede, jaké číslo autobusu i ceny jízdného) najdete na webu Toandfromtheairport.com.
Skvělým webem, který se Vám bude hodit v případě, že musíte čekat dlouho na nějakém letišti v zahraničí, je Sleepinginairports.net. Skvělé stránky, které Vám poskytnou všechny potřebné informace týkající se světových letišť. Dozvíte se tu, kde najdete úložnu zavazadel a kolik stojí, kde jsou letištní informace a kdy jsou otevřené, jestli je na letišti wifi zdarma, jaké tu operují půjčovny aut, kde přesně na letišti najdete bankomat, ale třeba i informace o tom, jak se dostat z letiště do centra a zase zpět na letiště. Pro dlouhé chvíle na letiště skvělý pomocník. Po rozkliknutí vybraného letiště se Vám zobrazí kompletní přehled všeho potřebného. A ještě si tu můžete přečíst celou řadu dobrých rad na to, jak si čekání na letišti zpříjemnit.
A ještě pár dalších informací k letenkám. V rámci cestování na vlastní pěst můžete využít třeba i letenky open jaw, které nabízejí kombinované cesty, tzn. že začínají a končí na jiném letišti (např. let Praha – Lima a Rio de Janeiro – Praha), což znamená, že se nemusíte dostat zase na původní letiště, ale můžete letět z jakéhokoliv jiného letiště. Také pamatujte na to, že v případě, že máte zakoupenou letenku s přestupy v rámci jednoho letu, v případě zpoždění letadla tak, že následující let nestihnete, všechnu zodpovědnost přebírá letecká společnost a postará se tak na letišti o Vás. Pokud si ale nezávisle na sobě koupíte letenky Praha – Paříž a pak Paříž – Rio de Janeiro a let z Paříže kvůli zpoždění předchozího letu nestihnete, je to Váš problém a musíte si náhradní letenku zajistit sami. U velmi levných letenek, které se Vám podaří sehnat, si musíte být vědomi toho, že mezi navazujícími lety Vás může čekat velmi dlouhé čekání na letišti. Dražší letenky jsou proto většinou přímé lety bez zdlouhavých přestupů. Vždycky se ujistěte, že mezi lety budete mít dostatek času na přestup.
Letenka kolem světa neboli Round the World Ticket (RWT Ticket) je jednou z oblíbených letenkových variant. Jedná se o kombinaci několika destinací, která se vyplatí pouze tehdy, plánujete-li cestu s více než dvěma zastávkami. Můžete s nimi ovšem absolvovat maximálně 16 letů a celou cestu je třeba zvládnout za zpravidla maximálně 12 měsíců. Tyto letenky prodává u nás třeba Student Agency a koupit ji můžete také v rámci různých leteckých aliancí. To znamená, že si letenku poskládáte z pravidelných letů společností v rámci jedné letecké aliance. Každá aliance má pro tento typ letenek svá pravidla. Takovým příkladem je třeba Star Alliance, dále pak One World a má je i SkyTeam.
Tak a konečně k tomu, kde se dostaneme k těm nejlevnějším letenkám.
Aktuální akční letenky, stejně tak zajímavé akční zájezdy nejen last-minute najdete na naší úvodní stránce.
Tady je pár serverů, přes které můžete hledat letenky po celém světě, čeští prodejci letenek i zahraniční servery. Většina cestovatelů Vám řekne, že je vždy nejlepší koupit letenky přímo přes oficiální stránky dopravce, nikoliv přes různé přeprodejce. Důvodem pro toto tvrzení je to, že v případě, že budete ohledně letenky cokoliv potřebovat, udělat nějakou změnu apod., tak přes zprostředkovatele se to většinou zadrhává a může být problém se dopátrat toho, kdo Vám s daným problémem poradí.
Pelikán - Pelikán je asi jediný zprostředkovatel letenek, přes kterého doporučujeme letenky koupit. Výhodou je, že často má překvapivě lepší ceny, než nabízejí samy aerolinky a z toho důvodu se koupit letenky přes Pelikána většinou vyplatí a není třeba hledět na to, že je to zprostředkovatel a nikoliv aerolinka. Pelikána můžeme doporučit. Mrkněte a uvidíte sami nebo přes vyhledávač zkuste rovnou vyhledat požadované letenky.
Skyscanner - zprostředkovatel letenek
Condor.de - skvělé pro nabídky levných letenek do vzdálenějších destinací - Karibik, Jižní Amerika a Střední Amerika; některé lze sehnat i s odlety z Prahy
Iberia - španělský národní dopravce, ideální na letenky do Španělska a ze Španělska
Qatar Airways - katarký národní dopravce, seženete letenky na Dálný Východ a do Asie
Emirates - národní dopravce Spojených arabských emirátů, seženete letenky na Dálný Východ a do Asie
Volotea - španělské nízkonákladovky, letenky nejen do Španělska a ze Španělska
Etihad Airways - národní dopravce Spojených arabských emirátů, seženete letenky na Dálný Východ a do Asie
Vueling - španělské nízkonákladovky, letenky nejen do Španělska a ze Španělska
TAP - portugalský národní dopravce, lety do Portugalska a z Portugalska
Lufthansa - německý národní dopravce, často mají zajímavé akce
Austrian - rakouský národní dopravce
Eurowings - Eurowings je nízkonákladovka skupiny Lufthansa, která se specializuje na levné přímé lety v rámci Evropy
LOT - polský národní dopravce, poslední dobou mají zajímavé akce
Flynas - přední saúdskoarabský nízkonákladový dopravce, který provozuje lety po Saudské Arábii a Dálném Východě
LATAM - největší letecká skupina v Latinské Americe nabízejí lety do Evropy, Oceánie, Ameriky a v rámci jihoamerického kontinentu do více než 140 destinací, čímž se řadí mezi letecké společnosti s největší sítí v regionu
Air Baltic - největší letecká společnost v Pobaltí s více než 70 destinacemi v Pobaltí, Skandinávii, Evropě, na Kavkaze a na Blízkém východě
Transavia - nizozemská nízkonákladová letecká společnost, která létá do více než 110 destinací v Evropě a severní Africe
Air Asia - malajsijská nízkonákladová letecká společnost, provozuje pravidelné vnitrostátní a mezinárodní lety do více než 165 destinací ve 25 zemích
charterové letenky s CK - někdy se Vám podaří sehnat zajímavé letenky do dovolenkových destinací jako je Turecko, Řecko, Kuba, Maroko, Dominikánská republika a další díky letům organizovaných cestovními kancelářemi
Pokud víte, že budete na letišti trávit několik hodin, máte rádi pohodlí a nevadí Vám při cestování za pohodlí utratit nějakou tu korunu navíc, můžete využít VIP salónků na letištích, ve kterých budete sedět v pohodlí, dostanete nějaké drobné občerstvení a celkově to čekání bude tak nějak příjemnější. Do letištního salonku se dostanete následovně. Pokud máte letenku v byznys třídě nebo první třídě, pokud jste členy věrnostního programu některé aerolinky, za tímto účelem si můžete také zakoupit Lounge Pass, využít můžete také kartu Revolut a konečně se tam dostanete také s prémiovými kreditkami některých bank - ČSOB, KB, Česká spořitelna. Ověřte si tuto službu u Vaší banky před odletem. Na kartě musí být Premium, Vaše klasická Mastercard Vám bohužel stačit nebude. Důležité je vědět, že ne všechny salonky jsou otevřené široké veřejnosti, tj. pro cestující všech aerolinek. A salonky se taky mnohdy liší svou úrovní. Jak kvalitní je salonek, ve kterém chcete strávit svůj čas Vy, se dozvíte na Loungereview.
Myslete na rozdíl mezi odbavovaným a příručním zavazadlem. Příruční bývá většinou v ceně letenky, za odbavované si mnohdy musíte připlatit. Odbavené zavadlo je větší a nevejde se Vám do kabiny letadla, proto ho na letišti odbaví a dají do úložného prostoru letadla. Před nákupem letenky pořádne prozkoumejte, jaké rozměry Vaše zavazadlo musí mít a jaké jsou poplatky za odbavené zavazadlo. U nízkonákladovek je nejvýhodnější vybrat tarif bez zavazadla a přidat ho v dalším kroku. Pokud byste chtěli dokoupit extra zavazadlo až po zaplacení, jeho cena může být výrazně vyšší. Nenechte se také zmást různými limity společností. Některé aerolinky omezují počet odbavených zavazadel a jejich rozměry, jiné zase uvádějí celkovou hmotnost, kterou součet vašich zavazadel nesmí překročit. Co se týče rozměrů, kolečka kufrů jsou součástí rozměrů, tak na to myslete. Pamatujte, že všechny lety na jedné letence mají stejné podmínky. Otázky typu, jestli mi změří na letišti zavazadlo nebo ne, nejsou na místě. Pravidla jsou pravidla. Může se stát, že někdo projde s kufrem o 3cm větším než je limit, protože to nikdo nekontroluje. Většinou ale probíhá namátková kontrola a donutí Vás, abyste svůj kufr vecpali do kovové krabice. Když ho tam nenacpete, připlatíte si. Takže dané rozměry kufrů se nevyplatí obcházet. A kde koupit správné kufry? Skvělou nabídku má Cestovatelský obchod, kde koupíte kufry všech rozměrů, ale i celou spoustu parádních cestovatelských doplňků, které se Vám na cestách budou hodit. Platí také pravidla pro to, co můžete do příručního i odbaveného zavazadla vzít. V zavazadlech nesmíte mít chemické, výbušné ani jedovaté látky, zbraně, drogy. Bezpečnostní kontrolou projdete jen s těmi tekutinami, které jsou v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml. Smíte převážet pouze lana a provazy kratší než 1 metr. Dále také nože, nůžky a ostré předměty. Veškerou elektroniku musíte mít v příručním zavazadle. Na letišti mají také právo kontrolovat, jestli například v počítači nemáte pirátské programy, filmy či hudbu. S balením zavazadel souvisí i celní předpisy, které je dobré si před cestou prostudovat. My se tomuto tématu věnujeme tady.
A teď ještě pár tipů, co dělat v nestandardních situacích. Při cestování letadlem může nastat několik problematických situací a my Vám poradíme, jak je vyřešit. Co dělat v případě, že se Váš let zpozdí, že bude Vaše zavazadlo poškozeno, ztraceno či zpožděno. Existují přesně stanovená pravidla s názvem Práva cestujících v letecké dopravě, která stanovují, jak musí letecké společnosti postupovat v problematických situacích. Veškeré informace při různých situacích najdete tady. V případě, že si přesto nebudete vědět rady, co dělat, když se na páse Váš kufr prostě neobjeví, zamiřte na letištní informace nebo ke stánku letecké společnosti, se kterou jste letěli. Pokud budete mít jakýkoliv problém z výše zmiňovaných, vždy ho musíte řešit přímo přes oficiální stránky aerolinek. Každá aerolinka má jiné postupy, proto je třeba informaci vždy dohledat na webu dané aerolinky.
Ať už se nám to líbí nebo ne, občas se prostě nějaká ta komplikace vyskytne. Nejčastěji se jedná o zpožděný či zrušený let, avšak ani další komplikace jako jsou například zpožděná nebo ztracená zavazadla, nestihnutý přestup nebo snížení přepravní třídy nejsou výjimkou. Evropská unie však na tyto případy myslí a za výše zmíněné komplikace můžete získat odškodné. Zpoždění letadla patří k nejčastějším komplikacím v letecké dopravě. Za nepříjemné čekání na letišti vám ale náleží finanční kompenzace v rozmezí 250 až 600 eur. A jestliže dojde k úplnému zrušení vašeho letu, k výše zmíněné kompenzaci máte samozřejmě nárok na vrácení plné ceny z původní letenky! Vzhledem k výši kompenzacím se častokrát stává, že odškodnění za zpožděný nebo zrušený let je vyšší než cena samotné letenky, proto se určitě vyplatí popřemýšlet i o cestách minulých, o odškodnění totiž můžete žádat až 3 roky pozpátku. Výše kompenzace, která vyplývá z nařízení Evropské unie, se odvíjí od celkové délky plánovaného letu. Kompenzace nenáleží každému bez výjimky, je stanovena několika základními podmínkami, zjednodušeně se dá říci následující: Let byl zpožděn na příletu minimálně o 3 hodiny nebo zcela zrušen, přičemž váš dopravce o této skutečnosti neinformoval více než 14 dní před samotným odletem. Letecký dopravce musí mít sídlo v EU nebo z území EU let vzlétal. Kompenzace se nevztahuje na tzv. mimořádné situace, mezi které řadíme špatné povětrnostní podmínky, politickou nestabilitu země apod.
Existují samozřejmě společnosti, které výše uvedené problémy provázené hlavně náročnou administrativou a nutností komunikace většinou v angličtině vyřeší za Vás. Takovou společností, na kterou se s výše uvedenými problémy můžete obrátit je Airhelp nebo Compensair. Pokud nemluvíte anglicky, můžete využít i naše služby.
Letět do zahraničí z některého z letišť v okolních zemích byla a je u mnohých cestovatelů oblíbená možnost. Odlet z jiného města je vždy třeba zvážit a vyhodnotit pro a proti. Pokud máte letiště ve Vídni, v Drážďanech či v Bratislavě blíž než v Praze, rozhodně využijte letů z bližších letišť, pokud nabízejí zajímavé ceny. Pokud je ale letiště od Vašeho domova vzdáleno 5 hodin, zvažte, jestli opravdu chcete strávit tolik času dopravou na a z letiště. Spočítejte si, že na letišti musíte být 2 hodiny před odletem. Cesta na letiště trvá 5 hodin, k tomu si přidejte raději hodinu rezervu na případné dopravní potíže. Je to tedy akce na 8 hodin. Pokud Vám cesta do Prahy zabere 2 hodiny, je to společně s čekáním na letišti akce na 4 hodiny. Docela rozdíl. Takže zvažte, jestli se Vám opravdu vyplatí a chce se Vám trávit tolik času cestou na letiště. Tady na to se už liší i názory mnohých cestovatelů, raději si připlatí 2000,- za let z Prahy, než trávit 5 hodin v autě. Ale rozhodnutí je na Vás.
Pokud se rozhodnete využít tuto možnost, je třeba se zamyslet nad několika faktory. Způsob dopravy na vybrané zahraniční letiště - pojedete autem, vlakem nebo autobusem? Náklady na dopravu započítejte do ceny letenky. Při cestě autobusem a vlakem započítejte ještě do celkového času stráveném na cestě cestu z nádraží na letiště a také zjistěte časy, ve kterých je možné se městskou hromadnou dopravou na letiště dostat. Pokud žádné městské autobusy či vlaky na letiště tou dobou nepojedou, nezbyde Vám, než se na letiště dostat taxíkem. Započítejte náklady do ceny letenky. Budete chtít přespat v blízkosti letiště než se vydáte na cestu zpátky? Započítejte náklady do ceny letenky? Ještě se Vám to pořád vyplatí?
Rozhodli jste se na letiště vydat autobusem nebo vlakem? Využijte naše tipy na to, jak cestovat autobusem a vlakem, možnosti najdete tady. Zároveň si nezapomeňte dohledat, jak se dostanete z nádraží na letiště.
Jedete na letiště autem a chcete ho v blízkosti letiště zaparkovat? Níže najdete tipy na parkování na vybraných letištích v okolí. Tipy na parkování na letištích v ČR, Slovensku, Maďarsku a Rakousku zjistíte tady.
Praha - mnoho možností, vyhledejte nejlevnější variantu a nezapomeňte si udělat rezervaci
Aeroparking
GoParking
Zaparkujlevne
FajnParking
Airparking
Vídeň - mnoho možností, vyhledejte nejlevnější variantu a nezapomeňte si udělat rezervaci
praktické informace tady
Panda
Parkgutscheine
Parktiger
Berlín - mnoho možností, vyhledejte nejlevnější variantu a nezapomeňte si udělat rezervaci
praktické informace tady
EasyParking Berlin Brandeburg
Berlin Schönefeld
Berlin Brandeburg
Apcoa Berlin Schönfeld
Berlin Brandeburg
Mnichov - mnoho možností, vyhledejte nejlevnější variantu a nezapomeňte si udělat rezervaci
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.