Janov

    Janov, italsky Genova, je hlavním městem severoitalského regionu Ligurie. Má přibližně 800 tisíc obyvatel a turistům nabízí jedno z nejlépe zachovalých historických center v Evropě, které je od roku 2006 zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Dnes je to nejdůležitější italský přístav, sídlí tu univerzita, různé kulturní instituce a arcibiskupství. Janov se táhle asi 35 kilometrů podél pobřeží Ligurského moře a od vnitrozemí ho dělí Apeniny.

    Janov

    Už v historii byl Janov významným přístavem u Středozemního moře a kvůli strategické poloze u moře byl osídlen už velmi dávno – byla tu objevena řecká pohřebiště s luxusními předměty z 5. – 4. století př. n. l. Později zde Římané měli svůj hlavní opěrný bod v Ligurii. V raném středověku bylo město velmi významné, společně s Pisou třeba dobylo Sardinii ovládanou Saracény (středověké označené pro muslimy) či ve 12. století založilo první kolonie v Maroku. Čile také obchodoval s Anglií či bohatými Flandrami. Později ovládán Francouzi, od roku 1746 Rakouskem, po Vídeňském kongresu roku 1815 připadl Janov Sardinskému království a roku 1860 se stal součástí sjednocené Itálie.

    Typickým janovským jídlem jsou těstoviny s bazalkovým pestem – pesto Genovese, které je známé po celém světě. Ochutnat tu ale samozřejmě můžete i tradiční pizzu a nespočet druhů různých italských těstovin.


    Po městě se bez problémů můžete dopravovat městskou hromadnou dopravou, jezdí tu autobusy, jedna linka metra a zubačky na okolní kopce. Informace o dopravě po městě najdete tady.

    Janov Duomo san Lorenzo A pojďme se podívat na turisticky nejatraktivnější památky Janova. Dominantou města je 117 metrů vysoký přístavní maják Lanterna s erbem města – symbolizuje sv. Jiřího, patrona města. Maják pochází z 16. století. Cimitero di Staglieno je hřbitov s monumentálními náhrobky, který leží asi 3 kilometry od města. Největším kostelem v Janově je přes 100 metrů dlouhý chrám Duomo San Lorenzo (horní foto v textu). Jeho počátky sahají do 12. století. Architektura tohoto chrámu byla ovlivněna francouzskými gotickými katedrálami, ale bílý mramor a černá břidlice jsou zas typické pro ligurské kostely. S chrámem sousedí Capella di San Giovanni, ve které je od 11. století relikvie sv. Jana Křtitele. Dále je tu chrámové muzeum s liturgickými předměty a několika relikviemi. 24. června každého roku od baziliky San Lorenzo vychází procesí, které vede až k moři a slouží jako mše sv. Jana Křtitele. Na plážích pak hoří obrovské hranice a slaví se až do rána. Budete-li tak tady v tuhle dobu, nenechte si procesí ujít. Krásný výhled na staré město a přístav se pak nabízí z kopce Righi, na který se dostanete třeba zubačkou. Kolem kopce se táhnou 12 kilometrů dlouhé městské hradby ze 17. století. Piazza de Ferrari Nejvýznamnějším kostelem ve městě je kostel Santa Maria di Castello, což je pravděpodobně nejstarší kostel ve městě. Od 15. století je jeho součástí také klášter se čtyřmi pěknými křížovými chodbami. Hlavním janovským náměstím je Piazza de Ferrari s kašnou (dolní foto v textu) a řadou historických budov jako je Dóžecí palác (Plazzo Ducale) z 16. století, Opera (Teatro Carlo Felice), Akademie umění (Palazzo dell´Academia), ve které sídlí obrazárna, budova Nové burzy (Palazzo della Nuova Borsa) ze začátku 20. století a také údajný rodný domek mořeplavce Kryštofa Kolumba. Hlavní janovskou třídou plnou barů a obchodů je pak Via XX Settembre, kterou lemují domy v historizujícím nebo secesním stylu. Z dalších historických budov ve městě zmíníme ještě dvě gotické městské brány ze 12. století - Porta Soprana a Porta dei Vacca. Na vrchu Monte Galletto je pak k vidění novogotický hrádek z konce 19. století, Castello d´Albertis, který je jednou z dominant Janova. Pro milovníky umění nesmíme opomenout Národní galerii (Galleria Nazionale di Palazzo Spinola) s obrazy Rubense nebo Van Dycka.

    Na seznamu UNESCO je od roku 2006 zapsán historický architektonický celek v městské části Strade Nuove. Tady se nacházejí krásné městské paláce šlechtických rodů z 16. – 18. století. Dominantou je nádherný palác Palazzi dei Rolli. Komplex asi 42 zrenovovaných paláců v renesančním a barokním stylu se nachází mezi ulicemi Via Lonellini, Via Garibaldi a Via Balbi. Mezi ty nejhezčí a nejvýznamnější patří dnešní galerie v barokním paláci Palazzo Bianco z 18. století s obrazy janovských malířů a galerie v Palazzo Rosso s obrazy od Tiziana, Caravaggia či Dürera. Největším historickým městským palácem je 100 metrů široký Palazzo Reale ze 17. století, který ukrývá na 23 pokojů, krásný trůnní či zrcadlový sál. Za zmínku stojí i palác Doria Tursi z 16. století, ve kterém je dnes radnice. Krásných paláců ale mezi ulicemi Via Garibaldi a Via Balbi najdete mnohem víc.


    Janov Působivou částí města plnou barevných loděk je Boccadesse, která láká k příjemné procházce. Za velmi kvalitní muzeum je považováno janovské námořní muzeum Muma Galata. Má velmi kvalitní a inovativní expozice, velké muzeum je rozděleno chronologicky. Na místě starého mola Ponte Spinola se dnes nachází největší akvárium v Itálii (Acquario di Genova). K vidění tu jsou delfíni, žraloci želvy či tučňáci a prohlédnout si je můžete v rámci asi 2,5 hodinové prohlídky. Janov je rodištěm Kryštofa Kolumba a k vidění je tu jeho dům a socha. Jako poslední zmíníme moderní ocelovo-skleněnou stavbu ve tvaru koule zvané La Bolla, která se nachází ve starém přístavu. Starý přístav (foto v textu) (Porto Antico) nabízí velmi příjemnou promenádu, jachtařskou marinu, restaurace a další možnosti vyžití.

    Neomezte svoji návštěvu Janova jen na tohle město, spousta atraktivních míst nabízí celý region Ligurie, všechna jeho zajímavá místa najdete v našem průvodci. Před cestou také doporučujeme nahlédnout do našeho průvodce po Itálii, ve kterém se dozvíte řadu informací pro cestu do Itálie, ale také najdete přehled dalších zajímavých míst, které tu stojí za vidění.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě