Ostatní části Madeiry a ostrov Porto Santo

    V této části průvodce po Madeiře se budeme věnovat všem zajímavým oblastem ostrova s výjimkou hlavního města Funchalu a jeho širšího okolí, po kterém najdete průvodce v v samostatném článku. Tento průvodce vás kromě Madeiry provede také po sousedním ostrově Porto Santo. Tak pojďme na to!

    Jih ostrova skýtá malé rybářské vesničky, banánové plantáže, vinice, ale i krásné a zároveň drsné pobřeží. První zastávku uděláme v městečku Calheta nacházející se v říčním údolí. V minulosti tu velmi výnosně fungoval lihovar, dnes městečko profituje hlavně z provozování jachtařské mariny a cestovního ruchu. Za návštěvu tady zmíníme architektonicky na Madeiře unikátní Centrum umění (Casa das Mudas – Centro das Artes), výstavní prostory, které jsou ukázkou moderní architektury na Madeiře netypické. Je tu kostel Igreja do Espírito Santo, jehož původ sahá až do 15. století a dále pak cukrovar Sociedade dos Engenhos da Calheta, kde se z cukrové třtiny vyrábí med i pálenka. Možné jsou tu degustace i nákup výrobků. Většinu turistů ale Calheta láká na zdejší bílé pláže. Ano, čtete správně. Bílé pláže. Dvě malé uměle vytvořené plážičky s pískem dovezeným z Maroka leží proti sobě a podél nich vede promenáda. Jedna z mála možností na Madeiře poležet na písečné pláži. Společnost Lobosonda pak odsud také pořádá plavby za pozorováním velryb. V okolí Calhety jsou také malebné rybářské vesničky. První z nich je Jardim do Mar. Má pěkné staré centrum, odkud vede cestička dolů k moři, kde kdysi stávala pevnost. Dnes tu najdete příjemnou pobřežní promenádu svádějící k příjemné procházce. Druhou rybářskou vesnicí je Paúl do Mar, která má taktéž pěkné historické jádro. Příjemný je také zdejší přístav obklopený až 300 metrů vysokými útesy. V přístavu najdete sochu rybáře, od které se na vodu spouští barevné rybářské loďky. Dá se tady také vykoupat. Vesnice Madalena do Mar je hlavně víkendovým letoviskem bohatých obyvatel Funchalu, kteří tu mají své honosné vily. Krásný výhled z vysokého útesu se nabízí z vyhlídky u obce Faja da Ovelha, která leží nad vesnicí Paúl do Mar.

    Náhorní plošina Paúl da Serra ve výšce okolo 1 000 metrů je porostlá vřesem a různými travinami, které snesou drsnější podmínky. Tohle podloží nasává dešťovou vodu, kterou potom pomocí typických levád rozvádí po celém ostrově. K vidění tu jsou tak hlavně desítky větrných elektráren. Vede sem silnice, která nabízí krásné panoramatické výhledy na okolí. Odbočka ze silnice vás také zavede do údolí Rabacal, ve kterém se nachází jedny z hlavních turistických lákadel Madeiry. Tím je vodopád Cascada Risco (trasa dlouhá 1 km v jednom směru) a skalní kotel 25 fontes neboli 25 pramenů, což je půvabná laguna s několika vodními prameny. To je trasa v délce asi 2,5 km v jednom směru. Trasa z Calhety do 25 fontes je vůbec jednou z nejoblíbenějších turistických levád na Madeiře a údolí Rabacal je zároveň jedním z nejlepších míst pro pěší turistiku na celém ostrově. Další pěkné levády, které jsou vhodné pro pěší turistiku, jsou v okolí obce Prazeres. Levádami se odsud dostanete na zdejší náhorní plošinu. Navštívit také můžete zdejší botanickou a zoologickou zahradu a kostel z 18. století.

    vodopád Risco 25fontes
    25fontes

    Dále určitě stojí za zmínku malebný maják (farol) u nejzápadnějšího místa Madeiry, mysu Ponta do Pargo, vůbec nejkrásnější maják na Madeiře. Nachází se v něm stálá expozice fotografií ostatních majáků na Madeiře a z prostranství před ním se vám naskytne skutečně úžasný výhled na divoké skalnaté pobřeží s útesy vysokými i 300 metrů. Velmi působivé místo, které doporučujeme. V okolí Ponta do Pargo si pak můžete užít lanovku, která vás za malý poplatek převeze přes pobřežní políčka, a opět se vám z ní naskytnou krásné výhledy. Říká se jí teleférico a najdete jí v obci Achadas da Cruz. Takovým příjemným fotogenickým místem je osamělý kostelík Capela da Nossa Senhora da Boa Morte z 20. století asi 4 km od Ponta do Pargo. Před kostelíkem je pramen obestřeným řadou legend. Místní ženy odsud prý nosívaly vodu a přitom se jim několikrát zjevila Panna Marie. Na přelomu července a srpna se tu na její počest pak koná procesí.

    Encumeada Oblíbenou turistickou destinací je pak Ribeira Brava, obec s asi 6 tisíci obyvateli, která láká hlavně na oblázkovou pláž. Ty oblázky jsou takové větší oblázky, na ležení to tak není moc pohodlné. Ve městě upozorníme na pěkné historické Staré Město kolem ulice Rua da Visconde s řadou obchůdků, parkem a radnicí Camara Municipal, která se nachází ve vile z 18. století. Dále v Ribeiře najdete jeden z nejstarších kostelíků na Madeiře, Igreja de Sao Bento z 15. století, na kterém můžete pozorovat některé prvky manuelského stavebního slohu. Zajímavé je i Etnografické muzeum (Museu Etnográfico da Madeira) v panském sídle ze 17. století, které ukrývá artefakty připomínající stará řemesla, způsoby dopravy nebo různé zemědělské techniky. Asi 13 km od Ribeiry leží horský průsmyk na horském hřebeni, Boca da Encumeada (foto v textu). Leží ve výšce kolem 1000 m. n. m. a turistům se odsud otevírá nádherný výhled na náhorní plošinu Paúl da Serra i horské soutěsky a vrcholy ve vnitrozemí ostrova. Odsud začíná také celá řada turistických tras různých náročností, třeba na horu Pico Ruivo nebo pěkná leváda vedoucí do Folhadalu (foto pod textem). Malebné je také nedaleké městečko Ponta do Sol ležící mezi dvěma mysy. Centrum skýtá historické jádro, kolem vesnice najdete banánovníková pole a malou oblázkovou pláž.

    Folhadal Folhadal

    Sever ostrova je drsný, přesněji drsnější než jeho jižní část. Zdejší pobřeží je strmější, divočejší, fouká tu silný vítr a jsou tu velké vlny, k tomu všemu tu i dost prší. Tohle všechno ovšem kompenzuje krása zdejší přírody. Přes zdejší vysoké útesy vede pobřežní silnice, ze které se vám naskytnou úžasné panoramatické výhledy. Pobřeží skýtá nejen útesy, ale i vodopády, skalní věže či přírodní bazénky ze ztuhlé lávy, které fungují jako přírodní koupaliště. Svahy jsou pak porostlé vinicemi, na které pomalu navazují vavřínové lesy. Hezkým přímořským městečkem na severním pobřeží je Porto Moniz, které láká právě na ony lávové bazénky. Přírodním bazénkům se tu říká piscinas naturais. Koupání v nich je zpoplatněno malým poplatkem. V bazéncích se dá i dobře šnorchlovat a pozorovat zdejší barevné rybky. Ve městečku je dále přístav, stará pevnost i pobřežní promenáda Passeio Publico Marítima. Na ní lze navštívit třeba moderní vědecké centrum Centro Ciencia Viva, která tu k vidění nabízí na 70 druhů mořských živočichů. Porto Moniz bylo až do poloviny 20. století městečko přístupné jen z moře, teprve právě v polovině 20. století tu vznikla silnice. Centrum městečka je nad přístavem kolem kostela Nossa Senhora da Conceicao ze 17. století. Pěkná je také vyhlídka Santinha s krásnými výhledy na pobřeží. Od nedaleké Lamaceiros se vyráží k oblíbené levádě Ribeira da Janela vedoucí v délce 25 km do Fonte do Bispo. Skvělým tipem je také leváda Levada dos Cedros.


    Oblíbeným turistickým cílem Madeiry je také vesnička Santana, což je jakýsi skanzne s historickými dřevěnými domky se slaměnými střechami. Zdejších domků, kterým se říká casas de colmo, tu najdete víc než stovku a jsou typickou ukázkou madeirské venkovské architektury. Domky mají keltský původ a ještě donedávna v nich žily celé rodiny, kdy děti musely žít pod střechou a do pokojíku lezly malým okénkem zvenčí. V Santaně pak vyrazte také do přírodní rezervace Rocha do Navio, chránící pěknou pobřežní krajinou, ve které se vyskytují i endemické druhy rostlin a mořští ptáci. U rezervace je lanovka, která vás povozí nad pobřežím a pobřežními políčky. V Santaně jako poslední upozorníme na Parque Temático de Madeira, park věnující se historii a kultuře ostrova. Asi 9 km od Santany pak na úpatí 600 metrů vysoké pobřežní hory leží vesnička Faial, obklopená vinicemi a ovocnými sady. Z vrcholu kopce se vám naskytne krásný výhled na severní pobřeží. cesta z Pico Arieiro na Pico Ruivo

    Asi 10 km od Santany se nachází nejvyšší hora Madeiry, 1 862 m. n. m. vysoká Pico Ruivo. Je oblíbeným cílem milovníků pěší turistiky, kteří většinou vyráží na túru z vesnice Achada do Teixeira. Odtud sem totiž vede dlážděná cesta. Výstup tak trvá asi hodinku a není ani moc obtížný. Ještě větší nadšenci pěší turistky z hory vyráží ještě na další nedalekou horu, 1 818 m. n. m. vysokou Pico do Arieiro. Ještě jednou možností je trasa přes vrchol Pico Torres. Celá zdejší oblast je úžasně rozkvetlá hlavně na jaře, kvete tu zajímavá endemická vysokohorská květena.

    Pico Ruivo Pico Ruivo

    Další zastávkou může být přístav Porto da Cruz, jedno z vůbec nejstarších měst na ostrově. Láká hlavně na plážovou promenádu a přírodní lávové bazénky vhodné ke koupání i na dvě černé písečné pláže. Mezi plážemi můžete vidět jeden madeirský cukrovar.

    Další z turistických levád je cesta (foto1) vedoucí vavřínovým lesem od Rancha Madeirense k hájovně Queimadas. Trvá asi hodinku. Hájovna leží na pasece ve výšce asi 900 m. n. m. a je obklopena pěknou krajinou. Od hájovny se pak vyráží na další túry po okolí. První z nich je trasa Levada do Caldeirao Verde (foto2), které vede podél stejnojmenného jezírka napájeného vodopádem do přírodního parku Madeira. Cestou se vám naskytnou krásné vyhlídky a v okolí je několik dalších turistických cílů. Ke Caldeirao Verde je to od hájovny asi 6,5 km. Odsud pak trasa pokračuje dál do Caldeirão do Inferno (foto 3 a 4), tedy Pekelného kotle. Na obou trasách je k vidění krásná krajina s vodopády, roklemi, tunely i skalními průrvami.

    cesta do Queimadas Caldeirao Verde Caldeirao Inferno Caldeirao Inferno

    Zastávku na pobřeží si udělejte také v obci Sao Jorge. K vidění je tu kostel Igreja de Sao Jorge, za ním hned stojí typický dům se slaměnou střechou. Od kostela se lze také dostat na nedaleký mys Ponta de Sao Jorge s majákem. Z nedalekého skalního útesu jen kousek od majáku je krásný výhled na pobřeží. Zastávku udělejte také na vyhlídce Cabana ležící u silnice vedoucí do obce Arco de Sao Jorge. Kousek od této vesnice se pak u sídla Quinta do Arco nachází pěkná růžová zahrada – Roseiral s více než 1 700 druhy květin. K ní náleží i maličké Muzeum vína.

    Za návštěvu rozhodně stojí městečko Sao Vicente. Jsou v něm krásné bílé domky i půvabné uzounké uličky. K vidění je tu maličká do skály vytesaná kaplička Capelina do Calhau z konce 17. století, jejíž mozaiku na fasádě tvoří plážové oblázky. Ve městě je pak také kostel Igreja de Sao Vicente z 18. století s typickou zlacenou dřevořezbou. Asi 4 km od města je pak k vidění osamělá bílá zvonice Rosário z 50. let 20. století. Hlavním lákadlem jsou ale jeskyně Grutas de Sao Vicente. Je to lávový tunelový systém, který vznikl při sopečném výbuchu na ostrově před asi 890 tisíci lety. Návštěvníkům je zpřístupněno k prohlídce asi 700 metrů jeskyní. Součástí je také moderní centrum, kde se dozvíte hodně o geologii ostrova i sopečné činnosti obecně a dále pak botanická zahrada skýtající řadu pobřežních endemických rostlin.

    Významným madeirským poutním místem, a to hlavně první zářijovou neděli, je Ponta Delgada. V tuto dobu totiž poutníci přicházejí uctít krucifix (Senhor Bom Jesus), který sem v 15. století vyplavilo moře v dřevěné bedně. Na tom místě byl pak postaven kostel, ve kterém se dnes nachází ohořelý zbytek krucifixu, který přežil požár roku 1908. Kolem kostela vede cesta s krásným výhledem na pobřeží. A krátké zastavení ve vesničce Seixal. Je tu hlavně přírodní bazén s mořskou vodou (piscina) a také vyhlídka Miradouro do Véu da Noiva nabízející opět krásný výhled na severní pobřeží.

    Poslední částí, kterou na Madeiře prozkoumáme, bude východní část, přesněji oblast mezi městy Gaula a Ponta de Sao Lourenco. Tato oblast má nejdelší historii, protože právě tady přistáli první objevitelé, velrybáři tu vyráželi na lov a bohatí obchodníci si tu budovali svá honosná sídla. V této části najdete mezinárodní letiště Santa Catarina i nejstarší město ostrova, Machico. Najdete tu pobřežní města i horské vesničky, moderní budovy i ty staré tradiční. Východ Madeiry je totiž neskutečně rozmanitý. První zastávkou bude Camacha, městečko ležící ve výšce kolem 700 m. n. m. Je obklopeno terasovitými políčky a jablečnými sady a také tu rostou ony vrby, ze kterých se vyrábí proslulé madeirské košíkářské zboží. Tímto řemeslem se také živí většina zdejší populace. Místní je vyrábějí ve svých domácích dílnách – vimeiros. Košíkářské výrobky jsou nejlépe k zakoupení v košíkářské tržnici Café Relógio na náměstí Largo da Achada. Tržnice se nachází v bývalém britském letním sídle s hodinovou věží a bývá dost často narvaná. Je totiž typickou zastávkou snad všech zájezdových autobusů, protože zdejší košíkářství je skutečnou ukázkou tradičních madeirských řemesel. Nejlepší místo pro koupi suvenýrů. Rozvoj košíkářství ve zdejší oblasti měli „na svědomí“ zase Britové. Ti si totiž nechávali pro svá honosná sídla vyrábět proutěný nábytek v duchu britské módy. Nedaleko mysu pak najdete malou pláž s černým pískem, Prainha.


    Nedaleko od Camachy leží Ribeiro Frio, pstruží farma a malá botanická zahrada. Jen kousek odsud leží restaurace, kde si můžete čerstvé pstruhy dát. U restaurace také začíná leváda Levada do Furado, která vede v délce asi 11 km na pobřeží a také k průsmyku Portela nebo k vyhlídce Balcoes. Další tip na pěší turistiku.

    Zastávku uděláme také v Machicu, třetím největším madeirském městě. Právě v nedaleké zátoce přistála roku 1419 loď s objevitelem Madeiry, J. G. Zarcem, který tu založil první osadu. Osada už od 15. století prosperovala díky pěstování cukrové třtiny, v téže době byla krátce hlavním městem celého ostrova. K vidění doporučíme starou rybářskou čtvrť Banda d´Além na břehu řeky Ribeira da Machico. Kdysi se tu vyráběly dřevěné čluny, dnes je tu moderní jachtařský přístav. Uměle tu byla také vytvořena písečná pláž. Dále ve městě upozorníme na náměstí Largo dos Milagres, na kterém byl roku 1420 postaven vůbec první kostel – Capela dos Milagres. Dnešní svatostánek je ale až z 1. poloviny 19. století, původní stavba totiž nepřežila katastrofální povodeň. V 18. století tu také vznikly tři pevnosti, které měly za úkol chránit zátoku před nájezdy pirátů. Dodnes se dochovaly dvě z nich – veřejnosti nepřístupná Forte de Sao Joao Baptista a Forte de Nossa Senhora do Amparo, ve které najdete turistickou kancelář. Kousek od druhé zmiňované pevnosti je pobřežní promenáda vedoucí od moderního komplexu Forum Machico k ústí řeky Machico.

    Nejvýchodnější obcí Madeiry je Canical, dříve významná velrybářská základna. Velrybářství tu připomíná muzeum Museu da Baleia, které se věnuje historii lovu velryb na Madeiře, a to od lovu až po zpracování. Lov velryb byl na Madeiře zakázán v 80. letech 20. století. Ve městečku je dále jachetní přístav a část pobřeží je chráněna jako přírodní rezervace, která si klade za cíl nabídnout klidné útočiště různým druhům velryb, delfínům i tuleňům středomořským. Oblíbeným výletním místem hlavně místních je 322 metrů vysoký kopec Pico do Facho, z jehož vyhlídky Miradouro do Pico do Facho je pěkný výhled na zátoku i letiště Santa Cruz. Místní tu rádi pořádají pikniky. Název hory v překladu znamená tzv. Pochodňová hora, protože na ni kdysi byly zapalovány pochodně jako varování před piráty. Z mysu Ponta do Rosta nad zátokou Baía de Abra je opět pěkný výhled. Od parkoviště nad zátokou vede asi 3hodinová trasa (tam a zpět) na nejvýchodnější špičku ostrova. Cestou narazíte na mys Ponta de Sao Lourenco, u kterého leží dva ostrůvky. Jeden z nich je Ilhéu do Farol, na kterém se nachází nejstarší madeirský maják z roku 1870. Nejhezčí výhled na maják je z kopce Ponta do Furado, na který je sice výšlap trochu náročný, ale stojí za to. V bývalém domku strážců majáku, Casa do Sardinha, se dnes nachází turistické centrum.

    Zmíníme ještě vesnici Portela, od které začíná stezka Vereda das Funduras vedoucí do obce Marocos (asi na 3 hodiny). Z vyhlídky v Portele se vám naskytne pěkný výhled na Penha de Águia neboli Orlí skálu, mohutný osamocený sopečný vrchol, který název dostal podle několika párů orlů mořských, kteří hnízdí v dutinách skal nad rozbouřeným Atlantikem. Santo da Serra láká na golfové hřiště a také na veřejnosti přístupné sídlo významné rodiny obchodníků s vínem, Quinta do Santo da Serra. Vila je obklopená parkem, kam místní rádi chodí na pikniky. Součástí je také malá zoo a vyhlídka Miradouro dos Ingleses, ze které kdysi rodina Blandyů pozorovala připlouvající lodě. Santa Cruz je přístavním městečkem, které má několik parků, úzké uličky, kostel Sao Salvador z 16. století a také několik budov zdobených manuelskými ornamenty. Čerstvé ryby a jiné dobroty si můžete koupit ve zdejší tržnici, za kterou najdete malou oblázkovou pláž, podél které se táhne promenáda. Ve městě je dále plavecký komplex a menší akvapark.

    Ostrov Porto Santo

    Ostrov Porto Santo je součástí madeirského souostroví. Mezi Madeirou a Porto Santo jezdí přívozy, kterými se lze v klidu dopravovat mezi ostrovy. Praktické informace o cenách či jízdních řádech trajektů najdete tady. To, co nemá Madeira, má sousední Porto Santo. A to 9 kilometrů dlouhý pás pláže se světlým pískem. Ostrov je sušší a skalnatější než Madeira a byl dokonce objeven ještě dřív, než jeho slavnější sousedka. Sloužil jako zásobárna potravin pro mořeplavce na dlouhých výpravách. Kryštof Kolumbus si dokonce vzal za ženu dceru prvního guvernéra ostrova Porto Santo. V 16. století byl pak ostrov drancován pro své dračincové porosty. Jejich pryskyřice se tou dobou v Evropě používala jako barvivo na látky a také jako přísada do laků. Toto drancování a také žďáření porostů zničilo celou ostrovní vegetaci, která se nyní složitě obnovuje. Ostrov je 11 km dlouhý a 6 km široký a žije na něm asi 5,5 tisíc obyvatel, z nichž většina se živí cestovním ruchem. Žije to tu hlavně v letních měsících a pro turisty je tu připraveno slušné zázemí. Je tu golfové hřiště, nákupní centrum Zarco a řada luxusních hotelů s lázněmi.


    Hlavním městem ostrova Porto Santo je Vila Baleira. Město má historické jádro s bílými domky, hlavní třídou je pěší zóna Rua Zarco s kavárnami i tradičními stánky nabízejícími zdejší produkty. Dále je tu moderní tržnice a také stadion pro plážové sporty, který pojme na 2000 diváků. Z památek v městečku zmíníme bývalou radnici Casa da Camara Antiga, která je pěkný příkladem portugalské renesanční architektury 16. století. Hlavním lákadlem je ale Muzeum Kryštofa Kolumba – Casa Colombo – Museu do Porto Santo. To se věnuje mořeplavbě a historii ostrova, ale hlavně tu najdete předměty týkající se života tohoto slavného mořeplavce – modely lodí, námořní mapy, rytiny. Zadní část budovy je považována za dům, ve kterém kdysi Kolumbus, ještě jako obchodník s cukrovou třtinou, kolem roku 1480 nějakou dobu žil. Byl to totiž dům jeho tchána. Dozvíte se tu řadu zajímavých informací o mořeplavectví. Tradiční kachle azulejos můžete vidět na fasádě kostela Nossa Senhora da Piedade. Jeho dnešní barokní podoba pochází ze 17. století. U přístavu začíná pláž s bílým pískem Campo de Baixo, která se táhne až k výběžku Ponta da Calheta. Je to nejlepší pláž, kterou může celé souostroví nabídnout. Důsledkem toho samozřejmě je, že pláž v letních měsících praská ve švech. Pláž má turistické zázemí v podobě toalet, šaten a sprch. Potápěči se rádi potápí k vraku lodi, který se nachází u pobřeží. V turistickém centru také dostanete zdarma mapu turistických stezek v okolí. Asi 2 km od města leží bílý kostelík Nossa Senhora da Graca z 16. století, postavený na místě údajného zjevení Panny Marie.

    Hezkým místem nedaleko hlavního ostrovního města je sladkovodní pramen Fonte da Areia, ležící u pěkných pískovcových skal. Je to oblíbené místo místních pro pikniky. Vyrazte také na mys Ponta da Calheta. Uvidíte odsud ostrůvek Ilhéu de Baixo s vápencovými skálami. Z jedné z nich někdy prýští gejzír vody. Nad mysem je vyhlídka Pico das Flores, odkud se vám naskytnou krásné výhledy. Na náhorní plošině Portela uvidíte tři staré větrné mlýny. Doba vzniku prvních mlýnů není jasná, byly ale postaveny za účelem využití silného větru, který zde fouká. Určitě se podívejte také do botanické zahrady s exotickými ptáky Quinta das Palmeiras. Udělejte si také výlet do vesničky Serra de Fora, kolem které se nachází krásná krasová krajinka.

    Za poskytnutí krásných fotek ke zveřejnění velice děkujeme jejich autorce, Ing. Šárce Sedláčkové



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě