Zbývající části Skotska

  • Region Edinburg a Lothian je region tvořený hlavním skotským městem a jeho širokým okolím. Turisté samozřejmě míří hlavně do Edinburgu za připomínkami slavné skotské historie nebo na nedaleké písečné pláže. Nejhezčí pláže Lothianu jsou Gullane, Yellowcraig a Dunbar. Jste-li v této oblasti a toužíte po návštěvě palírny whisky, zkuste palírnu Glenkinchie. Zdejší hrady, kromě Edinburgského hradu, jsou už většinou jen zříceniny ležící na venkově nebo na pobřeží. Přesto některé z nich můžete navštívit, z těch nejvíce zachovalých jsou to zříceniny hradů Dirleton Castle, na útesu ležící zřícena Tantallon Castle, dále pak třeba Craigmillar Castle nebo hrad a středověký kostel ve městě Crichton. Jako poslední z hradů, nebudete-li jich mít už dost, zmíníme zříceninu Blackness Castle. Z historických staveb je impozantní také Rosslynská kaple z 15. století, která hrála významnou roli v Da Vinciho kódu od Dana Browna a podle některých zdrojů se pod ní nachází zakopaný slavný Svatý grál. Tak zajeďte to tam prozkoumat!

    V pohraničních oblastech jsou lesy, vřesoviště a pěkná venkovská krajina. Známé jsou zdejší čtyři stará opatství ze 12. století, které dotvářejí tajemnou atmosféru. Patří mezi ně Jedburgh Abbey se svou křížovou chodbou, klášterní zahradou a náhrobky středověkých biskupů. Dalším je Dryburgh Abbey v údolí řeky Tweed s velmi zachovalou klášterní budovou. Zbývající dvěmi opatstvími je to ve městě Elso a Melrose Abbey, kde má být údajně pohřben Robert Bruce. V okolí se pak nachází také dům, který nechal postavit Walter Scott, Abbotsford House. Sídlo je to se svými romantickými věžičkami a cimbuřím velice fotogenické. Uvnitř můžete navštívit i stůl, u kterého Scott psal nebo postel, kde zemřel. V hrabství Dumfries žil a zemřel básník Robert Burns a je tu hodně památek, které uctívají jeho památku – jeho dům nebo třeba mauzoleum. Hezkou fotku můžete pořídit třeba na hradě Caerlaverock Castle.

    Stále jsme ve skotské nížině a doporučíme Vám ještě projížďku z Glasgow do St. Andrews. Cestou se rozhodně musíte stavit ve slavném Stirlingu a navštívit jeho nádherný hrad a také Church of the Holy Rude, kde byl roku 1567 korunován král Jakub IV. (pozdější anglický král Jakub I.). Nedaleko je National Wallace Monument na počest slavného skotského hrdiny. Poslední zastávkou před dosažením cíle, města St. Andrews, se stavte v údolí Dollar Glen se zříceninou hradu Campbell. Město St. Andrews leží na pobřeží a je velmi oblíbeným cílem golfistů. Z pěkných míst se tu nachází zřícenina katedrály na mysu a hrad z 16. století. Na pobřeží se pak také nachází zátoka Firth of Forth se 183 metry vysokým kuželem Berwick Law, na jehož vrcholku se nachází oblouk z velrybí čelisti.

    Z nížiny se pomalu dostáváme do centrálního Skotska a to je pěkná jezerní oblast. Odpočinout si můžete u jezer Lake of Menteith, Loch Katrine známé ze Scottovy Jezerní panny a Loch Faskally s lososím přechodem, kde můžete lososy pozorovat při tahu rybími schůdky. Za zmínku pak stojí také Blair Castle. Hezká je projížďka nazývaná Royal Deeside. Můžete při cestě po ní navštívit třeba Provost Skene´s House z 16. století nebo Mercat Cross ze 17. století, zdobený podobiznami Stuartovských panovníků. Tato místa leží ve městě Aberdeen. Dále tu je několik pozoruhodných hradů, jako Drum Castle a Crathes Castle, tím nejvelkolepějším ale je královská rezidence Balmoral Castle, kde dost času tráví sama královna. Pozemek i hrad je možné navštívit v případě, že tam není královna.