New Jersey

  New Jersey je mnohými považováno za nepříliš pěkné průmyslové předměstí New Yorku. Hlavní tahy na město lemují rafinerie a továrny, výsledkem čehož je nepříjemně špinavé ovzduší. Nenajdete tu žádné vyloženě „must see“ turistické atrakce, přesto je tu ale několik komerčních zábavních aktivit, pár historických míst, něco málo přírodních koutů, ale hlavně pak slušné pláže při pobřeží Atlantického oceánu. Pokud jste se rozhodli vypravit do New Jersey, cestovatelský portál Cesty po světě pro vás připravil podrobného průvodce po tomto americkém státě.

  Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Spojených státech amerických, který doporučujeme k prostudování před Vaší cestou kamkoliv v USA. Zároveň tam najdete průvodce po dalších místech USA. Oficiální turistický portál státu New Jersey najdete tady. Vaše putování po New Jersey můžete spojit i s některým z okolním měst či států, třeba s městem New York či s Pensylvánií. I po těchto místech Vás provedou Cesty po světě.

  New Jersey je rozlohou čtvrtý nejmenší americký stát, který leží na východním pobřeží USA při Atlantickém oceánu. Má necelých 9 milionů obyvatel. Hlavním městem je Trenton, největšími městy jsou ale Newark následován Jersey City. New Jersey patří do tzv. Středoatlantské oblasti USA, hraničí s městem New York City i se státem New York, s Pensylvánií a s Delawarem.


  Zdejší první osada byla založena roku 1664 poté, co Angličané obsadili Nové Nizozemí. Nové provincii dali jméno podle ostrova v Lamanšském průlivu. Tato provincie pak byla v roce 1776 jedním z původních třinácti zakládajících států USA a během americké války za nezávislost v ní došlo k několika významným bitvám.

  V New Jersey je mezinárodní letiště Newark. Informace o tom, jak se dostat z letiště do centra New Jersey i do New Yorku najdete tady. Dobře se sem také dostanete autobusy z New Yorku (Coach USA) či vlakem.

  Naše putování po New Jersey začněme v univerzitním městě Princeton. Dnes je město proslulé hlavně zdejší prestižní univerzitou, během války za nezávislost v 18. století se tu ale odehrála významná bitva u Princetonu, která byla zlomovým okamžikem této války. Této historické události se tu dnes věnuje zdejší historický park. Asi nejhezčí ulicí města je Mercer Street lemovaná domy z koloniálního období s okenicemi, sloupy a pěknými ploty. Ve zdejším domě č. 112 žil Albert Einstein, a to v době, kdy přednášel na Institute of Advanced Study. Univerzita Princeton patří mezi osm prestižních univerzit zvaných Ivy Leage neboli Břečťanová liga a město dnes díky ní působí hodně akademickým dojmem. Na univerzitě studoval třeba spisovatel F. Scott Fitzgerald či prezidenti Wilson a Madison. Lze navštívit pěkný univerzitní kampus (druhé foto pod odstavcem), do kterého se vstupuje z Nassau Street. Za vstupem stojí Nassau Hall (první foto pod odstavcem), budova připomínající pevnost s portréty slavných absolventů a portrétem krále Jiřího II. Když v roce 1792 Princeton sloužil jako hlavní město, v Nassau Hall sídlila vláda. Dále je v kampusu kaple z roku 1925 postavená podle kaple z King´s College v anglickém Cambridge, která má pěkná vitrážová okna s výjevy z děl Danta, Shakespeara či z bible. Během školního roku jsou možné bezplatné procházky s průvodci. Na druhé straně kampusu najdete botanickou zahradu Prospect Gardens. Ještě zmíníme University Art Museum se sbírkou umění od renesance po současnost, ale i asijského a předkolumbovského umění. V kampusu je také Picassova skulptura Hlava ženy, která stojí hned vedle zmiňovaného muzea.

  co navštívit a vidět v Princetonu Nassau Hall co navštívit a vidět v Princetonu

  Beze sporu nejzajímavější částí New Jersey je zdejší pobřeží Atlantického oceánu. Pobřežní letoviska zažila velké škody během hurikánu Sandy, který zasáhl v roce 2012 velkou část severovýchodního pobřeží USA. Právě zdejší asi 210 km dlouhý úsek pobřeží lemovaný letovisky byl zasažen nejvíc. co navštívit a vidět na východním pobřeží USA, pláže na východě USANa pobřeží se nachází několik turistických letovisek, které nabízejí všemožné vyžití a hlavně pak dobré pláže. Začněme v prvním z nich, ve Spring Lake. Viktoriánské letovisko je jednou z nejmenších osad na pobřeží a většina turistů se tady zastavuje během své cesty do slavnějšího a významnějšího Atlantic City. V první řadě zmíníme skvělé pláže s bílým pískem, podél pobřeží vede 3 km dlouhý dřevěný chodník, který nabízí skvělou procházku s výhledem na Atlantik. Ve městě je také jezero Spring Lake s dřevěnými můstky a kostelem sv. Kateřiny, které je také dobrým tipem na odpočinek. Za nejrušnější ulici je považována Third Avenue s obchody. Jen kousek od Spring Lake leží městečko Asbury Park, ve kterém žil dlouho zpěvák Bruce Springsteen. Kromě skvělé pláže s promenádou tu také mají Muzeum Pinballu (hrací automaty - pamatují starší generace) (Silverball Museum). Východní pobřeží USA skýtá i jiné skvělé pláže či plážová letoviska, většinou jsou písečné. Tady je přehled těch dalších pláží, ze kterých si už určitě vyberete. Avalon Beach (někdy také Seven Mile Beach) je dlouhá písečná pláž mezi městy Avalon a Stone Harbor. Máte šanci tady najít nějaký ten klidný kus pro sebe. Avon by the Sea je docedla oblíbené letovisko. Leží jen nedaleko Asbury Parku. Dalšími plážemi v NJ je Belmar Beach, Fisherman´s Cove, Keansburg Beach, Lavallette Beach, Long Beach Island, Grove nebo Seas Girt s majákem. Vydat se můžete i do státního parku Island Beach State Park, který se rozkládá na jednom z posledních bariérových ostrovů při pobřeží NJ. Na ostrově kromě skvělých pláží najdete i písečné duny a zajímavou zvířenu.

  Nejznámějším a nejvýznamnějším plážovým letoviskem v New Jersey je Atlantic City, co navštívit a vidět na východním pobřeží USA, v Atlantic Citytakové Las Vegas východu. Město o asi 40 tisících obyvatelích leží na ostrově Absecon Island na pobřeží Atlantiku v New Jersey. Je hlavní turistickou atrakcí New Jersey, a to už od roku 1854, kdy právě tady spekulanti vybudovali letovisko na konečné stanici železnice. Málokdo také ví, že právě Atlantic City se stalo předlohou pro deskovou hru Monopoly, že se tady objevilo první ruské kolo nebo že právě tady byly vytištěny první barevné pohlednice. V době prohibice a hospodářské krize bylo Atlantic City centrem pašování rumu, existovalo tu několik tajných doupat. Později ho z pozice hlavního centra zábavy východního pobřeží „vyšoupla“ Florida. Zoufalí radní se pokusili upadající letovisko znovu postavit na nohy, a proto tu zlegalizovali v roce 1976 hazard, a právě díky gamblingu město získalo svou proslulost. Právě kvůli několika kasinům a luxusním hotelů, ve kterých se konají velkolepé show, je Atlantic City srovnáváno s „městem hříchu“, Las Vegas. Oproti slavnějšímu Las Vegas má ale jednu velkou výhodu, a tou je přítomnost skvělých písečných pláží a oceánu. Oproti Las Vegas je ale Atlantic City o něco méně okázalé a pompézní. Asi vás nepřekvapí, že první legální kasino mimo území Las Vegas, vzniklo právě tady.

  K největším a nejluxusnějším podnikům tady patří komplex Caesar’s Atlantic City, který patří do stejné rodiny jako slavný Caesar’s Palace v Las Vegas. co navštívit a vidět na východním pobřeží USA, v Atlantic CityV útrobách ukrývá mimo jiné i obrovitou místnost Circus Maximus pro různá vystoupení. Zdejší kasina, která zároveň fungují jako hotely, jsou stejně luxusní jako ta v Las Vegas. Kasina se nacházejí podél promenády a také u zdejší mariny. Kromě Ceasar´s stojí za zmínku ještě Bally´s ve stylu Divokého západu či okázalá Tropicana. Připomínkou místního úpadku je pak Trumpův Taj Mahal, který byl uzavřen v roce 2016. Hlavní turistickou atrakcí města je ovšem zdejší slavná dřevěná promenáda (boardwalk) (foto pod textem). Ta vznikla v roce 1870 a cílem vybudování bylo, aby se hosté cestou do hotelu nemuseli brodit pískem. Krátce na to se z ní stala jedna z nejoblíbenějších promenád celých USA. Promenáda dlouhá 8 km je posetá obchůdky, operují tu všemožné vědmy a věštci. Z promenády vybíhá několik mol (pier). Hlavním molem je Central Pier, na mole Steel Pier (první foto v odstavci) se nachází všemožné atrakce zábavního parku (ruské kolo apod.). co navštívit a vidět na východním pobřeží USA, v Atlantic City Absecon LighthouseNa molu Garden Pier je kulturní centrum Atlantic City Arts Center, kde se konají různé výstavy. Projděte ale celou promenádu a příjemně tu poseďte s výhledem na oceán. Některé souběžné ulice s promenádou se nedoporučuje navštěvovat pro zvýšenou kriminalitu. Z dalších zajímavostí ve městě jmenujme ještě Entrance to the Stars, jakousi obdobu hollywoodského Chodníku slávy s otisky rukou Stevieho Wondera či Franka Sinatry. Ve městě je dále Atlantic City Historical Museum nabízející expozici věnovanou historii města. Jde hlavně o dobový nábytek, oblečení, fotky či pohlednice. Pokud se chystáte navštívit některou z kulturních událostí ve městě, bude se možná konat v koncertní síni Boardwalk Hall z roku 1929. Asi blok od hlavní promenády se nachází pěkný maják Absecon Lighthouse (druhé foto v textu), ke kterému si můžete udělat příjemnou procházku. Promenádu lemuje docela ucházející bezplatná pláž. V nedalekých pobřežních osadách Ventnor City a v luxusním plážovém letovisku Margate City, jen pár kilometrů od Atlantic City, ale najdete lepší pláže. V Margate City mají ještě jednu zajímavost, bývalou viktoriánskou atrakci z roku 1881, slonici Lucy (Lucy the Elephant) (poslední foto pod odstavcem). Socha kdysi sloužila jako taverna i hotel, dnes je v jejím břiše muzeum s všemožnými artefakty z Atlantic City a také se tu dozvíte o historii sochy. V Atlantic City ještě upozorníme na zdejší akvárium, ve kterém můžete pozorovat všemožné formy podmořského života.

  co navštívit a vidět v Atlantic City co navštívit a vidět v Altantic City co navštívit a vidět v Atlantic City co navštívit a vidět v Altantic City co navštívit a vidět v Atlantic City co navštívit a vidět v Altantic City Lucy the Elephant

  Velmi staré je další pobřežní městečko, které je také oblíbené u turistů poznávajících New Jersey. co navštívit a vidět na východním pobřeží USA, v Cape May Jde o Cape May, které založil holandský kapitán Mey v roce 1620 a osada fungovala jako rybářská a velrybářská základna. Od 2. poloviny 18. století je město velmi oblíbené jako turistické plážové letovisko, kdysi sem jezdili i významní jižanští majitele plantáží, láká hlavně na skvělé pláže. Většina zdejších historických budov je zrekonstruovaných po velkém požáru v roce 1878 a více než 600 zdejších viktoriánských domů jsou americkou historickou památkou (foto v textu a pod textem). Jsou typickou ukázkou viktoriánské architektury na území USA. Takovou ukázkou je dům Emlen Physick Estate z roku 1879, který je zajímavý i pro své obrácené komíny či imitaci tudorovské hrázděné fasády. 18ti pokojové sídlo dnes funguje jako muzeum a je možné ho navštívit. O domě se také říká, že v něm straší členové rodiny Emlenů a kvůli tomu byl dům také zkoumán lovci paranormálních aktivit. Prý tu mají bránu, kterou duchové přicházejí a odcházejí. Zájemci o architekturu by dům neměli vynechat. Romantici se zas mohou vydat k majáku Cape May Ligthouse (poslední foto pod odstavcem) z roku 1859. Je přístupný jeho ochoz, ze kterého je krásný výhled na oceán. Součástí interiéru je i historická expozice. Když se budete nudit nebo když tu budete s dětmi, můžete se vydat do Cape May County Parku, jehož součástí je malá zoo, ale i spousta jiných atrakcí.

  co navštívit a vidět v Cape May, východní pobřeží USA co navštívit a vidět v Cape May, východní pobřeží USA co navštívit a vidět v Cape May, východní pobřeží USA co navštívit a vidět v Cape May, východní pobřeží USA

  V okolí Cape May jsou pak další oblázkové pláže. Cape May je velmi udržované letovisko s pěknými ulicemi, parky i plážemi, zastavte se tady. Nedaleko Cape May pak leží takové dělnické plážové letovisko, Wildwood. Najdete tu pěknou promenádu a dobré pláže, stejně tak zábavní parky a akvapark (na mole Morey's Piers). Zájemci o letectví jen nedaleko odsud mohou navštívit zajímavé letecké muzeum Naval Air Station Wildwood Aviation Museum. Muzeum se soustředí hlavně na letadla 2. světové války, ale najdete tu i pár kousků z dob studené války, korejské či války ve Vietnamu.

  co navštívit a vidět na východním pobřeží USA, Camden A pojďme ještě přehledně nahlédnout do dalších zajímavých míst tohoto amerického státečku. Městečko Jackson láká na jeden z nejlepších zábavních parků USA, Six Flags Great Adventure, který je doslova nabytý všemožnými velkolepými zábavními atrakcemi, a budou tu nadšeni nejen vaše děti, ale i dospěláci. Přehled atrakcí i ceny najdete tady. V hlavním městě Trenton na vás čeká státní kapitol, budova vlády NJ (New Jersey State House), dále tu mají New Jersey State Museum se sbírkou umění i historických artefaktů, součástí je i planetárium. V městečku Camden (první foto vpravo) můžete vidět vojenskou loď Battleship New Jersey (druhé foto vpravo), což bylo plavidlo amerického námořnictva,co navštívit a vidět na východním pobřeží USA, Camden které dnes funguje jako plovoucí muzeum na řece Delaware River. Loď poprvé vyplula na vodu v roce 1942 a bývala jedním z největších vojenských plavidel vůbec. Interiér lodi si můžete prohlédnout v rámci prohlídek s průvodcem. Kromě lodi v Camdenu najdete ještě akvárium Adventure Aquarium, které je velmi bohaté na různé žraloky, mořské želvy, tučňáky a další mořské tvory. New Jersey je také spojeno s osobností slavného vynálezce Thomase Alvy Edisona. co navštívit a vidět na východním pobřeží USA, Jersey City Ten má patentováno přes 2 tisíce vynálezů, mezi které patří třeba předchůdce gramofonu a mylně se k nim také počítá žárovka, kterou ale jen zdokonalil a nechal si ji patentovat. Ten se v roce 1886 přestěhoval do městečka West Orange v New Jersey, kde vybudoval rozsáhlý areál výzkumných pracovišť zvaných Glenmont (první foto pod odstavcem), který je dnes americkou národní památkou. V New Orange ji najdete pod názvem Thomas Edison National Historical Park. Je to zajímavá zastávka, kde můžete vidět spoustu historických vynálezů od filmových kamer, přes žárovky i zvukové nahrávky. Stejně tak lze navštívit rodinné sídlo (druhé foto pod odstavcem) o 29ti pokojích i hrob Edisona a jeho ženy.co navštívit a vidět na východním pobřeží USA, Jersey City Liberty State Park V osadě Hamilton pak upozorníme na park sculptur, Grounds For Sculpture (třetí a čtvrtá foto pod odstavcem), které zaujme hlavně milovníky umění. Park byl založen roku 1992 a obsahuje moderní sochy amerických umělců. Jersey City (třetí foto v odstavci) je jen na dohled New Yorku. Velmi navštěvovaným místem města je park Liberty State Park. Zajímavé je zdejší interaktivní muzeum Liberty Science Center, věnující se vědě a technice. Park je ale navštěvován hlavně proto, že odsud skvěle dohlédnete až k newyorskému přístavu, uvidíte odsud Manhattan i sochu Svobody. Parkem vede celá spousta stezek pro pěší i kolo. Krom toho tu najdete i několik památníků, Liberation zasvěcený holocaustu či působivý Empty Sky (čtvrté foto v odstavci), což je památník tvořen dvěma vysokými ocelovými zdmi se jmény 749 obětí teroristických útoků z 11. září 2001, které byly nějakým způsobem spojeni s New Jersey.

  co navštívit a vidět na východní pobřeží USA - Thomas Edison National Historical Park co navštívit a vidět na východní pobřeží USA - Thomas Edison National Historical Park co navštívit a vidět na východní pobřeží USA - Grounds For Sculpture co navštívit a vidět na východní pobřeží USA - Grounds For Sculpture

  co navštívit a vidět na východním pobřeží USA, Camden A pár přírodních zajímavostí na závěr. Na hranici New Jersey a Pensylvánie při řece Delaware River se rozkládá rekreační oblast Delaware Water Gap. Hlavními přístupovými místy jsou Millbrook Village a Kittatinny Point, ve kterých najdete informační kanceláře s různými expozicemi. Je to dobrá oblast, plánujete-li nějakou tu turistiku. Hlavní turistickou stezkou je Appalachian Trail, další atrakcí je archeologické naleziště tisíce let staré osady Minisink. Stejně tak v parku dobře můžete provozovat outdoorové aktivity – kanoistiku, rybaření, plavání. Je tu také několik hezkých vodopádů, stejně tak několik pěkných vyhlídek. Přehled všech turisticky zajímavých míst parku a všechny praktické informace najdete tady. Státní park High Point je nejvyšším bodem New Jersey, na jeho vrcholku se nachází památník zasvěcen válečným obětem ve formě obelisku. Od památníku se vám naskytne výhled na krajinu New Jersey. Dalším oblíbeným výletním místem New Jersey jsou vodopády Paterson Great Falls (foto vpravo), ležící na řece Passaic River u městečka Paterson.

  Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.


  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

  O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

  Vaše Cesty po světě