Středověké hrady a větrem ošlehané útesy, to je Skotsko. Krajina i počasí jsou zde poměrně nehostinné, ovšem to možná dotváří pravý skotský půvab. Historie na Vás bude dýchat skoro z každého kroku. Jste-li milovníci historie a nehostinné přírody, Skotsko je pro Vás tou pravou destinací.

Skotsko je jednou ze čtyř zemí tvořící Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Dalšími zeměmi, které tvoří jednu z posledních konstitučních monarchií na světě, je Wales, Anglie a Severní Irsko. Nachází se na severu ostrova Velká Británie. Zemi tvoří pevnina na severu Velké Británie a přilehlé ostrovy Orkneje, Shetlandy a Hebridy. Hlavním městem je Edinburg. Země má něco přes 5 milionů obyvatel.


Podívejme se nyní stručně a snad poutavě na skotské dějiny. Začněme 10. stoletím. Předchůdcem Skotského království bylo království Alba, které se na území dnešního Skotska nacházelo od 10. – 13. století. Království tvořily tehdejší kmeny Piktů (keltský národ, který dostal své jméno od Římanů. Ti tímto jménem označovali osadníky žijící do 10. století na území dnešního Skotska) a kmen Keltů (Gálů), což byla skupina kmenů, které ve starověku obývaly většinu tehdejší Evropy. Toto království založil roku 843 král Kenneth Mac Alpin, který si nejprve podmanil říši Piktů a poté založil nové království, království Alba. Významné změny pak nastaly za vlády velekrále Malcolma III. v 2. pol. 11. století. Nastávaly změny v oblasti práva, majetkových vztahů, systému následovnictví a zároveň se reorganizovala zdejší křesťanská církev. Malcolm III. čerpal zvyky a zákony většinou z anglického systému. V následujících letech muselo Skotsko čelit tlaku sousední Anglie, začala doba válčení, které dlouhodobě vyčerpávalo obě země. V době válek Skotska o nezávislost se objevuje na konci 12. století známá postava skotského národního hrdiny, Williama Wallace. Ten v bitvě u Stirling Bridge porazil anglickou armádu a byl považován za ochránce Skotska. Roku 1305 byl ale na příkaz krále Eduarda I. popraven v Londýně za velezradu. Tuto postavu jistě znáte ze slavného filmu Statečné srdce s Melem Gibsonem. Ve Wallaceových myšlenkách, tzn. snaze o nezávislost Skotska pokračoval skotský král Robert I. (známý jako Robert Bruce), který skotskou nezávislost pojistil vítězstvím v bitvě u Bannockburnu roku 1314. Nezávislé bylo Skotsko až do počátku 18. století, kdy Zákonem o unii z roku 1707 došlo ke vzniku Království Velké Británie spojením skotského a anglického parlamentu.

Ať jedu kamkoliv, vždycky se nejvíce těším, až ochutnám tamější kuchyni. O anglické, potažmo skotské, to ale neplatí. Velká Británie nikdy nepatřila k pověstným kulinářským destinacím, to stejné platí o Skotsku. Samozřejmě všude najdete čínské, italské nebo indické restaurace, takže když už skutečně budete mít dost fish and chips , zajděte do některého z výše uvedených restaurací. Typickou snídaní je známá anglická snídaně. Tzn. párek, slanina, vejce, zde dokonce můžete k snídani ochutnat i jelito nebo bramborové placky. Oblíbená je též ovesná kaše. Pro Skotsko je typické především maso, které zde můžete ochutnat v té nejvyšší kvalitě. Skotské hovězí je pověstné, stejně tak ryby a mořské plody. Oblíbené je též jelení a srnčí. Z ryb můžete ochutnat kipper (kořeněný uzenáč) nebo abroath smokies (uzená treska). Celkově Skotové rádi ryby udí. Typický národním jídle je tzv. haggis, tlačenka z ovčích drobů vařených v ovčím žaludku s krupkami. No nezní to nádherně… Jako přílohu můžete zkusit rozmačkané brambory nebo řepu. Další, co můžete zkusit, je stovies, směs z cibule a mačkaných brambor s mletým hovězím masem, typické pro Skotsko jsou také pirožky plněné masem - Scotch Pie. Co se týká polévek, známé jsou Scots broth (vývar z čočky, hrachu a skopového masa) nebo Cullen skink (polévka z tresky, brambor a smetany). Poslední dobou se hodně rozmáhá výroba sýra, např. chedaru Isle of Mull. Ve „fastfoodech“ označovaných jako „chippies“ se prodávají smažené ryby podávané s hranolky známé hlavně na území Anglie.

Co se týká nápojů, stejně jako v Anglii je zde populární čaj. Ovšem možná mezi turisty oblíbenějšími nápoji jsou pivo a slavná skotská whisky. Hospody (známé puby) jsou zde hlavními společenskými institucemi a dobrá zpráva, že jako ve většině dnes kultivovaných zemích, je zde zakázáno kouření. Takže nekuřáci si to tu rozhodně lépe užijí. Skotská whisky je hlavním skotským vývozním artiklem. Ve Skotsku se vyrábí od 15. století. Její název v gaelštině znamená „voda života“. Populární se ovšem stala až poté, co na oblíbené místní víno klaret byla uvalena daň a to pak víno podstatně podražilo. Whisky jsou dva druhy: sladová z ječmene a kukuřičná, do které se přidává ječmenný slad. Výroba kukuřičné whisky je levnější, začala se vyrábět ale až v polovině 19. století. Nejznámější whiskou je pak mícháná (tzv. blended), která je tvořena dvěma výše uvedenými druhy v různém poměru. Míchaná whisky převažuje, ovšem sladová je nejkvalitnější. Známými značkami je Johnnie Walker, Bells, Teachers, The Famous Grouse. Whisky se pije samotná nebo se sodou. Výrobu pravé skotské whisky můžete shlédnout v řadě skotských palíren, které jsou otevřené veřejnosti. Tradiční skotské pivo se pak podobá našem černému a říká se mu „heavy“, prodává se po pintách, což je o trošku víc než náš půllitr. Největšími skotskými pivovary je Mc Ewans´ a Tennents. Skotsko má pověst země, ve které nejoblíbenějším nápojem není Coca Cola, ale místní Irn-Bru (pomerančový nápoj).


Celé Skotsko je lemováno plážemi, ovšem při zdejším počasí lákají možná tak k procházce po pláži než k ulehnutí a opalování. Vlivem Golfského proudu je zde počasí poměrně nestálé, spíše chladné a deštivé a fouká poměrně silný vítr. Hlavně na pobřeží. Ovšem zimy jsou zde poměrně mírnější než ve zbytku Evropy. Toto počasí ale přináší i velký výskyt pakomárů, kteří se vyskytují na západním pobřeží a na ostrovech. Ti mohou být velice nepříjemní a mohou vyvolat alergické reakce. Ačkoliv se to nezdá, je Skotsko vyhledávanou destinací pro surfaře. Nejvyhledávanějšími místy pro surfaře je město Thurso, v Thurso East si můžete zasurfovat přímo pod hradem. Většina zdejších surfařských destinací je ovšem určena spíše pro zkušené surfaře. Chcete-li se surfováním začít, zamiřte raději do francouzského Hossegoru. Dalšími surfařskými destinacemi je Fraserburgh, Torrisdale Bay neboValtos.

Ve Skotsku se platí anglickými librami. Od října do března platí ve Skotsku greenwichský čas, takže si v tomto období hodinky posuňte o jednu hodinu zpět. V létě není žádný časový rozdíl. Skotové jsou hrdí na svůj piktský a keltský původ. Sever země včetně přilehlých ostrovů tvoří výhradně skotská populace, ale skotská města jsou multikulturní. O Skotech pak panuje řada tvrzení. Třeba, že jsou lakomí nebo pohostinní. Co o nich ale platí stoprocentně je, že jsou patrioti. Jsou pyšní na tradiční skotské zvyky, stále uchovávají původní tradice a zřejmá je také jistá averze k Anglii, protože skotsko-anglické války ničili zemi po staletí a Skotové do krve museli bojovat o svoji nezávislost. Myšlenky na skotskou nezávislost jsou patrné dodnes a stále se vedou rozsáhlé diskuze na téma, zda se oddělit od Velké Británie a stát se samostatným státem. Co se týká původních tradic, velmi oblíbená je keltská hudba, ale především ojedinělý zvyk skotských mužů, nosit sukně, kterým se říká kilty. Kilt je součástí skotského národního kroje (ten tvoří kabelka, dýka, podkolenky a baret). Tento zvyk pochází ze skotské Vysočiny a svou oblibu v očích světa získal díky velikánovi skotské literatury, siru Walteru Scottovi, který ve svých knihách ukazuje romantický obraz skotské Vysočiny. Kilt nesmí chybět v šatníku žádného Skota a muži je běžně nosí. Typický je také kostkovaný vzor látek. Každý barevný vzor je spojován s určitým skotským klanem, které tvořily historii Skotska po staletí. Většina krojů, dek a čepic má tento vzor, stejně jako většina skotských suvenýrů. Populární je hudba na dudy, které se váží k tradicím skotské Vysočiny. Oblíbeným sportem jsou kromě fotbalu také Hry Vysočiny, které kombinují disciplíny jako hry na dudy nebo bubnování, případně atletické disciplíny jako hod kladivem nebo kamenem. Pocházejí, jak už název napovídá, ze Vysočiny, kde si v nich zdejší klany měřily své síly.

Navštíví-li turisté Skotsko, ve většině případů zamíří do Edinburgu, hlavního města, do Glasgow a ke slavnému jezeru Loch Ness, které se nachází v nádherné divoké skotské Vysočině. Skotské pobřeží jsou osamělé pláže a vysoké útesy šlehané studeným skotským větrem. Najdete tam řadu pláží, jeskyní a zátok. Historické hrady a pevnosti jsou zase ukázkou dávné skotské historie a Skotsko je doslova poseté skvostnými a skutečně tajemně působícími středověkými hrady. Ani divoké skotské ostrovy by neměly chybět při Vaší návštěvě. Tady je stručný přehled toho, co byste neměli při Vaší návštěvě Skotska minout. Náš web pro vás má připravený podrobný průvodce po Skotsku, najdete ho v pravém menu v sekci Co navštívit. Procestujte tak Skotsko s webem www.cestyposvete.cz

Doprava po Skotsku

Doprava po Skotsku je velmi pohodlná, dobře organizovaná a dostupná. Nemáte-li to štěstí, že můžete cestovat autem nebo prostě máte strach z jízdy vlevo, můžete zkusit cestování vlakem (dostupné informace o jízdních řádech a trasách najdete zde, Vlaky National Rail a zde. Trajektem se můžete dostat i na Shetlandy, třeba z Norska nebo z Dánska (www.smyril-line.com).

Cestování autobusem Autobusy National Express Autobusy Stage Coach Bus

Cestování vlakem

Vlaky ScotRail Vlaky Vlaky Virgin Trains Vlaky National Rail

Trajekty

Trajekty na Hebridy, Skye a Clyde Trajekty na Skye Ostrovy na severu Skotska, Shetlandy, Orkneje Orkneje (pouze pro osoby, bez aut)

Rádi byste procestovali Skotsko, ale nevíte, jak na to? Přečtěte si naše rady a tipy na cesty, ve kterých se dozvíte, kde sehnat ubytování nebo letenku, jak cestovat po světě autem, kolik si vzít s sebou peněz v hotovosti nebo jak si udělat dokonalý itinerář.

Pokud byste rádi procestovali nějakou zemi nebo místo a netroufáte si na to na vlastní pěst, ať už proto, že neumíte žádný cizí jazyk, nezvládnete to naplánovat, aniž byste na něco nezapomněli nebo prostě jen nemáte čas plánovat a zařizovat všechno kolem vaší dovolené, využijte našich služeb cestovatelům. Vaši cestu připravíme do nejmenšího detailu a s ohledem na všechna Vaše přání a nebo jen budeme na telefonu po celou dobu Vaší cesty, abychom Vám připadně pomohli vykomunikovat nějaké problematické situace v případě, že Vaše angličtina na to nebude stačit. Podívejte se, jak Vám Cesty po světě mohou pomoci na Vašich cestách!

Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme spoustu zajímavých tipů na to, kam vyrazit, kde sehnat levné letenky nebo co se právě děje ve světě.