Piemont

    Piemont, dodnes stále turisty příliš neprobádaný kraj severní Itálie, je rájem milovníků horské turistiky, historických architektonických památek, lyžování i nejlepšího italského vína. Tenhle severoitalský region, který zahraniční turisté opravdu dosud stále ještě naštěstí neobjevili, nabízí nedotčenou divokou přírodu italských Alp, které celý region obklopují ze tří světových stran. V nížinách se pak pěstuje nejlepší italské víno, vinice vás tak budou provázet téměř celou touhle částí regionu a Piemont je dokonce největším evropským producentem rýže. Hlavním městem regionu je Turín, město aut, ve kterém sídlí slavná italská automobilka Fiat. Ostatní města, která lze v téhle části Itálie navštívit, jsou většinou menší městečka nabízející půvabná historická městská centra s paláci, pevnostmi, malebnými náměstími či městskými hradbami. Oblíbeným poutními místy severní Itálie jsou pak tzv. svaté hory, na jejichž vrcholku se nachází komplex různých náboženských budov – modlitebny, kalvárie, kostely.

    Piemont je tedy region v severozápadní Itálii, který hraničí s Francií a Švýcarskem. Ze tří stran ho obklopují Alpy a hory tak tvoří největší část rozlohy tohoto italského kraje. Pramení tu řeka Pád, největší italská řeka a nacházejí se tu i velká italská jezera – Lago d´Orta a z Lombardie sem zasahuje i krásné Laggo Magiorre.


    Zmínit bychom rozhodně měli také piemontskou gastronomii. Piemont je v první řadě společně s Toskánskem nejvýznamnějším italským regionem, který produkuje ta nejkvalitnější italská vína. Rozhodně tedy povinná zastávka v Itálii pro všechny vinaře. Jedním z králů italských vín už od 19. století je Barolo DOCG, jedno z nejslavnějších italských vín. Mezi přední výrobce patří Clerico, Conterno, Giacosa, Mascarello aj. Barolo se pěstuje v kraji kolem města Alby. Ze stejné oblasti pochází i méně slavný příbuzný Barola, Barbaresco. V kraji kolem Asti se zas vyrábí vynikající šumivá vína – nesou označení Asti DOCG, ASTI Spumante. Skvostný vermuth se zas vyrábí v oblastech kolem Turína, Asti či Canelli.

    Co se dále týká italských pochutin z regionu Piemont, nesmíme zapomenout na tradiční bílé lanýže, které se tu většinou jedí v omeletách nebo v tradičních těstovinách tajarin – vaječné těstoviny s máslem, čerstvými lanýži a sýrem. V Piemontu se také vyrábí skvělé sýry - v okolí města Bra (kraj Cuneo) se vyrábí na osm tradičních sýrových druhů, třeba Bra Tenero, Bra Duro či Murazzano. V Bra se mimo jiné každý rok koná tradiční festival sýrů. Piemontskou specialitou je pak tvarohový sýr typu ricotty, Seirass del Fen. Také tu můžete vidět stravování podobné švýcarskému fondue, jen v nádobě je omáčka z olivového oleje, česneku a sardelek a namáčí se do toho různé druhy zeleniny. Krom toho nesmíme zapomenout na to, že v Turíně se vyrábí mimo jiné výborná čokoláda.

    Hlavním městem Piemontu je významné kulturní a ekonomické centrum celé severní Itálie, Turín. Pro své historické barokní paláce je někdy také nazýváno „hlavním městem evropského baroka“. Kromě krásných náměstí, skvostných paláců tu máte také šanci vidět slavnou křesťanskou relikvii – tzv. turínské plátno, shlédnout zápas slavného fotbalového klubu Juventus Turín nebo navštívit automobilové muzeum. Podrobný průvodce po Turíně najdete v samostatném článku.

    Našeho průvodce začněme v městečku Alba, městě bílých lanýžů. Od října do listopadu se tu každoročně koná velký trh s lanýži a krásně to tu po těchto vzácných houbách voní. Tradičně se tu v říjnu také koná slavný závod oslů zvaný Palio degli Asini, který symbolizuje tradiční boj s nedalekou Asti. Ze středověku pochází pěkné historické jádro města s katedrálou Duomo di San Lorenzo, hezký je i gotický cihlový kostel ze 13. století San Domenico. Nachází se tu čtyři středověké městské věže. Hlavní pěší zónou je Via Vittorio Emanuele, která vás provede historickým centrem města. Alba je příjemnou zastávkou při putování po Piemontu.

    Asi 11 kilometrů od Alby leží slavné italské vinařské městečko Barolo, kde se vyrábí jedno z nejlepších italských vín. To se vyrábí z odrůdy zvané nebbiolo (název od italského nebbia – mlha) a jedná se skutečně o jedno z nejkvalitnějších italských vín. Můžete tu navštívit několik vinoték – Castello Falleti, ve kterém je k vidění i vinařské náčiní, Castello Grinzane Cavour nebo Cantina Comunale v nedaleké La Morra. Vinařských vesniček obklopených půvabnými vinicemi je v okolí několik a vydejte se tak na projížďku po malebné krajině. Ze Santa Vittoria d´ Alba zas pochází slavná rodina Cinzano, která tu vyráběla víno už na začátku 18. století. Této rodině je zde věnované malé muzeum.

    Dlouhou vojenskou historii města má za sebou Alessandria. Ve městě je katedrála z roku 1810, citadela s několika paláci z 18. století a také termální lázně, které napájí sirný pramen o teplotě 75ºC - Acqui Terme. Pramen, který ulevuje nejen lidem trpícím respiračními onemocněními, pramení na náměstí Piazza Bollente, kde se voda z pramene řítí přes mramorové kaskády z konce 19. století.

    Nedaleko Alessandrie, v Casale Monferrato, je k vidění nespočet pěkných historických paláců a také krásná románská katedrála z přelomu 11. a 12. století Sant´ Evasio. O té se říká, že přiložíte-li ucho k jednomu z výklenků, uslyšíte pulsující krev tohoto světce.


    V Gavi se nachází velká pevnost Forte di Gavi a nechybí samozřejmě ani pro Piemont tolik typické víno. Vyrábějí se tu totiž skvělá bílá vína a konají se tu také vinné slavnosti. Ve Valenze se zas vyrábí zlaté šperky, zlatnická tradice se k tomuto městu váže už od konce 19. století.

    Asti také nabízí pěkné staré město s paláci, městskými věžemi a kostely v čele s krásnou místní katedrálou. V září se tady koná oblíbená historická podívaná – závody na koních a také vinařská slavnost Douja d´Oro. Okolí Asti je poseté vinicemi a i zdejší víno je výborné.

    Ani v Cuneo nechybí katedrála, pěkné je pak náměstí Castello Duccio Galimberti. Nedaleko ve Fossanu leží velká gotická pevnost Castello degli Acaia. Poblíž Cunea se v podzemí ukrývá jeskyně Grotta di Bossea plná krápníků, podzemních jezer a vodopádů, k vidění tu jsou i fosilie či kostra jeskynního medvěda.

    Ideální oblastí pro turistiku je okolí města Domodossola. Leží nedaleko švýcarských hranic a na svěžím horském vzduchu tu tak můžete podniknout skvělé túry. U Domodossola pak také najdete Svatou horu (Sacre Monte di Domodossola). Fenomén Svatých hor je typický pro Lombardii i Piemont a najdete jich tu několik. Na hoře se nachází komplex kostelů, kaplí a modlitebních míst, společně s kalvárií. Od roku 2003 je zdejší Svatá hora zapsána na seznamu UNESCO. Další Svatou horou na seznamu UNESCO je Sacro Monte di Orta nebo Santuario Mariano di Oropa.


    Druhým největším městem Piemontu je Novara. Je to průmyslové město ležící na hranicích s Lombardií, které má víc než 100 tisíc obyvatel. Ve městě je k vidění barokní kostel Basilica di San Gaudenzio se 122 metrů vysokou zvonicí či významné středověké vládní budovy v komplexu Broletto. V okolních městech se pak pěstuje rýže a oblast je tak hojně posetá rýžovými políčky – je tu třeba rýžová farma Principato di Lucedio v areálu bývalého opatství. V Saluzzu, které bylo téměř po celé 19. století hlavním městem regionu, se zas podle mnohých nachází jedno z nejhezčích náměstí v Itálii – Piazza Santa Rosa. Kromě toho městské zdi tohohle starobylého italského městečka ukrývají pěkný palác svobodných pánů z 15. století, 48 metrů vysokou městskou věž a také je tu pěkný zámek Manta, který nechal vystavět rod Saluzzo.

    Piemont také nabízí vynikající možnosti horské turistiky. Divoká horská příroda a turistické stezky vedoucí zelenými údolími jsou skvělými místy pro aktivní odpočinek. Zmíníme alpská údolí Valle Varaita kolem řeky Varaita nebo údolí kolem řeky Pád (Valle Po), kde můžete podniknout třeba výpravu k prameni Pádu nebo si vyšlápnout na 2 020 metrů vysokou horu Pian del Re, ze které se vám naskytne krásný výhled. Stejně tak půvabné je Valle Maira. Pro skvělé příležitosti horské turistiky pak také upozorníme na oblast kolem městečka Limone Piemonte. Nedaleko se nachází horský průsmyk ve výšce 1 871 m. n. m. Col de Tende, který je hranicí mezi Francií a Itálií a také geomorfologickou hranicí mezi Přímořskými a Ligurskými Alpami. Z obav před nátlakem sousední Francie na konci 19. století tu Italové vybudovali na 70 pohraničních pevností, které byly dokonale využity hlavně během 2. světové války. Největší pevností je Forte Alto (Forte Centrale) s ruinami kasáren a také nedaleká Forte Margheria. Horská údolí se zbytky pevností můžou být také velmi příjemných zpestřením vaší dovolené v Piemontu.Údolí Pádu mimo jiné nabízí i skvělé možnosti skalního lezení, v celé oblasti najdete na 600 tras různých náročností. Piemont je také velmi oblíbenou lyžařskou destinací, nachází se tu na 50 lyžařských středisek, jejichž seznam a podrobné aktuální informace najdete tady.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě