Azurové pobřeží

    Provence-Alpy-Azurové pobřeží, francouzsky Provence-Alpes-Côte d'Azur, je snad nejzajímavější francouzský region. Kombinuje totiž úžasnou krajinu provoněnou levandulí, zasněžené vrcholky Alp a turisty milovanou a doslova obléhanou francouzskou Riviéru. Tady se rozhodně nudit nemůžete. Region ležící na jihovýchodě Francie bývá označován zkráceným názvem PACA. Na východě hraničí s Itálií, na severu tvoří hranici s francouzským regionem Auvergne-Rhône-Alpes jižní část Francouzských Alp. Na východě hraničí s regionem Okcitánie, jižní pobřeží omývá Středozemní moře a tato pobřežní oblast se nazývá Azurové pobřeží nebo také francouzská Riviéra. Správním centrem regionu je Marseille. Cesty po světě pro Vás připravily podrobný průvodce po Azurovém pobřeží.


    Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Francii, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv ve Francii. Najdete tam podrobné průvodce i po dalších místech Francie. Tuto část regionu doporučujeme procestovat společně se sousední Provence a také s Monakem.

    NÁŠ TIP: Akční letenky do řady francouzských měst právě nabízí Pelikán!

    Azurové pobřeží, někdy označováno jako Francouzská riviéra, je jednou z nejnavštěvovanějších rekreačních oblastí Středozemního moře, na kterou míří miliony turistů ročně, včetně světových celebrit. V létě to tu je tak skutečně narvané turisty k prasknutí, což trochu kazí dojem ze zdejších úžasných míst, pláží i krajiny.

    Booking.com Ubytování ve Francii přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.

    Putování po Azurovém pobřeží nelze začít jinde, než v jeho neoficiálním hlavním městě, Nice. Protože je průvodce po Nice docela rozsáhlý, věnujeme mu samostatný článek, který najdete tady. Máte-li v plánu navštívit více památek v Nice i v jiných oblastech Azurového pobřeží, můžete si kvůli získání různých slev zakoupit turistickou kartu turistickou kartu French Riviera Pass.

    Uplně první zastávku můžete udělat v městečku Menton (foto pod textem) ležícím jen nedaleko italských hranic. Má pěkné Staré Město se starými domy, bazilikou a úzkými uličkami. Staré Město leží na kopci nad přístavem a pláží (foto pod textem). Dominantou přístavu je pevnost (foto pod textem) ze 17. století Le Bastion, ve které najdete muzeum kubistického umělce Jeana Cocteau. U přístavu je malá pláž, další pláže se ale táhnou od Mentonu na obě strany. Ve městě jsou ještě dvě botanické zahrady, pravoslavný kostel a bývalá knížecí rezidence Palais Carnolès.

    Menton Azurové pobřeží co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Menton Azurové pobřeží co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Menton Azurové pobřeží co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Menton Azurové pobřeží co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží

    Azurové pobřeží samo o sobě láká hlavně na úžasné rozeklané pobřeží Středozemního moře. Nejlépe ho poznáte jízdou autem po některé z pobřežních silnic, kterým se říká corniches. První z nich je Corniche Inférieure. Z nejzajímavějších míst podél ní zmíníme Villefranche-sur-Mer s pláží, pevností z 16. století a kaplí ze století 17. Saint-Jean-Cap-Ferret je oblíbenou destinací boháčů, k vidění tu jsou jejich luxusní letní vily, třeba jako je extravagantní růžový palác baronky Béatrice de Rothschild. Vydáte-li se po Moyenne Corniche, vězte, že to je ona silnice, na které zemřela při autonehodě monacká kněžna Grace Kelly. Zastavit se tady můžete ve středověkém kamenném městečku Éze na vrcholu kopce, uvnitř zdejších hradeb je spousta řemeslných dílen a malých obchůdků. Krásná je pak zdejší zahrada s exotickými kaktusy a výhledem na Středozemní moře, Jardin Éze. Éze je s nedalekou Éze-sur-Mer spojena krásnou kamennou stezkou, na které filozofoval při procházkách i Friedrich Nietzsche. Podle něho se stezka také jmenuje, Chamin de Nietzche. Třetí pobřežní silnicí je Grande Corniche, nabízející krásný výhled na Monako. Nejlepší výhled je od Trophée des Alps, jednoho ze dvou jediných římských památníků vítězství na světě (druhý je v Rumunsku).


    Další zastávku na Azurovém pobřeží uděláme v Antibes-Juan-Les-Pins (foto vpravo). Pyšní se bohatou historií a taky druhým největším jachtařským přístavištěm v Evropě.san_juan_antibes Azurové pobřeží co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Ve městě můžete navštívit Musée Picasso věnované tomuto slavnému umělci. Muzeum se nachází v zámku Chateau Grimaldi z 12. století. Oblíbenou atrakcí je zdejší mořský svět Marineland, kde můžete využít spoustu vodních atrakcí nebo vidět v akci nejen delfíny. Ve městě je pak malá pláž Plage de la Gravette, většinou narvaná. Další pláže najdete v Juan-Les-Pins a podél bulvárů Littoral a Charles Guillaumont. Vyrazit můžete také na zdejší mys Cap d´Antibess majákem. Městečko Biot v minulosti proslavila výroba kameninových nádob na olivový olej, dnes se tu vyrábí barevné sklo. Jeho výrobní proces můžete sledovat ve sklárně La Verrerie de Biot. Dalším místem na Azurovém pobřeží je Saint-Paul de Vence, opevněné středověké městečko s malebnými úzkými uličkami. Působila tu řada významných malířů 20. století a dnes tu najdete desítky galerií. V Cagnes-sur-Mer strávil své poslední léto August Renoir a město se stalo díky tomu téměř poutním místem pro milovníky umění. Na vrcholku zdejšího Haut de Cagnes stojí hrad Chateau Grimaldi ze 14. století, které hostí Muzeum moderního umění. Poblíž městské části Cagnes Ville je Renoirův dům a ateliér ze začátku 20. století. Oboje dnes funguje jako Renoirovo muzeum.

    Cannes (foto v textu a pod ním), město o asi 70 tisících obyvatelích, je proslulé především svým slavným Mezinárodním filmovým festivalem. Ten se tu koná každý rok v květnu po dobu 12 dní a patří mezi nejstarší a nejprestižnější filmové festivaly vedle festivalů v Benátkách a Berlíně.Cannes ulička hvězd co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Sjíždí se na něj tisíce distributorů, režisérů, novinářů i slavných hvězd. Vše se odehrává v nepříliš zajímavé budově Palais des Festivals (1. foto pod textem), kde se promítají ony filmové snímky. Před palácem si můžete prohlédnout Allée des Stars (foto v textu), ulici s otisky dlaní a podpisy slavných hvězd. Proslulý červený koberec, po kterém kráčí hvězdy, tu zůstává skoro po celý rok, tak se po něm také můžete projít a užít si své dvě minuty slávy. Budova je využívána po celý rok pro různé výstavy a kongresy. První zdejší festival se konal v roce 1939 jako odpověď na Mussoliniho filmový festival v Benátkách, jehož cílem byla fašistická propaganda. Obnoven byl pak po válce. Vítězné snímky získávají Zlatou palmu. Vstupenky na festival skoro sehnat nelze, jsou určeny pro významné osobnosti a jejich známé, můžete sehnat vstupenky jen na nesoutěžní filmy. Kolem paláce se táhne hlavní tepna města, bulvár La Croisette. Tato pobřežní promenáda lemovaná palmami je dlouhá přes dva kilometry a je centrem zábavy. Najdete tu noční kluby, bary, restaurace i luxusní obchody. Bulvár začíná u Palais de Festivals a prochází okolo Rade de Cannes s pláží. Úchvatná promenáda vám dopřeje krásný výhled na záliv a ostrovy Lérins ve Středozemním moři. Boulevard de la Croisette nakonec končí u luxusního jachtařského přístavu. Hlavní nákupní ulicí v Cannes je luxusní rue d´Antibes, jen nedaleko od ní je pak kryté tržiště Forville, kde si můžete koupit čerstvé potraviny. K nakupování také doporučíme Rue Meynadier.

    Cannes Festivalový palác co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Cannes co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Cannes Festivalový palác co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Cannes co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží

    Centrem města je pak malé Staré Město, které se rozkládá na kopci Mont-Chevalier.Cannes Staré Město co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Je spletí úzkých uliček, schodišť i nádvoří. Návrší bylo osídleno již v dobách starověkého Říma a kdysi tu stával římský chrám. Ve středověku bylo na kopci vybudováno opevnění (foto vpravo), z nějž se dodnes zachovaly části hradeb a také čtyřhranná strážní věž z 12. století. V té se dnes nachází Musée de la Castre s národopisnou a archeologickou sbírkou exponátů z celého světa. Uvidíte tu pohřební předměty, amfory, sarkofágy a v románské kapli svaté Anny pak hudební nástroje z celého světa. Z kopce se se vám naskytne skvělý výhled na pláž s promenádou, ruské kolo, hlavní městskou tepnu, na přístav, ale i na ostrůvky nedaleko Cannes. Nejvýznamnějším kostelem v Cannes je Notre-Dame de l’Espérance, jenž byl postaven v 16. století a uvnitř skrývá jedinečnou Madonnu ze 17. století. Při vstupu do kostela si pak všimněte úžasné gotické klenby. Ve městě je pár pláží, většinou jsou ale soukromé a vlastní je okolní hotely. Veřejné jsou nedaleko Starého přístavu – Plages du Midi a Plages de la Bocca.

    Skvělým tipem na výlet z Cannes je asi 20ti minutová plavba lodí na nedaleké ostrůvky Lérins. Lodě vyplouvají z Quai des Iles a z Qua Max Laubeuf ve zdejším přístavu. Vše potřebné pro plavbu na ostrovy se dozvíte tady. Maličký Ile Sainte-Marguerite se proslavil hlavně tím, že tu byl na konci 17. století vězněn slavný „muž se železnou maskou“, záhadný vězeň, o kterém dodnes kolují legendy. Břehy ostrova lemují oblázkové pláže, jsou tu eukalyptové i piniové háje. Po ostrově také vede několik turistických stezek. Ve zdejší pevnosti ze 17. století, Fort-Royal, dnes sídlí Muzeum moře. Exponáty přibližují dějiny pevnosti a jsou tu k vidění i vraky lodí nalezených u břehů ostrova. Jedny z dveří vedou do starého vězení, kde byl vězněn onen tajemný vězeň a jeho celu můžete navštívit. Menším z ostrovů je Ile Saint-Honorat, na kterém už od 5. století stojí cisterciácký klášter. Jeho mniši zdraví turisty, můžete si tu prohlédnout kostel a kapličky roztroušené po ostrově. Ze zdejšího kláštera vzešli slavní světci a misionáři, mimo jiné svatý Patrik, který později přinesl křesťanství do Irska.

    Grasse (foto v textu a pod ním) je předním francouzským výrobcem parfémů.Grasse co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Město je obklopené poli s nejrůznějšími voňavými květy – levandule, jasmín, růže, fialky nebo mimóza. Zdejší květinová pole jsou skutečně úžasná, abyste si jich ale užili, je třeba město navštívit od poloviny května do října, kdy tu kvetou. Květinový trh se koná každý den dopoledne na Place aux Aires. Květinové pole Domaine de Manon pořádá prohlídky svých polí. Pro milovníky vůní je město doslova ztělesněním ráje. Samo o sobě moc zajímavé není, ale je tu víc než 30 parfumerií, které vyrábějí esence, které pak dále prodávají továrnám třeba na výrobu mýdel. Některé parfumerie nabízejí prohlídky zdarma. Uvidíte při nich všechny etapy výrobního procesu, od extrakce až po práci voňavkářů, chcete-li čichačů. Ti nejlepší prý rozpoznají na jediné přičuchnutí až tři tisíce vůní. Ve výrobnách se parfémy prodávají podstatně levněji než v obchodech. Jmenujme třeba ty dvě nejznámější výrobny parfémů Fragonard a Molinard, obě nabízejí prohlídky a nakoupíte tu spoust vybrané kosmetiky. Jinak město samo o sobě je takové příjemné městečko obklopené kopci, je tu katedrála Notre Dame z 13. století, nedaleko odsud je pak možné navštívit dvě jeskyně - Grottes de Saint-Cézaire a Baume Obscure, obě je možné navštívit v rámci prohlídek. Okolí je skvělou a velmi oblíbenou oblastí pro outdoorové sporty – můžete tu vyrazit na ferraty, provozovat tu canyoning či vyrazit jen na pěší túry. Přehled všech výrobců parfémů, květinových polí a všech atrakcí ve městě najdete tady.

    Grasse co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Grasse co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Grasse co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Grasse co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Grasse co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Grasse co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží

    Oblíbeným místem pro turistiku je pásmo červených skal Massif de l´Estérel (foto pod textem). Křižuje ho víc než stovka turistických tras, většinou jsou dobře značené. Z jedné strany rudé skalnaté kopce, lesy, z druhé strany krásné pobřeží. To se vám naskytne, když se vydáte autem po pobřežní silnici corniche d´Estérel (někdy také corniche d´Or). Vede od Saint-Raphael k Mandelieu-La Napoule. Provede vás krásnými pobřežními zátokami, kde se budete moci vykoupat bez davů turistů.

    Massif de l´Estérel co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Massif de l´Estérel co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Massif de l´Estérel co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Massif de l´Estérel co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Massif de l´Estérel co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Massif de l´Estérel co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží

    Turisty narvaná pláž je v Agay, v Le Dramont se roku 1944 vylodila 36. americká divize aHyéres co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží v Mandelieu-La Napoule (fotky pod textem) je velký přístav a hrad ze 14. století. Hned vedle hradu je malá pláž. Turistické letovisko Saint-Raphael se nachází na úpatí masivu a ve 20. letech 20. století tu F.S. Fitzgerald napsal svůj román Něžná je noc. Skoro spojený v jedno město je Saint-Raphael s městečkem Fréjus. To je zas významné naleziště římských ruin. Až do 16. století bylo město významným obchodním přístavem, který byl později zanesen pískem. V centru města najdete roztroušené různé ruiny dávných římských památek. Pro jejich návštěvu se platí vstupné. Uvidíte tu amfiteátr z 1. a 2. století a také římské divadlo. Ve městě je také Archeologické muzeum. Dále ve městě najdete biskupské sídlo Groupe Épiscopal, jehož budovu zdobí vzácné malované desky mezi římsami. Biskupství tvoří katedrála z 11. a 12. století, baptisterium a ambit. Při pobřeží těchto spojených městeček najdete na 30 různých pláží – písečných, skalnatých, nudistických apod.Hyéres co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Po pobřeží vede také 11 km dlouhá stezka Sentier du Littoral, vede od Port Santa Lucia k majáku Beaumette. Souměstí je také oblíbeným potápěčským centrem, pod zdejšími vodami se totiž nachází několik vraků lodí potopených za 2. světové války. Mezi městy Fréjus a Hyéres se táhne další masiv, Massif des Maures, oblast proslulá pokrmy z jedlých kaštanů. Oblast kolem nejvyššího zdejšího vrcholu, La Sauvette, je skvělým tipem pro turistiku. Při pobřeží pak také najdete ostrůvky Iles d´Hyéres. Podmořský svět kolem ostrůvku Ile de Port-Cros je jediným mořským národním parkem ve Francii, je výborným místem pro šnorchlování a odpočinek na opuštěných plážích. Na ostrově se také nachází na 30 km turistických tras. Další stezky najdete na ostrově Ile de Porquerolles. Lodě na ostrovy vyplouvají z různých měst při pobřeží, třeba z Le Lavandou nebo z Hyéres. U posledního zmiňovaného městečka Hyéres najdete pěknou pláž Plage d´Almanarre (fotky v textu), která je velmi oblíbenená od kitesurfařů.

    Mandelieu-La Napoule co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Mandelieu-La Napoule co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Mandelieu-La Napoule co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Mandelieu-La Napoule co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží

    V Česku Saint-Tropez proslavil především nesmrtelný četník Cruchot. Saint-Tropez je přímořské městečko o asi 5 tisících obyvatelích. Po 2. světové válce se město stalo oblíbeným turistickým letoviskem. V letech 1964-1982 zde byla natočena série filmů o četnících s Louisem de Funèsem v hlavní roli. Četnická stanice nebyla využívána jinak než pro natáčení, za tímto účelem tu také byla vybudována. Četnickou stanici (foto pod textem), Gendarmerie National, najdete na adrese Place Blanqui 12. Je to jeden ze symbolů Saint-Tropez. V budově je dnes muzeum věnované filmování v Saint-Tropez.

    Saint Tropez Četnická stanice co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Saint Tropez Četnická stanice  co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží

    K návštěvě v Saint-Tropez pak nabádá také Staré Město s historicky působícími uličkami (ulice Quai Jean Jaurés a náměstí place des Lices) s přístavem Vieux Port (foto pod textem), kde kotví luxusní jachty tak, jak to známe z filmů o četníkovi. Je tu také citadela ze 17. století, od které je krásný výhled na město i na záliv. Město je maličké a projdete ho v pohodě pěšky. U města jsou pak výborné pláže. Proslulá pláž Pampelonne se táhne v délce 4,5 km podél stejnojmenného zálivu, často láká také slavné hvězdy showbyznysu, kteří do Saint-Tropez rádi jezdí za odpočinkem. Pampelonne postupně přechází ve 4 km dlouhou krásnou písečnou pláž Tahiti. Z jedné strany ji ohraničuje mys Camarat s majákem. U věže Tour du Portalet z 15. století začíná další pobřežní stezka, žlutě značená, a táhne se v délce asi 35 km podél skal a krásných zátok.

    Saint Tropez přístav co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Saint Tropez přístav  co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Saint Tropez přístav co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Saint Tropez přístav  co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Saint Tropez přístav co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Saint Tropez přístav  co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží

    Toulon je jedním z větších měst na Riviéře, má necelých 170 tisíc obyvatel. Ve městě se nachází vojenská námořní základna. Důležitost města vzrostla v 15. století, kdy tu Jindřich IV. vybudoval arzenál.Toulon co navštívit a vidět na Azurovém pobřeží Přístav (foto v textu) rozšířil v 17. století významný vojenský architekt Vauban. Roku 1793 se při obléhání města proslavil mladý Napoleon Bonaparte, který vyhnal Angličany, kteří se města předtím zmocnili. Po vylodění Spojenců na pobřeží roku 1944 bylo město srovnáno se zemí a od té doby Toulon spíše upadal, než aby se stal významným turistickým centrem na Riviéře. Toulon leží v zálivu, z jedné strany je námořní základna, z druhé strany přístav trajektů, odkud vyplouvají lodě na Korsiku. Ve městě je Námořní muzeum sídlící v budově arzenálu z 18. století a vystavuje modely starých lodí, dále pak Muzeum fotografie. Z kopce Mont Faron je krásný výhled na záliv. Na kopec jezdí lanovka z Boulevard de Vence. Nedaleko kopce je Muzeum vylodění Spojenců. Kvůli poškození během 2. světové války bylo historické centrum, Staré Město, silně poškozeno a dochovalo se tak jen velmi málo původních budov. Za centrum města je považováno nábřeží Quai Cronstadt, kde jsou kavárny, restaurace a obchody. Dochovala se radniční věž. Hlavní památkou na Starém městě je katedrála Notre-Dame-de-la-Sède de Toulon založená v 11. století, a dokončená až o sedm století později. Oblíbené je na Starém městě také tržiště Course Lafayette s rybím trhem. Při pobřeží najdete také dvě pevnosti – opevněnou věž Tour Royale z 16. století a pevnost Fort Saint-Louis ze 17. století. Nejbližšími slušnými plážemi je ta v Mourillonu a u Les Sablettes. Záliv u města Toulon obklopený horami nabízí ze svých vrcholků nejen nádherný výhled na moře, ale také historické památky z římských dob i řadu středověkých pevností. Je to údajně jeden z nejkrásnějších zálivů v Evropě.


    Z dalších míst v okolí už jen stručně. Kousek od Saint-Tropéz, ve městě Rayol-Canadel-sur-Mer, můžete obdivovat ve zdejší zahradě Jardin des Méditerranées (někdy také Domaine du Rayol) na 4000 druhů exotických rostlin. U Correns najdete cisterciácký klášter Abbaye du Thoronet z 12. století. Milovníci Šifry mistra Leonarda by měli zavítat do Saint-Maximim la Sainte-Baume, kam přišla Máří Magdaléna po smrti Ježíše a zemřela tu. Její ostatky jsou údajně uloženy v kryptě baziliky Sainte-Madeleine. Významnou vinařskou oblastí je okolí vesnice Bandol, kde se vyrábí výborné rosé a červená vína. V městečku je pak přístaviště a pěkné pláž, ze špičky zátoky lze doplavat k malému ostrůvku Ile de Bendor. Nebo sem můžete vyrazit lodí. Ostrůvek je soukromý, jsou na něm pláže. Vína lze koupit v Maison des Vins, kde se o těch zdejších dozvíte i zajímavé informace. Cestou po pobřeží se zastavte v krásné zátoce Calanque de Port d´Alon. V okolí Bandolu najdete nespočet vinic, je tu také hezké středověké městečko Le Castellet s hradem z 12. století.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě