Rotterdam

    Rotterdam je druhé největší město Nizozemska, ze kterého se postupně stává nejvýznamnější kulturní centrum Nizozemska. Možná vás to překvapí, ale je to velmi příjemné a pěkné město. My jsme z něho byli nadšení.

    Město bylo založeno ve 13. století, v podstatě ale celé historické centrum a valná většina historických budov lehly popelem za 2. světové války, během akce Rotterdam Blitz. Po válce se Rotterdam stal symbolem poválečného ekonomického zmrtvýchvstání. 2. světová válka tu zanechala doslova spoušť, po náletu v květnu 1940 bylo totiž město srovnáno se zemí a následně dostalo ještě další ránu v podobě zničujícího požáru. Místní se ovšem nevzdali a po válce došlo k velmi rychlé, nikoliv přestavbě, ale spíše výstavbě zcela nových budov na místě oné válečné zkázy. Právě z tohoto důvodu je dnes Rotterdam velmi moderním městem, které nenabízí téměř žádné historické budovy, ale hlavně ty moderní, v čele s řadou zajímavých mrakodrapů. Právě díky množství mrakodrapů se městu také někdy přezdívá „nizozemský Manhattan“. Téměř všechny stavby, které v centru Rotterdamu uvidíte, pocházejí z poválečných dob.

    Ekonomika Rotterdamu je založena především na průmyslu. Ať už budete k Rotterdamu přijíždět z jakékoliv strany, obrovské rafinérie, chemičky, a stejně tak jednotlivé části zdejšího obřího přístavu, prostě nemůžete přehlédnout. A i ve vzduchu to nelze necítit. Už v dávných dobách byl Rotterdam hlavním centrem nizozemského lodního průmyslu, sídlila tu i slavná Nizozemská Východoindická společnost. Dnes tu najdete největší evropský přístav, který je zároveň po čínské Šanghaji druhým nejrušnějším přístavem na světě. Zaměstnává na 300 tisíc lidí, což je vzhledem k tomu, že má Rotterdam něco přes 630 tisíc obyvatel, vskutku velmi zajímavé číslo. Celá metropolitní oblast kolem Rotterdamu má pak dohromady něco kolem 1,2 milionů obyvatel.

    Rotterdam má společné letiště s Haagem, jedná se o Rotterdam-The Hague Airport. Dá se sem ale také dostat vlaky přímo z letiště v Amsterdamu-Schipholu. Samotné město s trochou chůze projdete pěšky. Chcete-li ale pro cestu po Rotterdamu využít autobusy, tramvaje či vodní taxi, více o jízdních řádech, trasách i cenách si najdete tady. Máte-li v plánu využít městskou hromadnou dopravu a také navštívit více turistických atrakcí, zvažte zakoupení turistické karty Rotterdam Welcome Card. O tom, co se aktuálně v Rotterdamu chystá za události, se dozvíte více na oficiálních stránkách města.


    Rotterdam tedy neláká na historické budovy ani umělecké sbírky. Je to upravené a čisté velmi moderní velkoměsto s řadou mrakodrapů, ale i celou spoustou zajímavých turistických lákadel. Tady je jejich detailní přehled. Máte-li více času a nechcete svou návštěvu Rotterdamu omezit jen na samotné město, přečtěte si také náš průvodce po provincii Zuid-Holland. I ta nabízí celou řadu pěkných míst. Vyrazit odsud můžete také do nepříliš vzdáleného a velmi pěkného Haagu.

    Začněme trochu mimo centrum, a to v historické čtvrti zvané Delfshaven. Je to nejzachovalejší historická část města, stále tu můžete vidět historické domy či malý přístav s plachetnicemi. Právě z Delfshavenu roku 1602 vypluli do Ameriky nizozemští „otcové poutníci“. Delfshaven je tak jedinou možností, jak vidět historický Rotterdam.

    Moderní centrum Rotterdamu skýtá řadu zajímavých míst. Jedná se o oblast kolem moderního lanového mostu Erasmusbrug, který je jedním z hlavních symbolů města a vytváří tak typické rotterdamské panorama. Most bývá také pro svůj tvar přezdíván „Labuť“. Název dostal podle slavného rotterdamského rodáka, filozofa Erasma Rotterdamského. Most přes řeku Mázu spojuje jižní a severní části města a jeho stavba probíhala mezi lety 1994 až 1996. Na jižní straně najdete moderní mrakodrapy, z nichž asi nejzajímavější je trojice mrakodrapů pojmenovaných De Rotterdam (foto vpravo). Jsou v nich restaurace, byty i kanceláře. Mrakodrapy se nacházejí hned vedle terminálu trajektů. Z tohoto místa vyplouvaly lodě už od roku 1873. Půjdete-li po zdejší příjemné promenádě podél řeky Mázy, narazíte na dnešní hotel New York, který se nachází v bývalé budově lodní společnosti Holland America Line. S ní na konci 19. století a na začátku dvacátého vyplulo do Ameriky spousta Nizozemců s vizí lepšího života. Hotel New York se dnes nachází v původní budově a dýchne na vás historickým dojmem. Přehlédnete-li přes řeku, uvidíte hlavní dominantu města, věž Euromast.

    V severní části pak najdete Námořní muzeum (Maritiem Museum Rotterdam), což je komplex rozkládají se na promenádě podél řeky Mázy. V samotném přístavu kotví nejzajímavější kousky nizozemského námořnictva, v lodi De Buffel se pak nachází rozsáhlá a vskutku zajímavá expozice věnovaná nizozemského lodnímu průmyslu. Různé expozice spojené s námořnictvím pak najdete i na pevnině kolem červeného majáku. Když už jsme u těch lodí, zmíníme ještě historický zaoceánský parník SS Rotterdam, bývalou vlajkovou loď nizozemského námořnictva, které se také přezdívalo „Velká dáma“. Pochází z roku 1956 a dnes funguje jako takové malé městečko. Najdete v ní totiž restaurace, obchody a různé zábavní atrakce. Ta ale nekotví u muzea, ale trochu mimo centrum.

    Dominantou Rotterdamu je bezesporu věž Euromast, nejvyšší budova ve městě. Vztyčena byla roku 1960 a tehdy dosahovala výšky 110 metrů. Vesmírná věž k ní přibyla v roce 1970 a s ní dosahuje výšky 185 metrů. Dnes funguje jako vyhlídková věž. První vyhlídka se nachází ve výšce 100 metrů, druhá pak ve výšce 185 metrů, kam vás doveze prosklený výtah. Má tvar lodního stěžně a byla postavená u příležitosti výstavy Floriade 1960. Při dobrém počasí se vám odsud skutečně nabídne skvělý výhled nejen na město, ale i širší okolí. Kromě vyhlídky je tu restaurace, hotelové pokoje a adrenalinoví nadšenci mohou z věže také slaňovat dolů. Připravte se na fronty. U věže je pak příjemný zelený městský park.

    Dalším místem, které stojí za návštěvu, je kryté tržiště ve tvaru podkovy, Markthal a jeho přilehlé okolí. V krytém tržišti si můžete zakoupit celou řadu pochoutek. Okolí tržiště je pak takovou obchodní zónou. Najdete tu obchody se suvenýry, ale také velké venkovní tržiště, kde si můžete zakoupit sýry, tradiční rybí pochoutky, pečivo, ovoce a zeleninu nebo řezané květiny. Hned naproti Markthal (stanice metra Blaak) se nachází další z turistických lákadel města, domy ve tvaru kostek – Kijk-Kubus. Jsou to inovativní obytné domy postavené architektem Pietem Blomem a jejich tvar má představovat stromy – tedy kostka nahoře jako jejich koruna a užší část jako jejich kmen. Společně pak mají tvořit jakýsi moderní les. Podobné domy ve tvaru kostek pak najdete ještě v nizozemském Helmondu, kde byly postaveny testovací verze roku 1974. Tři roky nato pak vznikly tyhle rotterdamské.

    V Rotterdamu pak také najdete velmi populární zoo, Blijdorp. Ta má jako jedna z mála zoo v Evropě vlastní výzkumné oddělení, které hraje důležitou roli při programu chovu vzácných a ohrožených druhů. V poslední době se expozice hodně upravily tak, aby byla zvířata ukázána v co nejreálnějším prostředí. Takovou ukázkou je třeba gorilí ostrov. Rotterdamská zoo je hodnocena jako jedna nejlepší v Evropě. Součástí je také obří akvárium Oceánium. Další zajímavostí je botanická zahrada Arboretum Trompenburg, která od roku 1958 láká na početnou sbírku různých stromů a dřevin.

    Booking.com Ubytování v Rotterdamu přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář tady. Využitím vyhledávacího formulář Booking.com podpoříte provoz tohoto webu a my pro Vás můžeme připravovat průvodce po dalších místech. Děkujeme za podporu!

    Museum Boijmans Van Beuningen je muzeum obsahující dvě soukromé sbírky milovníků umění – F. J. O. Boijmanse a D. G. van Beuningena. Ti je odkázali městu a dali tím tak vzniknout jedné z nejlepších sbírek umění v Nizozemsku. Nabízí unikátní soubor starých mistrů a pokrývá široké spektrum nizozemského umění od středověku po moderní doby. Za nejvýznamnější obrazy je považována Babylonská věž z 1553 od P. Brueghela, Tizianův Chlapec se psy v krajině a Rubensův Thesis nořící Achilla do řeky Styx, ale i obrazy od H. Bosche. Dalšími rotterdamskými muzei je pak Wereldmuseum Rotterdam, etnografické muzeum založené na konci 19. století, které ukrývá na 1800 etnografických exponátů z různých světových kultur – asijské, oceánské, africké, islámské i americké. Najdete tu také Muzeum fotografií (Fotomuseum).

    Ze zajímavých budov ve městě pak upozorníme na náměstí Grotekerkplein, na kterém se nachází protestantský kostel sv. Vavřince (foto vpravo). Původní kostel z přelomu 15. a 16. století za 2. světové války zažil obrovskou škodu, byl ale dobře zrekonstruován roku 1968. Na náměstí pak najdete také sochu filozofa Erasma Rotterdamského. Za vůbec první mrakodrap v Evropě je považován zdejší secesní dům vysoký 45 metrů, Witte Huis neboli Bílý dům. Pochází z konce 19. století a dnes je národní historickou památkou. Symbolický význam má pak také bronzová socha De Verwoeste Stad, v překladu Zničené město. 6,5 metrů vysokou sochu vytvořil mezi lety 1951 až 1953 bělorusko-francouzský architekt Ossip Zadkine jako symbol srdce Rotterdamu, které bylo během nacistického válečného bombardování ztraceno. V Rotterdamu pak také najdete park miniatur, takové Nizozemsko v miniaturách – Dagje Rotterdam in Miniatuur. Obecně je tahle zábavní atrakce ukazující svět ve zmenšenině v Nizozemsku velmi oblíbená a najdete ji i v jiných městech.

    A na závěr nelze zapomenout na slavný rotterdamský přístav. A je to skutečně obří přístav. On sám a i okolní rotterdamské průmyslové zóny počítají obrat v bilionech eur. Samotný přístav Europoort (tedy v překladu brána do Evropy) je největším kontejnerovým přístavem na světě a táhne se podél říčních břehů v délce 42 kilometrů. Rotterdamský přístav se rozprostírá od centra k pobřeží Severního moře a je rozdělen do devíti částí, hlavní částí je Europoort. V rotterdamském přístavu je provozována celá řada okružních turistických plaveb podél přístavu, při kterých můžete pozorovat rušné zdejší dění a také si prohlédnout obrovskou plochu, na které se přístav rozkládá. Túry se podnikají v různých délkách – za hodinu a půl uvidíte přístavy v centru a při celodenních výletech téměř celý přístav. Počátkem září se tu také konají Světové přístavní dny, při kterých můžete na vodě vidět různé typy plavidel. Pozorovat přístav sami pak můžete z různých míst. Jednou z nich je pláž Hoek von Holland, kde vidíte lodě připlouvat a odplouvat. Mapu dvaceti vyhlídkových míst, které nabízí nejlepší výhled na ruch přístavu, si můžete stáhnout tady, v sekci Photo locations. Podél některých částí přístavu vedou asfaltové cyklostezky vhodné i pro pěší.

    A poslední tip. Jen nedaleko zmiňovaného starého Delfshavenu najdete městečko Schiedam. To láká turisty na tradiční holandské větrné mlýny. Po centru je jich tu rozeseto celkem šest a dosahují výšky kolem 30ti metrů. Tady naše putování po Rotterdamu končí. Věříme, že s naším internetovým průvodcem Cesty po světě prozkoumáte i jiná místa nejen v Nizozemsku, ale také jinde ve světě.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě