Marseille

    Multikulturní Marseille je skutečně jedinečným francouzským městem. Turistům nabízí skvostný Starý přístav, kde můžou ochutnat proslulou marseillskou rybí polévku bouillabaissu, ale i nakoupit všemožné provensálské suvenýry nebo se jen tak kochat ruchem historického přístavu. Je tu ale i spousta muzeí, rušný obchodní přístav, kde to žije celý den, stejně tak tu najdete i příjemné písečné pláže. Tak pojďte s cestovatelským portálem Cesty po světě prozkoumat francouzskou Marseille.

    Marseille co navštívit a vidět Marseille co navštívit a vidět

    Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Francii, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv ve Francii. Najdete tam podrobné průvodce i po jiných místech Francie.

    Marseille je po Paříži druhé největší město Francie. Je hlavním městem nejnavštěvovanějšího francouzského regionu Provence-Alpy-Azurové pobřeží. Město o asi 850 tisících obyvatelích leží na jihovýchodním pobřeží Francie ve Lvím zálivu při březích Středozemního moře obklopené skalnatými kopci. Je považováno za nejvíce multikulturní město Francie, žijí tu totiž početné menšiny hlavně ze zemí severní Afriky. Marseille je nechvalně proslulá zvýšenou kriminalitou, nicméně při dodržovní zásadních bezpečnostních zásad si můžete váš pobyt v Marseille bez obav užít.

    Marseille co navštívit a vidět Marseille co navštívit a vidět

    Marseille byla významným přístavem už ve starověku, na začátku středověku z ní ale zbyly jen ruiny. Další rozvoj Marseille jako přístavu přinesly křížové výpravy, načež město začalo soupeřit s největší námořní velmocí, Janovem, o pozici nejvýznamnějších obchodního přístavu oblasti. O obnovu města se začátkem 10. století postarala hrabata z Provence. V 15. století se pak Marseille stala součástí Francie. Zdejší obyvatelé byli vždycky tak trochu rebely. Byla mezi nimi třeba i řada pirátů, uvítali Velkou francouzskou revoluci a při této příležitosti cestou do Paříže si při pochodu zpívali bojovnou píseň známou jako „La Marseillaise“. Dnes se jedná o francouzskou státní hymnu. V 19. století město zažilo další rozkvět, po francouzské okupaci Alžírska a otevření Suezského průplavu vzrostl obchod se severní Afrikou. Během 2. světové války pak byla Marseille bombardována jak Němci a Italy, tak Spojenci. Po válce se Marseille stala oblíbeným cílem přistěhovalců ze severní Afriky a tím se začalo město rozšiřovat a vznikat nová předměstí. Dnes jde o nejvýznamnější francouzský obchodní přístav.


    A co je v Marseille k vidění? Hlavní třídou je široký bulvár La Canebiére táhnoucí se od Starého přístavu (Vieux Port). Jeden kilometr dlouhý přelidněný bulvár nabízí řadu starých budov připomínajících bohatou minulost, obchody i restaurace a také se to tu hemží bezdomovci a žebráky.

    Marseille Starý přístav co navštívit a vidět Marseille Starý přístav co navštívit a vidět Rozhodně vyrazte do Starého přístavu (foto pod textem). Lodě tu kotví už po staletí. Obchodní doky se v 19. století přesunuly do kousek odsud severně ležící přístavní části Joliette, odkud vyplouvají i trajekty, a tak ve Starém přístavu dnes kotví hlavně rybářské lodě, jachty a turistické lodě. Přístav z jedné strany střeží dolní pevnost sv. Mikuláše (bas fort Saint-Nicolas), z druhé strany pevnost sv. Jana (fort Saint-Jean) (foto v textu), kterou ve 13. století založili maltézští rytíři. Nejživější částí Starého přístavu je pak place Thiars a pěší zóna cours Honoré d´Estienne d´Orves s řadou kaváren a restaurací.Marseille Starý přístav co navštívit a vidět Za jednu z typických dominant města je považována bazilika Notre-Dame de la Garde (první foto pod textem). Vznikla v 19. století v románsko-byzantském slohu na kopci nad městem, aby shlížela na město a modrou zátoku. Tyčí se přímo na kopci nad Starým přístavem a je od ní krásný výhled. U Starého přístavu pak také můžete navštívit park Pharo (poslední foto pod textem), jehož součástí je palác Pharo (předposlední foto pod textem), který nechal roku 1858 vybudovat císař Napoleon III. pro svou ženu, císařovnu Eugénii. V parku pak také můžete vidět moderní skulptury (druhé foto pod textem) a zároveň se vám odsud naskytne pěkný výhled na Starý přístav a moře. Park navazuje na zmiňovanou pevnost sv. Mikuláše, nedaleko které je zas opatství abbaye Saint-Victor, kolébka křesťanství v Marseille. Starý přístav je rozhodně nejzajímavější částí Marseille.

    co navštívit a vidět v Marseille - Notre dame de la Garde Marseille Starý přístav  co navštívit a vidět Marseille Starý přístav  co navštívit a vidět Marseille Starý přístav  co navštívit a vidět Marseille Starý přístav  co navštívit a vidět Marseille Starý přístav co navštívit a vidět Marseille Starý přístav  co navštívit a vidět Marseille Starý přístav  co navštívit a vidět Marseille Starý přístav  co navštívit a vidět Marseille Palác Pharo Starý přístav  co navštívit a vidět Marseille Park Pharo co navštívit a vidět

    Starý přístav je v docházkové vzdálenosti k rušnému obchodnímu přístavu Joliette (foto pod textem). Jednou z dominant marseillského přístavu Joliette je maják Phare de Sainte Marie (páté foto pod odstavcem), který byl postaven v roce 1855. Maják postavený z vápence je vysoký 21 metrů. Lodě můžete pozorovat z moderního komplexu MUCEM (čtvrté foto pod odstavcem), jehož součástí je Muzeum evropských středomořských civilizací. Jen přes ulici u rušného přístavu uvidíte ještě pěknou baziliku de la Major (první foto pod odstavcem) v byzantském slohu, s pruhovanou fasádou z bílého kamene a zeleného mramoru z Florencie.

    co navštívit a vidět v MArseille Marseille Starý přístav  co navštívit a vidět Marseille Starý přístav  co navštívit a vidět Marseille Starý přístav  co navštívit a vidět Marseille Starý přístav  co navštívit a vidět

    Hlavními obchodními tepnami jsou rue Saint-Ferréol, rue de la République nebo rue Paradis. K nejoblíbenějším zdejším suvenýrům patří pravé marseillské mýdlo (foto pod odstavcem), levandule, provensálské koření, místní tkaniny a keramika a pak také pastis, co je velmi oblíbený a žádaný alkoholický nápoj. Alkoholický nápoj mátové chuti je pro provensálskou oblast velmi charakteristický. K regionálním lahůdkám patří bouillabaisse, proslulá rybí polévka. Tu pravou a originální bujabézu ale dostanete jen v těch nejluxusnějších a nejdražších restauracích. Objednáte-li si bujabézu za 15 Euro, se skutečnou bujabézou to nebude mít nic společného.

    Marseille provensálské mýdlo  suvenýry Marseille suvenýry provensálské mýdlo

    Ve městě je také několik muzeí. V Centre de la Vieille Charité (první foto pod textem) s krásným arkádovým nádvořím býval kdysi útulek pro chudé. Dnes zde sídlí Archeologické muzeum Středomoří a Muzeum umění Afriky, Oceánie a amerických Indiánů. Ve městě je pak dále Muzeum dějin Marseille s exponáty, jako je třeba zbytek obchodní lodi z 3. století objevené ve Starém přístavu. Dalším muzeem je Muzeum módy a ukázky typických marseillských vánočních ozdob, tzv. santon, nabízí Musée du Santon. V přilehlých dílnách můžete výrobu figurek sledovat. Za vidění stojí i palác Palais de Longchamp (druhá foto pod textem) z 19. století, který je zároveň jakousi vstupní branou do parku Longchamp. Součástí paláce je fontána a dvě palácová křídla - v jednom sídlí Muzeum krásných umění, v druhém pak Muzeum přírodní historie. Až do roku 1987 bývala součástí parku také zoologická zahrada, která ale byla z podnětu veřejnosti uzavřena. Když byla Marseille evropským městem kultury, do prázdných klecí bylo umístěno na 120 soch zvířat v životní velikosti, které tu dnešní "zoo duchů" oživují. Palác Longchamp byl postaven na oslavu vybudování kanálu Canail de Marseille. Protože Marseille mívala velké problémy s nedostatkem vody, tímto kanálem sem byla přiváděna voda z řeky Durance.

    Marseille Centre de la Vieille Charité Marseille Palác Longchamp

    Ukázkou moderního stavitelství je pak rozsáhlý projekt architekta Le Corbusiera – Unité d´Habitation le Corbusier z 50. let 20. století. Obytný betonový komplex kombinuje kromě bytů i obchody, supermarket, školku, tělocvičnu a zahradu.


    Další marseillskou dominantou stojící za zhlédnutí je pevnost Chateau d´If (foto pod textem), která od 16. století fungovala nejprve jako pevnost, o něco později jako slavné vězení. Pevnost byla vybudována v 16. století z rozkazu krále Františka I. navzdory protestům místních obyvatel. Ti, jako potomci námořníků a pirátů, považovali pevnost za symbol královské moci na svém teritoriu. Karlovi V. Habsburskému překazila hotová pevnost plány na dobytí Marseille roku 1536. Od konce 16. století tu pobývali první vězni za bídných hygienických podmínek. Jako vězení pevnost fungovala až do 19. století. Ve vězení skončila celá řada politických vězňů. Pevnost ale proslavil především francouzský spisovatel Alexander Dumas svým románem Hrabě Monte Christo. Hlavní hrdina tohoto slavného románu totiž pobýval právě v tomto vězení. Pevnost se nachází na ostrově asi 3,5 km od Starého přístavu a lze se k ní dostat lodí z přístaviště ve Starém přístavu z ulice Quai de la Fraternité, které provozuje společnost Frioul If Express. Tento lodní dopravce vás dopraví také na dva ostrůvky Iles du Frioul. Ostrůvky Ratonneau a Pomégues jsou dlouhé asi jen kolem 2,5 km a jsou oblíbeným útočištěm vodního ptactva. Ostrovy v období od 17. do 19. století sloužily jako karanténa pro lidi podezřelé na mor nebo choleru. Na prvním z ostrovů najdete zbytky staré nemocnice hospital Caroline a zbytky pevnosti Ratonneau, kterou za 2. světové války používali Němci.

    Marseille pevnost Chateau d´If Marseille pevnost Chateau d´If

    Jste-li fanoušky fotbalu, můžete vyrazit fandit zdejšímu slavnému fotbalovému klubu Olympique de Marseille. Olympique je jeden z nejúspěšnějších fotbalových klubů francouzské historie. Hraje na Stade Vélodrome. Zázemí klubu a stadiónu si můžete prohlédnout v rámci prohlídek, které stadion umožňuje. Vše o nich se dozvíte tady.

    co navštívit a vidět na Gibraltaru

    Jen kousek u Marseille je pěkný přístav Vallon des Auffes, kde kotví malé loďky obyvatel. Příjemné místo na poklidnou procházku. U města je pak také několik pláží. Rušná pláž obklopená betonovými domy je Plage des Catalans. Zhruba od ní pak vede příjemná pobřežní silnice Corniche Président John F. Kennedy, jejíž součástí je na řadě míst stezka pro pěší i cyklisty. Ze silnice se vám naskytnou krásné pobřežní scenérie a dostanete se po ní také na další pláže jižněji od města, jako třeba dvě rušné pláže Plage du Prophete a Plage de Prado, která je součástí pobřežního parku Parc Balneaire du Prado (foto pod textem), ve kterém je ruské kolo a malé prostranství, kde místní všech věkových kategorií hrají petanque. Přijmená je i zdejší promenáda podél moře. Kousek odsud nedaleko najdete ještě příjemný městský park Parc Borély. Dominantou tohoto zeleného parku je Château Borély, provensálské venkovské sídlo z 18. století. V parku také můžete najít miniaturu marseillské baziliky Notre-Dame de la Garde.

    Marseille Plage de Prado Marseille Plage de Prado Marseille Plage de Prado Marseille Plage de Prado

    Ubytování v Marseille přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže. Využitím vyhledávacího formulář Booking.com níže podpoříte provoz tohoto webu a my pro Vás můžeme připravovat průvodce po dalších místech. Děkujeme za podporu!

    Booking.com Marseillské letiště se nachází v Marignane, asi 25 km od města. O tom, jak se dostat městskou dopravou na a z letiště se dočtete vše potřebné tady. Marseille je také významným trajektovým přístavem, terminál trajektů se nachází nedaleko place de la Joliette. Trajekty se odsud lze dostat na Korsiku, Sardinii, do Tuniska a do Alžírska. Vše potřebné o cestě trajektem, jízdní řády i ceny, se dozvíte na stránkách dopravce Direct Ferries. Co se týká městské hromadné dopravy, ve městě fungují linky autobusů, tramvají a dvě linky metra. Všechno potřebné o městské hromadné dopravě najdete tady. Máte-li v plánu návštěvu více atrakcí a hodně jezdit v MHD, možná využijete turistickou kartu Marseille City Pass. Na oficiálním turistickém portálu města jsou pak ke stažení mapy města a další praktické rady a tipy na cestu.

    Marseille je hlavním městem turisticky velmi atraktního regionu Provence-Alpy-Azurové pobřeží. Doporučujeme si tak prostudovat i náš podrobný průvodce po celém regionu a spojit návštěvu Marseille s dalšími zajímavými místy v okolí.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě