Burgundsko - Franche-Comté

    Burgundsko-Franche-Comté je jeden z regionů Francie. Vznikl 1. ledna 2016 sloučením dvou bývalých regionů Burgundsko a Franche-Comté. Správním střediskem regionu je město Dijon. Region leží se na východě Francie, kde hraničí se Švýcarskem.

    Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Francii, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv ve Francii. Najdete tam podrobné průvodce i po jiných místech Francie. Prozkoumávání tohoto regionu můžete spojit i s okolními francouzskými regiony jako třeba Grand Est, Ile-de-France, ve kterém se nachází i hlavní město Paříž nebo region Centre-Val de Loire, který se pyšní těmi nejkrásnějšími francouzskými zámky.

    Burgundsko vděčí za své jméno kmenům germánských Burgundů. Burgundské vévodství dosáhlo svého vrcholu ve 14. a 15. století, kdy bylo jedním z nejbohatších a nejmocnějších evropských států. Tou dobou Burgundsko soupeřilo s Francií, právě Burgunďané vydali Angličanům francouzskou národní hrdinku Johanku z Arku, hrdinku stoleté války. Roku 1477 se Burgundsko stalo součástí Francie.


    Hlavní město regionu, Dijon, má asi 150 tisíc obyvatel a je půvabným provinčním městem. Láká na středověké i renesanční budovy i živé centrum. Ve středověku bylo město sídlem mocných burgundských vévodů. Ti sem zvali významné malíře či sochaře z okolních zemí a Dijon se stal jedním z nejvýznamnějších center evropského umění. Je to důležité středisko obchodu a průmyslu i dopravní uzel. Je sídlem arcibiskupství a univerzity. Je střediskem burgundské vinařské oblasti a obchodu s vínem, nejznámějším dijonským produktem je známá zdejší dijonská hořčice. Každým rokem na začátku září probíhá v Dijonu vinobraní, kterého se účastní různé folklorní soubory z celé Evropy včetně zastoupení z Moravy.

    Hlavní dijonskou ulicí a nákupní tepnou je Rue de la Liberté. Burgundsko Dijon Palác burgundských vévodů co navštívit a vidět Z půvabných středověkých budov jmenujme hlavně Palác burgundských vévodů a stavů (Palais des Ducs et des États de Bourgogne) (foto vpravo v odstavci). Právě v něm sídlili mocní burgundští vévodové. Nachází se ve Starém Městě. V 17. a 18. století dostal neoklasicistní podobu a fungoval jako sídlo generálních stavů. Budovu najdete na náměstí place de la Libération. Na náměstí najdete také budovu radnice (Hotel de Ville), na rue de la Liberté je pak monumentální mramorové schodiště s pozlaceným zábradlím Escalier Gabriel z 1. poloviny 18. století. Věž Tour de Bar ze 14. století bývala žalářem, druhou zajímavou věží je Tour Philippe le Bon z 15. století, ze které je pěkný výhled. Pěkné dijonské paláce pak najdete v ulicích rue Verrerie nebo rue Vannerie či rue des Forges, upozorníme na paláce Maison des Cariatides ze začátku 17. století, Hotel Aubriot z 13. století, Maison Maillard nebo Hotel Chambellan ze 17. století. V Dijonu samozřejmě najdete i celou řadu kostelů, jmenujme třeba Église Notre Dame z 1. poloviny 13. století s hodinami Horloge a Jacquemart ze 14. století, které byly válečnou kořistí z Flander. Kousek od kostela je na ulici rue de la Chouette vytesané do rohu kaple sovička (naproti č. 24). Říká se o ní, že kdo ji pohladí, přinese mu moudrost a splní jeho přání. Váže se k ní ale i celá řada jiných legend. V Dijonu najdete také několik muzeí: za všechny Muzeum výtvarných umění, sbírka obrazů či Rudeovy sochy v Salle des Gardes, Archeologické muzeum a Muzeum burgundského života v cisterciáckém klášteře ze 17. století.

    Krátkou zastávku uděláme v cisterciáckém opatství Abbaye de Citeaux, založeném v 11. století. Mniši tu stále žijí. Klášter lze navštívit v rámci prohlídek.

    Cote-d´Or neboli Zlaté úbočí je proslulou burgundskou vinařskou oblastí, která se táhne od hlavního města Dijon až k městu Beaune. Zdejší svahy jsou poseté vinicemi a táhnou se ve vzdálenosti asi 60 km od Dijonu. Zdejší oblast produkuje robustní těžká a skutečně vynikající červená vína, v jižní části se pak vyrábějí i bílá vína. Vesnice v okolí pak nabízejí řadu ochutnávek, lze navštívit celou řadu vinařství, která sídlí v malých zámcích (chateau) a vína tu lze samozřejmě koupit. I tahle oblast Francie nabízí svou vinařskou stezku, která vás provede po těch nejvýznamnějších vinařských vesnicích Burgundska.Burgundsko Dijon Palác burgundských vévodů co navštívit a vidět Vinařská stezka Route des Grands Crus se táhne po celé Francii a v Burgundsku vás proveze vesnicemi Chambertin, Chambolle, Chassagne, další vinařství se nacházejí mezi vesnicemi Gevrey-Chambertin a Vosne-Romanée. Poslední zmiňovaná vesnice je známá vínem Romanée Conti, které je nejproslulejším burgundským vínem a zároveň tím nejdražším. Lahve se prodávají za ceny přesahující několik tisíc amerických dolarů. Ve vesničce Vougeot je impozantní zámek, z vesničky St-Romain si můžete udělat pěknou procházku mezi vinicemi, pastvinami i skálami, turistický okruh se jmenuje Sentier des Roches a vede po hřebeni skal. Od vesničky Orches můžete vyrazit k hradu z 15. století, Chateau de La Rochepot (foto v odstavci).

    Burgundsko víno vinice co navštívit a vidět Burgundsko víno vinice co navštívit a vidět

    Další zastávku můžete udělat v Beaune. I tohle město je spojeno s burgundským vínem a nabízí řadu možností ochutnat. Za centrum města platí Staré Město obehnané hradbami. V Beaune najdete proslulý gotický špitál a chudobinec Hotel-Dieu des Hospices de Beaune (foto pod odstavcem) založený v 1. polovině 15. století, který sloužil jako nemocnice až do roku 1971. Je typickou ukázkou burgundské architektury 15. století. Střechu zdobí několik věžiček, zajímavý je i zdejší interiér. Jeho dominantou je Grande Salle s valenou klenbou, lékárna z 18. století vybavená vším možným, dále pak zdejší kuchyně a obraz Poslední soud od vlámského malíře Rogera van der Weydena. Špitál je hlavní atrakcí města. V Beaune je ještě hezký portál baziliky Collégiale Notre Dame, která v období od 11. do 15. století bývala součástí kláštera v Cluny. Krom toho se tu můžete projít po hradbách s osmi baštami či obdivovat několik historických domů. A kde ochutnat víno? Největšími sklepy v Burgundsku jsou Patriarche Pére et Fils, hodinové prohlídky nabízí Marché aux Vins a většina místních vína nakupuje v Cellier de la Vieille Grande. Prohlédnout si můžete také výrobnu proslulé dijonské hořčice La Moutarderie Fallot, ve které je i muzeum hořčice.

    Burgundsko Beaune Hotel-Dieu des Hospices de Beaune co navštívit a vidět Burgundsko Beaune Hotel-Dieu des Hospices de Beaune co navštívit a vidět Burgundsko Beaune Hotel-Dieu des Hospices de Beaune co navštívit a vidět Burgundsko Beaune Hotel-Dieu des Hospices de Beaune co navštívit a vidět

    Další zastavení uděláme v Semur-en-Auxois (foto v textu), městečku střeženém čtyřmi baštami ze 13. a 14. století.Burgundsko Semur en auxois co navštívit a vidět Jsou tu také dvě středověké brány – Porte Sauvigne a Porte Guillier, první z 15., druhá ze 13. století. Z opevnění je krásný výhled. Město v minulosti bývalo významným náboženským střediskem s šesti kláštery, tuto dobu pamatuje zdejší Staré Město. V prodejně cukrovinek na rue Buffon prodávají bonbony semurettes z hořké čokolády, které jsou zdejší specialitou už od roku 1904. Další zastávkou může být cisterciácký klášter Abbaye de Fontenay z 12. století, který je zapsán na seznamu UNESCO. Založil ho Bernardem z Clairvaux. Prohlídky s průvodcem probíhají každou hodinu, uvidíte románský kostel, dormitář s klenbou, zahrady i kovárnu. U městečka Saint-Germain-Source-Seine se nachází pramen řeky Seiny, krytý umělou jeskyní.

    Další zastávka může být v Chatillon-sur-Seine, vesničce proslulé tzv. Pokladem z Vix. To byla sbírka keltských, etruských a řeckých předmětů z 6. st. př. n. l., které vystavuje Musée du Pays Chatillonnais. Muzeum se nachází v klášteře Abbaye Notre Dame. Ve městě je několik historických věží (třeba Tour de Gissey), v okolí jsou pak další burgundské vinice. Vyrábí se tu třeba šumivé víno Crémant de Bourgogne, okolím vede další vinařská stezka – Route du Crémant.

    Když už jsme u těch delikates zmínili vynikající burgundské víno, dijonskou hořčici i bonbony semurettes, abychom byli kompletní, nesmíme zapomenout za burgundské hlemýždě. Tradiční burgundskou delikatesu podávanou s máslem, česnekem, bylinkami a chlebem. Vzhledem k tomu, že zdejší hlemýždi byli téměř vyhubeni, dovážejí se sem z Turecka a jiných zemí.

    Auxerre (foto v odstavci a pod ním) je městečkem o asi 37 tisících obyvatelích a je říčním přístavem.Burgundsko Auxerre co navštívit a vidět Na kopci nad řekou Yonne se nachází zdejší Staré město s úzkými uličkami a historickými domky, hlavní centrum města je mezi ulicemi rue de Paris a rue du Temple. Ve městě upozorníme na klášter Abbaye St-Germain na místě dřívější baziliky, která vznikla na hrobě sv. Germána. Místo bývalo ve středověku oblíbeným místem poutníků. V klášteře je krypta s ostatky s sv. Germána, biskupa z 5. století, dále je v něm Muzeum umění a dějin. Dominantou města je pak katedrála St-Étienne s 68 metrů vysokou zvonicí, kryptou se zajímavými freskami a klenotnicí. Od června do září se večer v katedrále pořádá zvuková a světelná show. Ve městě pak ještě upozorníme na hodinovou věž Tou de l´Horloge z 15. století, která bývala součástí městského opevnění.

    Burgundsko Auxerre co navštívit a vidět Burgundsko Auxerre co navštívit a vidět

    V nedaleké vesničce Chablis se pak vyrábí bílé víno, pro Burgundsko spíše netypické. Zakoupit tu můžete značky jako Blanchot, Bougros, Les Clos nebo Grenouilles. Ve vesničce jsou k vidění kostely, synagoga, sklepení Petit Pontigny, které ve 12. století mniši používali ke kvašení vína. Můžete se také vydat po okolních vinařských stezkách do dalších vesniček – Courgis, Chichée, Chemilly – všude můžete ochutnat víno. Zajímavou zastávkou můžete být také středověké staveniště Chantier Médieval de Guédelon (foto pod odstavcem). Ve 13. století tady jeden šlechtic rozhodl, že vybuduje hrad... a pak jako by se zastavil čas a vše tu tak v té podobě můžete dodnes vidět. Prostě takové historické staveniště. Nabízejí se prohlídky s průvodcem.Burgundsko Avallon co navštívit a vidět U vesnice Pontigny je pak další zdejší cisterciácký klášter, Abbatiale z 12. století. Další zajímavostí v Pontigny je přírodní pramen Fosse Dionne, pro Kelty kdysi posvátný, který prýští rychlostí 200 litrů za sekundu. Podle pověsti se prý na jeho dně skrývá had. Kolem nádrže stojí prádelny z 18. století a staré domy. Ve vesničce Tonnerre najdete také jeden historický špitál, Hotel-Dieu z konce 13. století. Založila ho Markéta Burgundská a můžete tu vidět nemocniční sál s valenou klenbou nebo Markétinu hrobku. V okolí jsou pak ještě dva zámečky – Chateau de Tanlay ve francouzském renesančním slohu ze 17. století obehnaný vodním příkopem a Chateau d´Ancy-le-Franc z 16. století v italském renesančním stylu. Jeho součástí jsou obrovské stáje a park. Pěknou středověkou vesničkou je také Noyers-sur-Serein s kamennými hradbami, historickými domy a dlážděnými uličkami z 15. a 16. století. V okolí vesničky je několik značených tras – třeba stezka kolem hradeb nebo stezka Balade du Chateau ke zřícenině hradu kousek od vesnice. Avallon (foto vpravo v textu) je další zastávkou v našem itineráři. Kdysi se jednalo o strategické opevněné město. Samozřejmě, že místní tvrdí, že se jedná o onen ostrov z legendy o králi Artušovi, na kterém by měl Artuš odpočívat. Více je však legendární Avalon spojován s britským Glastonbury, které působí přece jen o něco tajemněji, než tenhle francouzský Avallon. Najdete tu hodinovou věž, Avalonské muzeum, kostel, městské brány i Muzeum kostýmů v loveckém zámečku ze 17. století.

    Burgundsko historické staveniště Guedelon co navštívit a vidět Burgundsko historické staveniště Guedelon co navštívit a vidět

    Přesto, že vesnička Vézelay má jen asi 500 obyvatel, je narvaná turisty. Je považována za vstupní bránu do úžasného přírodního parku du Morvan a zároveň je sama o sobě zapsána na seznamu UNESCO. Jedná se o architektonický klenot stojící na skalnatém výběžku se středověkou bazilikou, v okolí je spousta vinic, polí a pastvin. Jako byste se ocitli v minulosti. Zdejší benediktinský klášter byl v raném středověku důležitým poutním místem díky ostatkům sv. Máří Magdalény. Ty najdete ve zdejší bazilice Ste-Madeleine, jejíž původ sahá až do 9. století, dnešní podoba je ale výsledkem rozsáhlé rekonstrukce v 19. století poté, co ji dávno zničili hugenoti. Pod příčnou lodí je krypta z poloviny 12. století s relikviářem, který ukrývá kost Maří Magdalény. Z parku za bazilikou je pěkný výhled na okolní vesnice a cesta odsud vede ke hřbitovu, doporučujeme také procházku po zdejších hradbách. V domě slavného spisovatele Romaina Rollanda sídlí muzeum vystavující obrazy nebo plastiky Kandinského, Légera či Picassa (Musée Zervos).

    Vesnice Vézelay je vstupní branou do skvostného přírodního parku – Parc Naturel Régional du Morvan. Je to vynikající destinace pro outdoorové aktivity – v parku najdete stovky kilometrů značených stezek, v turistickém centrum Morvan ve vesnici St-Brisson dostanete mapu turistických i cyklistických stezek. Můžete tu také lézt po skalách, rybařit na zdejších jezerech, ale taky raftovat na zdejších řekách Chalaux nebo Yonne. V nedalekém městečku Bibracte je pak Muzeum keltské civilizace.


    Ještě upozorníme na pěknou katedrálu sv. Štěpána v městečku Sens. Jedná se o vůbec jednu z prvních gotických katedrál, pochází z 12. století. V sousedství katedrály pak najdete ještě Arcibiskupský palác, který je dnes muzeem středověkého umění.

    A pokračujeme do městečka Autun, které v minulosti bývalo jedním z nejvýznamnějších měst římské Galie a na toto období tu najdete celou řadu památek. Najdete tu třeba městské brány Porte d´Arroux a Porte St-André, ruiny římského divadla pro 16 tisíc diváků nebo galorománskou pyramidu Pierre de Couhard. Ve zdejším Starém Městě jsou pěkné historické budovy – většinou kostely – třeba katedrála St-Lazare z 12. století. Udělejte si procházku podél městských hradeb.


    Jedním z významných průmyslových měst je Le Creusot, které je takovou ukázkou dějin průmyslu a je to tak zastávka spíše pro milovníky techniky a průmyslu. Byl tu vynalezen první buchar (pro laiky: tvářecí stroj využívající kinetické energie pohyblivé části zvané beran k tváření materiálu rázem – věřím, že teď už je vám to jasnější) a ten největší parní buchar na světě z roku 1876 najdete u vjezdu do města. Dějiny zdejších významných Schneiderových oceláren zas vypráví muzeum v zámku Chateau de la Verrerie. V muzeu jsou také modely parních lokomotiv. Naproti muzeu je Académie Francois Bourdon, která vystavuje výrobky sousední ocelárny – lokomotivy, mosty i námořní lodě.

    Rozhodně jednou z nejvýznamnějších atrakcí v Burgundsku, je město Cluny. Město vyrostlo kolem kdysi slavného benediktinského opatství (foto pod odstavcem), založeného roku 910 vévodou Vilémem Akvitánským, které bylo ve středověku jedním z nejslavnějších křesťanských center a poutním místem. Vrchol jeho slávy spadá do 10. až 12. století. Vévoda daroval klášteru rozsáhlé území, které zcela vyňal ze své a jakékoli světské pravomoci. Ustanovil prvního opata Berna, ale dal mnichům právo svobodné volby dalších opatů. Cluny se tak stalo autonomním a bylo podřízeno pouze papeži. To byla významná novinka, která se rychle rozšířila a počátkem 12. století patřilo ke clunyjskému hnutí přes 1200 klášterů s 20 tisíci mnichy po celé západní Evropě. Ze středověkého kláštera, postaveného v letech 1120 až 1122, nezbylo nic. V parku se zachovala velká dvoupatrová sýpka ze 13. století a mlýnská věž (Tour du moulin). Dnešní park obepíná středověká hradba s několika věžemi. V podzemí se zachoval vodní kanál, který sloužil k dopravě obilí a k pohonu mlýna. Pěkný je ale zdejší opatský kostel Église Abbatiale, je tu také osmiboká zvonice Clocher de l´Eau Bénite a hodinová věž. Prohlídka začíná ve zdejším muzeu, kde je k vidění model clunského opatství, dále se dostanete do zdejší technické vysoké školy s křížovou chodbou z 18. století. Vylézt můžete také na Sýrovou věž (Tour des Fromages – dozrávaly tu sýry). Krom toho tu jsou ještě další dva kostely.

    Burgundsko historické staveniště Guedelon co navštívit a vidět Burgundsko historické staveniště Guedelon co navštívit a vidět

    V Haras National se chovají jedny z nejkrásnějších plnokrevníků, poníků a tahounů ve Francii a lze ho také navštívit v rámci prohlídek s průvodcem. Hřebčín založil roku 1806 Napoleon. Kousek za městem je pak velmi oblíbená cyklistická nebo turistická stezka Voie Verte, která vede z Cluny do Givry. Na kolo či brusle ideální. Zastávku můžete udělat na zámečku Chateau de Cormatin s interiéry ze 17. století a francouzským parkem a také v Tournusu, kde je románský opatský kostel z 10. až 12. století Abbatiale St-Philibert s velmi vzácnou mozaikou. V okolí jsou další vinařské oblasti – název vesnic Chardonnay nebo Beaujolais jsou toho jasným důkazem. Vinařské oblasti jsou i kolem města Macon. Zastavte se také v La Charité-sur-Loire, kde je další opatství patřící kdysi pod komplex v Cluny. Zdejší románské opatství pochází z 11. století a je pěknou ukázkou burgundského románského stavebního slohu. Klášterní kostel Sainte-Croix-Notre-Dame je zapsán na seznamu UNESCO jako jeden z kostelů podél svatojakubské cesty do Santiaga de Compostela.Burgundsko hrad Saint Fargeau co navštívit a vidět Ještě zmíníme zámek Chateau Saint-Fargeau (foto v textu), renesanční zámek ze 17. století. Na jeho místě ale stával lovecký zámeček už od 10. století postavený pro biskupa z Auxerre. Později vystřídal několik majitelů a byl několikrát zrekonstruován. Zastavit se můžete v historickém městečku Chalon-sur-Saône, které má pěkné zachovalé středověké centrum s řadou měšťanských hrázděných domů a gotickou katedrálu sv. Vincenta vystavovanou od 11. do 16. století. Další zastávku můžete udělat v Paray-le-Monial, kde býval benediktinský klášter. Dominantou městečka je skutečně velkolepý kostel Sacré-Coeur , který býval součástí kláštera a jeho stavba probíhala od 11. do začátku 14. století. Údajně by měl být menší replikou zbořeného opatského kláštera v nedalekém Cluny. Ve městečku najdete i několik historických domů nebo zbytek městského kostela Tour Saint-Jacques.

    Franche-Comté je nepříliš známým regionem Francie. Cestuje se sem především za pěknou přírodou plnou jezer, luk, podzemních jeskyň a řek. Krajina je většinou hornatá, nachází se zde pohoří Jura a Vogézy, které nabízejí i možnosti lyžování, hlavně běžkování. Hlavním městem je Besancon.

    V gastronomi je zdejší oblast známá výrobou vína a sýrů. Sýr Comté z kravského mléka je vynikající buď samotný, ale i na výrobu fondue nebo raclette. Stejně vynikající je i sýr Morbier , který se používá k výrobě řady vynikajících pokrmů. Vyrábí se zde i jiné druhy sýrů, třeba tekutý sýr Cancoillotte . Výrobu zdejších sýrů můžete navštívit v řadě mlékáren a sýráren, kde si tyto sýry můžete samozřejmě také zakoupit. Vynikající jsou i klobásky Morteau nebo Montbéliard . Pro tuto oblast je typické hlavně drůbeží maso. Od 17. století se zde konají známé drůbeží trhy, hlavně v okolí města Bourg-en-Bresse. Kuřata z oblasti Breste patří k nejlepším na světě a jsou tak opatřeny i ochrannou známkou. Oblíbená jsou i zdejší vína, vyrábí se zde červená i bílá. Ta červená v údolí řeky Rhôny, která zaujímala významné místo v obchodu s vínem již za dob Římanů. Vína z této oblasti jsou např. Hermitage, St. Joseph, Cotes du Rhone či Chateauneuf-du-Pape. Oblíbená jsou i bílá a tzv. žlutá vína, která získávají zlatavou barvu díky speciální výrobě. Za zmínku pak dále stojí i pálenka Eau de vie.

    Jura (foto pod odstavcem) je francouzské pohoří o délce 360 km, které se rozprostírá od Rýna po Rhônu, při francouzsko-švýcarských hranicích. Ačkoliv je to příjemná horská krajinka, moc turistů tu nepotkáte. A tak je to skvělé místo hlavně pro milovníky klidnějších přírodních koutů. Mimo jiné je to také jedna z nejlepších francouzských oblastí pro běžkování, celé pohoří je poseto skiareály. Oblast je také známá broušením drahých kamenů, produkcí žlutého vína, sýra a klobásy zvané Jésus.

    Burgundsko Jura co navštívit a vidět Burgundsko Jura co navštívit a vidět Burgundsko Jura co navštívit a vidět Burgundsko Jura co navštívit a vidět

    Leží tady i hlavní město bývalého regionu Franche-Comté, Besancon. Historickou částí města je zdejší Staré Město a hlavní promenáda Grande rue. Hlavní turistickou atrakcí je pak zdejší citadela (foto pod odstavcem) zapsaná na seznam UNESCO. Byla součástí Vaubanova opevnění z přelomu 17. a 18. století, které se rozkládá ve formě různých pevností a opevnění po rozsáhlém francouzském území. K citadele si udělejte 15minutový výšlap od římského vítězného oblouku Porte Noire z 2. století. V citadele se nachází tři muzea: Muzeum místních dějin (Musée Comtois),Burgundsko Besancon co navštívit a vidětBurgundsko Besancon co navštívit a vidět dále Musée d´Histoire Naturelle věnující se přírodě a Musée de la Résistance et de la Déportation mapující vzestup fašismu a francouzský odboj. Je tu také insektárium věnující se rybám, hmyzu a jiným tvorům, vstupné do citadely pokrývá všechna muzea. Zdejší katedrála St-Jean nabízí orloj z 18. století, který je jednou z ukázek zdejšího hodinářství, které se tu rozvíjelo od 17. století. Orloj je skutečně skvostný, má 30 tisíc pohyblivých částí a ukazuje čas na 16 místech světa, příliv v osmi francouzských přístavech, východ a západ slunce nebo třeba pohyb planet. Z historických budov pak zmíníme ještě palác Granvelle, pěkná je i zdejší synagoga. Ve městě se také narodil slavný francouzský romantický spisovatel Victor Hugo, autor Chrámu Matky Boží v Paříži. Na Grande rue je jeho rodný dům (foto v odstavci), ve kterém můžete vidět některé artefakty vztahující se k tomuto autorovi.

    Burgundsko Besancon Citadela UNESCO co navštívit a vidět Burgundsko Besancon Citadela UNESCO co navštívit a vidět

    Asi 30 km od Besanconu se v městečku Arc-et-Senans nachází Královský solivar (Saline Royale) z 18. století, který je ukázkou industriálního plánování. Dnes je na seznamu UNESCO. Fungoval tak, že sem byla přiváděna slaná voda ze Salins-les-Bains, tady se vařila v obřích hrncích a sůl, která vznikla vypařením, se sbírala. V Salins-les-Bains jsou solné doly zapsané také v UNESCO, nabízející k vidění ohromné podzemní prostory a také je to oblíbené lázeňské letovisko pro své solné termální lázně.

    Ve městě Dole se narodil slavný biolog, objevitel pasterizace a očkování proti vzteklině, Louis Pasteur. Je tu tak jeho rodný dům (La Maison Natale de Pasteur), který je dnes muzeem věnovaným tomuto vědci. Později se rodina Pasteurů přestěhovala z Dole do nedalekého Arbois (foto v odstavci),Burgundsko Arbois co navštívit a vidět kde je k vidění Pasteurova laboratoř a pracovna (La Maison de Louis Pasteur). Dům má stále původní zařízení z 19. století. Arbois je zároveň hlavním městem jurského žlutého vína (vin jaune), které je proslulé hlavně svým stárnutím. Kvalitnější druhy totiž bývají starší než sto let. Ve městě je muzeum tohoto vína a také tu vedou stezky vinicemi – Chemin des Vignes v délce 2,5 km, 8 km dlouhá Circuit des Vignes a horská Circuit du Pupillon v délce 13 km vedoucí do proslulé vinařské vesnice Pupillon se žlutými domy. Trasy jsou vhodné pro kolaře i pro pěší. Vesnička Poligny je zas známá produkcí sýra Comté, ten jediný originální musí nést označení AOC. Je tu Maison du Comté, kde se poučíte o výrobě tohohle sýra. Kousek od vesničky Baume-les-Messieurs leží opuštěné benediktinské opatství Abbaye Impériale a také jeskyně Grottes de Baume. Nedaleko je také jezerní oblast Région des Lacs s vodopády Cascades du Hérisson.

    Dalším městem v Juře je Belfort, ve kterém se vyrábí vysokorychlostní vlaky TGV. V Belfortu leží další z Vaubanových citadel. Součástí je historické muzeum a také 11metrový lev z pískovce (1. foto pod odstavcem), dílo sochaře Bartholdiho, autora sochy Svobody. Připomíná odpor Belfortu proti Prusům v letech 1870-71. Kousek odsud v Sochaux je zajímavé automobilové muzeum – Musée de l´Aventure Peugeot, které má řadu exemplářů vozů Peugeot z poslední 100 let a je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí Franche-Comté. Ve Vogezách asi 20 km odsud pak oblast kolem Massif du Ballon d´Alsace nabízí skvělé podmínky pro oudoorové aktivity. V Ronchampu se zas nachází kaple Notre Dame du Haut (2. foto pod odstavcem) postavená Le Corbusierem, jedním z největších moderních architektů 20. století. Kaple byla postavena v 50. letech 20. století a je považována za mistrovská díla architektury 20. století a v souvislosti s tím je zapsána na seznamu UNESCO. Míří sem nejen poutníci, ale i milovníci architektury.

    Burgundsko Belfort lerv co navštívit a vidět Burgundsko kaple Ronchamp co navštívit a vidět

    Francouzská Jura je nejlepší francouzskou destinací pro běžkování. Za nejlepší běžkařský areál v oblasti je považován Métabief Mont d´Or. Lanovka vás tady vyveze na vrchol Mont d´Or neboli Zlatou horu ve výšce 1 463 metrů, odkud je krásný výhled na Ženevské jezero, Matterhorn i Mont Blanc. V sýrárně Fromagerie du Mont d´Or se vyrábí proslulý zdejší sýr Vacherin Mont d´Or, ale také sýry Comté nebo Morbier. Výrobu tu můžete vidět kolem deváté hodiny ranní. Nedaleko odsud je pak dramaticky vypadající hrad Chateau de Joux. Cílem hradu bylo střežení přístupové cesty ze Švýcarska do Francie. Dnes je v něm muzeum historických zbraní. Hrad lze navštívit v rámci prohlídek s průvodcem. Přírodním parkem, který vám nejlépe demonstruje krásy jurské krajiny, je Parc Naturel Régional du Haut-Jura. Táhne se od Chapelle-des-Bois k Ženevskému jezeru. Největším městem parku je St-Claude známé brusírnami drahých kamenů, které jsou ale veřejnosti nepřístupné. Ve vesničce Moirans-en-Potagne je Muzeum hraček. Ještě upozorníme na skiareál Les Rousses, v zimě vhodný na lyže, v létě na turistiku. Krásné výhledy se vám naskytnou, když vyrazíte lanovkou na horu Mont Rond vysokou 1 533 metrů v lyžařském areálu Mijoux. Uvidíte odsud třeba Ženevské jezero v pozadí s Mont Blancem. Pěknými jeskyněmi jsou Grottes d´ Osselle, hezké je i středověké město Montbeliard.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě