Wales

  • Wales je jedna ze čtyř zemí tvořící Spojené království Velké Británie a Severního Irska a nachází se na západě ostrova Velká Británie. Wales obývá keltský národ Velšanů. Hlavním městem je Cardiff. Celá země má něco málo přes 3 miliony obyvatel.

    Wales se rozkládá na poloostrově na středozápadě Velké Británie. Od severu k jihu měří asi 274 km a od západu k východu asi 97 km. Wales hraničí na východě s Anglií, a s mořem na ostatních třech stranách. Velšské pobřeží má délku 965 km. Při pobřeží Walesu se nachází několik ostrovů, z nichž je největší Anglesey na severozápadě. Největší koncentrace obyvatelstva a průmyslu se nachází v středním Walesu ve městech Cardiff, Swansea a Newport a jejich okolí. Wales je převážně hornatý, zvláště na severu a ve středu. Nejvyšší hory ve Walesu se nacházejí ve Snowdonii, kde leží i nejvyšší hora Walesu, Snowdon vysoká 1 085 m.

    V 5. století oblast dobyli Římané a později byla rozdělena mezi několik klanů. Římané zakládali pevnosti a do Walesu přinesli křesťanství. Po jejich odchodu se na území dnešního Walesu usadily některé germánské kmeny a vznikaly jednotlivé velšské státy, které daly základ dnešní oblasti. Aby se Wales oddělil od sousední Anglie, začaly se v 7. století budovat valy. Ke sporům mezi obyvateli Walesu a Anglie docházelo po celý středověk. Velšané bojovali proti dobyvačným Normanům a Anglosasům. K Anglii Wales přidružil až ve 13. století král Eduard I., který Wales nechal poset královskými hrady a nastavil pravidlo, že nástupcem zdejšího trůnu je britský panovník. Poté následovalo několik snah o omezení moci Anglie a osvobození, v 15. století pak jedno z významnějších povstání vedl velšský král Owain Glyndwr. Plně pak byl Wales připojen k Anglii v 1. polovině 16. století.

    Co se týká pokrmů, které jsou pro Wales typické, zmíníme crawl, polévku ze skopového, jehněčího nebo rybího masa a zdejší sýr Caerphilly. Typickým zdejším pokrmem je pak chléb z chaluh, laverbread.

    Pokud už turisté míří do Spojeného království, Wales většinou přece jen zůstává na okraji jejich zájmu, což je ovšem škoda. Wales je půvabnou krajinou, která kombinuje pohoří nabízející perfektní podmínky k turistice, údolí s tajemnými velmi starými hrady, rybářské vesničky, pláže a strmé útesy. Zemí koluje řada legend a mýtů, zdejší kultura také výrazně ovlivnila celou britskou společnost. My pro vás máme připravený kompletní průvodce po Walesu.


    Naše putování začneme v hlavním městě. Hlavní město Walesu, Cardiff, není typickým velkoměstem, podobně jako třeba skotský Edinburgh. Všechno je tu takové menší a příjemnější, a to i přesto, že má Cardiff něco kolem 320 tisíc obyvatel. Je srdcem velšské kultury, ale i sportu a zábavy. Město leží na řece Taff, která se tu vlévá moře a nachází se na úplném jihu Walesu.

    Hlavní atrakcí Cardiffu, a zároveň celého Walesu, je skutečně velkolepý cardiffský hrad. Už za dob Římanů na zdejším místě stávala pevnost, kterou později ovládli Normané. Pevnost byla přebudována na středověký hrad ve 12. století, který později procházel rukama celé řady majitelů. Až se v 18. století dostal do rukou 1. markýze z Bute. Největší rozmach hrad zažil v 19. století, kdy ho vlastnil 3. markýz z Bute, v 60. letech 19. století údajně nejbohatší muž světa. Byl to mocný a bohatý uhlobaron, který z Cardiffu udělal největší exportní přístav pro přepravu uhlí. Ten inicioval celou řadu přestaveb, nejen v interiérech plných italských a arabských dekorací, ale nechal vybudovat i středomořskou zahradu nebo zrekonstruovat dávné římské hradby. V 19. století tak jeho rukou hrad dostál velké neogotické přestavby. 4. markýz z Bute po své smrti hrad odkázal městu Cardiff.

    V hradu lze vidět dochovanou hlavní hradní věž zvanou The Keep, která je typickou ukázkou velšských hradních věží (tzv. donjonů). Ve věži byly místnosti pro ubytování panstva i služebnictva. Velkolepě jsou pak zdobené zdejší interiéry. Například dětský pokoj je vyzdoben kachličkami s hrdiny dětské literatury. Koupelna je obložena růžovým místním alabastrem, nechybí mramorová vana. Hodovní síň je největší místností na hradě a malby v ní jsou inspirovány příběhem o středověkém hradu. Dále je tu knihovna a Chaucerův pokoj, který vznikl pro markýzovu ženu. Dekorace v něm jsou inspirovány anglickým středověkým básníkem Geoffreyem Chaucerem. Arabský pokoj pak má dřevěný strop v maurském stylu, který je pozlacen plíšky z čistého zlata a patří k nejkrásnějším místnostem hradu. Veškeré informace o otevírací době a cenách vstupného do hradu najdete tady. Připravte se na fronty.

    Velšané milují sport, na zdejším národním sportovním stadionu Principality Stadium (někdy také Millennium Stadium) se konají fotbalové, ragbyové i motoristické závody. Zdejší největší fotbalový klub, FC Cardiff City ovšem své zápasy hraje na svém stadionu, Cardiff City Stadium. V Cathays parku pak najdete Národní muzeum, které hostí sbírky umění, archeologie i geologie. Vidět tu můžete snad všechno od impresionistických obrazů po kostry obřích dinosaurů. Muzeem věnujícím se historii Walesu i životu jeho obyvatel je St Fagans National History Museum. Pro fanoušky slavného britského seriálu Doctor Who, v češtině známého pod názvem Pán času, je téměř povinností návštěva zdejší zábavné atrakce The Doctor Who Experience, která vás přenese do světa Pána času. Tenhle oblíbený seriál se totiž natáčí v Cardiffu.

    Cardiff patří také k oblíbeným nákupním destinacím. Najdete tu celou řadu nákupních pasáží, obří nákupní centra i farmářské trhy. Tou nejznámější a nejstarší pasáží, kterým tu říkají Arcade, je Royal Arcade pocházejí z roku 1858. Podobných pasáží je tu celkem šest. V prosklené viktoriánské budově se pak nachází také známé tržiště Cardiff Market, kde si můžete koupit řadu tradičních delikates, maso, ryby, pečivo i místní sladkosti.

    Kromě hradu tu najdete celou řadu dalších historických budov sahajících do dob královny Viktorie nebo krále Eduarda I. Skvělým místem na procházku je pak pobřežní promenáda Mermaid Quay v přístavu. Můžete tu buď posedět u jednoho či dvou piv, nebo se jen tak projít po rušné promenádě a sledovat dění v přístavu. Podél pobřeží Cardiffu pak najdete řadu jachetních přístavů i loděnic.

    Nedalko Cardiffu pak upozorníme na pohádkový hrad Castell Coch postavený také pro markýze z Bute, kterému patřil Cardiffský hrad. A protože byl Cardiff v minulosti nejrušnějším úhelným přístavem, kterým prošlo veškeré uhlí vytěžené na severu Walesu, najdete zde řadu památek připomínající toto období. Historii zdejšího těžebního průmyslu můžete objevovat třeba v Rhondda Heritage Parku, ve kterém se dostanete do důlních šachet 90 metrů pod zemí. Park se nachází v Trehafordu. Obdobnou atrakcí, dokumentující bohatou minulost spojenou s těžbou uhlí, můžete vidět také Národním muzeum hornictví, které se nachází v bývalém dole Big Pit, který byl uzavřen roku 1980. V rámci asi hodinové prohlídky se lze dostat do podzemí, kde můžete být svědky ne zas tak dávné těžby uhlí.

    Zůstaneme ještě na jihu Walesu. Jen se z Cardiffu se přesuneme do údolí řeky Wye. Zalesněné zelené údolí tvoří hranici mezi Anglií a Walesem a je velmi oblíbenou destinací pro pěší túry i cyklotoulky. Najdete zde pozůstatky Offova valu, který se táhne přes celé pohraničí. Jedná se o 128 kilometrů dlouhý val z 8. století, jehož část můžete vidět i v údolí řeky Wye mezi městy Chepstow a Monmouth. Podél Offova valu vede turistická stezka. Za návštěvu stojí na vápencovém útesu nad řekou Wye stojící hrad Chepstow, který je nejstarším kamenným normanským hradem ve Velké Británii. Jeho stavbu zahájil přítel Viléma Dobyvatele, William Fitz-Osbern, po skončení bitvy u Hastingsu, aby chránil své teritorium. Když už jsme u těch hradů, zmíníme ještě hrad Raglan, pozdně středověký hrad, jehož dnešní podoba se datuje do období od 15. do začátku 17. století. Za zmínku stojí také Národní královská mincovna (The Royal Mint), ve které můžete být při 45 minut dlouhé prohlídce s průvodcem svědky ražby britských mincí. Ve vesnici Tintern se pak nacházejí velmi zachovalé a působivé zříceniny kláštera Tintern Abbey. Cisterciácký klášter byl založen ve 12. století v údolí řeky Wye a je krásnou ukázkou zdobené gotické architektury. Navštivte také typické pohraniční město Monmouth s dlážděným náměstím, strážním domkem a hradem.

    Kopcovitá krajina Walese je celá posetá hrady, své pevnosti tu budovali už staří Římané, později Normané, bohaté zdejší rodiny (v některých hradech se dodnes žije) i král Edward I., který jako první britský král Wales ovládl. Hrady či jejich zříceniny najdete při své cestě mnohokrát a není tak v našich silách je všechny vyjmenovat. Na tak malém území, jakým je Wales, jich je víc než 600, takže vězte, že o ně skutečně nebudete mít nouzi. Zmíníme tak pouze ty nejzajímavější. V této jižní části Walesu ještě jmenujeme třeba hrady White Castle, ruiny hradu ze 13. století Skenfrith Castle a pak stejně starý Grosmont Castle, na řece Ewenny je hrad z 12. století zvaný Ogmore Castle nebo třeba Caerphilly Castle. Jste-li milovníky starých tajemných hradů a zřícenin, tohle můžou být pro vás ta pravá místa.

    Ve Walesu jsou krásné pobřežní oblasti. Jednou takovou je pobřeží Pembrokeshire se stejnojmenným národním parkem na jihozápadě Walesu. Skýtá úžasné útesy, osamělé písečné pláže, skály i mořské jeskyně. Pobřeží Walesu rozhodně zařaďte do Vašeho itineráře. Zdejší útesy jsou skvostné a procházka po pláži, na které není ani noha, je dokonalým balzámem na duši. Z těch nejhezčích zátok a pláží budeme jmenovat Barafundle Bay, Church Doors Cove obehnaná děsivě vyhlížejícími útesy, Broad Haven Beach, Blue Lagoon u města Abereiddi, Marloes Sands, Blue Pool se svými skalními formacemi známými jako Tři komíny (Three Chimneys) nebo Druidston Haven Beach. Nejkrásnější pobřežní scenérie nabízí poloostrov Gower. Dále při tomhle úžasném koutu Walesu můžete navštívit nejmenší město Velké Británie, St. David´s s nádhernou katedrálou sv. Davida, patrona Walesu. Katedrála je skutečným skvostem a budete-li mít cestu po pobřeží, určitě se tu zastavte. Vedle katedrály jsou k vidění mohutné trosky biskupského paláce. U města Dorherston můžete vidět pěkná liliová jezírka nebo kapličku vestavěnou do útesu. Zastavit se pak můžete v městečku Tenby, které obklopují hradby ze 13. století, dlouhé pláže a je tu také starý kupecký dům vybavený nábytkem z roku 1500.

    Centrální velšská vysočina je divoká, opuštěná a ideální pro turistiku. Pohoří Brecon Beacons je jádrem Národního parku Brecon Beacons. Tady se nachází několik stezek vedoucím ke zdejším nejvyšším horám Pen-y-Fan a Corn Du. Z nich je pak krásný výhled na útesy, začněte zdejší túru z Tydfil-Brecon u Storey Arms. V Black Mountains pak najdete třeba pozůstatky kláštera Llanthony Priory z 12. století nebo krásný hrad Powis vybudovaný z pevnosti ve 13. století a přepychově zdobený. Dále se zkuste zastavit třeba v Aberystwyth, což je přímořské letovisko. Poblíž se nachází Ďáblův most(Devil´s Bridge), který údajně vykouzlil ďábel.

    Oblíbená u turistů je pak projížďka z města Dolgellau do Conwy. Touto trasou můžete navštívit ty nejkrásnější velšské hrady. Navštívit můžete hrad Harlech, dále můžete zamířit do města Beddgelertu, ve kterém najdete zvláštní hrob. Hrob psa Gelerta, kterého nespravedlivě zabil jeho pán Llewelyn Veliký. Pes měl hlídat jeho malého syna. Když se pán vrátil, kolébka byla převržená a pes celý od krve. Pán se tak nespravedlivě domníval, že pes dítě zabil a zabil tak psa. Za chvíli našel svého syna vedle mrtvoly vlka a pochopil, že pes vlastně dítě zachránil. Dále se trasou dostanete k hradu Caernarfonu, který je nejslavnějším a nejstarším velšským hradem. Dalšími hrady po trase jsou Beaumaris a Penrhyn a na konci trasy pak hrad ve městě Conwy. Conwy láká nejen na skvěle zachovalé středověké hradby, ale také na zmiňovaný hrad, který nechal ve 13. století vybudovat král Eduard I., aby velkolepě shlížel na tohle město. Hned na začátku trasy se můžete také vydat do Národního parku Snowdonia s nejvyšší velšskou horou Snowdon. Je to oblíbená krajina turistů a horolezců. Můžete si zde prohlédnout jeskyně Llechwedd Slate Caverns, kde můžete vidět, jak se odděluje břidlice. Pro pěší turistiku pak doporučíme trasy Betws-y-Coed a horolezecké centrum Capel Curig asi 8 kilimetrů od Betws-y-Coed.

    Na závěr pak doporučíme bizarní okázalou vesnici Portmeirion. Kuriózní vesnici v anglickém stylu vybudoval architekt Sir Clough Williams-Ellis, který po celém světě sbíral části ohroženým staveb jako třeba sochy Budhů, kolonádu v Bristolu, italskou zvonici a proměnil je v kombinaci architektonických stylů celého světa. Vesnice leží na poloostrově Lleyn, kde jsou krásné útesy a pláže a také zátoka Pekelná tlama (Porth Neigwl) proslulá vraky lodí.