Kvarnerský záliv

  Kvarnerský záliv je záliv posetý ostrovy a nabízí nejen historické památky, ale i hory plné jeskyní a roklí, které nabízejí vynikající možnosti turistiky. Nachází se mezi Istrií a Dalmácií, s nimiž můžete poznávání Kvarnerského zálivu spojit. Nelze opomenou ani vynikající zdejší kuchyni nabízející zvěřinu, žabí stehýnka a zdejší sýr skripavac.

  Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Chorvatsku, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv v Chorvatsku. Najdete tam podrobné průvodce i po dalších místech země.

  Chtěli byste vyrazit na dovolenou do Chorvatska, ale netroufáte si na to na vlastní pěst, ať už třeba proto, že neumíte cizí jazyk, nebo prostě jen nemáte zkušenosti s cestováním na vlastní pěst? V tomto případě využijte některý ze zájezdů do Chorvatska, kde se o všechno postará cestovní kancelář.

  Naše putování po Kvarnerském zálivu začneme jeho pevninskou částí, která na jihu přechází v dalmácké pobřeží. Rijeka (foto pod textem) je největší chorvatský přístav pro nákladní dopravu a zároveň třetí největší chorvatské město a také jedno z oblíbených turistických letovisek. Z přístavu jezdí trajekty na ostrovy v Kvarnerském zálivu a do několika chorvatských a italských měst. Každoročně v únoru se tu koná Rijecký karneval plný koncertů, průvodů a pálení Pusta. Je to vůbec jedna z největších karnevalových slavností v celém Chorvatsku, trvá deset dní a každoročně se na něj sjíždí tisíce návštěvníků. Hlavní městskou třídou je Korzo, na které se nachází stará hodinová věž z 15. století v barokním stylu. Ve Starém Městě pak najdete barokní chrám sv. Víta ze 17. století. Můžete navštívit i zdejší Námořní a historické muzeum, které sídlí v budově Místodržitelského paláce z 19. století. V muzeu najdete dobové oděvy, portréty, zbraně a poblíž paláce je i lapidárium se sbírkou náhrobků. Významným poutním místem je kostel Panny Marie Loretánské a františkánský klášter, ve kterém najdete klenotnici, ale také hrobky významných chorvatských osobností. Slušné pláže najdete v Preluku nebo Kostanji. Další praktické informace pro návštěvu Rijeky najdet zde.

  Rijeka co navštívit a vidět v Chorvatsku Rijeka co navštívit a vidět v Chorvatsku

  Významným historickým městem, ve kterém se narodilo několik chorvatských spisovatelů a vznikl zde nejstarší chorvatský tisk psaný hlaholicí, je město Senj. Najdete tu katedrálu z 11. století, staré městské hradby a obrovskou pevnost Kaštel ze 14. století. Na kopci Trbušnjak se tyčí věž Nehaj patřící k pevnosti z 16. století.

  Horský oblouk Gorski Kotar se táhne od slovinských hranic do chorvatského vnitrozemí, kde navazuje na pohoří Velebit. Tento horský hřeben je jedna z nejlepších turistických oblastí v Chorvatsku. Najdete tu vápencové útvary zvané Bijelské a Samarské stěny, jeskyni Vrelo poblíž Fužine, což je 300 metrů dlouhá jeskyně plná stalaktitů a stalagmitů nebo úzkou rokli Vražji Prolaz, což do češtiny lze přeložit jako Ďáblův průchod. Oblíbenou turistickou trasou je výšlap na 1 182 metrů vysokou horu Klek. Její severní stěna je oblíbená u horolezců, jinak se tam můžete dostat po dvou turistických trasách (jedna je dlouhá 2,5 kilometrů a druhá 9,5 kilometrů). O hoře Klek se říká, že se na ní prý slétávají čarodějnice. U města Ogulinu pak najdete Dulinu propast, do které se prý kdysi vrhla dívka, když její milý padl v bitvě. Nejkrásnější zdejší oblastí je Národní park Risnjak, který se nachází na severu pohoří Gorski Kotar. Nejoblíbenějšími zdejšími turistickými trasami jsou výšlapy na dva zdejší vrcholy – Risnjak se svými 1 528 metry a Snježnik s 1 505 metry. Z Risnjaku je úžasný výhled jak na okolní hory, ale také na nedaleký Jadran. Národní park Risnjak je vůbec jedna z nejlepších turistických oblastí Chorvatska, která nabízí nejen skvělé možnosti pěší turistiky, ale i stále ještě nedotčenou divokou přírodu plnou endemitických druhů rostlin a zvířat. Žijí zde také medvědi hnědí, rysi, kamzíci či jeleni. Do parku se platí vstupné a mapy dostanete v infocentru v Crni Lugu, kde je také vstup do parku.


  Ostrovy ležící v Kvarnerském zálivu jsou považovány za nejkrásnější v celém Chorvatsku.Ostrov Cres co navštívit a vidět v Chorvatsku Najdete na nich jak historické památky, tak jedny z nejlepších pláží v Chorvatsku. Druhým největším ostrovem v Jadranu je ostrov Cres (foto v textu a pod ním). Se sousedním ostrovem Lošinje ho spojuje most. Ostrov je s pevninou spojen placeným mostem nebo se sem lze dostat trajekty z istrijského Brestova do zdejší Poroziny. Trajekty jezdí také mezi Cresem a Krkem (Merago a Valbiska). Pobřeží ostrova tvoří krásné útesy, zbytek ostrova pak tvoří pastviny a listnaté lesy. Zdejší obyvatelé se živí kromě cestovního ruchu pěstování vinné révy a oliv, stavbou lodí a rybolovem. Chovají se zde také ovce, jejichž mršiny jsou hlavní potravou zdejších supů bělohlavých. Na ostrově je velmi vysoká koncentrace kempů. Uprostřed ostrova se nachází Vransko jezero, které je přísně chráněné a je známé velmi vysokou čistotou a kvality zdejší vody, která zásobuje ostrovy Cres a Lošinj. Ostrov Cres je u turistů oblíben pro své oblázkové pláže a přírodní krásy. Pláží tu najdete několik - Sveti Ivan u obce Lubenice, pláž u obce Beli aj.

  Ostrov Cres co navštívit a vidět v Chorvatsku Ostrov Cres co navštívit a vidět v Chorvatsku

  Co se týká historických památek, tak ve městě Cres (foto v textu)Ostrov Cres co navštívit a vidět v Chorvatsku je několik kostelů, františkánský klášter ze 14. století a tři dochované historické městské brány. V létě odsud jezdí trajekty do Zadaru a Puly. Město Valun je nalezištěm Valunské desky z 11. století, což je vůbec jeden z nejstarších dochovaných dokumentů psaných v hlaholici v Chorvatsku. Lubenica je malé městečko s dlážděnými ulicemi, pěkným centrem a dobrou pláží. Ve městě Osor již v římských dobách žilo na 20 tisíc obyvatel a až do 15. století to byla hlavní obchodní trasa mezi Dalmácii a severem. Město tak mělo strategický význam. Z architektonických památek tu najdete třeba katedrálu z 15. století nebo biskupský palác.

  Co je ale hlavním lákadlem ostrova Cres, jsou supi bělohlaví. Právě Cres je významným útočištěm těchto obrovských ptáků a zdejší útesy jsou posledním místem v Chorvatsku, kde supi ještě žijí. Na Cresu se nachází dvě ornitologické rezervace, kde tyto ptáky můžete pozorovat. Jedná se o rezervaci Podokladi v Orlec-Koromačno a o rezervaci Kruna v Beli. Součástí rezervace Kruna je také Eko Centra Caput Insulae,Ostrov Lošinj co navštívit a vidět v Chorvatsku což je pak útulek, který pořádá řadu naučných programů věnovaných těmto nádherným ptákům a také pořádá dobrovolnické programy.

  Ostrov Lošinj (foto v textu a pod ním) s hlavním městem Mali Lošinj (foto vpravo) z historických architektonických památek nabízí třeba františkánský klášter z 16. století v Nerezine nebo věž postavenou Benátčany roku 1455 jako obranu před Uskoky, ve které dnes sídlí Městské muzeum. Tu najdete v přístavním městě Veli Lošinj.

  Ostrov Lošinj co navštívit a vidět v Chorvatsku Ostrov Lošinj co navštívit a vidět v Chorvatsku

  Ostrov Rab (foto v textu a pod ním) nabízí velmi úrodnou krajinu.Ostrov Rab co navštívit a vidět v Chorvatsku Zdejší město Rab se pak pyšní velmi pěknou starou čtvrtí se čtyřmi historickými zvonicemi, palácem Dominis s gotickými okny a krásným renesančním portálem nebo nejhezčí budovou ve městě, románskou katedrálou Panny Marie z 12. století. Katedrální muzeum obsahuje stříbrný relikviář, v němž se mají nacházet ostatky sv. Kryštofa, patrona všech cestovatelů. Naproti katedrále je 28 metrů vysoká zvonice ze 13. století o několika patrech, ze které je pěkný výhled na okolí. Ve městě pak najdete i několik dalších kostelů. V zálivu sv. Eufemie najdete pěkný františkánský klášter sv. Eufémie z roku 1446 a v Loparu jsou pak terminály trajektů mířících na ostrov Krk, z Mišnjaku se zas dostanete na ostrov Pag. Na poloostrově Lopar jsou slušné písečné pláže, třeba 1,5 kilometru dlouhá Rajska Plaža, v jejímž okolí se nachází i několik menších samostatných pláží.

  Ostrov Rab co navštívit a vidět v Chorvatsku Ostrov Rab co navštívit a vidět v Chorvatsku Ostrov Rab co navštívit a vidět v Chorvatsku Ostrov Rab co navštívit a vidět v Chorvatsku

  Ostrov Krk (foto pod textem) je největším ostrovem chorvatského Jadranu o rozloze 410 km². S pevninou ho spojuje placený most. Na Krku se také nachází rijecké letiště. Krk je jeden z turisticky nejnavštěvovanějších ostrovů a v létě je narván turisty. Ve staré čtvrti města Krk najdete pěknou románskou katedrálu z 12. století s krásně zdobenými sloupy a mezi kostely pak vyniká neobvyklý kostel sv. Qurinia, který má dvě úrovně – pilíře v dolním patře a v horním oblouky. Ve městě se dále dochovala pěkná zvonice z 16. století, městské hradby, které najdete západně od katedrály a pozůstatky římských lázní. Uprostřed zálivu naproti Punatu je ostrov Košljun, na kterém se nachází františkánský klášter z 16. století. Ten stojí na pozůstatcích staršího benediktinského opatství. Uvnitř se skrývají zajímavé etnografické sbírky a obrovská knihovna se vzácnými svazky. U města Baška je pak pěkná oblázková pláž, 1,8 kilometru dlouhá Vela Plaža a jejím okolí je pak několik menších samostatných pláží.

  Ostrov Krk co navštívit a vidět v Chorvatsku Ostrov Krk co navštívit a vidět v Chorvatsku Ostrov Krk co navštívit a vidět v Chorvatsku Ostrov Krk co navštívit a vidět v Chorvatsku Ostrov Krk co navštívit a vidět v Chorvatsku Ostrov Krk co navštívit a vidět v Chorvatsku

  Autor článku: M. Fikrová, zdroj fotek: pixabay.com