• Montana

    Montana, to jsou nádherné horské scenérie tvořené špičatými horskými vrcholky, zalesněná údolí plná jezer a vodopádů, ale také nekonečná prérie plná divokých zvířat. Turisty sem láká samozřejmě především část Národní parku Yellowstone, která sem zasahuje. Míst, která byste ale v Montaně měli vidět, je hned několik.

    Montana je čtvrtý největší americký stát ležící na severozápadě USA. Na severu hraničí s Kanadou, na východě s Jižní a Severní Dakotou, na jihu s Wyomingem a na jihozápadě s Idahem. Hlavním městem je Helena s 26 tisíci obyvateli, největším je ale město Billings. Ekonomicky nejvýznamnějšími složkami je zemědělství – pěstování skotu, prasat, pěstování pšenice a ječmene, dále těžba a zpracování dřeva a také cestovní ruch. Celý stát má necelý 1 milion obyvatel a zároveň má jednu z nejmenších hustot zalidnění v USA, protože většinu území totiž tvoří lesy, hory a prérie. Časový posun je UTC -7/-6 (rozlišuje se zimní a letní čas). Součástí USA se Montana stala roku 1889 v pořadí jako 41. americký stát. Západ země je hornatý a nabízí hlavně nespoutanou drsnou přírodu, východní část státu naopak zabírají planiny.


    Hlavním lákadlem pro turisty je část Yellowstonského národního parku, která sem zasahuje. Yellowstonský národní park je jedním z nejnavštěvovanějších národních parků Ameriky a nabízí nádhernou divokou přírodu plnou vodopádů, horkých pramenů a jezírek, bahnitých vývěrů či gejzírů. Více čtěte v samostatném článku.

















    V Montaně se kromě části Yellowstonu nachází ještě jeden národní park, a to Národní park Glacier. Ledovcový národní park nabízí skutečně nádherné scenérie, od zasněžených horských vrcholků přes alpinské louky, ledovcová jezera, vodopády až k nekonečným prériím. Žije zde vůbec největší populace medvědů grizzly v USA a většina turistů tak doufá, že nějakého uvidí. Kromě nich tu ale můžete narazit i na vlky, losy, vysokohorské kozy či ovce a také na početná stáda bizonů. V parku se nachází několik návštěvnických center a lze se po něm velmi dobře dopravovat vlastním autem nebo červenými zrestaurovanými autobusy, kterým se říká Red Jammers a jezdí po parku zdarma. Velkou výhodou tohoto parku je právě jeho skvělá dostupnost. Téměř na všechna zajímavá místa se dostanete autem. Populární scénickou silnicí je Going-to-the-Sun Road. Ta v podstatě dělí park na východní a západní část, je dlouhá přes 80 kilometrů a nabízí ta nejkrásnější místa parku snadno a dostupně přímo z auta. Po ní se projedete kolem nádherných ledovcových jezer skrze cedrové lesy a pusté prérie až na zasněžené vrcholky hor a po cestě se budete moci zastavit na několika vyhlídkových místech, ze kterých pořídíte skvělé fotky. Jednou z pěkných zastávek může být třeba 16 kilometrů dlouhé jezero McDonald Lake, což je vůbec největší jezero v parku a najdete ho v údolí McDonald Valley, které pohyb ledovců vyhloubil do tvaru písmene U. V oblasti kolem jezera MacDonald Lake najdete celou řadu turistických tras, vypravte se třeba k jezeru Avalanche. Dalšími místy, která cestou po „Cestě ke slunci“ najdete, je třeba vyhlídka na ledovec Jackson, Jackson Glacier Overlook. Nejvyšším místem parku, kterého lze dosáhnout autem, je průsmyk Logan Pass ve výšce 2 026 m. n. m. Tento průsmyk je u turistů velmi oblíbený a zdejší parkoviště je tak v hlavní letní sezóně často přeplněné.

    Zmiňme ještě pár zajímavých míst z Ledovcového národního parku. Swiftcurrent Lake, nad kterým se tyčí majestátná hora Mount Gould nebo údolí St. Mary Valley. Tady najdete krásné jezero St. Mary Lake. Tato oblast je považována za jednu ze vstupních bran do parku. Autem lze jet podél jezera a naskytnou se Vám tak skvělé výhledy. St. Mary hraničí s několika indiánskými rezervacemi, třeba s rezervací kmene Blackfeet. Původní kultura je v celé oblasti docela patrná a v Montaně se nachází celá řada indiánských rezervací různých kmenů. Jezer je v parku ještě několik, zmiňme ještě Pray Lake, za kterým se v dáli tyčí Sinopah Mountain nebo půvabné Hidden Lake. Veškeré informace pro návštěvníky parku, skvělé mapy, rozpis turistických tras najdete zde.

    Je pravdou, že Národní park Glacier a část Yellowstonu sem ročně přiláká nejvíce turistů, tak to už s americkými národními parky bývá. Máte-li ale při návštěvě hodně volného času, můžete se stavit i v některém ze zdejších státních parků, které chrání různé památky nebo přírodní úkazy regionálního charakteru – ať už se jedná o pěkné skalní scenérie, skály pokryté indiánskými petroglyfy, „města duchů“ nebo třeba jeskyně. Upozorníme tak v souvislosti se státními parky na jeden z nich, a to na státní park Lewis and Clark Caverns, což je největší jeskynní systém na severozápadě USA, celoročně přístupný. V rámci prohlídky jeskyně s průvodcem od května do září můžete obdivovat zdejší stalaktity či stalagmity. Nejbližším městem je Whitehall. Informace o otevírací době, vstupném a veškeré potřebné informace k návštěvě jeskyně najdete zde.

    V Montaně se nachází také několik indiánských rezervací, kde můžete navštívit různé interaktivní výstavy, muzea a jiné ukázky života původních indiánských obyvatel. Indiánské kmeny se také účastnily jedné z nejvýznamnějších bitev na území USA, v dějinách známé jako bitva u Little Bighorn. V oblasti kolem kaňonu Bighorn se 25. – 26. června 1876 odehrála bitva mezi 7. kavalerií americké armády a indiánskými kmeny v čele se Siouxi, kteří bránili své území, na kterém se našlo zlato. To byl jeden z důvodů bitvy. Druhým podnětem bylo zabavení indiánské rezervace, kterou by pak vedla železnice. Spojení indiánských kmenů tuto bitvu sice vyhrálo, Američané se ale vrátili s posilami a území nakonec dobyli. Bojiště Little Bighorn je významným americkým historickým památníkem, k vidění je tu řada památek připomínající bitvu, od galerie přes návštěvnické centrum k muzeu zaznamenávajícímu historii bitvy. Navštívit můžete zdejší památník, hřbitov padlých amerických vojáků nebo dvě bitevní pole. Praktické informace k návštěvě, informace o vstupném, otevírací době nebo konaných akcích najdete tady.

    A další místa už jen okrajově. Hlavní město Helena má pěkné historické centrum se starou požární věží, katedrálou, sídly vybudovanými bohatými zlatokopovy v 19. století a sídlem montanské vlády, Montana State Capitol, který lze navštívit v rámci bezplatné prohlídky. U rybářů jsou velmi oblíbené oblasti kolem toku řeky Kootenai River, pěkným odpočinkovým místem na řece můžou být třeba malebné vodopády Kootenai Falls.

    I když se v Montaně spokojíte jen s jejími dvěma národními parky, rozhodně nebudete litovat. Ledovcový národní park je nádherný a montanských scenérií si tu užijete víc než dost. Bude-li krásnou montanskou krajinou jen projíždět, i tak vás ohromí malebná krajina, ať už to budou zasněžené horské vrcholky či prérie plné bizonů. Přejeme Vám, ať si návštěvu Montany užijete.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

  • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

    O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

    Vaše Cesty po světě