Salcbursko, jedna z nejnavštěvovanějších rakouských oblastí, láká hlavně na úžasnou horskou krajinu Alp. Zasněžené vrcholky třítisícovek, v čele s nejvyšší horou Rakouska, Grossglocknerem, skvělé možnosti pro všemožné outdoorové aktivity v létě i v zimě, kulturně a architektonicky velmi zajímavý Salcburk, dále pak největší přístupná ledová jeskyně na světě, nejvyšší vodopád v Evropě a ještě k tomu celá spousta kouzelných a historicky významných hradů a zámků. To je jen malá ochutnávka toho, co všechno můžete v rakouském Salcburku vidět a zažít. Cestovatelský průvodce Cesty po světě pro Vás připravil podrobného průvodce po této rakouské spolkové zemi.
Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Rakousku, který doporučujeme k přečtení před Vaší cestou kamkoliv v Rakousku a zároveň tam najdete průvodce i po dalších částech a místech Rakouska.
Salcbursko je jednou z devíti rakouských spolkových zemí a jejím hlavním městem se vSalcburk. Leží na severozápadě Rakouska v Alpách. Hraničí s německým Bavorskem, italským Tridentskem-Horní Adižou a rakouskými spolkovými zeměmi Horní Rakousy, Štýrsko, Korutany a Tyrolsko. Na jihu země se táhnou Alpy, přesněji Vysoké Taury s několika třítisícovými vrcholy, na severu země pak masiv Dachstein a Berchtesgadenské Alpy.
Tohoto průvodce nelze začít jinde, než v hlavním městě Salcburska, ve slavném Salcburku. Salcburk je jedním z nejnavštěvovanějších měst v Rakousku. Leží na obou březích řeky Salzach, obklopen alpskými vrcholy. Je to Mekka milovníků klasické hudby, kam jinam by právě oni také za hudbou měli jezdit, když ne do Mozartova rodiště. Salcburk kromě Mozarta proslavil ještě slavný americký film Za zvuků hudby, ve kterém si zahrála Julie Andews. Jde o 4. největší rakouské město, ve kterém žije něco málo přes 150 tisíc obyvatel.
Salcburk obývali kolem roku 15 př. n. l. Římané, ale území se snažili získat i Keltové. Kolem roku 700 se město stalo baštou křesťanů a tak začala vzkvéta moc salcburských arcibiskupů, kterým se záhy podařilo získat titul knížat Svaté říše římské. Největší rozkvět město zažilo za vlády knížete a arcibiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau, který vládl na přelomu 16. a 17. století. Za jeho vlády tu vznikla řada barokní kostelů, paláců i zahrad a město velmi rozkvetlo. Poměrně dobře ustála celá oblast kolem Salcburku třicetiletou války i války o rakouské dědictví, až za napoleonských válek se stalo součástí Francie a Bavorska. Od roku 1816 byl region součástí rakouské monarchie, díky čemuž znovu rozkvétal.
Salcburk je dobře dostupný jak autem, tak vlaky, autobusy i letadlem. Má mezinárodní letiště, z a na letiště jezdí autobusy, jejichž jízda trvá asi 20 minut. Většina českých turistů ale pro cestu do Salcburku volí auto, vlak nebo autobus. Turistické atrakce Salcburku projdete pěšky, město je také velmi přívětivé k cyklistům, neboť nabízí skvělou síť cyklostezek. Pokud jedete autem, v centru bude parkování oříšek, protože větší část Starého Města je autům nepřístupná. Po městě se lze přepravovat autobusy městské hromadné dopravy, ceny jízdného, jízdní řády, přehled tras autobusů a všechny praktické informace pro cestování autobusy po městě najdete tady. Celou spoustu užitečných informací, kalendář kulturních akcí, které se právě konají, všechny brožury a letáky k online stažení, to všechno najdete na oficiálních stránkách města. Pokud plánujete návštěvu více památek a chcete využívat i městskou hromadnou dopravu, zapřemýšlejte nad zakoupením turistické karty Salzburg Card. Na většinu atrakcí vám umožní vstup zdarma, stejně tak využití městské hromadné dopravy a na různé výlety a akce dostanete slevy. Před prohlídkou města se vám také vyplatí nahlédnout do turistické mapy města.
A pojďme se konečně podívat na to, co stojí v Salcburku za návštěvu. Historické Staré Město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a skýtá skutečně obrovskou řadu významných historických a architektonických památek. Na průzkum historického centra budete potřebovat minimálně dva celé dny, ale i to může být málo, chcete-li navštívit zdejší muzea. Dominantou Starého Města je na skalnatém ostrohu se tyčící pevnost Hohensalzburg (foto v odstavci a pod ním). Jde o vůbec jednu z nejlépe zachovalých pevností v celé Evropě, která za sebou více než 900 let historie. Z centra města se k pevnosti dostanete výšlapem asi za 15 minut, případně můžete využít prosklenou lanovku Festungsbahn. Od pevnosti se vám naskytne nádherný výhled na celé město i okolní hory a stojí za to se sem vydat hned na začátku vašeho pobytu v Salcburku, abyste si udělali lepší představu o městě. Pevnost tu byla postavena v 11. století a nejprve šlo o skromné opevnění. Dnešní podoba pevnosti je výsledkem rozsáhlé přestavby iniciované knížetem arcibiskupem Leonardem von Keutschachem, který vládl na přelomu 15. a 16. století. Pevnost je rozsáhlý komplex obehnaný hradbami, po kterých se můžet jen tak toulat. Navštívit můžete zdejší skvostný Zlatý sál se stropem obloženým zlatem, ve kterém se kdysi odehrávaly opulentní hostiny a dnes se v něm odehrávají různé koncerty, hlavně Mozartovy hudby. Až si projdete pevnost, můžete se na pevnostní vstupenku vydat ještě do Muzea loutek a Muzea pevnosti, které skýtá třeba model Salcburku ze začátku 17. století a různé středověké nástoje, včetně těch mučících. Otevírací dobu pevnosti, ceny vstupného a další praktické informace najdete tady.
Pokračujem do slavného Salcburského muzea, které se nachází v barokním paláci Neue Residenz. Exponáty se věnují historii i současnosti Salcburku. Každý čtvrtek se od 18. hodin konají prohlídky s průvodcem zdarma. V muzejní Kunshalle na nádvoří se konají sezónní výstavy, Mythos Salzburg skýtá slavný obraz Carla Spitzwega Nedělní procházka z roku 1841, za zmínku ale stojí i sál s portréty salcburských knížat-arcibiskupů i Stavovský sál se zajímavými freskami. K vidění jsou v muzeu i tapiserie (nástěnné koberce) či vyšívaný pontifikální střevíc arcibiskupa Wolfa Dietriecha. Dále je tu Muzeum panoramatu nejen s modely města z různých období. Součástí budovy je i slavná salcburská zvonkohra s 35 zvonky, která odbíjí každý den v 7, v 11 a v 18 hodin. Salcburské muzeum najdete na malebném barokním Mozartově náměstí (Mozartplatz). Na tomto náměstí nechybí koňské kočár i pouliční umělci. Informace o cenách vstupného do muzea najdete tady.
Jedním z nejznámějších salcburských náměstí je historicky vypadající Residenzplatz, které vás přenese do Mozartových časů. Stále tu jsou koňské kočáry a pouliční kejklíři a tohle náměstí nechybí na žádném pohledu ze Salcburku. Hlavní zajímavostí náměstí je arcibiskupská rezidence, skutečně velkolepý barokní komplex, ve kterém zdejší knížata-arcibiskupové sídlila až do 19. století, tedy do doby, než se Salcbursko stalo součástí habsburské monarchie. Rezidenci je možné navštívit v rámci prohlídek s audioprůvodcem. Dostanete se do reprezentačních sálů zdobených tapiseriemi a freskovou výzdobou a také do Galerie rezidence, která skýtá hlavně díla holandských a vlámských mistrů – třeba Rubensova či Rembrandtova. Kromě rezidence na náměstí Rezidenzplatz uvidíte ještě ohromnou mramorovou kašnu. Výstavba celého náměstí na konci 16. století byla inspirována Římem.
Salcburské muzeum jsme už zmiňovali, tady nabízíme ještě přehled dalších salcburských muzeí, jejichž návštěva vám může zpříjemnit a obohatit pobyt. V moderní budově ze skla a mramoru na svazích kopce Mönchsberg vystavuje Muzeum moderního umění díla z 20. a 21. století. Sesterskou galerií této instituce je také Rupertinum, která skýtá hlavně sezóní výstavy grafiky a fotek. Protože je Salcburk silně spjat s tradicí vánočních trhů, najdete tu také Muzeum Vánoc, což je soukromé muzeum s adventními kalendáři, jesličkami, vánočními ozdobami atp. Pokud vás zajímá sakrální umění, zamiřte do Muzea dómu. Možná vás překvapí, že tady je toho k vidění celá spousta. V kabinetu renesačních kuriozit najdete různé křišťály, korály, ale třeba čtverzubec. Pak tu jsou sály s různými monstrancemi a také Dlouhá galerie, kterou zdobí obrazy ze 17. a 18. století. Pokud vás zajímá archeologie, tak můžete navštívit salcburské Muzeum vykopávek domu (Domgrabungsmuseum). Jsou tu třeba fragmenty římským mozaik a další vykopávky. Toto muzeum najdete hned u níže zmiňovaného dómu. Dalším salcburským muzeem je Muzeum hraček se sbírkou hraček, domečků pro panenky i kolekcí plyšových medvídků. Pokud prahnete při návštěvě po troše toho vzdělání, zamiřte do muzea přírody Haus der Natur. Dozvíte se tu spoustu zajímavostí o dinosaurech, alpských křišťálech a ve zdejší sekci plazů můžete pozorovat hady a krokodýly a v akváriu zas pirani a korálové útesy. V pondělí a ve čtvrtek dopoledne probíhá krmení žraloků. Součástí tohoto muzea je ale i muzeum vědy, kde lze podniknout cestu lidským tělem. Dětem by se tu mohlo líbit.
Nejvýznamnějším svatostánkem Salcburku je zdejší dóm na náměstí Domplatz (foto v odstavci a pod ním). Je to skvostná ukázka barokního umění v Salcburku, zajímavý je jeho exteriér i interiér. V dómu byl kdysi Mozart pokřtěn. Za zmínku stojí i benediktinský klášter Nonnberg, z něhož je ale veřejnosti přístupný jen kostel. Arciopatství svatého Petra stojí v počátcích křesťanství v Salcburku a jeho historie spadá do roku 700, kdy ho nechal založit franský misionář Rupert. K vidění je tu hlavně barokní kostel s rokokovou výzdobou a krásným oltářem. Zamířit můžete také na hřbitov sv. Šebestiána v ulici Linzer Gasse, kde odpočívá řada významných salcburských obyvatel - členové Mozartovy rodiny (jeho žena Constanze a jeho otec) či slavný lékař 16. století Paracelsus, ale také kníže-arcibiskup Wolf Dietrich von Raitenau ve svém luxusním mauzoleu.
Salcburk milují příznivci klasické hudby. Jak by ne, je také rodištěm Wolfganga Amadea Mozarta –klasicistního hudebního skladatele a klavírního virtuosa, který je uznáván jako geniální hudebník. Slavného Mozarta tu najdete na všech suvenýrech, pohledech, prostě na všem a připomíná ho také spousta míst. V první řadě stojí za zmínku Mozartův rodný dům (Mozarts Geburtshaus) (foto v textu), kde se nejslavnější salcburský rodák a jeden z nejslavnějších světových hudebních skladatelů v roce 1756 narodil a žil tady prvních 17 let svého života. Dům dnes funguje jako muzeum, ve kterém najdete sbírku hudebních nástrojů včetně maličké violy, na kterou Mozart hrával jako malé dítě. Jsou tu k vidění různé dokumenty, portréty, pramínek vlasů či knoflíky z jeho kabátce. Druhým Mozartovým domem v Salcburku je Mozarts Wohnhaus, tedy dům, do kterého se rodina Mozartových přestěhovala v roce 1773 ze ztísněných prostorů Mozartova rodného domu. Tady vznikla celá řada jeho slavných děl. Dům procházíte s audioprůvodcem, ve kterém si poslechnete i různé ukázky jednotlivých oper. V tomto muzeu jsou k vidění rodinné portréty a dokumenty. Ve vedlejším vstupu do domu najdete Mozart Ton-und Filmsammlung, tedy sbírku filmů a zvukových záznamů spojených s Mozartem, kterých je tu na 25 tisíc.
Další architektonickou perlou, která stojí za vidění, je zámek Mirabell (foto pod odstavcem). Tento skvostný zámek nechal postavit kníže-arcibiskup Wolf Dietrich pro svou milenku Salome Alt na začátku 17. století. V roce 1721 byl zámek přestavěn v barokním stylu. Na zámku je zajímavý hlavně velmi bohatý interiér s freskami i mramorovou výzdobou. Ve zdejším Mramorovém sále se pravidelně konají koncerty Mozartovy hudby. Zámek je veřejnosti přístupný zdarma. Součástí zámku je také velkolepá zámecká zahrada, která také stojí za procházku. Druhým zajímavým salcburským zámkem je zámek Leopoldskron v rokokovém stylu. Ten je dnes hotelem přístupným jen hostům, ale významnou roli si zahrál ve filmu Za zvuků hudby.
Pokud chcete vidět opravdu staré salcburské místo, zamiřte do středověké uličky Steingasse. Tahle dlážděná ulička byla kdysi hlavní obchodní silnicí vedoucí do Itálie. Vstupuje se do ní bránou Steintor ze 13. století a najdete na ní třeba dům Josepha Mohra, autora slavné vánočí koledy Tichá noc. Malebně působí ale i další zdejší pastelové měšťanské domy. Ovšem tou vůbec nejslavnější salcburskou ulicí je ulice Getreidegasse (foto pod odstavcem), tedy Obilná ulička. Jde o hlavní tepnu salcburského Starého města a říká se o ní, že je jednou z nejkrásnějších nákupních ulic Rakouska. Najdete na ní nejen luxusní butiky, ale i staré obchůdky s potravinami či řemeslnými výrobky, restaurace, kavárny a půvabná je také zdejší architektura s jedinečnými portály a okny, které se od prvního patra postupně zmenšují. Typické pro zdejší domy jsou i letopočty či jména dřívějších majitelů, kované a zlacené cechovní znaky nad vchody domů. Zajímavé také je, že Getreidegasse nepřetíná žádná příčná ulice a jako spojnice tak fungují zajímavé průchozí domy s krásnými dvorky lemovanými kavárničkami. Nejzajímavější ukázkou takévého průchozího domu je Schatzův dům, přes který se dostanete na Univerzitní náměstí s tržištěm. Právě ve slavné Getreidegasse totiž najdete i Mozartův rodný dům.
Navštívit můžete zdejší pivovar Stiegl-Brauewelt, který vaří pivo už od konce 15. století. Jsou možné prohlídky, během kterých se dostanete i na nejvyšší pivovarskou věž na světě. V ceně vstupenky na prohlídku je i jedno pivo. Po řece Salzach také můžete podniknout výletní plavby, během kterých si prohlédnete řadu salcburských památek z vody. Výletní lodě vyrážejí od mostu Makartsteg a více se o nich dozvíte na zmiňovaných oficiálních stránkách města.
Booking.com Ubytování v Salcburku přes Booking vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.
Nad Salcburkem se ve výšce 1 853 metrů tyčí hora Untersberg. Vydat se na ni můžete lanovkou, díky čemuž se vám naskytne skvostný výhled na údolí Rositten i hřebeny rakouské části Alp. V zimě si v lyžařském středisku na Untersbergu zalyžujete, v létě můžete využít řadu více či méně náročných turistických stezek, které vás zavedou do krásných míst Alp. Z jednodušších turistických tras zmíníme třeba vyhlídky Geiereck a Salzburg Hochthron. Oblíbená je oblast ale i milovníků různých outdoorových aktivit, jako je třeba horolezení či paragliding. Poblíž Untersbergu stojí za zmínku ještě zajímavý skanzen, chcete-li Muzeum lidové architektury (Frelichtmuseum). Skanzen skýtá na 100 typicky rakouských venkovských domů, ale i traktory, domácí zvířata, velké hřiště i místo pro pozorování motýlů.
To ale není jediná hora, která se tyčí nad městem. Dalšími jsou kopce Mönchsberg vysoký 540 m. n. m. a Kapuzinerberg vysoký 640 m. n. m. Kopce jsou silně zalesněné a skýtají celou řadu nenáročných procházkových tras pro pěší i cyklisty. Trasy nabízejí i krásné výhledy na Staré Město. Cyklisté mohou využít i 450 km dlouhou Mozartovu cyklistickou stezku procházející Salburskem a Bavorskem. Navštěvovanější je Mönchsberg nabízející skvělé výhledy a dostanete se na ni lanovkou Mönchsberg Lift. Mönchsberg je v dosahu Starého Města i pevnosti. Kapuzinerberg skýtá celou spoustu turistických stezek, po kterých se dostanete ke skvělé vyhlídce na Staré Město. Při výšlapu na horu si všimněte křížové cesty, jejíž součástí je šest barokních kaplí.
Hora Gaisberg (foto vpravo) dosahuje výšky 1 278 metrů a pokud na ni vystoupáte nebo sem v létě vyjedete autobusem č. 151 z Mirabellplatz, naskytne se vám krásný výhled na Salcburské údolí i Solnou komoru. Kolem vrcholu vede 5 km dlouhá stezka, dá se tady provozovat i horská cyklistika a v zimě si tu můžete zalyžovat.
V Salcburku se koná obrovské množství všemožných kulturních a uměleckých akcí, z nichž většina je přirozeně zasvěcena Mozartově hudbě, takže láká hlavně milovníky klasické hudby. Mozartův týden se koná každorčně koncem ledna v Mozarteu při příležitosti Mozartových narozenin. Vystupují na něm nejlepší světové filharmonie, ale i sólisté. Salcburské slavnosti jsou největší a nejslavnější salcburkou uměleckou akcí, během které je tu možné zhlédnout prvotřídní divadelní představení, operu i koncerty vážné hudby. Vstupenky si musíte koupit s předstihem. Slavnosti se konají každoročně na přelomu července a srpna, a to už od roku 1920. Program a možnost koupě vstupenek online najdete tady. Velkou turistickou atrakcí jsou také zimní vánoční trhy, které se konají každoročně od konce listopadu do Vánoc na náměstích Domplatz a Residenzplatz. Děti můžete vzít do Salzburger Marionettentheater, tedy do loutkového divadla založeného už roku 1913, kde se hrají všemožný repertoár od Louskáčka přes Za zvuků hudby. Vydat se můžete i do divadla-opery Landestheater z 18. století, ve kterém se hraje hlavně Mozart, ale i jiné. Velké koncerty velkých světových hvězd se většinou konají v Salzburg Areně.
Mozartovy koule jsou koule plněné pistáciemi, nugátem a hořkou čokoládou a jedná se o hlavní salcburský suvenýr. Pravé originální Mozartovy koule koupíte v cukrářství Fürst. Vyrábějí se tady totiž stále ručně, podle tradičního receptu z roku 1890. A také tu mají hranaté Bachovy kostky plněné kávou, oříšky a marcipánem. Pokud chcete nakoupit nějaké ty farmářské produkty jako sýr, šunka, ovoce a zelenina či pečivo, zamiřte na tržiště Grünmarkt na náměstí Universitätsplatz. Trh se tu koná každý den s výjimkou neděle. A taky samozřejmě musíte ochutnat pravý rakouský sachr dort.
A pokračujme do míst, do kterých si můžete udělat výlet ze Salcburku, protože leží jen pár kilometrů od něho. První takovou zastávku v našem průvodci uděláme v Hellbrunnu. Hlavní atrakcí Hellbrunnu je zdejší skvostný barokní zámek. Zámek (foto v odstavci a pod ním) si nechal na začátku 17. století postavit tehdejší vládce Salcburska kníže-arcibiskup Markus Sittikus jako svou letní rezidenci. Palác je inspirován Itálií a stal se oblíbeným útočištěm i Sittikusových nástupců a jejich dvora. Zámek skýtá nejen úžasný interiér, který lze navštívit v rámci prohlídek, ale i úžasné zahrady plné jezírek, soch. Zahrady jsou přístupné zdarma. V interiéru zámku stojí za vidění skvostný Čínský salon v orientálním stylu, ale najdete tu také jedinečné vymoženosti typu vodou poháněného divadla s postavičkami z lipového dřeva a další. Tato atrakce známá jako Vodní hrátky je skutečně velkolepou podívanou. Jde o kombinaci záludných fontán, které kolemjdoucí postříkají v nejméně očekávaných chvílích, ale i o tajemné jeskyňky, vodou poháněné oživlé figurky a jezírka. Vodní hrátky jsou světově proslulou kratochvílí a atrakcí, která je hlavní dominantou letohrádku. Zvláště v horkém létě představují velmi vítané osvěžení. Informace o otevírací době a cenách vstupného najdete tady. Druhou turistickou atrakcí Hellbrunnu je zdejší Salcburská zoo, ve které žije na 150 druhů zvířat. Hellbrunn leží asi 4,5 km od Salcburku.
Dalším tipem na výlet ze Salcburku jsou solné doly (Salzwelten) v obci Bad Dürrnberg. Doly je možné navštívit v rámci prohlídek, které zahrnují oblečení se do kombinézy, jízdu mašinkou podzemními chodbami a také sjezd po 27 km dlouhé skluzavce. Větším dětem se tu bude také líbit. Doly leží nedaleko středověce působícího městečka Hallein, které kromě pěkného centra města s kavárnami skýtá ještě dvě muzea – Keltské muzeum věnující se keltské historii regionu a vystavující tak řadu keltských artefaktů a dále pak o Muzeum Tiché noci. To připomíná, že tady na začátku 19. století žil autor slavné vánončí koledy Tichá noc. Je tu k vidění třeba kytara, na kterou se koleda poprvé roku 1818 hrála.
Dalším velkým hitem celého Salcburska je městečko o necelých 3 tisících obyvatelích, Werfen. Na to, jak je město malé, je tu toho spousta k vidění a nechte si na něj tak raději celý den. První, co ve Werfenu zmíníme, jsou zdejší největší přístupné ledové jeskyně na světě – Eisriesenwelt. Jeskynní systém tvoří 42 km chodeb zařezávajících se do okolních hor. Jejich prohlídka skutečně stojí za to. Prostory září modře a dětem tak připomenou slavný animák Ledové království. Do jeskyní vstoupíte po dřevěných schodech a přes chodby se dostanete k jedinečným ledovým útvarům připomínajícím různé podoby. Nejkrásnější částí jeskyní je Ledový palác, který se až nadpozemsky třpytí ledovými krystaly. V jakémkoliv ročním období se před vstupem do jeskyní nezapomeňte teple obléknout. Od Werfenu si pak můžete udělat také zajížďku k jedné z nejhlubších a nejdelších soutěsek v Alpách, k Lichtenštejnské soutěsce (Lichtenseinklamm) (foto pod odstavcem). Je to skvělá turistická stezka, ktere vede podél vody v rokli po mostech, lávkách a tunely vysekanými do útesů. Sama stezka je lemována útesy vysokými až 300 metrů. Skvělý tip pro pěší turistiku. A poslední, co v okolí Werfenu zmíníme, bude hrad Hohenwerfen (foto v odstavci vpravo), který se tyčí na zalesněném útesu pod vrcholy pohoří Tannengebirge. Hrad měl za úkol střežit údolí řeky Salzach, jeho dnešní podoba je z 16. století. Vylezte na zdejší zvonici a kochejte se skvělými výhledy nebo nahlédněte do zdejší hladomorny na nějaké ty mučící nástroje. Werfen leží asi 45 km od Salcburku.
Ještě upozorníme na to, že turisté pobývající tady 6 nebo 12 dní mají v celém regionu až 190 atrakcí a výletních cílů zadarmo nebo se slevou, a to v případě, že si zakoupí turistickou kartu Salzburgerland Card, která vás opravňuje k těmto výhodám.
A vydejme se teď v Salcbursku trochu jižněji a prozkoumejme zdejší krásy Alp. Mezi skalami Dachsteinu najdete vesničku Filzmoos, která je svělým výchozím bodem pro podnikání různých outdoorových aktivit. V okolí je spousta turistických stezek pro pěší, vede tudy spousta dlouhých turistických okruhů. Náročný je třeba výstup po hřebenu Gosaukammu v délce 23 km (2 dny), jehož vrcholem je výstup po zajištěné cestě do sedla Steigl Pass ve výšce 2 012 m. n. m. V zimě si můžete zalyžovat v lyžařském středisku Ski Amadé, které skýtá 760 km sjezdovek ve 25 střediscích v pěti oblastech. Protože jde o velmi rozsáhlý lyžařský areál, najdou tu trasy lyžaři všech úrovní a zkušeností. V lednu se tu pak koná Hannenhofský týden horkovzdušných balónů. Další alpským městečkem v této oblasti je Radstadt s pěknými městskými hradbami a zajímavou architekturou, to vše v obklopení majestátních vrcholů Alp. Zdejší lyžařský areál je součástí zmiňovaného Ski Amadé a je zároveň důvodem, proč sem jezdí většina turistů. V létě ale v okolí Radstadtu najdete na 1000 km tras pro pěší, možnosti ke canyoningu, raftingu, horolezení i horské cyklistice. Další vesnicí je Mauterndorf. I jeho okolí láká lyžaře, pěší turisty, ale kromě těchto aktivit se můžete vydat i ke zdejšímu hradu Mauterndorf (foto v odstavci) postaveného ve 13. století salcburskými knížaty-arcibiskupy na místě dávné římské pevnosti. Dnes je v hradě regionální muzeum a konají se tu i různé kulturní akce.
V této části Salcburska pak najdeme také Národní park Vysoké Taury (foto v odstavci a pod ním), což je jeden z největších skvostů rakouských Alp. Jde o vůbec jednu z největších přírodních rezervací v Evropě, o kterou se Salcbursko dělí s Tyrolskem a Korutany. Jeho dominantou je Grossglockner, nejvyšší hora Rakouska, dosahující výšky 3 798 m. n. m. A zdejší přírodní krásy jsou prostě nepopsatelné! Horské štíty, ledovce, tyrkysová jezera, vodopády, náhorní plošiny, to je jen málo z toho, co matka příroda nadělila Vysokým Taurám. Hlavní informační středisko je Nationalpark Welten v Mittersillu, kde se dozvíte všechny praktické informace pro návštěvu parku a v místním muzeu se dozvíte více o místní fauně, flóře i lavinách. V různých místech parku fungují všemožné agentury, které vám zařídí výšlapy na Grossglockner i na jiné hory v okolí a poskytnou vám i horské průvodce, pokud nejste zkušení turisti. Milovníci horské turistiky a lezení Vysoké Taury milují, protože skýtají celou spoustu aktivního vyžití. Jsou tu turistické trasy vhodné pro každého, od nenáročných po několikadenní výšlapy. Samozřejmě největší trhákem je výšlap na nejvyšší horu Rakouska, Grossglockner. Většinou jde o dvoudenní výšlap od chaty Erzherzog-Johann-Hütte. Odsud se jde asi 2 hodiny přes ledovcová pole, skály a přes úzký sněhový hřbet, kdy se budete muset držet ocelového lana. Na vrcholu Grossglockneru je kříž. Pokud nejste zkušení lezci, raději využijte služeb horského vůdce, který vám se vším poradí. Druhým oblíbeným výšlapem je výstup na Grossvenediger, vysoký 3 666 m. n. m. Hora je celá pokrytá ledovcem, takže i pro výstup sem, stejně jako na Grossglockner, budete potřebovat mačky a další vybavení. Po silnici se dostanete k hotelu Matreier Tauernhaus, odkud si můžete udělat výšlap pod horu. Národní park Vysoké Tatry má i skvělý oficiální turistický portál, kde najdete spoustu praktických informací.
Jedním z nejznámějších středisek ve Vysokých Taurách je Zell am See (foto pod odstavcem) u jezera Zeller See. Malé městské centrum je plné barevných chat obklopených zasněženými horskými vrcholy a jde o vskutku krásné horské městečko. Do Zell am See ročně vyrazí na milion turistů. V zimě se sem jezdí přirozeně za lyžováním a snowboardingem, v létě se tu dá podniknout celá řada turistických výšlapů, jezdit na horských kolech nebo se koupat v jezeře. Aktivního vyžití nabízí Zell am See opravdu dost. Funguje tu krom toho nespočet turistických agentur, které nabízejí všemožné outdoorové vyžití, půjčí vám veškeré potřebné vybavení. Seženete tu agentruy na tandemové seskoky, rafting, canyoning i horolezecké výšlapy. Zeller See je mimochodem vynikajícím jezerem pro windsurfing, i pro tenhle sport potřebné vybavení vám tady půjčí. A ještě připomeneme možnost vyhlídkových plaveb po jezeře (Rudfahrt Schmittenhöhe). V létě se tu každou středu večer koná bezplatný festival Zell SommerNachtfest, kdy v ulicích a na hlavním náměstí hrají hudební skupiny a fungují různí baviči i experimentální divadla. Turistické zázemí je v Zell am See opravdu na špičkové úrovni. Hlavní atrakcí je Kitzsteinhorský ledovec (foto v odstavci vpravo) ve výšce 3 029 m. n. m. Lyžuje se na něm 10 měsíců v roce, je jedinou lyžařskou oblastí v Salcbursku,vv který nabízí 100% jistotu sněhu. Takže chcete-li si zalyžovat pod Grossglocknerem, tohle je nejlepší místo. Na oficiálním webu najdete informace o sjezdovkách, cenách skipasů, včetně mapy tras, ale dále také přehled cyklistických free-ridových i turistických tras od těch jednoduchých po ty náročnější. Lanovka po celý rok jezdí do nejvyšší stanice Gipfelwelt 3000, kde na vás čekají dvě vyhlídkové plošiny skýtající skvostné výhledy na Taury včetně Grossglockneru. Až se do tohohle bodu dostanete, tak vězte, že se tady můžete vydat na túru po ledovci, vyzkoušet sněžnou pláž s lehátky, různé skluzavky, navštívit Galerii národního parku s vystavenými horskými křišťály. Dolů do údolí odsud vede 12 km dlouhá trasa pro horská kola, skýtající úžasný zážitek pro milovníky tohoto typu cyklistiky. V zimě tady funguje Ice Camp, nasvícený ledový bar s terasou. Ve vašem ubytovacím zařízení si vyžádejte turistickou kartu Zell am See-Kaprun Card, která je zdarma a umožní vám vstup do většiny atrakcí zdarma, na některé lanovky a dokonce i můžete zdarma využít plavbu po jezeře. Stejně slavným a oblíbeným lyžařských střediskem v této oblasti je Kaprun, které tvoří s Zell am See nejznámější lyžařskou oblast v Rakousku. Jde o velmi známé lyžařské středisko, které využívá strejně jako Zell am See ledovec Kitzsteinhorn. V létě jde o oblíbenou oblast pro milovníky outdoorových aktivit. Kromě těchto aktivit je možné navštívit zdejší středověký hrad, který se tyčí na kopci nad obcí a jehož historie spadá do 12. století. Oblíbeným tipem na nenáročnou túru je soutěska Sigmund-Thun-Klamm jen nedaleko Kaprunu. Soutěska je dlouhá asi 320 metrů a překlenuje ji lanovka Maiskogelbahn. Její dolní stanice se nachází v nadmořské výšce 835 m. n. m. nedaleko dolního vstupu do soutěsky. Horní stanice leží ve výšce 1 545 metrů. Samozřejmě možnosti pěší turistiky jsou v celé oblasti doslova neomezené.
Druhým turisticky velmi oblíbeným letoviskem v této oblasti je městečko Bad Gastein (foto v odstavci). Turistický ruch se tady rozvíjel už od 19. století, kdy sem jezdila i císařovna Sissi. Městské centrum skýtá pěkné secesní vily, více turisty ale lákají zdejší možnosti outdoorových aktivit. U města najdete velkolepý Gasteinský vodopád, z jehož výšky 341 se řítí proudy vody, která poté mizí ve třech nedalekých tyrkysových jezírkách. Skvělý tip na nenáročnou turistiku je zdejší stezka Wasserfallweg, která vede podél vodopádu. Nejlepší výhled na vodopád se vám naskytne ze zdejší vyhlídky Wasserfallbrücke. Pokud sem jedete za lyžováním, tak i oblast kolem Bad Gasteinu je součástí výše zmiňovaného největšího lyžařského regionu v Rakousku, Ski Amadé. Tady se nachází 208 km sjezdovek patřících pod tento areál. Bad Gastein je vhodný i pro běžkové lyžování, udržují tu na 90 km běžeckých tras včetně osvětlené trasy Böckstein. Bad Gastein se ale také pyšní svými termální horkými prameny, které využívají zdejší lázně a za nimiž sem jezdila i císařovna Sissi. Fungují tu lázeňské komplexy, třeba Felsentherme Gastein, ale i jiné. Co se lázeňství týká, zajímavé jsou i zdejší Gasteinské léčivé štoly. Ty se nacházejí ve středověkém dole na zlato v Böcksteinu. Nasednete do vláčku, který vás zaveze 2 km dlouhou štolou do nitra hory Radhausberg, kde budete inhalovat léčivé radonové páry, které léčí řadu chorob. Ve městě najdete v hotelu Grand Hotel de l´Europe Gasteinské muzeum, které skýtá exponáty věnující se historii města i zdejšího lázeňství. Nenáročnou trasou kolem Bad Gasteinu s krásnými výhledy na Gasteinské údolí je Kaiser-Wilhelm-Promenade, pojmenovaná podle císaře Viléma, který zdejší lázně navštívil víc než dvacetkrát. Lyžařský areál Ski Amadé se rozprostírá na horách Stubnerkogel a Graukogel, které v létě nabízejí i skvělé možnosti vysokohorských túr po alpských loukách i skalnatých vrcholech. Když se vyvezete na Stubnerkogel, krom skvělých možností túr tu najdete také visutý most dlouhý 140 metrů, ze kterého se vám naskytnou nádherné výhledy. Na oba vrcholy jezdí lanovka z centra Bad Gasteinu. V ubytovacích zařízeních si zdarma můžete vyzvednout turistickou kartu Gastein Card, která vám umožní navštívit zdarma spoustu atrakcí v okolí i slevy na lanovky a lázně.
Pokud budete v Salcbursku autem, jakože je to nejlepší varianta, rozhodně se vydejte na jednu z nejkrásnějších evropských vysokohorských silnic – Glossglocknerskou silnici (foto pod odstavcem). Jde o 96 km dlouhou silnici vedoucí z Brucku do Kaiser-Franz-Josefs-Höhe ve výšce 2 369 a odsud se zas musíte vrátít zpátky do Brucku. Platí se mýtné. Podél silnice budete míjet skvostné vysokohorské scenérie se zasněženými štíty hor, vodopády i jezery a minete také několik různých expozic. Můžete se zastavit třeba v přírodní rezervaci Wildpark Ferleiten, kde žijí kamzíci, bobři i medvědi, mají tu mini horskou dráhu a hřiště pro děti. Dále se cestou můžete zastavit v muzeu Haus Alpine Naturschau věnujícímu se místní horské fauně a flóře. Dále pojedete kolem jezera Fuscher Lacke, kde se nachází také malá expozice věnující se výstavbě této silnice, která probíhala v době hospodářské krize mezi lety 1930 až 1935. Ke konci trasy budete mít šanci si dostatečně prohlédnout Grossglockner i ledovec Pasterze, na který se můžete s dostatečným vybavením i vydat na túru. Cestou najdete několik perfektních vyhlídek. I tato silnice má svůj oficiální turistický portál, kde najdete všechny praktické informace.
Malá vesnička Heligenblut (foto pod textem) láká hlavně lyžaře do svého lyžařského střediska Schareck, kde najdou na 55 km sjezdovek ve stínu Grossglockneru. Ve srovnání s jinými lyžařskými středisky v Rakousku to tu je malinké a ideální hlavně pro začatečníky a nepříliš zkušené lyžaře. Dominantou vesnice je kostel z 15. století, který ukrývá číši s údajnou krví Krista (odsud název obce Svatá krev).
A na závěr ještě jedna malá vesnice, která ovšem skýtá velkou turistickou atrakci. Vesnice Krimml obklopená úžasnou alpskou horskou krajinou nabízí nejvyšší vodopády v Evropě, vysoké 380 metrů – jde o Krimmelské vodopády (Krimmler Wasserfälle) (foto v textu a pod ním). K vodopádům se dostanete od parkoviště, kde začíná stezka Wasserfallweg. Pro vstup k vodopádům se platí vstupné. Vodopády stojí za to vidět za každého ročního období, takže i když tu budete kvůli lyžím, vydejte se sem, stojí to za to. Kromě krátké procházky ke kouzelně burácejícím vodopádům v okolí Krimmlu můžete podniknout pěší túry i se vydat na trasy pro horská kola a v zimě si tu také skvěle zalyžujete. Funguje tu lyžařské středisko Zillertal Arena se 166 km sjezdovek vhodných hlavně pro středně pokročilé, ale dají se tu provozovat i jiné zimní aktivity
Poznávání tohoto rakouského regionu doporučujeme spojit ještě s podobně atraktivní Solnou komorou. I po té najdete na našem webu podrobného průvodce.
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Vaše Cesty po světě