Pays de la Loire je francouzský region na západě Francie při ústí Loiry do Atlantiku. Zdejší pobřeží nabízí krásné písčité pláže, údolí Loiry je zas rovinatá krajina posetá romantickými zámky a hrady. Putování po tomhle regionu doporučujeme spojit s regionem Centre-Val-de-Loire, který skýtá ty nejkrásnější francouzské renesanční zámky. Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Francii, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv ve Francii. Najdete tam podrobné průvodce i po okolních regionech, se kterým průzkum Pay de la Loire můžete spojit.
Hlavním městem regionu je Nantes (foto v textu a pod ním) s necelými 300 tisíci obyvateli. Město leží na řece Loiře jen asi 50 km od Atlantického pobřeží. Přístav na řece Loiře byl historicky významný, v 18. a 19. století byl jedním z nejfrekventovanějších v Evropě. Díky obchodu se zámořím a obchodu s otroky v této době město nesmírně zbohatlo. Po zrušení otroctví se stalo významným průmyslovým centrem, nejvýznamnějším průmyslovým odvětvím té doby byla stavba lodí. Ve městě je hned několik muzeí. Velmi moderní multimediální expozice věnované historii města či obchodu s otroky je k vidění v zámku Chateau des Ducs de Bretagne (foto pod textem), tedy Zámku vévodů bretaňských. Původní zdejší pevnost byla postavena ke konci 15. století Františkem II., posledním vévodou z Bretaně. Ve stavbě pokračovala jeho dcera, vévodkyně Anna Bretaňská, která byla dvakrát královnou Francie a v tomto zámku se narodila. Ve zlaté schránce se tu vystavuje její srdce. Opevněný zámek vévodů bretaňských je pevností, která v sobě ukrývá rezidenční palác postavený z tufových kamenů. Fasády paláce jsou jemně zdobené a disponují krásnými renesančními lodžiemi. Později se stal královským zámkem a od 16. století sídlem guvernérů. Budova byla v historii využívána postupně jako vězení, kasárna, zbrojnice. Po kompletním restaurování byl objekt přeměněn v Historické muzeum města Nantes. Ve městě je dále Muzeum výtvarného umění se sbírkou francouzského malířstvím, Musée Dobrée nabízející artefakty z doby středověku a revoluce a Musée Jules Verne, věnované slavnému zakladateli sci-fi literatury, který se v Nantes narodil. V muzeu se nacházejí prvotisky jeho knih a rukopisy. V přilehlém parku je dvojice soch v životní velikosti, znázorňují kapitána Nema a za ním malého chlapce – Verna s velikými sny. Musée d´Histoire Naturelle kombinuje akvárium plné různých plazů a také prehistorické a etnografické sbírky. Ještě tu zmíníme zdejší katedrála St-Piere et St-Paul (1. foto v textu) ve stylu vrcholné gotiky s náhrobkem vévody bretaňského Francoise II. a jeho druhé ženy – mistrovské dílo renesance. Takovou bizarní záležitostí je pak Les Machines de l´Ile de Nantes (2. foto v textu). Jak to popsat... Různé zajímavé mechanismy jako třeba 12 vysoký mechanický slon, chodící a nosící cestující nebo 25 metrů vysoký třípodlažní kolotoč s mořskými obludami. Za hlavní náměstí ve městě platí Place du Buffay, Place St. Croix, Place Royale z 18. století a Place du Commerce. Zvláště v okolí Place Royale a v ulicích Crébillon a Cambronne jsou významné historické měšťanské domy z 18. století.
I Nantes nabízí turistickou kartu Nantes Pass. Ta vám umožní vstup zdarma do některých atrakcí a cestování veřejnou dopravou zdarma. Informace o městské hromadné dopravě po Nantes najdete tady.
Gurmáni jistě ocení i pověstné víno Muscadet, které pochází z vinařské oblasti Nantes. Muscadet patřil až do poloviny minulého století k levným stolním vínům každodenní spotřeby, známým vysokým obsahem kyselosti. Málokdy se pilo jinde než zde. Jen díky úsilí místních vinařů ho dnes zná celý svět.
Jen kousek od Nantes najdete město St-Nazaire. Hlavní atrakcí je továrna výrobce dopravních letadel Airbus, kterou můžete navštívit v rámci prohlídek. Vyrábějí se tu také velké lodě, je to jedno z center lodního stavitelství v Evropě. Kousek odsud pak ještě upozorníme na dlouhou pláž ve městě La Baule. Druhým přímořským letoviskem nedaleko Nantes je Le Croisic, známý také pro své okolní solné pánve. V Le Croisic je také Océarium Croisic, kam můžete vyrazit za pozorováním mořského života.
Jedním z nejzajímavějších měst v regionu je Saumur s asi 30 tisíci obyvateli, národní jezdeckou školou a pohádkovým hradem. Hrad (foto v textu) nechal postavit ve 13. století král Ludvík XI. a fungoval jako žalář, pevnost i venkovské sídlo. V roce 2001 kvůli zhrouceným hradbám zažil velkou rekonstrukci. Asi 3 km od města je Národní jezdecká škola (École Nationale d´Équitation), což je velmi prestižní jezdecká škola připravující jezdce nejen na olympiádu a sídlí tady elitní jezdecký sbor Cadre noir, jejichž koně jsou proslulí akrobatickými výkony i kázní. Každou půlhodinu se pořádají prohlídky s průvodcem, dopoledne lze vidět výcvik. Zajímavé je pak využití zdejších tun koňského trusu. Využívají ho totiž početné pěstírny hub v okolí. V jeskyni u městečka St-Hilaire-St-Florent můžete navštívit Muzeum hub (Musée du Champignon), vedle jeskyně je pak podzemní park Pierre et Lumiére s řadou význačných staveb z okolí vytesaných z tufu.
Oblast zvaná Anjou je plná bílých tufových skal, v nichž se skrývají vinné sklepy nebo pěstírny hub. Pěstírny hub se skrývají v podzemních jeskyních, kterých je v okolí asi 1500. Díky stále teplotě kolem 13 až 14 °C nabízejí ideální podmínky pro pěstování žampionů. Kromě žampionů se tu pěstují houby šitake nebo hlíva ústřičná. Jeskyně se skrývají v tufových skalách, tuf je druh horniny ze sopečného popelu vyvrženého během sopečné erupce a postupem času konsolidovaného do jednolité masy. Tento kámen se používal především jako stavební materiál a je z něho zbudována řada nejkrásnějších zámků na Loiře. Jeskyně místním sloužily i jako útočiště nebo skladovací prostory, a tak vznikla jedinečná kultura zvaná culture troglodyte nebo jeskynní kultura. Dávná jeskynní obydlí uvidíte třeba v opuštěné vesnici Rochemenier, ve které se žilo až do 30. let 20. století. Jsou tu zajímavé zbytky dvou statků i podzemní kaple. Jako z Pána prstenů zas vypadá Les Maison Troglodytes v La Fosse, z nichž zbyly dva komíny. V La Cave aux Sculptures zas můžete vidět bizarní plastiky.
Chcete-li na chvíli utéct do přírody, navštivte Loire-Anjou-Touraine Regional Nature Park, regionální národní park nabízející ať už výše zmíněné jeskynní tunely a jeskyně připomínající „domky hobitů“ nebo jen unikátní druhy fauny a flory. Poblíž opevněného středověkého města Guérande (foto vpravo) můžete navštívit solná pole, na kterých se „vyrábí“ sůl již od 9. století.
V okolí Saumuru najdete tufové útesy a vinice, podél pobřežní silnice D947 je řada vinařství, které nabízejí bezplatné degustace. V městečku Montsoreau (foto v textu) můžete vidět další hrad, v němž sídlí Muzeum říční plavby. Hrad pochází z 15. století a proslul díky Dumasovu románu Paní de Monsoreau. Za návštěvu pak stojí opatství Abbaye Royale de Fontevraud (foto pod textem). Tento klášter byl až do uzavření na konci 18. století jedním z největších církevních středisek Evropy. Navštívit můžete zdejší dormitáře, modlitebny i dílny nebo refektář. Krásný je především zdejší kostel s hrobkami čtyř Plantagenetů – Jindřicha II., anglického krále z 12. století, jeho ženu Eleonoru Akvitánskou, Richarda Lvího srdce a Isabelu z Angouléme, manželku Jana Bezzemka.
Město Angers je jednou z bran do údolí Loiry. Je tu hrad (foto v textu), jak jinak v údolí Loiry. Ten byl postaven z černého kamene, je obehnán hradbami a věžemi. Dříve býval sídlem hrabat z Anjou a vůbec jednou z největších pevností v Evropě. Hlavní atrakcí hradu je cyklus tapiserií (nástěnné koberce), dlouhý 101 metrů, zvaný Tenture de l´Apocalypse. Cyklus zobrazuje Zjevení Janovo, soudný den, čtyři jezdce i bitvu u Armageddonu. Úžasný výtvor byl utkán na objednávku pro vévodu Ludvíka I. z Anjou. Jde vlastně jen o část původní tapisérie, neboť celé dílo bylo při Velké francouzské revoluce roztrháno na pokrývky a rohožky. Současná tapisérie je velká 10 z předchozích 14 metrů. Z hezkých městských budov zmíníme katedrálu St-Maurice v plantagenetském stylu s typickými žebrovanými klenbami z 15. století, kousek od katedrály je pak velmi zachovalý středověký dům Maison d´Adam z roku 1500. Naproti katedrále je velkolepé schodiště, které vede k řece. Jen kousek od Angers se slévají řeky Loira a Maine.
V okolí Angers pak zmíníme ještě zámek Serrant. Byl postaven z krémového tufu a je další ukázkou loirské renesance. Zajímavá je zdejší knihovna o 12 tisících svazcích, kuchyně i ložnice s klenutým stropem. Ložnice byla navržena pro přenocování císaře Napoleona, který tu pobyl ale jen asi dvě hodiny.
Zámek Brissac (foto pod textem) je prý nejvyšším zámkem Francie. Má sedm pater a 204 místností. Původně tu stával hrad z 11. století, který dal ale v 15. století přestavět ministr krále Karla VII., Pierre de Brézé a roku 1502 ho pak koupil vévoda z Brissacu. Zámek je vybaven přepychovým nábytkem, tapisériemi i luxusními ložnicemi s vlastním divadlem. Jsou tu stáje i vinice.
V údolí Loiry se vyrábějí také některé francouzské likéry. Patří mezi ně třeba pomerančový Cointreau a anýzový absint. Cointreau má původ v experimentu dvou sourozenců, kteří likéru dali své jméno. Ty roku 1875 zkombinovali chuť sladkých a hořkých pomerančů a pomerančové kůry a likér se setkal s nesmírným úspěchem. Dodnes se lahve vyrábějí na původním místě. Výrobnou tohohle slavného likéru vás provedou v Le Musée Cointreau. Pravý absint se zas vyrábí ze směsi bylin, jejíž základ tvoří zelený anýz, fenykl a pelyněk. Na konci 18. století první absint prý připravil jeden lékař a první továrna vznikla roku 1805. Největší obliby pak nápoj dosáhl v 19. století, kdy se stal oblíbeným nápojem bohémů a malířů, francouzští vojáci ho pili jako lék proti malárii. Na konci 19. století se ho ve Francii prý vypilo víc než vína. Nápoj ale získal pověst nápoje, který vede k psychické degeneraci a na počátku 20. století se jeho výroba začala zakazovat, poslední továrna skončila v 60. letech 20. století. Ke vzkříšení došlo v 90. letech 20. století. Můžete navštívit lihovar Distillerie Combier u Saumuru, kde pravý absint můžete ochutnat. A nejen ten.
Ubytování ve Francii přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.
Booking.com Veřejnosti je přístupný i zámek Plessis-Bourré. Feudální sídlo bylo vybudováno za pět let a dodnes stojí v prakticky nezměněné podobě. Zámek dal postavit Jan Bourrou, tajný rádce a strážce pokladu Ludvíka XI. a ministr financí Karla VIII. a Ludvíka XII., v 15. století. Hrad obehnaný vodním příkopem je impozantní. Dalším zajímavým zámkem je Montreuil Bellay. Původní hrad tu stával od 11. století, v době stoleté války byly vybudovány zdejší hradby a věže a vstup do hradu byl možný jen přes padací most. V 15. století byl pak hrad přestavěn v renesanční zámek. V době revoluce byl vězením pro ženy monarchistů. Další zámek, zámek Montgeoffroy, je zajímavou ukázkou životního stylu šlechty na venkovském zámku v 18. století.
Department Vendée je historickým departmentem a starou baštou protestantismu. Po vydání Ediktu Nantského roku 1685, který znamenal konec náboženské tolerance, odsud musely prchnout tisíce protestantů hlavně do Anglie a Ameriky. Je tu třeba klášter Saint-Pierre de Maillezais, založený v 10. století na ostrůvku uprostřed bažin a zasvěcený sv. Petrovi. Klášter se stal místem posledního odpočinku několika vévodů akvitánských. Benediktini pak oblast zkulturnili a roku 1317 se klášter stal sídlem biskupa. Mniši ho začali opouštět v 2. půlce 17. století. Dnes s kláštera zbyly impozantní ruiny. Dodnes zachovalým opatstvím je pak také Abbay de Nieul sur l´Autise.
Městečko La Flèche je známé pro svou jednu z nejstarších a největších zoologických zahrad ve Francii. Le Puy du Fou je zas jedním z nejpopulárnějších zábavních parků ve Francii s nespočtem různých atrakcí pro malé i velké. Další atraktivní záležitostí je pak safari park Planete Sauvage. Na rozloze 250 akrů se tu volně prohání na dva tisíce zvířat.
Le Mans je město, které se proslavilo slavným automobilovým závodem 24 Le Mans a můžete zde vidět třeba muzeum věnované tomuto závodu. Ve městě jsou dále galsko-římské hradby z 3. století, historické Staré Město (Cité Plantagenet) s historickými domy měšťanů z období od 15. do 17. století nebo opravdu velkolepá katedrála Saint-Julien (foto v textu), kombinující románský a gotický a její stavba se datuje do období od 6. do 14. století. Je zasvěcena sv. Juliánovi, prvnímu zdejšímu biskupovi, který sem přivedl křesťanství někdy ve 4. století.
Úžasné je také zdejší pobřeží Atlantiku. Nabízí totiž neskutečně dlouhé pláže s bílým pískem. Ze zdejších plážových letovisek jmenujme nejznámější Les Sables d'Olonne, kde mimo jiné najdete zoologický park, takže dobrý tip pro výlet s dětmi. A pak Saint Gilles Croix-de-Vie (foto pod textem) a St. Jean de Monts. Mimo letovisek jsou tu ale i prázdné pláže obklopené borovicovými lesy a písečnými dunami. Úžasné pláže se táhnou po celém pobřeží Atlantiku až ke španělským hranicím. Více o těch nejlepších z nich a nejlepších oblastech pro surfování ve Francii, se dozvíte v průvodci po regionu Nová Akvitánie. Ještě upozorníme na velký vodní svět O'Gliss Park v Moutiers-les-Mauxfaits, zase dobrý tip pro výlet s dětmi.
A tady náš průvodce končí. Před Vaší cestou kamkoliv ve Francii doporučuje k přečtení náš článek věnovaný Francii.
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Vaše Cesty po světě