Edmonton

  Edmonton je hlavním městem provincie Alberta a po Calgary druhým největším městem této provincie. Leží v centrální oblasti Alberty a má necelý 1 milion obyvatel. Celá aglomerace Edmontonu má ovšem víc než 1 milion obyvatel a jde o nejseverněji položené město v Severní Americe, které má víc než 1 milion obyvatel. Severněji tak už najdete jen menší městečka, vlastně cokoliv severně od Edmontonu už je kanadskou divočinou v tom pravém smyslu slova.

  Edmonton leží na řece North Saskatchewan. Sídlí zde vláda provincie Alberta, albertská univerzita, jde o hlavní ekonomické centrum Alberty a též její hlavní ropné centrum. Pro Kanaďany je to též město festivalů, kterých se zde každoročně koná nespočet. Nejznámější je asi festival Fringe, festival alternativních divadel, který je druhý největší hned po tom nejslavnějším, který se koná ve skotském Edinburgu.

  Prvním Evropanem, který vstoupil na území Edmontonu, byl roku 1754 zaměstnanec Hudsonovy obchodní společnosti (Hudson`s Bay Company) Antony Henday, který podnikl expedici kanadskou prérií, aby navázal kontakt s místními domorodci. Hudsonova obchodní společnost tu založila obchodní stanici zvanou Fort Edmonton, do které přicházeli obchodníci i dobrodruzi. Obyvatelstvo začalo přibývat po zavedení železnice do Calgary, tou dobou už byli téměř vyhubeni všechny bizoni, původní indiáni byli zdecimováni evropskými nemocemi a ti, kteří přežili, se výměnou za peníze vzdali práva k místní půdě a ta připadla kanadské vládě. Hlavním městem Alberty se město stalo r. 1905, rok poté, co bylo oficiálně prohlášeno městem. Velký boom město zažilo díky objevu zlata na Yukonu, protože Edmonton byl vlastně takovou poslední zastávkou v civilizaci, kde se zastavili téměř všichni zlatokopové putující na Klondike. Dnes město prosperuje hlavně díky ložiskům ropy.

  cestovní pojištění AXA se slevou 50 %

  Chcete-li cestovat do Edmontonu, můžete využít nejen mezinárodní letiště, ale i vlaky z většiny velkých kanadských měst. Letiště leží asi 30 km jižně směrem na Calgary, do centra města se z letiště dostanete asi za 45 minut. Přesné informace o tom, jak se dostat do centra Edmontonu z letiště se dočtete tady. Nejlepší je vzít městský autobus č. 747, který vás zaveze na vlakovou zastávku, ze které se dále dostanete do centra. Pro cestování po městě lze využít místní hromadnou dopravu, která nabízí nejen linky autobusů, ale i systém LRT – městských vlaků. Informace o městské hromadné dopravě vč. cen jízdného najdete tady.

  Předtím, než se začneme věnovat zajímavým místům Edmontonu, musíme zkonstatovat, že tady toho opravdu zas tolik není. Nejde o nějaké významné turistické centrum a město nenabízí ani žádné velké turistické hity.

  Tak pojďme mrknout na to něco málo, co v Edmontu můžete vidět nebo dělat. Kanada obecně nenabízí téměř žádné dávné historické památky, ty nejstarší pocházejí ze 17. století, je jich ale minimum, většina z památek označovaných jako historické, jsou památky z 18. a 19. století. Z těchto historických památek tu najdete skanzen Fort Edmonton Park, což je rekonstrukce dřevěné pevnosti, kterou tu založila Obchodní společnost Hudsonova zálivu (Hudson´s Bay Company). V ní máte možnost vidět život v pevnosti na konci 1. poloviny 19. století. Pevnostní provází zaměstnanci v dobových kostýmech. Tyto historické skanzeny jsou obecně v Kanadě velmi oblíbené a najdete je v řadě měst. Ten zdejší je údajně vůbec největší v Kanadě. Za takové hlavní náměstí města je považováno Sir Winston Churchill Square s velkou šachovnicí, obchody se suvenýry či ping-pongovými stoly. Na tomhle náměstí to tu žije asi nejvíc, obzvlášť pak v době, kdy se tu koná ( v červenci) mezinárodní festival pouličních umělců (International Street Performers Festival). Největší koncentraci historických budov pak nabízí Whyte Avenue (mezi 109 a 99 Street). Protože v Edmontonu sídlí albertská vláda, najdete tu i vládní sídlo. Jde o Alberta Government House (foto v textu), kdysi bývalou rezidenci viceguvernéra. Jde o víc než sto let starou historickou budovu, která je veřejnosti zdarma přístupná. Uvnitř můžete vidět zasedací místnosti i různé historické artefakty, na stěnách jsou pak různá umělecká díla kanadských umělců.

  Hlavní nákupní ulicí v celém Edmontonu je Old Strathcona, kde seženete téměř všechno. Najdete na ní i farmářské tržiště. Co se týká nakupování, nelze nezmínit obrovské nákupní centrum West Edmonton Mall, které bylo až do roku 2004 největším nákupním centrem na světě. V současnosti patří mezi pět největších na světě. V centru najdete více než 800 obchodů a ročně ho navštíví 28 milionů lidí. Uvnitř najdete nejen obchody, ale i ledové kluziště, kde si můžete zabruslit, repliku Kolumbovy lodi Santa Maria (foto vpravo), zábavní park Galaxyland s řadou pouťových atrakcí nebo největší vnitřní vodní svět s bazény a tobogány na světě. Pak tu mají Sea Lion`s Rock, kde můžete spatřit cvičené lachtany a jiné vodní tvory. To je v obchoďáku fakt nezbytné.

  V Edmontu najdete mnoho městských parků, většinou jde o zelený pás podél řeky. Tím nejhezčím je asi North Saskatchewan River Valley, kterým vedou kilometry cyklistických i pěších stezek pro běhání nebo procházky. O vaši zábavu se postará několik místních divadel, opera a nadšenci do hokejové NHL mohou navštívit některý ze zápasů domácího hokejového týmu Edmonton Oilers, za který v 80. let 20. století nehrál nikdo menší než samotný Wayne Gretzky. Své domácí zápasy „olejáři“ hrají ve víceúčelové sportovní hale Rogers Place. Dalšími atrakcemi je botanická zahrada Muttart Conservatory (foto v textu) nacházející se ve čtyřech pyramidových sklenících, které se věnují čtyřem klimatickým oblastem. Najdete tu také malou zoologickou zahradu Valley Zoo.

  Mají tu také několik muzeí, z nichž žádné ovšem nenabízí nic převratného. Jde o uměleckou galerii Alberta, dále pak o docela zajímavé a v moderní budově sídlící Royal Alberta Museum s řadou přírodních i historických artefaktů a dále pak o Telus World of Science, jakési interaktivní zábavní centrum, kde uvidíte nejnovější technologie využívané v boji s kriminalitou, kosmickou loď a život v ní nebo se dozvíte, co s tělem udělá takové malé klíště. Protože má Edmonton velmi silnou ukrajinskou populaci, která tu žije od 40. let 20. století, mají tu také Ukrajinské muzeum (Ukrainian Museum of Canada). To nabízí malou sbírku různých artefaktů věnovaných této kultuře. Také tu mají Alberta Railway Museum, tedy železniční muzeum, které se chlubí stále fungující parní lokomotivou.


  A na závěr ještě pár zajímavých míst v širším okolí Edmontonu. Jak už jsme zmiňovali v souvislosti s Ukrajinským muzeem, v Edmontonu žije velmi početná ukrajinská komunita. Její počátky sahají do přelomu 19. a 20. století, kdy sem přišlo na 250 tisíc Ukrajinců. Jde po Rusku o druhou nejpočetnější ukrajinskou menšinu žijící v cizí zemi. Právě v Edmontonu totiž žije nejvíce ukrajinských Kanaďanů v celé Kanadě. V Edmontonu tak můžete ochutnat řadu ukrajinských specialit, hlavně pirohů, ale Ukrajinci tu pořádají i celou řadu kulturních událostí. Východně od Edmontonu pak najdete několik ukrajinských měst. Jedním z nich je Vergeville, kde mají největší velikonoční vejce na světě, dalšími vesnicemi pak je Mundare nebo Glendon. Zajímavostí je pak jakýsi skanzen Ukrainian Cultural Heritage Village, kde uvidíte život ukrajinské komunity v Kanadě. Vydáte-li se západně od Edmontonu směrem na Skalisté hory, udělejte zastávku na tzv. Bobřím chodníku (Beaver Boardwalk). Ten se nachází u jezera Maxwell Lake, kolem kterého vede na 5 km turistických stezek a vidět tu můžete bobry. Jste-li v této oblasti v zimě a chcete si zaběžkovat, zamiřte do lyžařského centra Athabasca Lookout Nordic Centre, kde se nabízejí běžkařské tratě v délce 25 km a možné je i běžkaření při umělém osvětlení. V létě to tu můžete projet na kole.

  Asi 50 km východně od Edmontonu najdete národní park Elk Island, jeden z velmi málo navštěvovaných kanadských národních parků. Jde o malý národní park, pro jehož návštěvu si vyhraďte maximálně jeden den. Jde o jediný oplocený park v Kanadě a k vidění je v něm spousta kopytnatých zvířat. Můžete tu vidět bizona prérijního, zubra lesního, dva druhy jelence a dva druhy losa. Zubr žije spíše v jižní části, bizon v té severní. Park na dvě poloviny dělí HW 16 a stejně jako jiné národní parky v celé Severní Americe ho projedete autem. Za takové hlavní centrum platí oblast kolem jezera Astotin Lake, kde je kemp, pláž pro letní koupání a také golfové hřiště. V parku je celkem 11 turistických stezek, z nichž čtyři vedou v oblasti kolem jezera. Všechny praktické informace pro návštěvu parku se dočtete tady.

  Na závěr připomínáme, že na cestovatelském portále Cesty po světě najdete i průvodce po celé provincii Alberta, který vás provede po těch nejzajímavějších místech celé provincie.

  Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.


  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

  O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

  Vaše Cesty po světě