Funchal

    Funchal, hlavní město ostrova Madeira, bude asi tím prvním místem, které při přistání na Madeiře navštívíte. Rozhodně stojí za to se tu nějaký ten den zastavit a pokochat se třeba zdejším malebným přístavem, historickými budovami, z nichž některé pamatují už první kolonisty či třeba navštívit muzeum věnované nejslavnějšímu funchalskému rodákovi, fotbalistovi Cristianu Ronaldovi. Krom toho jsou tu krásné exotické zahrady, které taktéž stojí za návštěvu. Vyrazit také můžete do nedalekého Monte a svézt se na slavných proutěných saních, což je atrakce, kterou nikde jinde nenajdete. Funchal bude určitě příjemnou zastávkou při vašem putování po Madeiře. Kromě průvodce po Funchalu pro vás náš cestovatelský portál Cesty po světě připravil i průvodce po všech ostatních atraktivních místech téhle perly v Atlantickém oceánu.

    Funchal je hlavním městem a zároveň turistickým centrem Madeiry. Italští mořeplavci mu v 16. století říkali „malý Lisabon“. Název město dostalo podle fenyklu, portugalsky funcho, kterým byl v době objevení zdejší záliv a svahy bohatě porostlý. Město zbohatlo díky obchodu s cukrem, cukrové homole jsou také dodnes v erbu města. Ve městě dnes žije víc než 100 tisíc obyvatel, tedy necelá polovina všech obyvatel ostrova. Funchal leží v přírodním „amfiteátru“, který začíná na mořském pobřeží a stoupá do hor až do výšky 1200 m. Protékají jím tři potoky pramenící v horách.


    A co ve Funchalu stojí za vidění? Hlavním promenádou je Avenida Arriaga. Promenádu ohraničuje na jedné straně neoklasicistní divadlo Teatro Municipal Baltazar Dias ze začátku 20. století a bývalá obchodní komora zdobená tradičními dlaždicemi zvanými azulejos, které tvoří nástěnné obrazy. Navazuje také na park Jardim Municipal, kde v minulosti stával františkánský klášter. Druhou ulicí, kterou byste měli projít, je Avenida do Mar. Je to hlavní dopravní tepna, ale také oblíbené korzo. Kousek odsud se tyčí pevnost Fortaleza de São Lourenço, dnes fungující jako rezidence guvernéra. Pevnost tu vznikla už v 16. století a fungovala jako rezidence kapitána. Kousek odtud je pak také sídlo madeirského parlamentu, Alfandega Velha. Významným funchalským náměstím je Praca do Município. To lemují tři významné budovy. První je bývalá rezidence nejbohatšího muže Madeiry, hraběte José Carvalhala. Je to nádherný barokní palác, který je dnes sídlem radnice. Dalšími budovami na náměstí je bývalá jezuitská kolej, dnes madeirská univerzita a biskupský palác s Muzeem sakrálního umění. Za takové nejživější jádro Funchalu platí čtvrť Santa-Maria, příjemná historická čtvrť. Zdejší budovy pocházejí z 18. a 19. století, kdy nahradily původní dřevěné domky. Ve většině z nich najdete obchody, restaurace či tradiční řemeslné dílny.

    Funchal má i působivý městský park, Parque de Santa Catarina. Najdete v něm exotické stromy, záhony i barokní kapli Capela de Santa Catarina z konce 15. století, dále pak jezírko a panské sídlo Quinta Vigia ze 17. století, které je rezidencí předsedy vlády a je tak veřejnosti nepřístupné. Dále je tu kasino, před kterým stojí bronzová socha císařovny Alžběty, přezdívané Sisi, která tu pobývala mezi lety 1860 a 1861. Ukázkou typického madeirského quintas, tedy panského sídla, je Quinta das Cruzes. Sídlo pochází z 18. století a funguje jako muzeum, které návštěvníkům přibližuje, jak kdysi žili bohatí obyvatelé Madeiry. Sídlo je obklopeno archeologickým parkem s různými manuelskými fragmenty oken či bývalého pranýře z 15. století.

    Od 17. do 19. století se kolem Funchalu nacházel pás pevností, které město měly chránit proti pirátům. Kromě Fortaleza de São Lourenço tu je tak k vidění třeba také Forte de Sao Tiago budovaná od 1. poloviny 17. století, o století později k ní přibyly další přístavby. Ze zdejší střešní terasy se vám naskytne krásný panoramatický výhled. V horních patrech najdete Muzeum současného portugalského umění. Další pevností je Fortaleza do Pico de Sao Joao ze začátku 17. století na 111 metrů vysokém kopci Pico dos Frias. Od ní se vám také naskytne krásný výhled na centrum Funchalu. V minulosti pevnost sloužila jako sklad střelného prachu pro další pevnosti na ostrově, dnes ji využívá vojenské námořnictvo.

    Ubytování na Madeiře přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.

    Booking.com

    Dalších z půvabných míst je zdejší přístav, kde kotví spousta lodí a vyplouvají odsud také lodě na ostrov Porto Santo. K vidění je tu třeba replika Kolumbovy Santa Marie. Plavba na ní je oblíbenou turistickou atrakcí. Hezký výhled se vám naskytne z přístavního mola Ilhéu de Pontinha. Zdejší přístav byl důležitým dopravním uzlem už v 15. století.

    Zmíníme také muzeum se sbírkou starého nábytku, starých azulejos (kachlíků) i sakrálního či čínského umění a také pohledů Madeiry. Nachází se ve vile ze 17. století a jmenuje se Casa Museu Frederico de Freitas. Dále je tu Museu de História Natural neboli Muzeum historie přírody s různými vycpanými zvířaty. Jsou tu ale také exponáty věnované místní flóře i geologii. Součástí je i akvárium. Pokud se vám líbí zdejší tradiční výšivky, její drahocenné exponáty z 19. století najdete v Muzeu výšivky (Núcleo Museológico do I.V.B.A. M.). K vidění tu jsou ale i exponáty z dalších uměleckých řemesel, třeba krásné gobelíny nebo nábytek či kroje. Milovníky fotbalu musíme upozornit na v současnosti nejslavnějšího fotbalistu světa, Cristiana Ronalda, který se ve Funchalu narodil. A tahle hvězda tu má i své vlastní muzeum, Museu CR7. Muzeum se věnuje Ronaldovu životu i úspěchů a můžete tu vidět i jeho tři „zlaté míče“, nejslavnější trofeje, které fotbalista vůbec může získat.


    Určitě bychom neměli zapomenout na klášter pocházející už z 15. století, Convento de Santa Clara. Stěny zdejšího kostela jsou zdobené tradičními kachlíky zvanými azulejos ze začátku 17. století. V kostele jsou také hroby objevitele Madeiry J. Zarca a jeho dvou dcer. Historickým komplexem provádí zdejší jeptišky, dozvíte se tak řadu zajímavých informací. Dalším kostelem ve městě je Igreja do Socorro ze začátku 16. století, kterou místní postavili poté, že se jim podařilo překonat morovou ránu. Za hlavní svatostánek ve městě ale platí zdejší katedrála (Sé). Jako hlavní kostel ji ve Funchalu nechal vybudovat portugalský král Manuel I. na přelomu 15. a 16. století a je jednou z mála dochovaných staveb v manuelském stavebním slohu, který je typický pro portugalskou architekturu. Sama katedrála, no, spíš kostelík, není zas nijak výjimečná svým vzhledem, ale spíše svým historickým významem. Má původ už v době první kolonistů. Zajímají-li vás portugalské dějiny, ve kterých se dozvíte i o tomhle stavebním slohu, přečtěte si také náš článek věnovaný Portugalsku a jeho dějinám.

    Baví-li vás nákupy nebo jen chcete ochutnat místní delikatesy nebo si koupit suvenýry, jedním z nejlepších míst je zdejší známé tržiště Mercado dos Lavradores. U vstupu uvidíte obrazy z azulejos, hlavní jsou ale zdejší stánky. Koupit si tu můžete tradiční delikatesy jako uzeniny, víno, čerstvé ryby, ale také tradiční proutěné zboží či typické krojové vysoké boty, ale i jiné suvenýry. Jste-li milovníci nakupování, tak ještě informace, že největším nákupním centrem na Madeiře je velký obchoďák Madeira Schopping.


    Nevýhodou Funchalu je absence písečných pláží. Chcete-li se přesto vykoupat, můžete po typických schůdcích sestoupat na skalnaté pobřeží (třeba Pocas do Gomes) nebo navštívit malou oblázkovou pláž Praia Formosa. Některé části pobřeží jsou doplněné bazény a brouzdališti pro děti, za vstup sem se platí vstupné.

    Z Funchalu se pak dá podniknout i spousta výletů do nejbližšího okolí. Zajímavý je třeba mys Návratu (portugalsky Cabo Girao a Faja dos Padres) asi 13 km od města. Zdejší útesy totiž patří k nejvyšším na světě, jsou vysoké 580 metrů. U útesu je moderní prosklená vyhlídková plošina, ze které je výhled nejen na okolní vinice. Využít lze také prosklený výtah Faja dos Padres i nedalekou placenou soukromou pláž. Útes je obklopen přístavištěm lodiček, vinicemi i plantážemi s tropickým ovocem. Druhý místem v okolí Funchalu, na které vás upozorníme, je osada Camara de Lobos, ležící mezi dvěma útesy. Název má osada podle tuleňů středomořských (lobos), kterých tu v době objevení Madeiry žilo nespočet. Dnes je Camara de Lobos druhým největším městem Madeiry a od hlavního města leží asi 9 km. Městečko dnes žije hlavně rybolovem, který ovšem obyvatelé neživí příliš dobře. Zdejší přístav s barevnými loďkami na svém obraze zvěčnil i Winston Churchill během svého pobytu na Madeiře na přelomu let 1949 a 1950. Jeho tu dnes připomíná pamětní deska. Ve městě je k vidění malebný přístav, kostely, pod náměstím Largo da República ležící malá pláž i tržnice. Nad městem pak začíná jedna z největších vinařských oblastí na ostrově, Estreito de Camara de Lobos. Na začátku září se tu každoročně koná slavnost Festa do Vinho, připomínající prastaré obyčeje Madeiry, která končí tradičních šlapáním hroznů. Příjemná podívaná! Další město, Canico, je typickým turistickým letoviskem s nespočtem hotelů a apartmánů. Společně se sousedním Garajau je to nejvýznamnější turistické letovisko na Madeiře. Dominantou mysu Ponta do Garajau je velkolepá socha Krista s otevřenou náručí a hledící na Atlantik, připomínající tu nejslavnější obdobnou sochu v Riu de Janeiru. Od sochy je krásná vyhlídka. Asi 20 km od Funchalu leží obec Curral das Freiras, kterou obklopuje půvabná krajina. Kdysi tento kraj patřil řádu klarisek z kláštera Santa Clara ve Funchalu. Zdejší kostel nechaly jeptišky vystavět jako poděkování za to, že přečkaly kdysi jeden brutální útok pirátů. U kostela je malebný hřbitov, od kterého je krásný výhled na údolí, ve kterém obec leží a nedaleko je i vyhlídka Eira do Serrado. Za specialitu kraje platí jedné kaštany, ze kterých tu místní vyrábějí likér, koláče nebo chléb. Dalším velkolepým madeirských quintas je Quinta do Bom Sucesso, které obklopuje úžasná botanická zahrada s asi 2500 tropických a subtropických rostlin. Sídlo najdete jen pár stovek metrů nad Funchalem. Na okraji tohoto botanického parku je stanice lanovky, která jezdí od parku přes řeku Ribeira de Joao Gomes na náměstí Largo das Babosas v městečku Monte. Součástí sídla je také přírodovědná expozice uvnitř budovy či přilehlý park s papoušky. Zmiňované městečko Monte už v 18. století bývalo vyhlášeným letoviskem boháčů. Pobýval tu třeba i poslední rakouský císař a český král Karel V., když tu byl v exilu. Je tu panská zahrada Quinta Jardins do Imperador s věží Malakoff, z které je krásný výhled na Monte i Funchal. V kostele Nossa Senhora do Monte jen kousek nad hlavním zdejším náměstím Largo da Fonte, je pohřben Karel V. Pod schody kostela čekají řidiči v krojích a kloboucích, kteří vozí turisty v typických madeirských proutěných saních asi 2 km dolů po prudké silnici. Je to světově unikátní záležitost, kterou turisti hojně využívají. Jízda i řízení proutěných saní má na Madeiře dávnou tradici a nemůže ji dělat kdekdo. Řidiči se musí narodit do zdejšího cechu a musí nosit tradiční obleky tvořené bílými kalhotami, košilí, modrým sakem a slamákem. Saně řídí a brzdí speciálními botami. Jízda v proutěných saních má tradici v polovině 19. století, kdy údajně jeden jistý britský obchodník přemýšlel nad tím, jak se rychle dostat z Monte do své kanceláře ve Funchalu. Saně jezdí od kostela do Livramenta. U zmiňovaného hlavního náměstí pak začíná městský park, ve kterém se v 16. století podle legendy zjevila malé pastýřce Panna Marie. Kousek od zdejší tropické zahrady u bývalého sídla Quinta do Prazer zas najdete stanici lanovky, která nahradila tu historickou, která tu fungovala už v roce 1894. Kolem sídla Quinta do Prazer vznikla úžasná zahrada Jardim Tropical Monte. K vidění tu jsou vavříny, obrazy z kachlíků azulejos, japonská jezírka i sochy Buddhy. A ještě jedny krásné zahrady na závěr, zahrady Palheiro. Je to prý jedna z nejkrásnějších a nejrozmanitějších zahrad na Madeiře. Přilehlé panské sídlo Quinta do Palheiro Ferreiro patřilo hraběti z Carvalhalu, který ho v 18. století využíval jako lovecký zámeček. V roce 1885 se pak sídlo dostalo do rukou britské rodiny obchodníků s vínem, která kolem něho založila anglický park. Je tu kaple, jezírka s lekníny nebo tzv. zapuštěná zahrada s exotickými květinami přímo před vilou. Dnes je sídlo luxusním hotelem s lázněmi.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě