Štrasburk

  Štrasburk je kosmopolitní metropolí severovýchodní Francie a její intelektuální a kulturní centrum, které kombinuje úžasné historické budovy i moderní architekturu. Díky přítomnosti řady evropských institucí – Evropský parlament, Rada Evropy, Evropský soud pro lidská práva, se ale jedná i o významnou evropskou metropoli. Sídlí tu univerzita. Samotné město má necelých 280 tisíc obyvatel, celá metropolitní oblast pak víc než 420 tisíc. Štrasburk a jeho okolí je významnou oblastí obchodu, diplomacie, školství a služeb, v průmyslových oblastech je zastoupen automobilový a farmaceutický průmysl a pivovarnictví. Zdejší přístav je druhým největším říčním přístavem ve Francii.

  Štrasburk, co navštívit a vidět Štrasburk, co navštívit a vidět

  Historie města je spojena s řadou významných osobností. V 1. polovině 15. století tu Johannes Gutenberg pracoval na vynálezu knihtisku, roku 1566 tu byla založena univerzita a ve městě se také usídlilo několik vůdců reformace. Nejvýznamnější německý spisovatel, J. W. Goethe, tu roku 1770 ukončil studium práv.

  Ubytování ve Štrasburku přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.

  Booking.com Štrasburk má mezinárodní letiště ležící kousek od vesnice Entzheim. Na a z letiště se dostanete kyvadlovou dopravou Navette Aéroport (spol. CTS) na tramvajovou zastávku Baggersee v centru města. Více o vlakové dopravě z a na letiště najdete tady. Štrasburk je také městem, které nabízí skvělé možnosti pro cyklisty. Najdete tu širokou a udržovanou síť cyklostezek, kola si tu bez problémů půjčíte. Skvělá je taktéž městská hromadná doprava sestávající z pěti linek tramvají na velmi vysoké úrovni. Veškeré informace o městské hromadné dopravě – ceny jízdného, jízdní řády i trasy najdete tady. Stejně jako většina evropských metropolí nabízí i Štrasburk svůj turistický pass. Jedná se o Strasbourg Pass a více informací o tom, jaké výhody s ním získáte najdete tady. Jezdit po centru autem považujeme za skutečný nesmysl, většina míst je stejně pěšími zónami. Mimo centrum se pak nachází několik odstavných parkovišť Park and Ride.

  Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Francii, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv ve Francii. Najdete tam podrobné průvodce i po jiných regionech Francie. Štrasburk je hlavním městem francouzského regionu Grand Est a doporučujeme tak jeho návštěvu spojit i s dalšími zajímavými místy regionu. Vše o nich se dozvíte v našem průvodci.

  Historické centrum Štrasburku, které leží na ostrově Grand Ile mezi břehy řeky Ill, se od roku 1988 nachází na seznamu UNESCO. Zdejší Staré město je tak hlavní turistickou atrakcí města a rozhodně stojí za návštěvu. Kromě historicky významných památek tu najdete i tradiční alsaské vinárny, winstub, kde můžete ochutnat nejen víno, ale i tradiční alsaské delikatesy. Tradičním štrasburským pokrmem je choucroute – klobásy se zelím vařené v ryzlinku. Grand Ile zahrnuje rušná náměstí, pěší zóny a luxusní nákupní ulice, malebné jsou ale hlavně zdejší úzké starověké uličky (třeba Rue du Sanglier). Z budov v historickém centru zmíníme náměstí place Gutenberg věnované vynálezci knihtisku s renesanční budovou Obchodní a průmyslové komory, pěkná je procházka kolem kanálu Fossé du Faux Rempart. Velmi oblíbenou a skutečně velmi malebnou částí je tzv. Malá Francie – Petite France (foto pod odstavcem). Malebnou čtvrť tvoří původní autentické hrázděné domky z 16. a 17. století, které se rozkládají na zdejších březích řeky Ill a na okolních kanálech. V domcích kdysi bydleli rybáři nebo mlynáři a dnes tu jsou různé řemeslné dílny a obchůdky s delikatesami. Pont Couverts (foto pod odstavcem) neboli Kryté mosty jsou čtyři mohutné gotické věže na nábřeží, které chránily v minulosti město. Kousek odsud pak leží také Vabaunovo zdymadlo z roku 1690, což byla součást dřívějšího městského opevnění. To mohlo v případě napadení města zaplavit celou část města.

  Štrasburk Pont Couverts, co navštívit a vidět Štrasburk Pont Couverts, co navštívit a vidět Štrasburk Petite France, co navštívit a vidět Štrasburk Petite France, co navštívit a vidět Štrasburk Petite France, co navštívit a vidět

  Štrasburk katedrála, co navštívit a vidět Za jednu z hlavních atrakcí města platí úžasná katedrála Notre Dame (foto vpravo), která je jedním z klenotů evropské gotické architektury. Jedná se po pařížské stejnojmenné katedrále o druhou nejnavštěvovanější katedrálu ve Francii a zároveň jednu z nejkrásnějších evropských architektonických skvostů. Katedrála má románské i gotické prvky a vznikala od 12. do 15. století. Až do 2. poloviny 19. století její katedrální věž platila jako nejvyšší v Evropě, než ji nahradila katedrála v Kolíně nad Rýnem. Katedrála z červeného pískovce je 110 metrů dlouhá, má pět zdobených portálů a astrologický orloj s promenádou apoštolů, kteří znázorňují etapy lidského života. Ze zdejšího ochozu se vám po zaplacení poplatku naskytne krásný výhled na náměstí Kléber.

  Kousek od katedrály pak upozorníme na Maison Kammerzell, jeden z nejkrásnějších historických měšťanských domů ve městě, který dnes funguje jako hotel. Kousek odsud je pak historická lékárna Pharmacie du Cerf, která činnost lékárny vykonávala od roku 1268 a také ruiny starověké římské pevnosti v ulici Rue des Juifs. Ve Štrasburku se nachází také celá spousta kostelů. Jako jeden za všechny budeme jmenovat kostel sv. Tomáše ve stylu alsaské gotiky.

  Nedaleko katedrály se pak nachází několik zajímavých štrasburských muzeí. Jmenujme Musée de l´Ceuvre Notre Dame, které vystavuje jednu z předních evropských sbírek románského, gotického a renesančního sochařství, obrazy z 15. století a barevná skla. Nachází se ve skupině historických budov ze 14. a 16. století. Dalším muzeem je Muzeum moderního a současného umění (Musée d´Art Moderne et Contemporain) s malou sbírkou moderního umění z doby do 2. světového války. Dalším muzeem je Historické muzeum (Musée Historique), které mapuje dějiny města od římských dob do 18. století. Zajímavý je třeba zdejší model města z 18. století, postavený proto, aby si Ludvík XV. mohl lépe představit městské opevnění nebo třeba Gutenbergova bible z roku 1485. Dějiny, tradice a kulturu Alsaska zas mapuje Muzeum Alsaska (Musée Alsacien). Ve třech historických domech z 16. a 17. století tu uvidíte vybavení kuchyně, hračky a nábytek dokumentující život Alsasanů v 18. a 19. století. Trojice dalších muzeí se pak nachází v historickém paláci Palais Rohan. Palác byl postaven v 18. století jako sídlo štrasburského biskupa. V jeho prostorách se nachází Archeologické muzeum, Muzeum dekorativního umění a sbírka obrazů nejen francouzských umělců od 14. do 19. století.


  Štrasburk je sídlem řady evropských institucí a je jedním z „hlavních“ měst Evropy. Sídlí tu 730ti členný Evropský parlament (foto pod odstavcem) ležící asi 2,5 km od katedrály. Ten se využívá jen dvanáctkrát ročně pro zasedání. Skupiny si mohou zarezervovat při zasedání možnost poslechnout si zdejší rozpravy. Další budovou je Palais de l´Europe, ve kterém sídlí Rada Evropy a dříve ji používal Evropský parlament. Ve všední dny jsou možné bezplatné prohlídky. V úžasném paláci Palais des Droits de l´ Homme sídlí Evropský soud pro lidská práva.

  Štrasburk Evropský parlament, co navštívit a vidět Štrasburk Evropský parlament, co navštívit a vidět

  V okolí náměstí place de la République se nachází řada veřejných budov z doby, kdy Štrasburk patřil Německu. Naproti Palais de l´Europe se rozkládá městský park Parc de l´Orangerie s jezerem a labutěmi, který je oblíbeným místem pro odpočinek v přírodě hlavně u místních. Jedná se nejstarší park ve městě, byl založen v 19. století pro císařovnu Josefínu. Jeho součástí je i malá zoo. Jste-li ve Štrasburku s dětmi, můžete zamířit do interaktivního muzea vědy a techniky Le Vaiseau. Alsasko má bohatou tradici ve výrobě čokolády, děti tak můžete vzít také do muzea Tajemství čokolády (Les Secrets du Chocolat), kde můžou vidět různé animace a zúčastnit se kreativních dílen. Dalším parkem je Jardin des Deux Rives táhnoucí se po obou březích Rýna. Jeho dominantou je visutý most, za jehož přejití se platí nehorázný poplatek.


  Jsou tu také dva pivovary, které nabízejí exkurze. Jedná se o Brasseries Heineken a Brasseries Kronenburg, který ve Francii ročně prodá 800 milionů litrů piva a nabízí 2,5 hodinovou exkurzi, kde ochutnáte. Oblíbenou městskou čtvrtí pro své kanály a staré hrázděné domky je také čtvrť Krutenau.

  Zvolili-li jste jako období pro svou návštěvu zimu a období Vánoc, navštivte zdejší proslulé vánoční trhy, které mají svou tradici už od roku 1570. Vánoční trhy se konají na řadě náměstí ve městě, ten hlavní a považovaný za jeden z nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě, ale najdete na náměstí Kléber (foto pod odstavcem).

  Štrasburk náměstí Kléber, co navštívit a vidět Štrasburk náměstí Kléber, co navštívit a vidět
 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.


  A kam se vydáte příště? Na naší domovské stránce najdete spoustu tipů na akční letenky do celého světa. Tak mrkněte a začněte plánovat další výlet.

  Vaše Cesty po světě