Tento článek je součástí rozsáhlého průvodce po Kanadě, který doporučujeme přečíst si před cestou kamkoliv v Kanadě. Najdete v něm i průvodce po dalších atraktivních místech Kanady.
Alberta je jednou z deseti kanadských provincií, kterou byla prohlášena roku 1905. Nachází se v západní Kanadě. Na západě sousedí s provincií Britská Kolumbie, na východě s provincií Saskatchewan, na severu se Severozápadními teritorii a na jihu s americkým státem Montana. Hlavním městem Alberty je Edmonton, který se nachází severně od Calgary, které je považováno za centrum a srdce provincie.
Co se geografie Alberty týká, většinu severní poloviny provincie pokrývají severské jehličnaté lesy, zalesněná je i oblast Skalistých hor, jižní část provincie tvoří různé typy prérií. V jihovýchodní části regionu najdete pustiny, tzv. badlands. Řeka Red Deer River tu protéká prérií a vytváří hluboké kaňony a pozoruhodné útvary. Je to oblast známá pro významné kosterní nálezy dinosaurů. Ve středu regionu leží hlavní město provincie, Edmonton. V jeho okolí se nachází většina rafinerií v západní Kanadě. Krajina kolem Calgary je zas užívána pro zemědělství, hlavně dobytkářství. 75% obyvatel žije v oblasti mezi Calgary a Edmontonem.
Alberta má suché kontinentální podnebí s teplými léty a studenými zimami. Provincie je otevřená pronikání studeného vzduchu z arktického systému počasí na severu, což provincii v zimě často přináší extrémně studené počasí. Jak se fronty mezi vzduchovými masami sunou na sever a na jih napříč Albertou, teploty se mohou velice rychle měnit. Alberta se rozprostírá přes 1200 km od severu k jihu, díky čemuž je její klima velmi různorodé. V létě se průměrné teploty pohybují od 21 - 30 °C v horách a od 27 - 40 °C v jižních horkých a suchých prériích Alberty. Obvykle uváděnou průměrnou letní teplotou v kanadské Albertě je 25 °C. Zima v Albertě začíná zhruba v listopadu a trvá až dlouho do května. Milovníci zimy si tu tak tohle roční období užijí skutečně do sytosti. V zimě nechybí sníh, kterým jsou ulice zasypány po dlouhé měsíce. Zimy bývají skutečně studené a průměrné zimní teploty se pohybují kolem – 20 °C. A věřte, že tu zima skutečně zalézá až do morku kostí. Studené arktické podnebí také občas přináší extrémně nízké teploty pohybující se od -54 °C v severní Albertě k -46 °C v jižní Albertě. Počítejte s tím, že párkrát za zimu i na jihu Alberty tyhle tuhé mrazy zažijete. V jihozápadní Albertě jsou studené větry často přerušovány teplými, suchými větry zvanými chinook vanoucími z hor. Tyto větry mohou postrčit teploty nahoru z mrazivých podmínek dokonce za velmi krátká období až nad bod mrazu. Je tak běžné, že teplota – 20 °C se během jediného dne díky vanoucímu chinooku dostane k 0 °C. To mluvíme především o oblasti Edmontonu a Calgary.
Až do 1. poloviny 17. století v Albertě žily původní indiánské kmeny Černonožců, Kainaiwů a řady dalších. Vše se začalo měnit s příchodem Evropanů, bohužel povětšinou negativně, ostatně jako kdekoliv jinde, kam Evropané přišli. Bizoní kůže měnili s indiány za levnou whisky, čímž nejen započali vymírání bizonů, ale i úpadek tradičního života původních obyvatel, kteří si „ohnivou vodu“ velmi oblíbili. Původní obyvatelé byli zahnáni do rezervací a bizoni byli na pokraji vyhynutí. Příchod Evropanů sílil po roce 1820, kdy tu začala působit obchodní Společnost Hudsonova zálivu. Největší příliv osadníků ale Alberta zažila před koncem 19. století, kdy sem dorazila železnice. Noví osadníci, které sem železnice přivedla, tu budovali farmy a farmaření se stalo významným ekonomickým činitelem. Na začátku 20. století byla v Albertě objevena obrovská naleziště ropy a zemního plynu. Tento byznys táhl ekonomiku nejvíce v 60. letech 20. století, i dnes je těžba ropy a zemního plynu hlavním hybatelem albertské ekonomiky.
V minulosti byly jižní a střední albertské prérie teritoriem bizonů (buffalo), travnaté porosty těchto stepních prostor poskytovaly pastvu a životní prostor pro miliony jedinců. Bizoní populace byla zdecimována během počátků evropského osídlení, ale od té doby došlo k návratu bizonů, kteří nyní žijí na dobytkářských statcích a v chráněných územích po celé Albertě. Alberta je ale také domovem velkých masožravců – nejslavnějšími jsou medvědi grizzly a baribal, kteří obývají hory a lesnaté oblasti. Z menších šelem se tu vyskytují kojoti, vlci, lišky nebo třeba pumy. Z dalších zvířat tu můžete vidět losy, různé druhy jelenů, ve Skalistých horách pak horské ovce a kamzíky, také veverky. Alberta je domovem pouze jediného druhu jedovatých hadů, prérijních chřestýšů. Řeky a jezera jsou obývány několika druhy ryb, včetně jeseterů.
Alberta má dvě velká mezinárodní letiště. Jedno je v Edmontonu, druhé v Calgary. Plánujete-li vyrazit na průzkum do Skalistých hor, hlavního lákadla Alberty, potažmo celé Kanady, zvolte jako své cílové letiště Calgary. Odsud je to do hor zhruba 2 hodiny cesty autem. Po Albertě ale jezdí i autobusy a vlaky, ostatně jako kdekoliv jinde v Kanadě. Více se o tom dočtete v hlavním článku věnovaném cestování po celé Kanadě. Přiznejme si ovšem, že vzdálenosti mezi jednotlivými místy v Kanadě jsou skutečně obrovské, proto je půjčení auta tím nejlepším způsobem, jak poznat co nejlépe a nejrychleji všechna místa Kanady.
Alberta je společně s Britskou Kolumbií nejnavštěvovanější provincií Kanady. Důvodů pro to je celá spousta. V první řadě se tu nacházejí nejkrásnější kanadské národní parky Skalistých hor – Banff a Jasper, které sousedí s dalšími národními parky – Kootenay a Yoho nacházejícími se v Britské Kolumbii, se kterými společně tvoří položku na seznamu UNESCO. Kanadské Skalisté hory jsou bez nadsázky jedním z nejúžasnějších přírodních koutů světa. Nesmíme ale zapomenout ani na národní park Waterton-Glacier na jihu Alberty při amerických hranicích. Z velkých měst v Albertě stojí za zmínku Edmonton a Calgary. Turisté také často míří do pusté prérijní oblasti zvané Canadian Badlands s pozůstatky dinosaurů nebo do divočejších severnějších oblastí. Průvodce Cesty po světě vás rád provede po všech místech kanadské provincie Alberta.
Dvěma největším albertských městům a hlavním centrům regionu, Calgary a Edmontonu, se věnují naše samostatné články. V nich najdete informace o všech místech, které v těchto dvou městech stojí za vidění.
Na území Alberty se pak rozkládá několik národních parků kanadských Skalistých hor, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Jde o národní parky Banff a Jasper, kterým se společně s národními parky Yoho a Kootenay, ležícími v Britské Kolumbii, věnujeme v samostatném a rozsáhlém průvodci po těch nejkrásnějších místech kanadských Skalistých hor.
V tomto průvodci se věnujeme ostatním částem provincie Alberta, které byste mohli zkusit zařadit do vašeho itineráře. Začneme v centrální Albertě, která se nachází kolem třetího největšího albertského města, Red Deer. To leží na půli cesty mezi Calgary a Edmontonem a má něco kolem 100 tisíc obyvatel. Red Deer a jeho okolí zvané Red Deer County je oblast vydělávající hlavně na ropném průmyslu a zemědělství. Těží se tu ropa, chová se tu hovězí dobytek a pěstuje ovoce a zelenina. Údolí řeky Red Deer River je skvělou oblastí pro turistiku, najdete tu na 110 km tras a řeka je také oblíbená u milovníků raftingu, v létě je skvěle sjízdná. Z oblíbených turistických tras zmíníme Waskasoo Park, Heritage Ranch nebo trasu z Kerry Wood Nature Centre do nejstarší kanadské ptačí rezervace, Gaetz Lakes Sanctuary. Ve městě samotném příliš zajímavých míst není. Kanaďané ale mají rádi své historické skanzeny a různé „heritage parky“ jsou tu velmi oblíbené. Není tomu jinak ani v Red Deeru. Je to spíš záležitost pro přebytek času, ale docela dobře vás to přenese do dob prvních evropských osadníků na zdejším území. V Red Deeru zmíníme Sunnybrook farm museum nebo připomínku pevnosti osadníků Fort Normandeau, kterou je lepší navštívit v době, kdy se tu třeba koná nějaká historická akce. Ve městě je pak ještě Albertská síň slávy věnující se slavným albertským rodákům, interaktivní a oblíbená hlavně u dětí a Red Deer Museum věnující se historii oblasti. V zimě tu můžete lyžovat, je tu lyžařské středisko Canyon Ski Resort, spíš pro začátečníky, protože to není vyloženě horské středisko a v okolí jsou pak také tři udržované běžkařské trati – na Heritage Ranchi, River Bend Recreation Area a Great Chief Park. V městečku Spruce View je pak Dánsko-kanadské muzeum věnující se životu dánských osadníků v Albertě.
Za vstupní bránu do suché prérijní oblasti známé jako Canadian Badlands (foto pod textem), tedy v překladu „špatné země“ nebo také pustiny, je městečko Drumheller. Badlands je výraz pro krajinu s velice suchou půdou, která je zemědělsky naprosto nevyužitelná. Též je to oblast s významnými paleontologickými lokalitami. Pro tuto krajinu jsou typické hluboké kaňony nebo skalní útvary zvané hoodoos. Město leží asi 110 km od Calgary v údolí řeky Red Deer River. Nejen město, ale i nedaleké okolí je známo též jako „údolí dinosaurů“, díky významným nálezům kosterních pozůstatků dávných obyvatel naší země. Město Drumheller bylo pojmenováno podle Samuela Drumhellera, který město koupil r. 1910 a začal zde těžit uhlí. Drumheller a okolní pustá krajina je docela zajímavým tipem na výlet z Calgary či Edmontonu. Dominantou města je 26 metrů vysoká napodobenina dinosaura (první foto pod textem vpravo), na kterou si můžete za malý poplatek vylézt a z jeho tlamy se můžete kochat výhledem na město a na nepříliš zajímavou okolní krajinu. Dinosaur je zapsán v Guinessově knize rekordů jako největší dinosaurus na světě. Za návštěvu pak stojí zdejší Muzeum paleontologie (Royal Tyrrell Museum of Palaeontology) (první foto pod textem vlevo). Muzeum paleontologie je muzeum s největší sbírkou fosilií dinosaurů v Kanadě a ročně ho navštíví více než 350 tis. návštěvníků. Prvně bylo otevřeno roku 1985 a je vedoucím centrem paleontologického výzkumu v Kanadě. Ve městě je pak ještě pěší visutý most Rosedale Suspension Bridge, dlouhý 117 metrů a vedoucí přes řeku Red Deer. Vznikl ve 30. letech 20. století pro dělníky z uhelného dolu Atlas Coal.
I okolní pustá krajina nabízí možnosti pěší turistiky. Túru si můžete udělat třeba k Horse Thief Canyonu, dále pak k Horseshoe Canyonu se zajímavými skalními formacemi nebo se vydat na Hoodoo trail (foto v textu). Hoodoos jsou pískovcové skalní formace, nejvíce známé z amerického národního parku Bryce Canyon. Tady je najdete ve zmenšené a nečervené podobě. Vede kolem nich turistická trasa. Hoodoos leží při cestě do historických uhelných dolů Atlas Coal Mine National Historic Site v East Coulee. Je to vůbec nejzachovalejší kanadský historický uhelný důl a jeho návštěva je zajímavou ukázkou historie těžby uhlí. Mají tady také historickou školu (East Coulee School Museum) a jen kousek odsud je maličká osada Wayne s proslulým saloonem Last Chance Saloon, ve kterém údajně straší. A také tu mají skvělé dekorace ve stylu divokého západu a dobré jídlo. Řada těchto míst je součástí 48 km dlouhého okruhu zvaného Dinosaur Trail. Na jeho trase leží jak samotný Drumheller, tak zmiňované doly i kaňon Horse Thief Canyon nacházející se v provinčním parku Midland. Trasa vede po dálnicích HW 837 a 838. Zastávku můžete udělat také proto, abyste se bezplatným přívozem Bleriot Ferry zavěšeným na laně nechali převést přes řeku Red Deer. Při plavbě můžete pozorovat i zdejší hráze stavějící bobry. Dobrou zastávkou na trase je také vyhlídka Orkney Viewpoint, ze které se naskýtají výhledy na kaňony.
Další zastávku v Canadian Badlands můžete udělat v parku Dinosaur Provincial Park. Jde o místo, kde bylo nalezeno nejvíce dinosauřích kostí na světě. Nalezlo se tu na 400 koster patřících víc než 40 druhům dinosaurů, díky čemuž se zdejší oblast stala jednou z nejvýznamnějších paleontologických oblastí na světě, což jí mimo jiné přineslo zápis na seznam UNESCO. Park se nachází v hluboké rokli a jde o vyprahlou pustinu posetou zajímavými hoodoos a také spoustou replik dinosaurů. Parkem vede pět naučných stezek, díky kterým se dostanete k různým kostrám. Většina parku je ale přístupná pouze s průvodcem, kvůli ochraně těchto významných fosílií.
Alberta bývala v minulosti zemí kovbojů, tady si totiž první osadníci zakládali své farmy a chovali tu dobytek. Historickou památkou, která ukazuje takový jeden historický ranč, je Bar U Ranch. Ten byl založen roku 1882 a býval jedním z největších komerčních rančů na světě. Na ranči třeba cvičil koně Harry Longabaugh, kterého dějiny znají jako proslulého lupiče Sundance Kida, který tvořil nechvalně proslulé duo s Butchem Cassidym. Ten tu pracoval krátce v roce 1891, předtím, než se dal na „lukrativnější byznys“. Máte-li rádi tahle historická místa, Bar U Ranch vás přenese dokonale v čase. Projdete si tu spoustu historických budov jako je kuchyně, pošta, kovárna i porážka. Tím vším vás provedou zaměstnanci v dobových kostýmech. Krom toho si tu můžete vyzkoušet řadu kovbojských činností. Bar je součástí kdysi historické stezky Cowboy Trail.
Dalším místem v Canadian Badlands a zároveň dalším na seznamu UNESCO, je atrakce s divným názvem Head-Smashed-In Buffalo Jump. Jde o místo, které připomíná kulturní odkaz prvních obyvatel Kanady (indiánského kmene Černonožců - Blackfoot), který důvtipně využívali útesy ležící u města Fort Macleod k lovu bizonů. Jednoduše je nahnali na kraj útesu a nebozí bizoni spadli dolů, čímž indiánům usnadnili práci se zabíjením. Proto ten název – rozmačkaná hlava a bizoní skok. Mají tu informační centrum, kde mají upravenou expozici a promítají tu filmy a zároveň se od centra můžete vydat po stezce až k útesu, ze kterého bizoni padali. Je to parádní exkurze do dob původních obyvatel. Zajímají-li vás původní indiáni, jen kousek od hranic s americkou Montanou, ve městě Milk River, najdete provinční park Writing-on-Stone, který skýtá na 50 indiánských rytin a maleb vytesaných do kamene 3 000 let zpátky. Parkem vede skvělá naučná stezka, která vás dovede na několik vyhlídek a kolem hoodoos. Ty nejdůležitější piktogramy můžete navštívit jen v rámci prohlídek s průvodcem, kvůli jejich ochraně.
Čtvrtým největším městem Alberty je Lethbridge. Je tu historická pevnost Fort Whoop-Up, původně známá jako Fort Hamilton a Galt Historic Railway Park věnující se zavedení železnice a těžbě uhlí v 19. století. Nachází se v parku Indian Battle Park, je v něm k vidění replika první a nejznámější obchodní stanice v Albertě, kde se ilegálně obchodovalo s whisky. Pak je tu japonská zahrada Nikka Yuko, v létě kukuřičné bludiště a pro turistiku je nejlepším místem údolí řeky Oldman River (Oldman River Valley), 100 metrů hluboká průrva rozdělená na dvě půlky obrovským železničním mostem. Ve městě Cochrane stojí za zmínku vlčí útulek (Yamnuska Wolfdog Sanctuary), který informuje návštěvníky o těchto šelmách, a vlky tu můžete také vidět. Město Medicine Hat každoročně pořádá také svůj Stampede neboli rodeo, jeho návštěva vám úžasně dokreslí místní kovbojský život. Za takový industriální skanzen považujeme Medaltu, jejíž historická keramická dílna kdysi vyráběla na 75% kanadské keramiky. A dnes je v ní muzeum věnující se industriální historii oblasti. Městečko Vulcan by mohlo zaujmout milovníky Star Treku. Město se totiž samo prohlásilo centrem kanadského Star Treku a vidět tu fanoušci mohou vesmírnou stanici (Vulcan Tourism a Trek Station). Jde o repliku kosmické stanice plnou různých exponátů, na okraji samotného města pak můžete vidět repliku kosmické lodi Enterprise, kam fanoušci ze všech koutů světa každoročně vyráží na festival Spock Days. K tomu tu koupíte nespočet různých suvenýrů a roztodivnostností zaměřených na Star Trek, je to opravdová Mekka pro fanoušky Star Treku. Vulcan leží asi 92 km od Lethbridge.
Dalším skvostným národním parkem Kanady je Národní park Waterton Lakes. Jsou pro něj typické ploché prérie, které ale taktéž navazují na drsné hory, lesy, jezera i mokřady. Jeho nadmořská výška se pohybuje mezi 1 290 m. n. m. do 2 910 m. n. m. I tento park je jako významná biosférická rezervace zapsán na seznamu UNESCO. Park leží na hranicích kanadském Alberty a americké Montany, kde navazuje na americký Národní park Glacier. S americkým parkem Glacier byl spojen roku 1932, díky čemuž se stal tzv. Mezinárodním mírovým parkem. Přestože taktéž nabízí úžasnou krajinu, je oproti slavnějším parkům Banff a Jasper jen velmi málo navštěvován. Díky tomu si tu proto užijete tu kanadskou divočinu tak nějak klidněji. I tady žijí medvědi grizzly, losi, kojoti, vlci, různé druhy jelenů i pumy. Stejně tak tu roste na 800 druhů vzácných rostlin. Centrem je město Waterton, jehož dominantou je dřevěný hotel Prince of Wales Hotel (první dvě fotky pod textem), historická památky pocházející z roku 1926. Hotel je situován nad jezerem Upper Waterton Lake a od něho začíná několik turistických tras. Parkem také překvapivě nevede žádná silnice, jak to můžete znát třeba z Banffu nebo z Jasperu. Proto je rájem hlavně pěších turistů a milovníků jízdy na horských kolech. Ti všichni mohou využít na 230 km skvělých stezek. Pak byl založen v roce 1895 jako čtvrtý kanadský národní park a byl pojmenován po přírodovědci a ochránci přírody Charlesi Watertonovi. Ze zajímavostí parku jmenujme následující místa. Malá řeka Blakiston Creek protéká kaňonem Red Rock Canynon (foto vpravo), kterým vede necelý kilometr dlouhá okružní stezka podél útesů, na které se dozvíte něco málo o geologii a můžete sledovat úžasné scenérie. Vydat se můžete také do travnatého údolí Blakiston Valley po Red Rock Parkway. Za vidění pak také stojí jezero Cameron Lake, jehož pozadí dotváří hora Mt Custer. U jezera se často pohybují medvědi. Vyrazit můžete také k menším vodopádům Cameron Falls, které jsou za tmy pěkně osvětleny. Návštěvníci parku také mají možnost v poklidu relaxovat na březích watertonských jezer Lower, Middle a Upper, ale také u jezera Maskinonge. Po jezerech se také provozují oblíbené plavby, během nichž lodě překračují hranice Kanady a USA. Jedině plavbou na lodi se také dostanete ke krásné stezce vedoucí tunelem k jezeru Crypt Lake, které se rozkládá vysoko v působivém ledovcovém amfiteátru. Trasa vede lesním porostem, přes údolí s horskými potoky, až k vodopádu na jezeře Crypt. Lodě (Waterton Shorline Cruises) vyplouvají ráno z přístavu ve městě a dovezou vás ke stezce Crypt Lake trailhead. Vydáte-li se na plavbu po jezeře Upper Waterton Lake až do americké Montany (osada Goat Haunt), budete potřebovat americké vízum a pas (ESTA). Posledním tipem na výlet v tomhle národním parku je jezero Summit Lake a vyhlídka ze stezky Summit Trail. Všechny praktické informace pro návštěvu parku se dozvíte na oficiálních stránkách parku. Vydáte-li se odsud lodí nebo autem do zmiňované americké Montany, určitě se vám bude hodit náš podrobný průvodce po všech zajímavostech tohoto amerického státu.
Zmínit nesmíme zapomenout také zajímavé historické místo, kterým je Blackfoot Crossing Historical Park, který se věnuje kultuře původních obyvatel, indiánů kmene Černonožců (Blackfoot). Blackfoot Crossing byl před příchodem Evropanů dlouhodobým a významným spojovacím článkem mezi indiánskými kmeny žijícími na tomto území. Právě tady indiánský náčelník Crowfoot podepsal v roce 1877 smlouvu Treaty 7, kterou předával zemi Britské koruně a zřídil rezervaci. Parku dominuje hlavní budova s prvky týpí, uvnitř je divadlo, ve kterém se konají různá kulturní vystoupení a je to samozřejmě i řada expozic mapující dějiny Černonožců. Provázejí tu indiáni Siksikové. V parku je řada stezek, vyhlídky a k vidění tu jsou i tradiční řemesla.
A na závěr se vydáme zcela opačným směrem, na odlehlý albertský sever. Připravte se na minimum civilizace, neboť platí pravidlo, že cokoliv severně od Edmontonu je už kanadskou divočinou. Edmonton je totiž poslední velkým městem, které na severu Kanady potkáte. Jsou tu samé husté borovicové lesy, potulují se tu stáda bizonů a můžete vidět polární záři. Stále tu žijí indiáni z různých kmenů. Severovýchod je téměř odlehlý, je tu minimum cest. Najdete tu národní park Wood Buffalo, téměř nedotčený turisty. Jde o národní park, který leží na hranici provincie Alberta a Severozápadních teritorií a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Chrání hlavně bizona lesního, kterých tu žijí početná stáda. Patří k plošně největším chráněným územím na světě. Zaujímá rozsáhlou deltu řek Athabasca a Peace vlévajících se do jezera Athabasca. Převládají tu bažiny a jehličnaté lesy, nacházejí se tu také krasové závrty a solné pláně. Labyrint průlivů a ostrůvků v říční deltě je vyhlášen jako významné ptačí území, kde hnízdí vzácný jeřáb americký. Hojný je zde také bobr kanadský. Oblast je přístupná po dálnici Mackenzie Highway.
Severozápad už je o něco přístupnější, vede tudy síť dálnic, která spojuje Albertu s BC a se Severozápadními teritorii. Pro romantické duše toužící po chvilce klidu a samoty v přírodě je sever Alberty ideálním místem. Západně jen nedaleko BC leží město Grande Prairie, které se pyšní dalšími historickými skanzeny (interaktivní Heritage Discovery Centre a Grande Prairie Museum & Heritage Village), je tu také muzeum věnované dinosaurům.
Vydáte-li se do nejsevernější části Alberty, asi po 440 km cesty z Edmontonu dorazíte do města Fort McMurray. Původně to byla obchodní stanice na prodej kožešin, dnes tu sídlí největší samostatné ropné ložisko na světě. Ono jedno ložisko, které vesměs živí celou Albertu. Takže hlavní atrakcí je expozice věnovaná těžbě ropy v oblasti, Oil Sands Discovery Centre, kde se dozvíte více o těžbě ropy. Město má také svůj malý historický Heritage Park s historickými domky a rodiny s dětmi určitě uvítají MacDonald Island Park, vodní svět s bazény, skluzavkami a tobogány. Fort McMurray je také místem, kam se často vyráží za polární září. Severní Alberta se pyšní častým výskytem těchto jevů. Nejlepším obdobím je doba od září do poloviny května a lze ji pozorovat na tmavých oblohách nerušenými průmyslovými světly v okolí Fort McMurray. Polární záře je souhrnný název pro světelné úkazy na obloze, vyskytují se běžně v polárních oblastech. Zajímavostí je také to, že ve vesnici St Paul místní vybudovali přistávací dráhu pro UFO, největší na světě. Sice na ní od roku 1867, kdy byla vybudována, ještě nic nepřistálo, ale milovníci UFO sem čas od času zamíří. Poslední vesnicí před hranicí Alberty a Severozápadních teritorií je Indian Cabin, kde zanedlouho překročíte hranice do divoké severní Kanady. Tady zároveň skončí naše putování po kanadské provincii Alberta.
Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Vaše Cesty po světě ÿ p>