Istrie

    Istrie je klínovitý poloostrov na severozápadě Chorvatska hraničící se Slovinskem.Istrie co navštívit a vidět Skalnatý výběžek do Jaderského moře nabízí významné římské památky i pozůstatky opevněných středověkých měst. Název pochází od ilyrského kmene Histrů, kteří zde žili před příchodem Římanů. V průběhu staletí se zde střídaly další kmeny a národy, ať už Chorvaté či Benátčané. Od 2. poloviny 19. století byla Istrie oblíbeným letoviskem rakousko-uherské smetánky. Na západě ležící města Poreč a Pula nabízejí vůbec jedny z nejvýznamnějších chorvatských architektonických památek. V Poreči je to Eufráziova bazilika zapsaná na seznamu UNESCO pro své výjimečné byzantské mozaiky a v Pule jeden z největších a nejlépe dochovaných římských amfiteátrů na světě. Turistický ruch se soustřeďuje hlavně na pobřeží, nutno si ale přiznat, že istrijské pláže nepatří k těch nejlepším v Chorvatku, většinou totiž bývají betonové. Istrie je známá také pro svou kuchyni, a to hlavně díky zde hojně rostoucím lanýžům nebo třeba divokému chřestu.

    Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Chorvatsku, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv v Chorvatsku. Najdete tam podrobné průvodce i po dalších místech země.


    Pojďme si teď stručně shrnout, co byste v Istrii neměli minout. Na východě je nachází dřívější letovisko oblíbené u rakousko-uherských boháčů, město Opatija. V 15. století zde stávalo benediktinské opatství, v 19. století tady pak bohatý obchodník z Rijeky postavil módní léčebné lázně a tím začala obliba této oblasti u rakouských vyšších tříd. Těmi lázněmi byla dodnes dochovaná Villa Angiolina. Jezdil sem spisovatel Vladimír Nabokov nebo zde rakouský císař Franc Josef dokonce své milence koupil vilu. Památek tady moc není, z benediktinského opatství se dochoval jen kostel sv. Jakuba. Projít se ale můžete po 12 kilometrů dlouhé pobřežní promenádě (foto pod textem), pláže jsou betonové. Kolem letoviska Lovran rostou vavřínové stromy i kaštanovníky, které plodí oblíbené sladké kaštany. Lovran je městem plných barokních a benátských paláců, dochovaly se zde i městské hradby. Nedaleko Lovranu se nachází přírodní park Učka, který nese jméno podle 1400 metrů vysoké hory, na kterou vedou turistické stezky i silnice. To je takový tip na nenáročnou turistiku.

    Opatija promenáda co navštívit a vidět v Chorvatsku Opatija promenáda  co navštívit a vidět v Chorvatsku

    Na jihozápadním pobřeží Istrie se pak nachází vůbec jedno z nejvýznamnějších zdejších měst, Pula (fotky pod textem). Pula byla významnou římskou kolonií v 1. století př. n. l. a nacházejí se v ní jedny z nejvýznamnějších římských památek na světě. Byla postavena na místě ilyrské osady z rozkazu císaře Augusta a postupně se z ní stalo významné obchodní město. V době Rakouska-Uherska byla Pula také významným přístavem. V Pule se dochoval římský amfiteátr (Arena) (fotky pod textem) ze zdejšího vápence, který byl vybudován zhruba ve stejné době jako římské koloseum. Je 132 metrů dlouhý a 105 metrů široký a patří mezi 6 nejlépe dochovaných amfiteátrů na světě. Dodnes se zde konají koncerty. V podzemních průchodech, kterými kdysi gladiátoři kráčeli na smrt, je dnes výstava o produkci vína a olivového oleje v římských dobách. Další významnou římskou památkou je Augustův chrám s typickými korintskými sloupy, ale i nespočet dalších římských architektonických skvostů různě dochovaných – třeba dvě dochované brány (Dvojitá brána, Herkulova brána) nebo oblouk Sergiů (poslední foto pod textem) naproti bráně Porta Aurea z 1. stol. n. l., kterou si nechal vystavět stejnojmenný rod. Ve Starém městě je pak k vidění kostel a klášter sv. Františka (Sv. Franjo) ze 14. století. Pulská pevnost (Kaštel) byla postavena Benátčany v 1. polovině 17. století a inspirována francouzskou vojenskou architekturou. Byla významnou pevností postavenou pro účel ochrany Jadranu. Pod Pulou se také nachází rozsáhlá síť podzemních tunelů, které tu byly vybudovány za účelem ochrany obyvatel před 1. světovou válkou. Dnes je tu ještě asi 10 km tunelů, které dnes fungují jako galerie pro různé fotografie. Podzemní chodby najdete v Zerostrasse. V Pule se každoročně koná významný filmový mezinárodní festival, filmy se promítají na různých místech města (třeba i amfiteátru nebo v pevnosti na kopci). V přístavu je pak poměrně nová zajímavost, svítící jeřáby. Jde o instalaci jeřábů, které v noci září všemi barvami a dominují zdejšímu přístavu.

    Pula co navštívit a vidět Pula Koloseum co navštívit a vidět v Chorvatsku Pula Koloseum  co navštívit a vidět v Chorvatsku Pula Koloseum co navštívit a vidět v Chorvatsku Pula Koloseum  co navštívit a vidět v Chorvatsku

    V Pule je dále akvárium nejen s mořskými želvami. V okolí najdete několik pláží či spíše míst ke koupání, většinou jsou ale skalnaté a pro rodiny s dětmi špatně přístupné. Taková je třeba skalnatá oblast Galebove stijene, která je ale skvělá pro šnorchlování. Pěknou skalnatou pobřežní krajinou je také Sveta Stijena, což je pozůstatek kostela (přesněji jedna zeď, prý postavena uměle pro účely filmování), která je takovým oblíbeným romantickým místem s výhledy na moře. Nedaleko od zdi najdete ještě kaňon se 17 metrů vysokými útesy. Maličkou a většinou narvanou pláží je Havajsko.

    Asi tři kilometry od západního pobřeží Istrie se nachází na 14 malých ostrůvku známých jako Brijunské ostrovy, které vytvářejí Národní park Brijuni. Na ostrovech plných římských a byzantských památek měl své sídlo i maršál Tito, který sem nechal přivést zajímavé druhy zvířat, které dodnes můžete navštívit v rámci zdejší safari – antilopy modré, zebry kapské nebo somálské ovce. Na ostrovy se dostanete z nedalekého přístavu Fažana lodí, přístup na některá místa je omezen, protože se stále jedná o státní rezidenci. Největším ostrovem je Veliki Brijun s rozlohou necelých 6 km². Na ostrovech najdete naučné stezky, zkamenělé stopy dinosaurů (ostrovy Veliki Brijun, Ploče a Vrbanj), v zálivu Dobrika jsou pozůstatky římské vily z 1. st. př. n. l. Najdete tu ale celou spoustu archeologických památek z dob Starověkého Říma a Byzance. Pokud se na ostrovy chystáte vydat, všechny praktické informace se dočtete tady.


    Na západním pobřeží Istrie, na skalnatém výběžku do Jadranu, se nachází další známé istrijské město, Rovinj (foto pod textem). Nejvýznamnějšími památkami města je velký kostel sv. Eufémie z 1. poloviny 18. století, ve kterém se ukrývá sarkofág zasvěcený sv. Eufémii, patronce Rovinje, která byla umučena na začátku 4. století. Nachází se zde kromě sarkofágu také její reliéf a sochy. 16. září každý rok se před kostelem koná procesí, které si tuto patronku připomíná. Ve Starém městě jsou také dochované městské brány a celkově má město zachovalý historický ráz středověkých a renesančních benátských měst. U břehů Rovinje se nachází několik ostrůvků, které tvoří přírodní rezervaci a na pobřeží se nachází také oblázková pláž Zlatni rt (nejedná se o tu nejznámější chorvatskou pláž, ta je na ostrově Brač). Pěkným suvenýrem může být zdejší bylinný digestiv „pelinkovac“.

    Rovinj co navštívit a vidět Rovinj co navštívit a vidět v Chorvatsku Rovinj co navštívit a vidět v Chorvatsku Rovinj  co navštívit a vidět v Chorvatsku

    Asi 40 kilometrů severně nad Rovinjí se nachází město Poreč (foto pod textem), stojící na místě ilyrské osady. Nejvýznamnější památkou města je Eufráziova bazilika z 6. století, která je od roku 1997 zapsána se Seznamu světového dědictví UNESCO. Nechal ji postavit biskup Eufrázius asi na místě dřívějšího oratoria sv. Maura. K vidění je tu atrium s osmibokou křtitelnicí, biskupský palác, mozaiky z 6. století a krásně zdobená kopule s vyobrazením sv. Maura, biskupa Eufrázia i Panny Marie. Dalšími památkami v Poreči jsou římské pozůstatky Jupiterova a Martova chrámu, najdete tu ale také několik středověkých městských věží a bran a opevnění budované mezi 12. a 16. stoletím. Za zmínku pak stojí ještě románský dům ze 13. století na uliči Canonica, vůbec nejstarší dochovaný dům v Poreči. V létě v něm sídlí obchod se suvenýry a etnografická výstava.

    Poreč co navštívit a vidět v Chorvatsku Poreč  co navštívit a vidět v Chorvatsku

    V okolí Poreče najdou spoustu vyžití rodiny s dětmi. Je tu zábavní park plný dinosaurů Dinopark Funtana a vodní park Aquacolors Poreč. Asi nejlepším místem ke koupání je Zelena Laguna a v Nove Vsi můžete navštívit krasovou jeskyni Jama Baredine. Velmi oblíbeným výletem je Limský záliv ležící asi 20 km od Poreče. Výběžek moře zařezávající se do pobřeží v délce 9 km je pěknou pobřežní scenérií. Na konci zálivu najdete ústřícovou farmu, kde se chovají i slávky, které můžete ochutnat v okolních restauracích.


    Stručně ještě nabídneme pár dalších míst Istrie. Ve městečku Pazin se nachází hrad z 16. století stojící na místě staré pevnosti. Tyčí se nad roklí, kterou protéká řeka Pazinčica. Ta v rokli vytváří Pažinskou propast, ke které vede stezka. Kousek od Pazinu také stojí za to vydat se k vodopádu Zarecki Krov. Opevněné středověké město Sveti Poreč pak nabízí třeba baziliku sv. Martina. Další opevněné středověké město tyčící se na kopci, Motuvun, nabízí z městských hradeb nádherný výhled. Městem lanýžů je pak Buzet, ve kterém je k vidění palác Bigatto ze 17. století, zřícenina hradu Petrapilosa a druhý víkend v září se zde každoročně koná festival lanýžů a připravuje se zde obrovská lanýžová omeleta. Jídla z lanýžů v Istrii rozhodně ochutnejte, jsou za poměrně slušné peníze. Oblíbené jsou také třeba dezerty ze sladkých kaštanů. Ještě zmíníme přístav a rybářské centrum Fažana asi 8 km Puly. Okolní kopce jsou porostlé vinicemi, olivovníky i piniovými lesy. V Istrii najdete spoustu malých pobřežních městeček, kde se najíte nebo tu najdete tu kamené/skalnaté/betonové pláže. Hezkými městečky je třeba Umag nebo Medulin.

    Istrie sice není příliš ideální destinace ke koupání kvůli absenci písečných pláží, zato tento skalnatý poloostrov nabízí památky obrovského historického významu, které můžete při Vašem putování Chorvatskem navštívit.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě