Ligurie

    Ligurie je třetím nejmenším italským regionem a leží na severozápadě Itálie na hranicích s Francií. Hlavním turistickým lákadlem je Italská riviéra, pobřežní pás při Ligurském moři dlouhý skoro 270 kilometrů, který nabízí oblíbená přímořská letoviska s plážemi či rybářskými vesničkami a pevnostmi. Ovšem ani milovníci památek nebudou strádat, středověké památky připomínající slavnou éru Janovské republiky, tu také najdou.

    Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Itálii, který doporučujeme k přečtení před Vaší cestou kamkoliv Itálii. Najdete tam průvodce i po dalších regionech země.


    Ligurie má z většiny hornatý terén, který na západě tvoří Alpy a na východě Apeniny. Celý region je v podstatě pobřežní pás táhnoucí se od Francouzské riviéry až k Toskánsku, tato oblast se označuje jako Italská riviéra. Region se dělí na čtyři hlavní provincie. Hlavním městem regionu je Janov.

    NÁŠ TIP: Akční letenky do řady italských měst najdete na Pelikánovi.

    Ve starověku tu žili Ligurové, po nichž taky region nese své jméno. V 11.století tu existovala Janovská republika, kterou v podstatě dnešní Ligurie kopíruje. Jednalo se o velmi prosperující samostatnou republiku, bylo to vůbec jedno z nejvýznamnějších obchodních center ve Středomoří. Největšími konkurenty byla Pisa a Benátky, se kterými také Janovská republika vedla různé boje o moc. Roku 1798 její území anektoval Evropu dobývající Napoleon a založil zde Ligurskou republiku patřící Francii. Na základě Vídeňského kongresu (1814-1815) byla Ligurská republika přiřknuta Sardinii. Roku 1861 se pak připojila ke sjednocující se Itálii.


    A než přejdeme k turisticky zajímavým místům Ligurie, krátce odbočíme k ligurské gastronomii. Z Janova pochází oblíbená omáčka k těstovinám – Pesto Genovese, které se vyrábí z bazalky, česneku a piniových ořechů a tradiční je také foccacia, typické italské pečivo. A teď už pojďme kouknout na to, co byste v Ligurii měli vidět.

    Janov, to je moře, slunce, skvělá italská kuchyně a k tomu ještě nádherné architektonické památky zapsané na seznamu UNESCO. Janov má něco pro každého, podrobného průvodce po něm najdete tady.

    La Spezia co navštívit a vidět v Ligurii La Spezia (foto v textu a pod ním) je italské přístavní město, které má necelých 100 tisíc obyvatel a také samostatná provincie. Nachází se v zátoce Golfo della Spezia. Historických památek tu moc nenajdete, většina staveb má moderní kabát. Zdejší přístav už v historii patřil k nejvýznamnějším ve Středozemním moři, dnes je jedním z největších přírodních přístavů ve Středomoří. Do přístavu se rozhodně vydejte jen tak na příjemnou procházku, hlavní přístavní ulicí je Via Italia, která vás mimo jiné provede i kolem městského parku Giardini Pubblici. Historii zdejšího přístavu připomíná Námořní muzeum.

    Z dalších zajímavých míst v La Spezii zmíníme hrad ze 13. století Castello di San Giorgio tyčící se nad městem. Ten prošel zásadní přestavbou v 17. století a dnes se v něm nachází Archeologické muzeum. Hlavním náměstím je pak Piazza Europa s katedrálou Cristo Re dei Secoli. Moderním kostelem je také Santa Maria Assunta, jehož stavba se táhla téměř po pět století, dokončen byl až ve 20. století. Třeba díla Tiziana pak můžete obdivovat v Muzeu Amedeo Lia. Budete-li v La Spezii kolem 19. března, kdy slaví svátek patron města Sv. Josef, můžete tu být svědky pěkné folklorní slavnosti a ochutnat některé tradiční pochutiny.

    La Spezia co navštívit a vidět v Ligurii

    V celém zálivu Golfo della Spezia se nachází několik přímořských letovisek.Lerici Italská riviéra co navštívit a vidět v Ligurii Pěkné staré město, nad kterým se tyčí hrad, nese jméno Lerici (foto v textu vpravo). Je tu přístav a pěkná dlouhá písčitá pláž. Hrad z 11. století není přístupný veřejnosti. Luni bylo založeno již v době starého Říma, nedaleké naleziště ceněného kararského mramoru bylo významným artiklem, který se vyvážel do celého římského světa. V historii tu byl významný přístav. Jsou tu hlavně antické památky připomínající římské doby – rozsáhlý areál se základy římských budov nebo amfiteátr před branami města, který kdysi pojmul až 6 tisíc diváků. Římany bylo založeno také Portovenere (foto pod textem), pro Janovské to byl v historii významný přístav. Dnes tu najdete pěkné staré město, na útesu velkolepě poleženou pevnost spojenou s bazilikou San Lorenzo (foto pod textem) z 12. století. Městečko Sarzana nese název podle Saracénů, kteří se město snažili dobýt v 10. století. Na architektuře je viditelný vliv sousedního Toskánska. I nad tímhle městem se nachází pevnost Castello di Sarzanello, kterou tvoří hlavní hrad a bašta. Za hlavní třídu, která nabízí nejvíce nákupních možností, je považována Viale Mazzini.

    Portovenere co navštívit a vidět v Ligurii Portovenere co navštívit a vidět v Ligurii Portovenere co navštívit a vidět v Ligurii

    Cinque Terre (foto pod textem) je opravdu úžasný malebný kout Itálie a při putování po Ligurii je to každopádně „must see“. Pobřežní skalnatý pás Italské riviéry tvoří pět vesniček – Corniglia, Manarola, Monterosso al Mare, Riomaggiore a Vernazza. Ovšem nejsou to jen tak obyčejné vesničky. Jsou pro ně typické terasovitě postavené domky vyskládané na skalnatých útesech, které se pyšní snad všemi možnými barvami. V přístavech pak samozřejmě nechybí ani barevné rybářské bárky. Od roku 1997 je tenhle soubor vesnic zapsán na seznam UNESCO, od roku 1999 je italským národním parkem. Je to skutečně půvabný kus Itálie! Název znamená v originále „pět zemí“, tedy podle pěti vesnic. Špatná dostupnost byla pro vesnice spíše výhodou, dodnes se jim díky tomu zachoval původní ráz. Mezi Monterossem a Riomaggiore vede pobřežní cesta, která nabízí nejen nádherné výhledy z útesů na moře, ale dovede vás i do jednotlivých vesniček a cestou můžete pozorovat i krásnou okolní divokou přírodu. Nejkrásnějším pobřežním úsekem je cesta Via dell´ Amore z Manaroly do Riomaggiore. Cinque Terre je jedním z turisticky nejoblíbenějších míst v Ligurii, dorazíte-li sem v létě, počítejte s tím, že to tu turisty praská ve švech a dost to tak ruší zdejší atmosféru.

    Cinque Terre Italská riviéra co navštívit a vidět v Ligurii Cinque Terre Italská riviéra co navštívit a vidět v Ligurii Cinque Terre Italská riviéra co navštívit a vidět v Ligurii Cinque Terre Italská riviéra co navštívit a vidět v Ligurii Cinque Terre Italská riviéra co navštívit a vidět v Ligurii Cinque Terre Italská riviéra co navštívit a vidět v Ligurii Cinque Terre Italská riviéra co navštívit a vidět v Ligurii Cinque Terre Italská riviéra co navštívit a vidět v Ligurii

    Projděme si teď trochu blíže přiblížit některé obce tohohle kouzelného místa.Cinque Terre Italská riviéra co navštívit a vidět v Ligurii Corniglia leží téměř ve výšce 100 metrů nad mořem na vysokém útesu a dostat se dolů třeba k pláži Spiagga di Guvano musíte po prudkých schodech. Z vesnice je ovšem skvostný výhled na moře. Za hlavní nákupní třídu lze považovat Viu Fieschi. V Manarole je pak kostel San Lorenzo, ve Vernazze je kostel Santa Margherita di Antiochia a zřícenina hradu. V Cinque Terre ovšem není třeba honit se za „památkami“, cílem je jen užívat si místo, kdy podobných už na světě moc nenajdete. Největší obcí, civilizací nejdotčenější a také nejmodernější je Monterosso al Mare rozkládající se ve dvou zátokách a nabízející nejlepší možnosti ke koupání na dvou zdejších plážích.

    Italská riviéra je označení pobřeží Ligurského moře v Ligurii od francouzských hranic k Toskánsku. Jedná se o pás plný turistických letovisek, pláží i malebných historických vesniček. Italská riviéra se dělí na východní a západní část. Západní část, tzn. od francouzských hranic k Janovu, nese označení Riviera di Ponente, východní část, tzn. od Janova k Toskánsku, nese název Riviera di Levante.

    Skalnaté pobřeží plné luxusních turistických letovisek, pláží, hotelů a přístavů pro jachty,Lavanto co navštívit a vidět v Ligurii to je Levantská riviéra (Riviera di Levante). Tahle část bude spíše takový přehled nejlepších pláží a zajímavostí, které tady můžete navštívit. Camogli (1. - 3. foto pod odstavcem) má oblázkovou pláž, ideálním místem pro procházku je zdejší přístav nebo třeba vyrazte k pevnosti Castello della Dragonara. Historické městské centrum se starodávnými podloubími a středověké uličky najdete v Chiavari,Moneglia co navštívit a vidět v Ligurii dalším plážovém letovisku na Levantské riviéře. Ze zajímavých zdejších budov pak zmíníme katedrálu Nostra Signora dell'Orto ze 17. století, Justiční palác (Palazzo di Giustizia) ve stylu toskánské gotiky z 19. století či Palazzo Rocca, ve kterém dnes sídlí obrazová galerie a archeologické muzeum. Jedním z nejoblíbenějších letovisek této části Italské riviéry je pak Levanto (první foto v textu vpravo) s pěknou dlouhou pláží (částečně oblázky, částečně písek).Středem města je náměstí Piazza Cavour, dále upozorníme na středověký hrad Castello di Levanto, klášter klarisek Monastero delle Clariss nebo kostel Sant' Andrea postavený pod vlivem janovské architektonické školy.klášter San Fruttuoso co navštívit a vidět v Ligurii Dalším plážovým a poměrně klidným letoviskem je Moneglia (druhé foto v textu vpravo). Někteří považují za nejkrásnější město Italské riviéry Portofino (4. - 7. foto pod textem). Město je turisticky velmi oblíbené, čemuž taky odpovídají zdejší vysoké ceny. K vidění je tu trochu neudržovaný hrad tyčící se nad městem, přístav, kostel. Ovšem většina turistů sem míří kvůli pěkné písečné pláži. Nedaleko Portofina pak můžete navštívit benediktinský klášter San Fruttuoso (třetí foto v textu vpravo), opravdu velmi malebné místo. Klášter stojí přímo v zátoce v obklopení zalesněných kopců a je přístupný jen pěšky. Byl založen v 8. století španělským biskupem prchajícím před Maury, v 10. století byl dobyt Saracény. Klášterní kostel je přístupný zdarma, přístup do areálu kláštera je pak zpoplatněn. K vidění tu jsou také náhrobky rodiny Doriů, kteří měli klášter v majetku. Na pevninském výběžku spojen s malým ostrůvkem leží mezi dvěma zátokami Sestri Levante. Středem města je Piazza Giacomo Matteotti s chrámem, najdete tu několik kostelů a středověkých paláců. Oblíbenou pobřežní promenádou je Via Vittorio Veneto, hlavní nákupní třídou je pak Via XXV Aprile. Na ostrůvku, se kterým je město spojeno, leží románská bazilika a městský park. Asi 30 kilometrů od Sestri Levante ve vnitrozemí najdet Varese Ligure, jehož dominantou je veřejnosti nepřístupný hrad z 15. století s věží.

    Camogli Italská riviéra co navštívit a vidět v Ligurii Camogli Italská riviéra  co navštívit a vidět v Ligurii Camogli Italská riviéra  co navštívit a vidět v Ligurii Portofino Italská riviéra co navštívit a vidět v Ligurii Portofino Italská riviéra co navštívit a vidět v Ligurii Portofino Italská riviéra  co navštívit a vidět v Ligurii Portofino Italská riviéra  co navštívit a vidět v Ligurii

    Pomalu se dostáváme do západní části Italské riviéra, která se nazývá Riviera di Ponente. Někdy je také rozdělována na Palmovou riviéru (Riviera delle Palme) – úsek mezi Alassiem a Savonou a na Květinovou riviéru (Riviera dei Fiori), která své jméno dostala podle květinových polí a květinových trhů, které se tu konají.

    Letovisky Palmové riviéry je třeba Alassio, vůbec jedno z nejoblíbenějších turistických letovisek Itálie s pěknými plážemi. V 50. letech bylo tohle místo oblíbenou dovolenkovou destinací smetánky. Pobývala tady také celá řada slavných hostí a jeden místní kavárník se velmi rád svým hostům chlubil jejich podpisy. Přišlo mu škoda, že je ale nevidí nikdo jiný, a svůj nápad na vytvoření zdi s dlaždicemi, do nich se známé osobnosti podepíší, sdělil jednomu slavnému hostu – tím nebyl nikdo jiný než Ernest Hemingway. Tomu se nápad líbil a byl tak vůbec první celebritou, která se na dlaždici podepsala. Dnes tu je takto slavně podepsaných na 550 dlaždic a tato turistická atrakce se nazývá „muretto“. Najdete ji na Via Aurelia. Nedaleko je pak také zdejší radnice.Albenga co navštívit a vidět v Ligurii Albenga snad ani nestojí za návštěvu, nemá hezké pláže a najdete tu jen katedrálu ze 13. století (foto v textu vpravo) a několik muzeí. Albisola proslula výrobou keramiky a zdejší plážová promenáda je tak zdobená barevnými dlaždicemi. Pěkná je zdejší pláž. Stejně tak pěknou pláž nabízí i Finale Ligure, tady můžete také zavítat do historických uliček v městské části Finalborgo. V bývalém klášteře pak najdete městské muzeum. Pěkné pláže pak také najdete v letoviscích Laigueglia a v Noli, kde je také zřícenina středověkého hradu na hoře Monte Ursino. Savona je významným italským přístavem, který funguje jako překladiště v Turíně vyrobených aut. Město má asi 63 tisíc obyvatel a najdete tu desítky kostelů, paláců i muzea. Nejvýznamnějším svatostánkem je barokní katedrála z 16. století Duomo Santa Maria Assunta, jejíž součástí býval i františkánský klášter. Dnes tu zbyla jen křížová chodba. Dále zmíníme městské opevnění Fortezza del Priamar, hlavní náměstí Piazza Sisto IV. s radnicí, hlavní nákupní třídu Corso Italia a městské věže Torre Brandale a Torre Leon Pancaldo, která střežila vstup do centrálního přístavu. Nedaleko městečka Toirano pak můžete vyrazit k prehistorickém jeskynnímu komplexu, který je tvořen třemi hlavními jeskyněmi – Colombo, horní a dolní jeskyně Santa Lucia.

    Tak a v závěru článku věnovaném Ligurii se dostávána na nejzápadnější část Italské riviéry, Květinovou riviéru (Riviera dei Fiori). Tady se to nejenom skví barevnými květy, ale trochu dál od pobřežních letovisek najdete pěknou alpskou krajinu a osamělá údolíčka. Název nese riviéra podle květinových polí, skleníků a slavných květinových trhů.

    Na skalnatém ostrohu nad řekou Merdanzo z dálky působící skutečně skvostně, je horská vesnička Apricale, která může být pro svá středověká zákoutí příjemnou zastávkou. Historické centrum s hradbami, několik kostelů a paláců a také několik parků a kaktusovou zahradu Giardino Esotico Pallanca můžete navštívit v městečku Bordighera, které leží na pevninském výběžku do Ligurského moře. Centrem města je náměstí Piazza del Popolo, dále tu najdete přístav. Hlavní nákupní třídou je Vittorio Emanuele II. a plážová promenáda Lungomare Argentina.


    Bussana Vecchia je takovým zajímavých městečkem duchů. Dnes tu uvidíte celou řadu rozbořených a opuštěných kamenných domů, jejichž majitelé odešli poté, co vesnici na konci 19. století postihlo rozsáhlé zemětřesení. Město v 60. letech 20. století zrenovovala skupina umělců, kteří projekt označili jako „mezinárodní uměleckou vesnici“. Populace těchto umělců tu stále žije, turistům prodávají různé obrázky a umělecké výrobky. Bussana Vecchia je skutečně ojedinělé místo, tajemné a opuštěné a navodí vám jednoduše zvláštní náladu. Vesnice oficiálně spadá pod San Remo.Velmi zvláštním místem je i Dolceacqua. Nad městečkem ležícím na kopci nad řekou Nervia, přes kterou vede starý historický most, se tyčí zřícenina pevnosti Castello dei Doria a vytváří tak velmi fotogenický dojem. Most spojuje dvě historické části města. Pevnost byla v majetku rodiny Doriů, hodně poničena byla za války o rakouské dědictví v roku 1746 a nakonec zemětřesením, které celou oblast zasáhlo roku 1887 (stejně jako město Bussana Vecchia). Jste-li milovníky květin, doporučíme návštěvu krásné botanické zahrady Giardini Hanbury, kterou založil roku 1867 Thomas Hanbury. Zahradu doplňuje krásná historická vila ve florentsko-maurském stavebním stylu. V zahradě najdete desítky druhů středomořské flóry. Zahradu dnes spravuje univerzita v Janově. A pokračujeme dál v přehlídce historických městeček – Imperia vznikla ze dvou měst a nabízí dóm San Maurizio a také staré město plné historických paláců. V městské části Oneglio se zachází Muzeum oliv (Museo dell´ Olivo), které založil Fratelli Carli a dozvíte se tu informace o dějinách pěstování oliv. Pěkný výhled na okolí je z nedaleké 1 299 metrů vysoké hory Monte Bignone, na kterou můžete vyjet i autem. Olivy a olivový olej se produkují v širokém okolí kolem Imperii, třeba i v okolí malého historického města Pigna. Najdete tu historické centrum s náměstími Piazza Castello a Piazza Umberto nebo velkou baziliku San Michele. Ochutnejte zdejší tradiční bílé fazole s ovčím masem. Za největší město této části riviéry se dá považovat San Remo se skoro 60 tisíci obyvateli. Je místem konání řady událostí – cyklistického závodu, slavného hudebního Festivalu písně (Festival della Canzone nebo také Festival di Sanremo), vůbec nejočekávanější hudební akce Itálie nebo třeba největšího květinového trhu v celé Itálii. San Remo bylo významným turistickým letoviskem od 2. poloviny 19. století, kdy sem mířila evropská smetánka v čele s ruskou šlechtou. Pobývala tu carevna Maria Alexandrovna, car Mikuláš II., ale taky císařovna Sisi či Alfréd Nobel. Z turisticky atraktivních míst zmíníme jedno ze čtyř kasin v Itálii, v krásné secesní budově nacházející se Casino Municipale di Sanremo ze začátku 20. století. U kasina si hráči sahají na nohu sochy Cica, což má prý přinést štěstí. Dále je tu kostel Duomo San Siro z 12. století a s pobyty ruských carů také souvisela výstavba pravoslavného kostela San Basilio, který sponzorovala ruská carevna Maria Alexandrovna. Nad městem se tyčí hrad Devachan postavený anglickým lordem. Po městě se nachází několik vil, ve kterých pobývaly slavné osobnosti. Navštívit můžete třeba Villu Nobel s muzeem objevů 19. století. Ze San Rema pomalu postoupíme do města Taggia, ve kterém se nachází kromě řady kostelů a paláců také klášter sv. Dominika z 15. století, středověký kamenný most nebo nenápadná zřícenina hradu nad městem, která nabízí krásný výhled na okolí. Posledním místem, na které v tomto článku upozorníme, je Ventimiglia (fotky pod odstavcem) ležící téměř na francouzských hranicích. Najdete tu zříceninu hradu, trojlodní katedrálu Santa Maria Assunta a zůstatky římského divadla z 2. století, které byly objeveny v 2. polovině 19. století. Jedněmi z nejvýznamnějších jeskyní v Itálii jsou jeskyně Balzi Rossi pod vesnicí Grimaldi nedaleko Ventimiglia. Tady byly objeveny významné kosterní pozůstatky Homo erectus, které nesou jméno Grimaldi (podle monackého knížecího rodu, který vykopávky financoval). Nalezeny byly také předměty hrobové výbavy a část nálezů můžete vidět ve zdejším muzeu. Jeskyně pak můžete prozkoumat v rámci prohlídky s průvodcem.

    ventimigliaItalská riviéra  co navštívit a vidět v Ligurii ventimiglia Italská riviéra  co navštívit a vidět v Ligurii

    Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Itálii, který doporučujeme k přečtení před Vaší cestou kamkoliv Itálii. Najdete tam průvodce i po dalších regionech země. Poznávání italského regionu Ligurie můžete ve svém itineráři spojit třeba se sousedními italskými regiony Piemont, Toskánskem a Emilii-Romagnou a nebo pokračovat až do Francie, kde Ligurie navazuje na francouzské Azurové pobřeží. Ať už se vydáte kamkoliv, všude Vás dokonale provedou Cesty po světě.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě