Toulouse

  Toulouse ležící na řece Garonne je jedním z nejrychleji rostoucích francouzských měst a čtvrté největší město Francie. Má necelých 500 tisíc obyvatel. Díky početné populaci studentů je to velmi živé a bujaré město. Místní univerzita patří mezi nejstarší v Evropě, založena byla v první polovině 13. století. Po Paříži a Lyonu je to třetí největší francouzská univerzita.

  Ubytování v Toulouse přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.

  Booking.com Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Francii, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv ve Francii. Najdete tam podrobné průvodce i po dalších místech Francie. Toulouse je hlavním městem francouzského regionu Okcitánie a máte-li více času, neozmete svou návštěvu jen na samotné město, ale navštivte i jiné kouty Okcitánie. I po ní vás provede náš průvodce.

  Zdejší úzké středověké uličky skvěle dokládají bouřlivou minulost města. Od 5. do začátku 6. století bylo město hlavním centrem Visigótů, ve 12. a 13. století tu vládla hrabata z Toulouse, v 16. a 17. století zas město bohatlo díky obchodu s modřidlem (před dovezením prvního indiga). Během první světové války se pak Toulouse stalo centrem výroby zbraní a letadel, pobýval tu často i autor Malého prince, Antoine de St-Exupéry, ale i jiní milovníci letectví. Po druhé světové válce se Toulouse stalo centrem francouzského leteckého průmyslu.

  Toulouse co navštívit a vidět Toulouse co navštívit a vidět

  Dnes je letectví hlavním zdejším průmyslovým odvětvím. Toulouse Airbus továrna co navštívit a vidět Sídlí tu výrobce dopravních letadel Airbus, společně s americkým Boeingem jeden ze dvou největších světových výrobců dopravních letadel. Vlastníky společnosti Airbus jsou EADS a BAE Systems, dvě největší evropské zbrojařské společnosti. Airbus v roce 2016 zaměstnával přes 72 000 lidí po celém světě. Konečná montáž letadel se provádí v Toulouse a v německém Hamburku. Prvním letadlem společnosti Airbus, které vzlétlo, byl roku 1972 model Airbus A300. V minulosti se v Toulouse vyvíjel také letoun Concorde. Druhým nejvýznamnějším zdejším průmyslovým odvětvím je kosmonautika, sídlí tu třeba společnost Galileo provozující vesmírné satelity.

  Město má letiště Toulouse-Blagnac. Informace o tom, jak se dostat z letiště do centra a zpět najdete tady. V Toulouse funguje přirozeně i slušná městská hromadná doprava. Tvoří ji tramvaje, metro a autobusy. Veškeré informace o tom, jak funguje, o trasách i cenách najdete tady. Stejně jako jiná evropská velká města, má i Toulouse svou turistickou kartu. Ta vám nabízí cestování městskou hromadnou dopravou zdarma, návštěvu některých turistických atrakcí zdarma a jiných se slevou. Podrobné informace o tom, co nabízí a o jejích cenách, najdete tady. Oficiální turistický portál města najdete tady.

  A co v Toulouse navštívit? Pro město jsou typické budovy z červeno-růžových cihel, díky čemuž je město běžně přezdíváno Ville Rose – Růžové město.Toulouse Capitol co navštívit a vidět Jsou tu dvě hlavní náměstí – place du Capitole a sousední place Wilson. Place du Capitole je rušné náměstí s klenutým podloubím. Na jedné straně náměstí najdete 29 maleb současného umělce Raymonda Morettiho, které demonstrují historii města až do moderních dob. Na náměstí je dále rozlehlý Capitol (radnice) (foto v textu) z 50. let 18. století. V ní se nachází Theatre du Capitole, jedna z nejprestižnějších francouzských operních scén. Hlavními nákupními třídami jsou rue du Taur, rue d´Alsace-Lorraine nebo rue des Arts. Historicky vypadající čtvrtí města je Vieux Quartier neboli Stará čtvrť, která sestává z úzkých uliček a náměstíček, vše v podobě z 18. století.

  Doporučíme také jen se tak toulat podél zeleného vodního kanálu Canal du Midi, vedou podél něho asfaltové stezky a je to oblíbené místo místních. Původní kanál byl vystavěn v 17. století jako spojka mezi Atlantikem a Středozemním mořem. Na jeho výstavbě se podílelo 12 tisíc dělníků. Kanál dlouhý 240 km vede z Toulouse do přístavu Sète nedaleko Marseille a je zapsán na seznamu UNESCO. Ve městě je také několik parků, včetně pěkné Japonské zahrady.

  Bazilika sv. Sernina (foto v textu) byla důležitou zastávkou na poutnické cestě do Santiaga de Compostely.Toulouse Bazilika sv. Sernina co navštívit a vidět Jedná se o největší francouzskou románskou stavbu zapsanou na seznamu UNESCO. Výstavba baziliky z typických toulouských červených cihel trvala od 11. do 13. století. Její dominantou je věž ze 13. století, dále je v ní dvoupatrová krypta sv. Sernina z 18. století. Je zasvěcena sv. Serninovi (Saturninovi), starověkému křesťanskému misionáři a mučedníkovi, jednomu ze sedmi apoštolů vyslaných ke Galům. Dalším zdejším svatostánkem je pak katedrála St-Étienne, která kombinuje několik stavebních slohů. Vznikala mezi 12. a 13. stoletím. A ještě jeden kostel. Église des Jacobins se nachází v konventu Ensemble Conventuel des Jacobins. Kostel je zajímavou gotickou stavbou s krásnými mozaikovými okny, jehož stavba započala ve 13. století, krátce poté, co sv. Dominik založil dominikánský řád. Stavba je opět celá z typických toulouských červených cihel. Dostavba trvala dalších 170 let. Pod zdejším oltářem najdete pozůstatky sv. Tomáše Akvinského, který platí za jednu z největších teologických autorit. Součástí komplexu je také Cloitre des Jacobins určený k meditacím s pěknou zahradou a historická jídelna Les Jacobins ze 14. století. V dalším kostele Église Notre Dame du Taur se nachází soška Černé Madony z 16. století.


  Z městských muzeí chceme jmenovat Musée St-Raymond se sbírkou římských soch, křesťanských sarkofágů či zlatých galských náhrdelníků a také Musée des Augustins se sbírkou umění od římských dob po Delacroixe, Rubense či Toulouse-Lautreca. První muzeum se nachází ve staré nemocnici z 11. století, druhé pak v bývalém augustiánském klášteře. Umělecké artefakty od dob renesance po 20. století můžete obdivovat v Fondation Bemerg, která se nachází v krásné budově Hotel d´Assézat z 16. století. V budově Les Abattoirs z 19. století, která fungovala jako jatka, se nachází Muzeum moderního umění. Musée Paul Dupuy zas nabízí sbírky dekorativního umění, porcelánu, zbraní i hodin. Některé pochází už ze středověku.

  Toulouse Capitol co navštívit a vidět La Bazacle je jakýmsi památníkem hydroenergie. Jeho součástí je víc než 100 let stará vodní elektrárna a mlýn z 12. století. Záležitost hlavně pro nadšence do techniky. Zajímavou interaktivní záležitostí je pak Cité de l´Espace (foto v textu) neboli Vesmírné město. Můžete se tu dozvědět zajímavosti o kosmických technologiích nebo odstartovat vlastní družici.

  Hlavní turistickou atrakcí Toulouse jsou továrny Airbus. Airbus sídlí nedaleko Toulouse a tvoří ho dvě továrny. V továrně Clément Ader najdete montážní linku a v továrně Jean Luc Lagardere je obrovitánská montážní hala s rozměry 490x250 metrů, vůbec jedna z největších budov na světě. V obou továrnách se pořádají různé typy prohlídek s průvodcem, je ovšem nutná rezervace. Možná je i návštěva přilehlého leteckého muzea. Všechny informace o typu prohlídek, co můžete vidět i o cenách vstupného najdete tady.

  Milovníci fotbalu můžou vyrazit na některý z domácích zápasů zdejšího fotbalového klubu Toulouse FC na Stadium municipal de Toulouse.

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.


  A kam se vydáte příště? Na naší domovské stránce najdete spoustu tipů na akční letenky do celého světa. Tak mrkněte a začněte plánovat další výlet.

  Vaše Cesty po světě