Nice

  Nice je proslulé letovisko na pobřeží Středozemního moře, kterému se někdy také říká hlavní město Azurového pobřeží. Přímořské letovisko obklopené skalnatými kopci láká na tyrkysové moře, ale i zajímavé architektonické památky, a to vše jen v hodinové vzdálenosti od Alp. Město o asi 350 tisících obyvatelích každý rok přivítá přes 4 miliony turistů z celého světa a na davech zdejších turistů hlavně v letních měsících je to skutečně znát.

  co navštívit a vidět v Nice

  Nice založili Řekové ve 4. st. př. n. l., následovali je Římané. V 10. století tu vládla provensálská hrabata, od 14. století pak Savojští, a Nice tak bylo součástí Savojska. Součástí Francie se stalo roku 1860, kdy Napoleon III. uzavřel se savojským vévodou a sardinským králem Viktorem Emanuelem II. Turínskou dohodu. Vyhlášeným letoviskem je město již od 19. století, kdy sem za odpočinkem mířili příslušníci vyšších společenských vrstev. Pobývala tu i britská královna Viktorie, ale i anglická šlechta či členové jiných evropských královských rodin. Ve 20. století tu také proslula umělecká scéna, zahrnující snad všechny moderní umělecké směry.

  Místní kulinářskou specialitou je La Socca, placka z cizrnové mouky, oleje, vody a soli, která se podává roztrhaná na malé kousky a dochucená pepřem. Další pochoutku představuje Pissaladiére neboli koláč s cibulí a ančovičkami.

  A co v Nice vidět? Před průzkumem města se vám bude hodit nahlédnout do turistické mapy. Nejstarší a nejzajímavější část města, Vieux Nice neboli Staré Město,co navštívit a vidět v Nice - přístav, trajekty na Korsiku z Nice se nachází pod vrchem Montee (Colline) du Chateau (Zámecký vrch). Na skalnatém vrchu vysokém 92 metrů leží park, ze kterého je pěkný výhled na Staré Město, pobřežní promenádu s pláží i moře. Kopec je pojmenován po hradu, který tu stával ve 12. století, ale na začátku 18. století ho zničil Ludvík XIV. Na kopec se dostanete placeným výtahem nebo po schodech z rue Rossetti či po montée Lesage. Zámecký vrch je nejvýraznější dominantou zdejšího panoramatu. Ze Zámeckého vrchu lze dohlédnout až k rušnému přístavu (foto vpravo) v Nice, ze kterého odplouvají nejlevnější a nejrychlejší trajekty na Korsiku, které provozují Direcct Ferries, Aferry.com a jiné společnosti.

  NÁŠ TIP: Akční letenky do Nice právě nabízí Pelikán!

  co navštívit a vidět v Nice - kostel Sainte Reparte Staré Město tvoří síť poměrně úzkých uliček s několika náměstími. Hlavní tepnou Starého Města je ulice la rue Droite. K největším zdejším náměstím pak patří náměstí Place du Palais de Justice a Place Rossetti. Právě na náměstí Rossetti ve středu Starého Města najdete barokní katedrálu Sainte-Réparate (foto vpravo) ze 17. století. Je tu ale i několik dalších kostelů. Na rue Benoit Bunico je nejstarší židovské ghetto ve městě, Židé tu za zamčenými branami žili od roku 1430. Na Cours Saleya se koná jeden z místních trhů a nakoupíte tu třeba různé umělecké výrobky. Hlavní nákupní třídou je rue des Antibes, luxusní a předraženou třídou pak Boulevard de la Croisette.

  Podél zdejšího zálivu se táhne v délce asi 7 km slavná Promenade des Anglais neboli Anglická promenáda (foto vpravo a pod textem). Rušná a živá promenáda, která obtáčí záliv, je hlavní orientační osou města. Téhle proslulé třídě se také někdy říká Champs Elysées Středomoří. Táhne se téměř od letiště a končí přímo pod Zámeckým vrchem. Nejvýznamnější budovou na promenádě je Opéra de Nice (3. foto pod odstavcem) z konce 19. století. co navštívit a vidět v Nice anglická promenáda Další pozoruhodnou stavbou je luxusní hotel Negresco (4. foto pod odstavcem), další výrazný architektonický skvost, který vás při procházce po promenádě zaujme. Promenáda vede podél oblázkové pláže, která je obléhána turisty. Protože Anglická promenáda se nachází jen v docházkové vzdálenosti od mezinárodní letiště, při odpočinku na pláži tak bude svědky čilého ruchu letadel, které v Nice přistávají a odlétají z něho velmi často. Pro ty, kteří rádi sledují letadla, je tahle pláž doslova rájem. Druhou výhodou umístění městské pláže a promenády u letiště je to, že vylezete z letiště a jste vlastně hned na hlavní turistické atrakci města. A to se vám stane opravdu jen na velmi málo místech na světě. Projít se tak můžete od letiště po promenádě až k Zámeckému vrchu a při tom se vykoupat v tyrkysovém Středozemním moři. Některé části pláže jsou ale soukromé a patří k hotelům na promenádě. Další pláže se pak nacházejí v obcích přílehajícícm k Nice a je třeba se k nim vydat autem.

  co navštívit a vidět v Nice Anglická promenáda co navštívit a vidět v Nice Anglická promenáda co navštívit a vidět v Nice Opera co navštívit a vidět v Nice hotel Negresco

  co navštívit a vidět v Nice Place Massena Hlavní nádraží Nice (Nice Ville Gare) propojuje se Starým Městem 1,5 km dlouhá třída Avenue Jean Medecine, která končí na největším náměstí v centru města Place Masséna (foto vpravo). Na třídě najdete obrovské nákupní středisko o čtyřech patrech. Na náměstí Masséna zas najdete řadu neoklasicistních budov ze začátku 19. století. Kousek odsud je pak zahrada Alberta I. s fontánami. Z druhé strany se na náměstí můžete dostat přes rušnou parkovou promenádu Promenade du Paillon s mlhovištěm a hřištěm pro děti.

  Booking.com Ubytování v Nice přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.

  Ve městě je také několik muzeí. Prvním je Muzeum moderního a současného umění s avantgardními díly od 60. let 20. století nacházející se v moderní budově. Dále pak Národní muzeum biblického poselství Marca Chagalla se sbírkou tohoto bělorusko-francouzského malíře. V janovském paláci ze 17. století se nachází Mattisovo muzeum, věnované dílům francouzského malíře a sochaře Henriho Matisse, který Nice miloval. Přijel sem z Paříže, aby si léčil nemocné průdušky a zůstal tu až do své smrti. V tomto muzeu najdete většinu obrazů, které v Nice namaloval. Je pohřben jen kousek odsud, v kostele Monastere Notre Dame de Cimiez.

  Mimo Staré město pak ještě upozorníme na pravoslavnou katedrálu Saint-Nicolas s šesti typickými cibulovitými kupolemi ze začátku 20. století. Katedrálu nechala postavit manželka ruskéh cara Nikolaje Alexandroviče na místě, kde kdysi mívali svou vilu. Kostel se stal symbolem vlasti pro ruské imigranty. Ke kostelu se vztahuje také jedna legenda o zdejší soše. Socha sv. Nikolase byla v roce 1915 postavena před kostel, kde zčernala. Proto ji vrátili dovnitř, načež socha opět nabyla svých původních zářivých barev. Nejluxusnější zdejší čtvrtí je Cimiez s řadou přepychových moderních vil. Bydlení tady je skutečnou známkou luxusu a bohatství. Dalším lákadlem může být největší skleník na světě, Le Parc Floral de la ville de Nice, který pěstuje rostliny ze sedmi různých tropických oblastí.


  Že mezinárodní letiště v Nice se nachází doslova v centru města jsme už v tomto článku zmiňovali. Pokud se vám ale nechce táhnout se pěšky s kufry, můžete samozřejmě z letiště využít autobusy, které jezdí z obou zdejších terminálů do centra na Gare Nice Ville. Vše o nich najdete tady. Po Nice pak lze cestovat linkami autobusů a tramvají. Vše, co o nich potřebujete vědět, najdete tady. Máte-li v plánu navštívit více památek v Nice i v jiných oblastech Azurového pobřeží, můžete si kvůli získání různých slev zakoupit turistickou kartu French Riviera Pass. V Nice se v průběhu roku koná celá spousta kulturních událostí. V únoru je to třeba karneval proslulý květinovými bitvami, v červenci se zas v římských ruinách Arénes de Cimiez koná jazzový festival. Před Vaší cestou do Nice proto doporučujeme nahlédnout na oficiální turistický portál, kde najdete kalendáře kulturních událostí, které se v době vašeho pobytu v Nice konají.

  co navštívit a vidět v Nice Cap Ferrat Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Francii, který doporučujem k pročtení před Vaší cestou kamkoliv ve Francii. Máte-li na návštěvu více času, spojte svůj pobyt tady s návštěvou dalších zajímavých míst v celém regionu Provence- Alpy-Azurové pobřeží, což je turisticky nejatraktivnější francouzský region. I po něm najdete na našem webu kompletní průvodce. Nice je zároveň nejlepším místem, ze kterého se vydat na návštěvu Monaka. I po Monaku na webu Cesty po světě najdete kompletního průvodce.

  Pokud se rozhodnete autem vydat z Nice do Monaka, pravděpodobně pojedete po silnici Moyenne Corniche, která skýtá úžasné scenérie a provede vás všemi zajímavými městečky v okolí Nice. I širší okolí Nice totiž skýtá celou spoustu moc pěkných míst, ve kterých stojí za to se také zastavit. Hodí se jejich návštěvu spojit právě s výletem do Monaka. První zastávkou bude rekreační středisko milionářů, Cap Ferrat (foto vpravo a pod textem). Je tu pěkná jachtařská marina a spousta restaurací a barů.

  co navštívit a vidět v Nice Cap Ferrat co navštívit a vidět v Nice Cap Ferrat

  Krásný výhled na Cap Ferrat, ale i na samotné Nice, se vám naskytne z obce Villefranche -sur-mer (2. - 4. foto pod textem). Za zmínku určitě stojí městečko Éze (první foto pod odstavcem), jen asi 12 km od Nice. U městečka Éze vás na první pohled zaujme jeho poloha na skalnatém kopci. Sama obec působí historickým dojmem, stojí za to projít se zdejšími středověkými úzkými uličkami. Obec se rozkládá na svazích kopci, na jehož vrcholku najdete středověké ruiny hradu z 12. století. Historická je i vesnička Beaulieu-sur-Mer či osada oblíbená u světoznámých umělců, Saint-Paul de Vence.

  co navštívit a vidět v Nice - Éze co navštívit a vidět v Nice co navštívit a vidět v Nice Villefranche -sur-mer co navštívit a vidět v Nice Villefranche -sur-mer
 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.


  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

  A kam se vydáte příště? Na naší domovské stránce najdete spoustu tipů na akční letenky do celého světa. Tak mrkněte a začněte plánovat další výlet.

  Vaše Cesty po světě